Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Zahraničie | Egyptský parlament sa zišiel napriek verdiktu o rozpustení

Egyptský parlament sa zišiel napriek verdiktu o rozpustení

Opätovné zvolanie parlamentu zvýšilo napätie medzi islamistami a armádou.

KÁHIRA. Egyptský parlament, v ktorom dominujú islamisti, sa dnes opätovne zišiel na zasadnutí. Otvorene sa tým postavil proti vojenskej rade, ktorá zákonodarný zbor v júni rozpustila na základe verdiktu najvyššieho súdu.

Opätovné zvolanie parlamentu zvýšilo napätie medzi islamistami a armádou krátko po tom, ako generáli, ktorí v krajine vládli od vlaňajšieho zosadenia režimu Husního Mubaraka, odovzdali moc novému prezidentovi Muhammadovi Mursímu.

Predseda parlamentu Saád al-Katatní - rovnako ako Mursí pochádzajúci z dlho zakázaného Moslimského bratstva, ktoré vo voľbách získalo najviac kresiel v dolnej komore - otvoril zasadnutie prejavom odvysielaným naživo v štátnej televízii.

Katatní poslancom povedal, že legislatívny zbor sa zišiel, aby našiel spôsoby naplnenia súdneho verdiktu, podľa ktorého sa voľby do dolnej komory parlamentu konali v rozpore so zákonom, nie preto, aby len o ňom diskutoval. Poslanci následne schválili návrh, aby komora požiadala o právne vyjadrenie najvyšší odvolací súd.

Zasadnutie predseda následne odročil, trvalo spolu len asi päť minút.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes uviedla, že egyptský prezident a armáda musia vyriešiť svoje spory pre dobro obyvateľov krajiny. Obe strany podľa nej musia spolupracovať, aby zabránili zastaveniu prechodu Egypta k demokracii.

Clintonová dodala, že USA budú naďalej podporovať Egypt, ktorý v rámci svojej dvojtýždňovej zahraničnej cesty navštívi tento víkend.

Zdroj: Reuters, AP

utorok 10. 7. 2012 11:29 | tasr
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Foto: TASR/AP

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
@denniksme: To, čo sa deje na Ústavnom súde, má od právneho štátu tak ďaleko, ako Košice od Bangaloru (Lukáš Fila) Čítajte viac Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.