SME

Pavol Frešo: Máte veľa otázok? Padá na mňa depresia

Radičovej vláda mala ihneď zaviesť daň za Fica, SDKÚ mala byť tvrdšia. Personálne spory medzi Miklošom a Radičovou by tak ustúpili do úzadia, tvrdí v rozhovore šéf SDKÚ.

Narodil sa v roku 1969. Absolvoval Elektrotechnickú fakultu STU, na Fakulte podnikového manažmentu EU získal titul bakalár. V rokoch 1990 až 1992 poskytoval školenia v oblasti práce s PC, od roku 1993 do roku 2006 bol riaditeľom súkromnej firmy, ktorá saNarodil sa v roku 1969. Absolvoval Elektrotechnickú fakultu STU, na Fakulte podnikového manažmentu EU získal titul bakalár. V rokoch 1990 až 1992 poskytoval školenia v oblasti práce s PC, od roku 1993 do roku 2006 bol riaditeľom súkromnej firmy, ktorá sa (Zdroj: Samo Trnka)

Radičovej vláda mala ihneď zaviesť jednorazovú daň za Fica, SDKÚ mala byť na ostatných oveľa tvrdšia. Personálne spory medzi Miklošom a Radičovou by tak ustúpili do úzadia, tvrdí v rozhovore šéf SDKÚ.

SDKÚ bola dlho vnímaná ako líder pravice a reforiem. Naposledy ledva prešla do parlamentu, preskočili ju aj matovičovci, z ktorých sa mnohí smiali. Kde sa stala chyba?

Na SDKÚ dopadla najväčšia ťarcha za nedokončené vládnutie. Mala premiérku, dôležitých ministrov, bola nositeľom projektu vládnutia, ktorý nakoniec neuspel. Voliči voči nej preto vyvodili najväčšiu zodpovednosť.

Urobili správne, nie?

Áno.

V čom zlyhala?

Urobila dve veľké chyby. Prvá bola, že keď sme v roku 2010 prevzali vládu, netrvali sme na jasnom finančnom zúčtovaní sa s obdobím prvej Ficovej vlády. Tá totiž vytvorila skoro osempercentný deficit. A my, hoci sme o tom viedli vážne debaty, sme nakoniec prišli k veľmi zlému rozhodnutiu – nezaviedli sme okamžitú jednorazovú daň na zaplátanie dier, ktoré vyrobil Smer.

Myslíte nárazový konsolidačný balík, niečo ako daň za Ficovu koalíciu?

Áno. Tým by sa hneď vyriešil vážny problém, mohlo sa to volať trebárs daň za Fica alebo Smer. Vďaka tomu by sme potom mohli realizovať vlastné predstavy o zodpovednom riadení ekonomiky. Žiaľ, tento moment nenastal, hoci bol kľúčový. Miesto neho začali vznikať náhradné riešenia okolo odvodov, pritvrdenia voči živnostníkom a podobne, čo boli kroky, ktoré nekorenšpondovali s tým, čo SDKÚ považovala za dobrú ekonomickú politiku.

Šliapanie po krku strednej vrstve teda bolo len náhradným riešením?

Presne tak. A tá to, samozrejme, odmietala.

Čo druhá chyba?

Keď sa opakovane ukazovalo, že vláda nemá väčšinu, lebo tú nemala častejšie ako len pri eurovale, SDKÚ mala byť na svojich partnerov oveľa tvrdšia, nie sa nechať tlačiť do kúta.

Kto je vinník?

Vedenie všetkých koaličných strán a z SDKÚ jej lídri, teda Dzurinda, Mikloš a Radičová. Ak nemáte schopnosť presadiť svoje veci, je jasné, že to skôr či neskôr buchne. Ťažko potom niekoho obviňovať, kto za to mohol viac a kto menej.

Keby som o kauze daňového úradu rozhodoval ja, súťaž zruším

Neznechutili vašich voličov skôr spory medzi Miklošom a Radičovou, respektíve Gorila, ku ktorej sa lídri SDKÚ postavili príliš vlažne? Tvárili sa, ako by sa ich to netýkalo.

Keby sa neurobili chyby v tých prvých dvoch bodoch, fixovala by sa normálna politika SDKÚ, na akú boli naši voliči zvyknutí. Potom by akékoľvek interpersonálne vzťahy ustúpili. Naopak, ak ste neúspešný vo svojej základnej politike, nedarí sa vám vládnuť a napriek tomu v tej vláde ostávate, do popredia vystúpi personálna rovina, kde sa už len hľadá, kto za čo môže, alebo vyskočia kauzy ako daňový úrad, kde jedna osoba vo vláde to isté kritizuje a druhá obhajuje.

Čo si má myslieť občan, keď vidí, že medzi premiérkou a kolegami v strane je napätie?

Oproti tým dvom bodom boli tie spory zástupné. To už bola len manifestácia stavu, ktorý existoval. Vezmime si nezvolenie Čentéša za generálneho prokurátora. Vnímam ako vážny problém, že sa z tajnej voľby robila verejná, keď si tam pomaly všetci vzájomne dokazovali, ako kto hlasoval. Jasne to ukazovalo nesúdržnosť koalície. SDKÚ vtedy mala prijať vážne rozhodnutie o tom, ako si predstavuje ďalšie fungovanie s nezodpovednými partnermi.

Každý videl, že kauza daňového úradu v Košiciach vám škodí. Nech by aj Mikloš mal pravdu, že je to predpisovo v poriadku, trčalo z toho, že neustúpi už len z ješitnosti. Ako sa môže čudovať, že ľuďom nevonia, ak má na prenájme budovy zarábať okresný šéf SDKÚ? Nie je to strata kontaktu s realitou?

Buď sa vtedy malo prijať konsenzuálne riešenie, že taký prístup nie je v poriadku a celé výberové konanie sa malo z politických dôvodov zrušiť, alebo sa to malo vyhodnotiť čisto z ekonomického hľadiska. V takom prípade sa však za to mali postaviť všetci v strane. Žiaľ, to sa nestalo. Keby som o tom rozhodoval ja a aktéri v strane by neprišli k dohode, tak by som tú súťaž zrušil. Ľudia predsa musia dôverovať tomu, čo robíte.

freso.jpg

SDKÚ podcenila význam Gorily

Strane teda škodila arogancia jej lídrov?

Ak majú politici kontakt so svojimi voličmi a vedia, čím žijú, minimálne v prípade Gorily by prejavili väčšiu empatiu. Bolo by to prirodzené. SDKÚ sa však venovala veľkým témam a nie tým, ktoré trápili voličov. Význam Gorily podcenila, mala sa ňou zaoberať hlbšie.

Aj vyvodiť tvrdšie dôsledky?

Áno. Keď videla, že ju vo vláde opustili partneri pri odvolávaní šéfky Fondu národného majetku Bubeníkovej, mala na to okamžite reagovať.

Kedy bol správny čas na odchod Dzurindu zo šéfovskej stoličky? Z úspešnej strany rokmi spravil marginálnu. Nebude to presné prirovnanie, ale ako keby kopíroval trajektóriu Mečiara a HZDS, ktorý tiež nevedel trafiť správny čas odchodu.

To porovnanie kríva, lebo Mečiar sa tej stoličky držal aj pri výrazných neúspechoch, čo nie je prípad Dzurindu, ktorý ju okamžite zložil. Koniec koncov, aj to je dôvod, prečo dnes s vami hovorím z pozície šéfa SDKÚ. Ak budeme uvažovať, či nemohol odísť skôr, môžeme hovoriť o okamihu pádu Radičovej vlády. Vtedy by si mohol nový tím povedať, čo ďalej. Ak by sa na túto vec našiel jednotný názor, v posledných voľbách by SDKÚ mala väčšiu šancu. Navyše do toho prišlo nešťastné rozhodnutie, že Iveta Radičová nebude pokračovať, čo tiež znížilo náš potenciál. Prišli ako jeden tím, ktorý sa nakoniec rozpadol.

Keby Radičová kandidovala na šéfku strany, uspela by

Radičová sa stala volebným lídrom, lebo Dzurinda odstúpil z kandidátky po tom, čo nedokázal vysvetliť financovanie strany. Nie je komické, že do ďalších volieb šiel opäť v pozícii šéfa SDKÚ?

Nešťastné bolo skôr to, že tandem Radičová a Dzurinda nepokračoval spolu.

Prečo Radičová nezískala podporu v štruktúrach strany?

Podľa mňa sa mala pokúsiť zabojovať o predsednícku stoličku, vtedy by sa jasne ukázalo, aká je jej skutočná podpora. Ak chce niekto viesť stranu, a to aj pri silných osobnostiach akými sú Dzurinda s Miklošom, má sa o to uchádzať. Po odchode Dzurindu z kandidátky v roku 2010 boli v strane primárne voľby a Radičová ich vyhrala. To bol jasný prejav dôvery členskej základne. Môj názor teda je, že keby kandidovala na post predsedníčky, táto dôvera by sa potvrdila.

Ako potom označiť konanie poslanca Janiša, ktorý za generálneho prokurátora navrhne pre koalíciu problémového Trnku, a premiérka sa o tom dozvie až z médií?

Tomuto aktu nerozumiem ani ja, vyžaduje si to vysvetlenie tých, čo tam vtedy boli. Janiša si pamätám ako blízkeho spolupracovníka Ivety, aktívne ju podporoval v jej kampani. Priznávam, že som tú hru o generálneho prokurátora nepochopil, a ani mi nenapadlo, že to neskôr naberie také rozmery.

Bola Radičová dobrá premiérka?

Dala Slovensku nádej, ale tá sa nenaplnila. Nebola to však len jej vina, ale všetkých lídrov koalície, ktorí prijímali aj zlé rozhodnutia. Explicitného vinníka by som nehľadal.

Radičová mi nedávno povedala, že ju znechutili a z politiky vyštvali.

Verím, že je znechutená, rozumiem, že ju to bolí, ale výraz „vyštvali ma“ by si žiadal vážnejšie vysvetlenie. V SDKÚ dostala od členskej základne opakovanú dôveru – aj ako kandidátka na prezidenta, aj ako volebný líder.

Bolo nutné spájať hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde?

Som si istý, že keby koalíciu nepoložilo toto hlasovanie, stalo by sa tak pri inom. Na stole boli vážne zákony o odvodoch a celá séria zákonov o zdravotníctve, kde by sa to zlomilo, o štátnom rozpočte ani nehovorím. Bola to otázka času.

Nebýva časté, že sa niekto dobrovoľne vzdá moci, hoci vie, že ju odovzdáva Ficovi, ktorého napáda ako najhoršiu možnosť pre riadenie štátu.

Áno, v tomto máme zhodný názor. Podobné sa však stalo už v roku 1994 za vlády Jozefa Moravčíka.

freso1.jpg

Dôveroval som tomu, že iní to budú robiť lepšie ako Žitňanská

Prečo ste kandidovali na šéfa strany?

Došlo mi, že situácia v strane je dramaticky horšia, než ukázali výsledky volieb. Sme síce v parlamente, ale výhľad do budúcnosti je negatívny. Začali sa mi ozývať radoví členovia, aby sme s tým niečo spravili.

Čakalo sa, Novotný bude outsiderom, vy skončíte druhý a vyhrá Žitňanská, čo vyplývalo aj z toho, že vo voľbách získala násobky vašich preferenčných hlasov.

Rozumiem, že zvonku to vyzeralo ako trúfalosť, ale bolo to o pocite zodpovednosti. Medzi jednotlivými kandidátmi prebehla normálna a férová súťaž trvajúca štyri či päť týždňov. Chodili sme po celom Slovensku, stretávali sa s našimi členmi a vysvetľovali im svoje vízie. To považujem za zlomový bod, prečo moje víťazstvo nebolo až také prekvapivé.

Hovoríte, že ste kandidovali pre pocit zodpovednosti. Znamená to, že Žitňanskej vízii ste nedôverovali?

Dôveroval som tomu, že iní ľudia to budú robiť lepšie.

Odmietla vašu ponuku stať sa podpredsedníčkou strany.

Je to ľudsky správne, človek má konať tak, ako to cíti. Z čisto technokratického hľadiska si myslím, že spolu by sme boli silnejší.

Neponúkli ste jej tú pozíciu len formálne?

To teda nie. Moja ponuka zaznela v kandidačnom prejave aj po zvolení za predsedu. Mal som záujem urobiť čo najlepší tím. Jej rozhodnutie neprijať to bolo slobodné. Tu si dovolím povedať, že oceňujem, ako pred voľbami verejne vyhlásila, že po nich bude kandidovať na šéfku strany. Strane to pomohlo, je to jej zásluha a opakovane jej za to ďakujem. Na druhej strane to nemusí stačiť na to, aby tá strana mohla ísť ďalej, a aj preto som sa rozhodol kandidovať.

Idem sa pozrieť, či tu nemám nejakú tabletku

Novšiu generáciu politikov SDKÚ mnohí vnímajú tak, že síce sú tam aj schopní ľudia typu Beblavý, ale nemajú dostatočnú charizmu. Kto bude tým novým Miklošom, Dzurindom a prinesie hlasy ako oni v minulosti? Fedor? Štefanec? Mikuš?

Pôvodné vedenie vyviedlo Slovensko z mečiarovskej krízy a doviedlo ho do EÚ a NATO. Len ťažko mu teda konkurovať, tobôž v priebehu pár mesiacov, čo tam sme. Nebudem si teda dávať záväzky, že nový Dzurinda alebo Mikloš vznikne do Vianoc alebo do jari. Kritériom toho, ako sú noví ľudia prijímaní verejnosťou, budú až voľby. Mojou úlohou je vytvoriť im na to podmienky, zvyšok majú v rukách oni sami. V kvalite ľudí sa oproti ostatným stranám určite nemáme za čo hanbiť, a to ani v súbojoch so socialistami.

Poviem, prečo som sa pýtal. V užšom tíme máte Mikuša, Novotného, Fedora a Štefanca. To sú ľudia, ktorí vo voľbách získali od deväť do 13-tisíc preferenčných hlasov. Čo je to v porovnaní s Počiatkom, ktorý ich mal 150-tisíc, a dokonca aj s Jahnátkom, ktorý ich získal takmer 40-tisíc?

Kto ich mal 150-tisíc?

Počiatek.

Ale nie.

Je to tak.

Tým Počiatkovým číslam neverím. Nerobíte si srandu? To vážne? Ale no...

Môžeme si to overiť na internete.

Neuveriteľné. Máte ešte veľa otázok? Lebo na mňa padá voľajaká depresia. Idem sa pozrieť, či tu nemám nejakú tabletku. (smiech) Tie čísla mi normálne ušli. Na druhej strane sa na to dá pozerať aj inak – keby mala SDKÚ v súčte toľko hlasov ako Smer, naši jednotlivci by matematicky dosiahli podobné čísla.

Máte rád komentáre Petra Schutza?

Mám ho rád ako človeka, ktorý je večne kritický. Myslím to v dobrom.

Po straníckych voľbách napísal, že do vedenia SDKÚ sa nedostáva minulosťou nedotknutá generácia, ale druhý sled garnitúry Dzurinda-Mikloš, ktorý tomu prvému sekundoval pri zrastaní politiky s biznisom.

Toho druhého sledu sa zastanem. Na porázke Fica v roku 2010 mal zásluhu prvý aj druhý sled SDKÚ. Ani druhý sled predsa nevzdával boj, keď to tu vyzeralo tak, že Fico bude vládnuť minimálne dve volebné obdobia. Keby som chcel byť uštipačný, určite by som našiel nejaký Schutzov komentár z obdobia 2006 až 2010, keď písal, že bude trvať mimoriadne dlho, kým sa to otočí.

freso2.jpg

Voliči akceptovali, že som poslancom aj šéfom VÚC

Je v poriadku, že ste šéfom strany aj VÚC?

To je podobné, ako keď je predseda strany premiérom alebo ministrom. Keď to zvládne on, zvládnem to aj ja. Župa je taká malá vláda. Túto otázku by ste potom mali položiť každému podpredsedovi Smeru, ktorý dnes sedí vo vláde alebo priamo Ficovi. Ak môže byť niekto preťažený, tak skôr tí vo vláde, ktorí majú široké legislatívne povinnosti. VÚC beriem ako obrovskú inšpiráciu, ktorá mi umožňuje prinášať riešenia neodtrhnuté od reality.

Keď ste pred voľbami 2010 odišli z kandidátky do parlamentných volieb, strana hovorila, že ste prijali zodpovednosť za falšovanie výsledkov primárok v Starom Meste. SDKÚ však mala na krku aj väčšie problémy, a tie tak razantne neriešila. Napríklad Kuceja s Homoľom, kde jeden nosil peniaze cez schránkové firmy, druhému ako šéfovi kancelárie strany záhadne zmizlo 20-miliónov korún. Vy ste vtedy tvrdili, že odstupujete, lebo nechcete byť županom aj poslancom.

Primárny dôvod môjho odstúpenia bolo to, že som sa chcel naplno venovať funkcii župana, falšovanie primárok v Starom Meste bola len posledná kvapka, ktorá rozhodla. A prečo som najskôr nechcel robiť župana aj poslanca? SDKÚ v roku 2009 v parlamente trikrát navrhla, aby šéf VÚC nemohol byť aj poslancom. Moje rozhodnutie teda bolo len reakciou na tieto postoje.

Čo sa odvtedy zmenilo?

Šiel som do parlamentných volieb a hoci som už bol županom, uspel som v nich. Voliči teda takúto kombináciu funkcií akceptovali.

Platí váš dávnejší sľub, že celý plat poslanca dáte na tím, ktorý vám pripravuje podklady k zákonom?

Platí, ale zatiaľ to nie je dotiahnuté. Chcem to uzavrieť do konca roka, bude tam len jemná odchýlka. Časť tých peňazí dám aj na chod strany, lebo aj v nej je tím, ktorý mi pripravuje podklady.

Nemám problém ospravedlniť sa za kauzy SDKÚ

SDKÚ má za sebou mnohé kauzy, nevyhla sa im ani pri poslednom vládnutí. Bolo ich viac, spomeniem len predaj platinových sitiek alebo TNT cez Štátne hmotné rezervy, kde štát reálne prišiel o peniaze. Nemala by sa SDKÚ ospravedlniť?

Samozrejme, že tie kauzy sa nemali stať, bolo to nesprávne, ale zodpovednosť už bola vyvodená vo voľbách. Nemám však problém ospravedlniť sa, urobil som to aj voči živnostníkom. Tie kauzy najskôr treba vyšetriť, je to v rukách polície. Žiaľ, také veci sa stávajú, hoci by sa nemali.

Niektoré veci ale nie sú trestné. Ak chce ministerstvo dva mesiace pred voľbami minúť desiatky tisíc eur na školenie úradníkov z angličtiny, je to etický, nie právny problém.

Také chyby ale vždy objektívne zhodnotia len voľby. Poviem to aj tvrdšie – za každú takúto vec už SDKÚ dostala účet vo voľbách. Tak je to hlboko správne, spravodlivé, o tom je demokracia. Politici robia chyby, rozhodnúť môže len volič. SDKÚ s tým má obrovskú skúsenosť, veď jej prepad bol dramatický. Budem robiť všetko preto, aby sa už podobné veci neopakovali. A súhlasím s tým, že lídri strán by mali vedieť častejšie si priznať chybu.

freso3.jpg

Zvažovali sme aj to, že sa postavíme pred čierne stavby papalášov

Keď ste otvorili tému búrania čiernych stavieb, urobili ste tlačovku pred rómskou osadou v Plaveckom Štvrtku. Opticky to vyzeralo, že si naháňate body na Rómoch a nemáte „gule“ postaviť sa pred čierne stavby Čarnogurského mladšieho, Hrbáčka, Širokého či podnikateľa Talapku, ktorý načierno postavil haciendu pri obci Reca. Nebola to chyba?

Zvažovali sme aj takú alternatívu, ale úprimne hovorím, že pre Plavecký Štvrtok sme sa rozhodli preto, lebo tamojší problém veľmi dobre poznám. Ak niekde pribúdajú čierne stavby, tak práve tam. Samozrejme, kritiku, že sme sa mali postaviť inam, prijímam, ale nič to nemení na podstate problému, ktorý treba riešiť. Oveľa viac mi prekážalo, keď sa to interpretovalo tak, že chcem búrať stavby, ktoré už existujú, alebo vyháňať z osád ľudí, čo bol nezmysel. Zákon sa má týkať čiernych stavieb, ktoré ešte len vzniknú. Šlo mi o otvorenie verejnej diskusie, aby sa to konečne riešilo.

Proti osade v Plaveckom Štvrtku sa používa argument, že cez ňu vedie plynovod. Podľa tých, čo to overovali v sídle SPP Distribúcia, sa v oficiálnom zákrese vysokotlakový plynovod nenachádza. Písali dokonca výzvu ministrovi vnútra, kde uvádzajú: „Zamestnanci technického úseku nás opakovane ubezpečili, že je vylúčené, aby nemali o nejakom plynovode, ešte k tomu vysokotlakovom, hoci aj akejkoľvek inej plynárenskej spoločnosti, žiadne informácie.“

Pozývam vás k sebe do kancelárie a ukážem vám ten zákres. Ten plynovod tam je.

Mám ho v rukách.

Existuje aj niečo ako ochranné pásmo. Niektoré z tých budov sú stopercentne v ochrannom pásme.

Podľa územného plánu obce je v ochrannom pásme – osem metrov v rádiuse - päť stavieb z osady. V bezpečnostnom pásme, ktoré je v rádiuse 20 metrov v okolí plynovodu, čo je však po dohode z plynárenskou spoločnosťou porušiteľné, je viac domov, ale vrátane pozemkov a dvoch stavieb celej pravej časti ulice občanov majority.

Od nášho človeka na župe si vypýtam všetky podklady, môžeme si k tomu sadnúť a celé to prebrať. Navrhujem, aby sme si k tomu dali samostatnú debatu, kde si obaja prinesieme všetky podklady, ktoré máme, a uvidíme, ako to celé vyzerá. Vrátim sa ešte k čiernym stavbám – ak o tom nezačneme viesť diskusiu, môžu sa toho chytiť extrémne skupiny, a to považujem za horšie riešenie. Našou povinnosťou je ísť aj do ťažkých tém, hoci na ne existujú rôzne názory.

Mne šlo o formu. Tlačovka v osade nadvihla aj ľudí vo vašej strane. Podľa Žitňanskej to bol populizmus, podľa Beblavého to vyvolalo vášnivé diskusie.

Otázne je, čo je vášnivá diskusia. To, ako sa teraz zhovárame my, považujem za normálnu diskusiu, podobne som sa o tejto veci hovoril aj s Mirom Beblavým. Podľa mňa to nebolo vášnivé, podstatné je, aby sme sa nakoniec zhodli. Celé to skončilo tak, že ten návrh nakoniec podporíme a obohatíme o ďalšie riešenia tak, aby neboli pochybnosti, že to nie je represívne, ale progresívne. Celá diskusia o tejto téme vrátane kritiky sa mi zdá prínosná.

Mlčal som, lebo v čase pridelenia bytu Fedorovi SDKÚ neexistovala

Keď sa objavila kauza okolo prideleného bytu Martinovi Fedorovi, ktorý ho odkúpil za 350 eur, mlčali ste. Starostom Ružinova bol Kubovič, Fedor pracoval ako šéf kancelárie u premiéra Dzurindu. Môžete sa vyjadriť teraz?

Nevyjadroval som sa k tomu, lebo v čase, keď mu byt pridelili, SDKÚ vôbec neexistovala. Podľa mňa bolo namieste, že sa vyjadrili aktéri, ja ako predseda strany zodpovedám za prítomnosť. Faktom je, keby som bol ja ten, kto má kompetenciu rozhodovať o bytoch, urobím zoznam tých, čo ho potrebujú a nájomcov nechám vylosovať. Spravodlivejší spôsob nepoznám.

Nedávno ste sa relácii STV stretli s Robertom Ficom. Otvorene tam klamal, že zhodnotenie dôchodkov v prvom pilieri bolo plus 16,62 percent a v druhom pilieri mínus 11,68. Prečo ste mu nepovedali, že prvý pilier sa nezhodnocuje, ale valorizuje na príkaz zo zákona, čo je diametrálne odlišné od dlhodobého investovania?

Povedal som mu dve veci – že to, čo on nazýva zhodnotením, sám predtým označil ako neudržateľné, a že negatívne čísla v druhom pilieri sú dôsledkom obmedzení, ktoré vymyslela a zaviedla jeho vláda. Súhlasím však, že som mal zvýrazniť aj to, čo hovoríte vy. Bola to chyba. Iná vec je, že som mu to už aspoň štyrikrát povedal v parlamente.

Ľudia príliš parlament nesledujú, teda ak nejde o videá s klamstvami Kolesíka alebo Matovičom, sypajúcim striekačky na hlavu Poliačika.

V tomto máte pravdu.

Ako o podmienke úspechu súčasnej opozície hovoríte o potrebe zjednocovania. Faktom však je, že Procházka v KDH zakladá vlastnú platformu a kritizuje Figeľa, Lipšic založil novú stranu, Hlina kritizuje Matovičovu podobu OľaNO, SaS a SDKÚ sú v spore od pádu vlády, Bugár ukázal Hlinovi prostredník a má spory s viacerými. Ako to chcete reštartovať?

Treba zastaviť proces, ktorý prebieha už dva roky, keď sa medzi nami zvýrazňujú aj tie najmenšie problémy a robia sa z nich principiálne rozdiely. Musíme si medzi sebou urobiť hodnotový audit a vybrať témy, na ktoré máme podobný alebo zhodný názor. Na nich postavme spoločnú politiku. Riešme veci, ktoré sú nám všetkým blízke, ostatné nechajme na obdobie, keď budeme mať drvivú väčšinu. Máme podobné programové východiská, takže teraz musíme zapracovať na dôvere medzi nami samými a na vôli vyhrať voľby. Ak toto dokážeme, presvedčíme aj ľudí. Dokázať to môžeme už pri voľbe prezidenta. Predsa každý chápe, že ak má opozícia jedného spoločného kandidáta, má aj väčšiu šancu vyhrať, ako keď ich postaví viac.

ico

Rozhovor bol autorizovaný, Pavol Frešo v prepise nič nezmenil.

Medzititulky: redakcia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu