SME

Šéf SHMÚ: Našťastie počasie nezávisí od vlády

RTVS má ročný rozpočet takmer sto miliónov eur, SHMÚ s 500 ľuďmi pracuje s necelými siedmimi.

Doterajší šéf Centra predpovedí a výstrah Martin Benko sa stal povereným riaditeľom SHMÚ pred dvomi týždňami. V ústave pracuje od roku 1996.Doterajší šéf Centra predpovedí a výstrah Martin Benko sa stal povereným riaditeľom SHMÚ pred dvomi týždňami. V ústave pracuje od roku 1996. (Zdroj: SME– VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Spojené RTVS má ročný rozpočet takmer sto miliónov eur, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s 500 ľuďmi pracuje s necelými siedmimi. Jeho nový generálny riaditeľ MARTIN BENKO, doterajší šéf Centra predpovedí a výstrah SHMÚ v ňom pracuje od roku 1996.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SHMÚ šéfujete pár dní, v akom je stave?

„Som vo funkcii iba niekoľko dní, takže som ešte nestihol úplne preniknúť do ekonomiky v ústave. Môžem však vyhlásiť, že stav to rozhodne nie je katastrofálny, ale ani nie najlepší.“

Vlani ste vy sám povedali, že hrozí, že by SHMÚ nebol schopné dávať výstrahy. Zlepšila, či zhoršila sa situácia?

SkryťVypnúť reklamu

„Zatiaľ nebolo veľa dôvodov na zlepšenie. Nápravné procesy sa nedajú zvládnuť zo dňa na deň, je to skôr dlhodobý proces. “

Hovoríte dlhodobý proces, ale za posledných tri a pol roka sa vystriedalo už sedem riaditeľov. To nevyzerá na systematickú prácu.

„Súhlasím. Časté výmeny vo vrcholovom manažmente neprispievajú k stabilite v žiadnej organizácii. Obzvlášť, ak si spomenieme na politické nominácie ešte z dávnejšej minulosti. Pre odbornú inštitúciu tiež nie sú šťastným riešením.“

Prečo majú politici chuť zasahovať do inštitúcie ako je SHMÚ? Za čias SNS o funkcii rozhodoval aj preukaz na riadenie motorového člnu.

„To nie je otázka na riaditeľa SHMÚ. Spýtajte sa politikov.“

Vy ste menovaný dočasne, zostanete podobne ako váš predchodca?

„V zmysle zákona o verejnej službe môže byť takáto riadiaca pozícia obsadená do vyhlásenia výberového konania maximálne šesť mesiacov. Takto je to definované aj v mojom prípade.“

SkryťVypnúť reklamu

Zúčastníte sa výberového konania?

„Zatiaľ neviem, vyhlásené ešte nebolo. Záležať bude predovšetkým na ďalšom vývoji situácie a najmä na podmienkach zahrnutých do výberového konania. Za krátku dobu môjho pôsobenia na poste generálneho riaditeľa môžem povedať, že riadiť takúto špecializovanú inštitúciu je náročná záležitosť. Musím si to ešte premyslieť a posúdiť všetky argumenty. Každopádne, bola by to výzva.“

Šéfovať SHMÚ je viac manažérska práca, alebo sa dostanete aj k meteorologickej práci?

„Je to čisto manažérska práca. Ale v pozícii najvyššieho manažéra môžem povedať, že odborné zázemie a skúsenosti v tejto funkcii sú obrovskou výhodou. Odborník skôr rozumie procesom, úlohám a vzťahom v čisto odbornej inštitúcii. SHMÚ má široký záber pôsobnosti a musím poznamenať, že ani ja ako meteorológ nie celkom rozumiem všetkým odborným úlohám, ktoré zabezpečuje. Napríklad v problematike kvality ovzdušia či vôd nie som naslovovzatý odborník.“

SkryťVypnúť reklamu

SHMÚ predpovedá počasie, za ktorej vlády to išlo najlepšie?

„Našťastie počasie nie je závislé od politikov. Ani na financiách, chvalabohu. Pre kvalitné a presné meteorologické predpovede je však technické zázemie najdôležitejšie, a to stojí nemálo financií. Pri porovnaní finančných príspevkov zo štátneho rozpočtu pre SHMÚ v posledných rokoch je badať výrazný pokles. Nezáleží na tom, ktorá vládna garnitúra je pri moci, ale na tom, ako dokáže finančne zabezpečiť chod dôležitých inštitúcií.“

Tento rok sa hovorí o rozpočte 6,9 milióna eur, čo je menej ako bolo vlani a aj predvlani. Na čom sa bude šetriť?

„SHMÚ v poslednom období málo investovalo do údržby a obnovy technického zariadenia. Každá technika postupne starne. Dlhodobo ignorovať opotrebovanie týchto zariadení, sa nám môže vypomstiť. Viackrát sme napríklad spomínali, že radar na Malom Javorníku je už pomerne starý. Ak si uvedomíme, že radar poskytuje údaje každých päť minút, že zložité technické systémy sú v teréne vystavené poveternostným vplyvom je logické, že v takýchto pomeroch technika nevydrží večne. Spomenuli sme transfer Ministerstva životného prostredia vo výške 6,9 milióna eur pre SHMÚ za rok. Keď túto sumu vydelíme počtom obyvateľov Slovenska, vychádza nám 1,28 eura. To znamená, že každý Slovák prispeje ročne na fungovanie SHMÚ sumou, ktorá sa rovná hodnote približne jeden a pol lístka na MHD v Bratislave. Je to veľa? Málo? Čo by sme chceli za jedno bratislavské pivo?“

SkryťVypnúť reklamu

Vlani ste zverejnili výpočet, že na riešenie krízového stavu by bolo treba 12,8 milióna, teda dvojročný rozpočet. Ministerstvo vtedy odkázalo, že peniaze nebudú. Čo povedal minister vám?

„Zatiaľ sme ekonomickú situáciu neriešili.“

Čo teda?

„Riešili sme skôr administratívne a personálne záležitosti. V podstate to, čo bolo treba riešiť v prvom kroku. V krátkej budúcnosti máme naplánované ďalšie rokovania s pracovníkmi ministerstva. Je predpoklad, že suma, ktorú ste spomínali, sa s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení. Myslím, že bola navrhnutá dobre a správne, neboli v nej ´nabalené´ žiadne zbytočnosti. Jej výška odzrkadľuje súčasný stav. Je v nej zahrnutý aj náklad na sanáciu staršej techniky a následné ďalšie dôležité kroky tak, aby sme nielen udržiavali a zachraňovali aktuálny stav, ale aby sme sa mohli venovať aj zlepšeniam, ktoré by nás mohli posunúť o krok vpred.“

SkryťVypnúť reklamu

V aktuálnej výročnej správe ústavu je napísané, že „ohrozuje odbornú úroveň vykonávaných činností, ako aj ich spoločenské a komerčné výsledky“. Vlani sa o SHMÚ hovorilo veľmi veľa, odvtedy je tichšie. Prečo?

„Nemyslím si, že menej výrazný rozruch znamená vyriešenie situácie v ústave. Rozruch v minulom roku spôsobil takmer mesačný výpadok našej webstránky. Určitý čas nebola dostupná vôbec. Vyvolalo to, samozrejme, veľký ohlas širokej verejnosti, keďže naša webstránka patrí medzi desať najnavštevovanejších stránok na Slovensku. Verejnosť mala, samozrejme, veľký záujem najmä o informácie o predpovediach a výstrahách a aktuálnom stave počasia. Zrazu tieto informácie chýbali, čo prirodzene vyvolalo veľký ohlas. Podarilo sa nám ju spojazdniť v relatívne krátkom čase. To, že dnes funguje, ešte neznamená, že je všetko v najlepšom poriadku.“

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vlani oznámilo, že informácie z webu SHMÚ sťahujú automatické programy súkromných firiem. Deje sa to ďalej?

„Myslím, že áno, ale nie je to jednoduché dokázať. Aj keď prevádzkovateľ našej webstránky nasadzuje rôzne systémy a metódy, aby tomu zabránil, nie je to ľahké. Ale tak to už býva, keď vymyslíte spôsob, ako to zastaviť, protistrana šikovne vymyslí nový, aby vás predbehla.“

Vlani ste povedali, že by to mali riešiť právnici, udialo sa niečo?

„Žiaľ, zatiaľ nie. Na to, aby ste mohli niekoho obviniť z plagiátorstva alebo z nedovoleného preberania informácií a údajov, musíte mať konkrétne a relevantné dôkazy. Pri vlaňajšom výpadku servera sme zistili, že súkromné servery údaje sťahujú z rôznych a neustále sa meniacich IP adries. Je ťažké to dokázať. “

SkryťVypnúť reklamu

Je to konkurencia, slovenské firmy? Koho takto veľmi zaujímajú vaše údaje?

„Myslím si, že sú to väčšinou slovenské firmy, ktoré zobrazujú na svojom webe predpovede, ale môžu to byť aj spoločnosti a jednotlivci, ktorých podnikanie je závislé od presných údajov a predpovedí o teplote ovzdušia, od informácií o aktuálnom počasí a podobne.“

Pred pár rokmi ste umelo zmenili a zverejnili teplotu ovzdušia na Chopku za nereálne údaje, aby ste zistili, kto od vás údaje berie. Nebudete to skúšať ďalej?

„Áno, takýmto spôsobom sme chceli ´nachytať vykrádačov´ nášho servera. Vyšlo nám to. Niekoľko webstránok uverejnilo presne tie isté mylné údaje. Zaregistrovali sme však aj niekoľko negatívnych ohlasov. Ľudia nás obviňovali zo šarlatánstva a zámerného zavádzania. Naozaj to vtedy bola skôr výnimočná situácia. Urobili sme to preto, že sme boli nahnevaní.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj vy ste boli v tom tíme?

„Áno, s kolegami sme to vymysleli, priznávam sa. Boli sme zvedaví, ako zareaguje spomínaná súkromná webstránka, či uverejní naše zámerne zmenené údaje. A reagovala, vyšli nám naše predpoklady. Otázkou je, či by to bolo použiteľné pri nejakom právnom spore.“

Nepremýšľate teda, že by ste sa takto bránili aj ďalej?

„Momentálne nie, ale je to na zváženie. Prišli, ako som uviedol, aj negatívne ohlasy. Najviac nás mrzeli mailové správy od jednotlivcov, ktorí uvádzali, že umelo meniť údaje o teplote ovzdušia nie je správne. Naschvál sme si vybrali miesto, ktoré zaujíma najmä ľudí na horách, prípadne kolegov z horskej služby. Predpokladali sme, že to nebude mať až taký dopad na život občanov. V databázach a aj na webstránke sme, samozrejme, údaje a hodnoty opravili, nemyslím, že by to mohlo vyvolať negatívny dopad na život ľudí v regióne.“

SkryťVypnúť reklamu

Model Aladin podľa viacerých jeho fanúšikov akoby prestal tak dobre fungovať. Pri dlhšej predpovedi sa údaje zo dňa na deň výrazne menia, prečo?

„Treba rozlišovať medzi modelom Aladin a modelom Európskeho centra pre strednodobé predpovede. Pre model Aladin počítame údaje u nás na ústave na tri dni dopredu. Model európskeho centra poskytuje výstupy na desať dní. Na dlhé obdobie je už predpovedateľnosť horšia. Každý krok toho modelu môže vypočítať na rovnako dlhé obdobie iný výsledok. V meteorologickej praxi sa táto neurčitosť v predpovedi rieši tak, že sa spočíta nie jedna predpoveď, ale rovno 52 predpovedí, ibaže s čiastočne zmenenými počiatočnými podmienkami. Malou zmenou počiatočných podmienok získate úplne iné hodnoty. Napríklad predpovede teploty ovzdušia sa môžu v horizonte desiatich dní výrazné odlišovať. Ak toto urobíte 50-krát, získate 50 možností ďalšieho vývoja. Nuž a vyberte si.“

SkryťVypnúť reklamu

Oba modely však na tri dni dopredu veľmi často ukazujú rozdielne predpovede, prečo?

„Je to tým, že sú to rozdielne modely.“

Ktorému veriť?

„Treba si pozrieť obidva. Zároveň by ste nemali prehliadnuť ani textovú predpoveď, ktorá podľa sledovanosti nie je až taká obľúbená. Ľudia sa radšej pozerajú na grafické výstupy. Možno sú zrozumiteľnejšie. Vidieť na nich vývoj teploty, slniečko, aktuálnu oblačnosť a podobne. Je tam viac informácií ako v textovej predpovedi, ale treba si uvedomiť, že ide o surové výstupy z modelu, ktorý má svoje limity a v niektorých prípadoch nemusí poskytovať správnu predpoveď pre daný región. Nie je to pravidlo, ale stať sa to môže. Meteorológ je tu práve na to, aby zvážil výstupy z jednotlivých predpovedných modelov, čiže nielen z ECMWF a Aladina. Z ECMWF má pravdepodobnostné predpovede, ktoré sú veľmi cenné a kvalitné. Na základe toho sformuluje predpoveď, ktorá je už autorizovaná. V predpovedi môže odstrániť nedostatky z pozorovaných modelov.“

SkryťVypnúť reklamu

Na koľko dní sa dá úspešne predpovedať teplota alebo dážď?

„Nechcem, aby to vyznievalo ako výhovorka, ale príroda je nevyspytateľná. Predpovedateľnosť počasia závisí od stavu atmosféry. Nie vždy sa dá predpovedať na desať dní dopredu. Keď je stav atmosféry nestabilný, máte problém s predpoveďou na tri dni. Niekedy sú podmienky v atmosfére dokonca natoľko nestabilné, že nedokážeme presne predpovedať ani na jeden alebo dva dni. Ako keby ste mali loptu, položíte navrch guličku a teraz predpovedajte, na ktorú stranu spadne. Smer jej pádu ovplyvní desatina milimetra. Niekedy je to naozaj o presnosti merania ovzdušia až na desatiny stupňa, pretože to práve ovplyvní nasledujúci vývoj. Inokedy je atmosféra v stabilnom stave, napríklad v lete, keď máme tlakovú výš a ustálené počasie. Vtedy spravíte predpoveď aj na dlhšie obdobie pomerne ľahko.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste chceli presnejšie určovať počasie, čo potrebujete?

„Na predpoveď, potrebujete tri základné veci. Čo najpresnejší popis aktuálneho stavu, čo najpresnejší popis javov a mimoriadne výkonnú výpočtovú techniku, ktorá dokáže zložité rovnice, vzťahy, fyzikálne parametre v atmosfére zrátať. Dá sa povedať, že doposiaľ na svete nemáme dokonalú ani jednu zo spomínaných troch vecí. Často sa odvolávame na európske Centrum strednodobých predpovedí počasia, ktoré je pre nás veľkým prínosom. Slovensko s ním spolupracuje od roku 2008. Odvtedy máme prístup k týmto kvalitným údajom. V tomto centre robia pravidelne štatistiku, ktorá dokazuje trend zlepšovania predpovedí.“

Známy mi nedávno vravel, že si pozeral rakúsky ústav, a pochvaľoval si. Tvrdil, že oveľa lepšie predpovedajú počasie. Čo vy na to?

SkryťVypnúť reklamu

„Stretávame sa s podobnými názormi z juhu Slovenska, že na maďarských stránkach nájdu lepšie predpovede, ako sú naše. A naopak ľudia z Moravy nám viackrát písali, že naše predpovede pre ich územie perfektne sedia. Takže je to priveľmi subjektívne. V posledných mesiacoch sme mali viac nespokojných mailov na Aladina. Tiež som kolegom z numeriky hovoril, že sa mi zdá, že niektoré predpovede, najmä čo sa týka zrážok, majú častejšie chyby. Ale tieto predpovede potrebujeme objektívne verifikovať, pretože inak sú to iba subjektívne pocity, a to je na hodnotenie práce meteorológa trochu málo.“

Nič sa nezmenilo na tom rátaní spred roka?

„Zlepšili, napríklad sme zaradili do procesu aj asimiláciu pozorovaní, plánujeme aj ďalšie zlepšenia, ako napríklad skvalitnenie rozlíšenia predpovedného modelu Aladin.“

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna televízia neberie váš servis. SHMÚ platíme všetci, no v televízii ho nevidíme. Prečo je to tak, prečo sa s nimi neviete dohodnúť?

„Ťažko povedať. Potenciál je veľký. V SHMÚ máme o počasí všetky dáta, sme zapojení do systému Svetovej meteorologickej organizácie, intenzívne spolupracujeme s okolitými krajinami, spolupracujeme na vývoji modelu Aladin so šestnástimi krajinami. Máme, samozrejme, viac informácií, ako ponúkame na našej webstránke, ale tiež neporovnateľne viac, ako ktorákoľvek inštitúcia na Slovensku. Napríklad vyhodnocujeme údaje o teplote ovzdušia z našich staníc každých desať minút. Robíme analýzy teploty a vetra v rozlíšení kilometer krát kilometer systémom INCA, aktualizujeme ich každú hodinu a chceme tam pridať aj zrážky. Je škoda to nevyužiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo urobíte preto, aby ste sa dostali do televízie? Chcú televízie lacnejšie služby?

„Je možné, že marketing súkromných firiem je silnejší ako SHMÚ. Snažíme sa zlepšiť aj v tejto oblasti. Ale to je už nadstavba k dobrým výsledkom, hoci nepopieram, že sú to spojené nádoby, závislé jedna od druhej. Snažili sme sa niečo ponúkať Slovenskej televízii, skúsime to aj teraz s jej novým vedením.“

Máte porovnateľné ceny so súkromnými firmami?

„Keď sme pre SME zabezpečovali predpovede počasia, dlho sme spoluprácu nastavovali, vyvíjali, pripravovali a nakoniec, keď sme boli obidve strany spokojné, prišli zástupcovia redakcie, ktorí spoluprácu zrušili s odôvodnením, že počasie je na internete zadarmo a v aplikácii v iPhone tiež. Takže prečo by ste za to mali platiť. No vidíte, nikto neriešil otázku, či je ponúkaná predpoveď presná alebo nie.“

Keď vám zasa voláme, aby sme napísali článok o počasí, už nám to niekedy nechcete povedať, pretože to ponúkate ako komerčnú službu.

„To hej, kolegovia vás budú odkazovať na audiotexovú službu.“ (Smiech)

Na konci lyžiarskej sezóny sa tatranské strediská sťažovali na meteorológov. Predpovedali, že bude škaredo. Napokon svietilo slnko, ale turistov už prišlo menej.

„Ľudia sú už takí, že keď je dlho teplo, nadávajú na teplo. A keď sa ochladí, nadávajú zasa na to. Počasie je nevyspytateľné. Predpovede sú vždy len pravdepodobné. Ak nevyjdú, neznamená to, že niekto niečo odflákal, alebo si nesplnil povinnosti. Sme ešte príliš malí páni na to, aby sme vedeli dokonale predpovedať stav atmosféry. Aj vtedy na jar bola atmosféra vo veľmi ťažko predpovedateľnom stave. Aj ďalší meteorológovia neboli presní. Nepátral som po tom, ktoré predpovede boli zlé. Žiadne z turistických centier od nás špecializovanú predpoveď na daný región alebo pre svoju lokalitu zatiaľ neodoberá, ale ponúknuť ju vieme za relatívne prijateľnú cenu. Bola by to pre hotely a turistické centrá určite výhodná spolupráca a dobrá ponuka pre hostí a turistov.“

Centrá sa skôr sťažovali, že meteorológovia zmiatli turistov?

„Naše predpovede veľmi nie sú ani v médiách. Keď som bol niekde v zahraničí v horách, na nástenkách mávali odfaxovanú predpoveď pre daný región. Toto dokážeme zabezpečiť aj my. Len o to nie je záujem, pretože by to nebolo zadarmo. Bolo by to určite kvalitnejšie, ako to, čo si ľudia nájdu na webe. No a počasie na horách je už raz také, treba sa pripraviť na všetko.“

Je predpoveď počasia pre niektoré regióny jednoduchšia ako pre iné?

„Samozrejme. Slovensko má zložitý terén. V horách a horských oblastiach je počasie premenlivejšie aj ťažšie predpovedateľné. V lete alebo počas babieho leta je to jednoduchšie. Pri prechodných obdobiach to je zložitejšie. Najzložitejšie je predpovedanie búrok, pretože majú veľmi rýchly nelineárny vývoj, sú veľmi lokálne. A vznikajú z toho aj prívalové dažde a povodne.“

Pred pár týždňami ste boli na Pohode, aká je to práca?

„Boli sme tam tretíkrát priamo zabezpečovať festival a zhodli sme sa, že to bola najťažšia spolupráca spomedzi predchádzajúcich, čo sa týka našej práce. Nemali sme vôbec pohodu. Za posledné tri roky to pre nás bola najťažšia situácia, bolo to dosť búrkové. Už keď sme prichádzali na Pohodu, upozornili sme organizátorov , že tento rok to bude s predpoveďami horšie a naozaj sa to splnilo. Upozorňovali sme deň vopred na pravdepodobnosť búrok v okolí Trenčína. Niektoré búrky letisko obišli veľmi tesne. Mesto zasiahli prívalové dažde, zaplavilo podchody a na festivale nespadla ani kvapka. O chvíľu neskôr jedna z búrok trafila priamo územie letiska. Ale vývoj a smerovanie búrky nie je jednoduché predpovedať. To, že silný dážď zasiahne priamo územie letiska, sme vedeli s istotou asi hodinu predtým. To je asi reálny predstih predpovede nebezpečných javov, viac sa spraviť, žiaľ, nedá.“

Aká je to pre Pohodu výhoda?

„Môžeme priamo komunikovať s organizátormi, môžeme im povedať, čo sa bude diať, oni sa môžu priamo pýtať. Z meteorologického hľadiska to bolo veľmi zaujímavé, používali sme všetky dostupné systémy, najmä čo sa týka detekcie bleskov, radarov, všetko fungovalo ako hodinky.“

Ide o jedinú akciu, ktorá má priamo na mieste meteorológov?

„Momentálne jediná, je tam však tridsaťtisíc ľudí. Čo nie je žiadna sranda. Skúsenosti z minulosti nemusím asi spomínať. Organizátor Pohody si nás objednáva každý rok.“

Koľko to stojí?

„Sú v tom náklady na troch ľudí v teréne a nejaká paušálna suma za dáta. Vychádza im to niečo menej ako dvetisíc eur.“

Pripravuje SHMÚ aj nejakú aplikáciu pre telefóny?

„Máme to v pláne, priority sú však, bohužiaľ, niekde inde. Špeciálne v tejto situácii sa musíme rozhodnúť, či investovať peniaze do vývoja takejto síce prospešnej PR aplikácie, alebo uprednostniť výmenu techniky, aby meteorológovia, hydrológovia, klimatológovia mohli ponúkať kvalitné informácie a údaje. Máme ponuky od rôznych firiem, že nám aplikáciu do mobilných telefónov urobia zadarmo, ale to nejde. Ak už raz na takúto aplikáciu dáme značku SHMÚ, musíme mať záruku, že bude fungovať dobre."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 181
  2. Každý piaty zomrie 9 068
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 860
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 808
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

V prvej etape opravia zvodidlá pri križovatke s Prievozskou, v smere na Mlynské Nivy.


SITA
Branislav Gröhling.

Argumenty pre skrátené legislatívne konanie označil Gröhling za absurdné.


SITA

Obmedzenia potrvajú štyri dni.


SITA
Ilustračné foto.

Každá pokuta bola vo výške sto eur.


SITA

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


TASR a 1 ďalší
Alexander Ovečkin.

Ruský útočník má v NHL na konte už 843 gólov.


TASR
Slovenský futbalista Lászlo Bénes.

S 12 gólmi je siedmy najlepší strelec druhej nemeckej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu