SME

Oprav mi bicykel a ja ťa naučím tancovať

Načo kupovať veci, ktoré si môžete zadarmo požičať či vymieňať? Nový trend menom spoluspotrebiteľstvo podľa časopisu Wired dokáže zmeniť svet.

Na stránke OdKomunity.sk si ľudia zatiaľ navzájom požičiavajú veci, v budúcnosti by mali ponúkať aj svoje schopnosti či skúsenosti – napríklad opravu bicykla.Na stránke OdKomunity.sk si ľudia zatiaľ navzájom požičiavajú veci, v budúcnosti by mali ponúkať aj svoje schopnosti či skúsenosti – napríklad opravu bicykla. (Zdroj: archív)

Načo kupovať veci, ktoré si môžete zadarmo požičať či vymieňať? Aj na Slovensku sa udomácňuje trend s krkolomným názvom spoluspotrebiteľstvo.

V domácnosti je to bežný problém. Potrebujete do steny vyvŕtať dieru, len vám chýba vŕtačka. Môžete bežať do obchodu a kúpiť si ju, prípadne vám ju požičia nejaký priateľ či známy, ak takého máte. Internet vám však umožňuje ešte jedno riešenie.

Trend menom spoluspotrebiteľstvo (v angličtine collaborative consumption) zavítal aj na Slovensko a vy sa tak môžete dostať k vŕtačke, športovému náradiu či hudobnému nástroju prakticky zadarmo.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg označil spoluspotrebiteľstvo za kľúčový horúci trend a americký časopis Wired myšlienku zaradil medzi desať ideí, ktoré radikálne zmenia svet.

Výpožička zadarmo

obalka.jpgZatiaľ 550 používateľov za pol roka prevádzky má portál OdKomunity.sk na slovenskom internete. Funguje to jednoducho. Vytvoríte si profil a zadarmo či za symbolický poplatok ponúknete predmet na požičanie ostatným používateľom.

V prípade drahšej veci, napríklad bicykla, môžete pôžičku podmieniť zálohou, ktorú vrátite používateľovi, ak predmet nestratí alebo nepoškodí. Hlavný rozdiel oproti bežnej inzercii vytvára komunita na webe.

Používatelia si navzájom hodnotia a komentujú pôžičky, čím dávajú dôležitú spätnú väzbu. V Bratislave sú momentálne v ponuke desiatky užitočných vecí, napríklad adaptéry, náradie, lopty, pádla, knihy, spoločenské hry, bicykel či fujara.

A v hodnoteniach transakcií čítate samé chvály, nijaké sťažnosti – teda aspoň zatiaľ. „Požičanie aj vrátenie hry prebehlo v pohode. Majo je spoľahlivý, ako sme sa dohodli, tak aj bolo,“ píše napríklad Monika.

O spoluspotrebiteľstve na konferencii TEDx v Sydney rozpráva Rachel Botsman:

Testujeme portál

Zveriť majetok zadarmo úplne neznámemu človeku a dôverovať mu v dnešných časoch neznie úplne v norme, preto nás zaujímalo, ako to v praxi vyzerá. Vytváram si profil a posielam niekoľko žiadostí o pôžičku predmetov. Kým na prosbu o pílku na drevo a ďalšie náradie jeho majiteľ Dušan ani po troch dňoch nereaguje, komunitný priateľ Max odpovedá obratom.

Nemá problém požičať statív na foto a video. Samozrejme, zadarmo. Druhý deň už na Račianskom mýte preberám statív z rúk dvadsaťsedemročného mladíka. Max nežiada nijakú zálohu, vraví, že „stačí, ak statív vrátim, veď ide o dôveru“.

Rovnako hladko prebehlo vrátenie predmetu majiteľovi po víkende. K portálu Maxa priviedol článok v časopise Nota Bene a netradičný sympatický nápad sa mu zapáčil.

Utopická myšlienka

„Často mi ľudia otĺkajú o hlavu, že je to utopická myšlienka, ktorá nemôže fungovať, vysvetľuje Marián Repáň, ktorý OdKomunity.sk založil a prevádzkuje.

„Zo socializmu pochádza predsudok, že niečo také sme tu mali a už to raz zlyhalo. Toto je však niečo iné.“ Marián nie je nijaký rojko, vyštudoval ekonómiu, dvanásť rokov podnikal. A hoci zarobil dosť peňazí predajom finančných produktov, čoraz menej mal pocit, že biznis je tá zmysluplná vec, ktorej sa chce venovať.

K spoluspotrebiteľstvu, ako sa prekladá anglický výraz collaborative consumption, ho pritiahol zahraničný blog a video z konferencie TEDx v Sydney. A myšlienku sa rozhodol preniesť na Slovensko, kde niečo také chýbalo.

repan.jpg
Portál OdKomunity.sk založil Marián Repáň. Hovorí, že nejde len o požičiavanie vecí, ale aj o spoznávanie sa a zábavu. „Aj to je zmyslom komunity.“ FOTO: archív M.R.

Vysávač pre všetkých

info
Spoluspotrebiteľstvo
Najobľúbenejšie weby
  • Swapstyle - módu a oblečenie si požičiavate od používateľov s podobným vkusom.
  • Wedding Dress Market - svadobné šaty renomovaných návrhárov na požičanie za zlomok obchodnej ceny
  • NeighBorrow - niekto v susedstve požičiava predmet, ktorý práve potrebujete.
  • BookMooch - prísun kníh od ostatných používateľov, ktorí vytvárajú akúsi spoločnú knižnicu.
  • Zwaggle - platforma pre rodičov na výmenu šatstva, z ktorého deti vyrástli.

V USA, Británii či v Austrálii fungujú portály ako Neighborhood-community či ShareSomeSugar, kde sú pôžičky na dennom poriadku. Aj Slovákom známy portál CouchSurfing umožňuje dohodnúť si bývanie na cestách zadarmo na celom svete na gauči hostiteľa – ten vás ubytuje a často aj pridá zasvätené tipy na miestne turistické atrakcie.

Napokon, nejde o nič nové. V dedinách, kde sa všetci poznajú po mene, aj bez internetu fungujú komunity založené na nezištnej pomoci. Susedské väzby však takmer vymizli v mestách s ich anonymným prostredím.

„Bývam vo vchode, kde je stovka bytov, no možno len päť susedov poznám osobne,“ hovorí Repáň. „Je naozaj potrebné, aby každý byt mal svoj vlastný vysávač? A koľkokrát za rok použijete mlynček na mak a formu na bábovku? To sú presne veci, čo by mohli používať obyvatelia, ak by sa poznali a dôverovali si.“

Požičať a zabaviť sa

Portál, kde denne pribúdajú ponuky na pôžičku, funguje prikrátko na to, aby sa ideálne preťala ponuka s dopytom. V praxi to znamená taký menší paradox – viac ľudí je ochotných požičiavať, ako tých, čo si požičiavajú predmety od iných.

Na vine je zatiaľ úzky sortiment vecí alebo inak: to, čo práve teraz potrebujete, pravdepodobne nikto z používateľov v tomto momente neponúka. Môžete však do systému pridať svoju požiadavku a čakať, kým na ňu zareaguje ktosi v okolí. Alebo môžete ísť na vec celkom inak a inšpirovať sa ponukou.

„Vždy som chcel hrať Scrabble, ale nikdy som si túto hru nekúpil. Keď ju teraz ponúkali na našom webe, hneď som si ju požičal a strávil nad ňou zábavný týždeň,“ spomína Repáň. „Nejde len o veci, čo potrebujete a zháňate. Chceme, aby sa pri požičiavaní ľudia aj spoznávali a zabávali. Veď aj to je zmyslom komunity.“

Kľúčom je dôvera

Kľúčom k úspechu však zostáva dôvera. Keď pred rokmi mesto Bratislava rozbiehalo projekt bezplatnej siete požičovní bicyklov, netrvalo ani týždeň a väčšinu bicyklov rozkradli a zničili. Marián Repáň nie je naivný, po skúsenostiach z podnikania očakáva podvodníkov, čo budú chcieť zneužiť bezplatnú webovú požičovňu. Jej súčasťou je preto niekoľko stupňovaných bezpečnostných prvkov.

Hodnotenia a komentáre vytvárajú rating používateľa, ktorého dokonca možno po zlej skúsenosti v systéme blokovať. Za predmet môžete od záujemcu žiadať finančnú zálohu, ešte väčšia istota je požičiavať overenému používateľovi, ktorý prispel dobrovoľnou sumou na prevádzku portálu.

Krajnou možnosťou je zmluva o výpožičke. Vo výhľade je poistný fond, ktorý by preplácal opravy či nevrátené predmety z ročných členských príspevkov.

OdKomunity je nadšeneckou aktivitou, zakladateľ ju zatiaľ dotuje z vlastných peňazí, dobrovoľné príspevky nepokryjú ani náklady na prevádzku. Tisíc používateľov na okres (na Slovensku dohromady asi 70 000 používateľov) je métou a číslom, keď by si portál dokázal zarobiť na vlastnú prevádzku.

„Komerčnú cestu som už na začiatku odmietol, nechcem portál spoplatňovať ani na ňom zarábať,“ hovorí Repáň. „Do úvahy tak pripadajú nezištní partneri alebo zastrešiť projekt neziskovým združením.“ Mutácia portálu už funguje v Česku, plánuje preniknúť do iných krajín.

bicykle.jpg

Zdieľanie bicyklov je v Európe bežné, v Bratislave sa pokus neujal.

Časová banka

V budúcnosti by používatelia portálu okrem predmetov mohli ponúkať aj svoje schopnosti a skúsenosti. Tak sa môže stať, že napríklad za opravou bicykla nepôjdete do servisu, ale nájdete si niekoho blízko vás, kto bicykle opravuje rád a venuje vám čas.

To je princípom takzvanej časovej banky, akéhosi trhu služieb, ktorý namiesto peňazí funguje na základe výmenného obchodu – barteru.

„Hodinu sa niekto venuje vám a vy sa na oplátku hodinu venujete jemu. Môže ísť o váš obľúbený recept, hodinu angličtiny či kurz tanca,“ vysvetľuje profil Časovej banky na českom Facebooku a príklad dáva používateľka s výzvou: „Kto ma naučí pliesť? Odmenou sú sušienky, bylinkový sirup alebo niečo iné.“

Od osemdesiatych rokov fungujú časové banky v USA, v Taliansku má jedna šesťdesiattisíc členov (aj u nás pokus bol, veľmi sa neuchytil). Vo väčšine prípadov nejde iba o šetrenie peňazí. Je to dobrý spôsob, ako spoznať nových ľudí, zabaviť sa a niečo sa aj naučiť.

Barter – niečo za niečo

Princípom barterového obchodu je výmena tovarov a služieb za iné služby a tovary. Zaobíde sa pritom bez peňazí, preto ho vyznávajú radikálni ekonómovia, ktorí za najväčšie zlo súčasného sveta považujú peniaze.

Popularita barterového obchodu rastie aj v apokalyptickej atmosfére ekonomickej krízy. Mnohí čakajú kolaps finančného systému, po ktorom sa podľa nich vrátime k výmene obilia za dobytok. Aj dnes je však barter bežnou praxou, čo dobre poznajú najmä podnikatelia v oblasti médií a reklamy.

Online trhovisko

info
Definícia
Spoluspotrebiteľstvo
V angličtine - collaborative consumption. Ekonomický model založený na používaní, posúvaní vecí či barteri, ktorý je protikladom k vlastníctvu (Wikipédia). Pôvodný termín z roku 1978 opisoval používanie automobilov. V roku 2010 na konferencii TEDx v austrálskom Sydney ho spopularizovala Rachel Botsman (na snímke), čo prorokuje veľké zmeny v správaní spotrebiteľov.
rachel2.jpg

Pre firmy na Slovensku funguje portál Bartrujeme.sk, kde má momentálnych 381 používateľov za sebou 217 uskutočnených barterov.

„Najviac sa barteruje reklama,“ hovorí Michal Dragan, ktorý portál založil a už rok ho prevádzkuje. „Hneď potom sú neurčené služby – firma niečo ponúkne, ale ešte nevie, čo presne chce na výmenu. Dohodne sa s druhou stranou, ak ju ponuka zaujme.“

Ponuky na barterujeme ukazujú, čo všetko si takto firmy môžu vymieňať: tvorbu webu za bicykel, skupinové cvičenia pre ženy za marketing, balík reklamy v časopise za notebook, fotografie z fotobanky za recenziu stránky.

Dragan začínal v reklame a využíval barter v kampaniach. Vedel o barterových spoločnostiach, ktoré fungujú, no odrádzali ho vysoké registračné poplatky a provízie z každého obchodu.

„Tak sme založili stránku Bartrujeme.sk,“ približuje Dragan. „Cieľom bolo jednoduché online trhovisko na výmenu služieb a produktov. Výhodou pre firmy je, že portálu neplatia provízie, iba členský poplatok.

„Zatiaľ fungujeme zadarmo, naším cieľom je získať čo najväčšiu databázu používateľov, ktorí začnú využívať barterový obchod.“

Nebezpečná ekonomika

Všetky tieto aktivity majú niečo spoločné. Sú aj odpoveďou bezhlavému individuálnemu konzumu, keď nakupujeme veci, ktoré nepotrebujeme mať v osobnom vlastníctve.

Zapojiť nevyužité kapacity je nielen praktické, ale aj ekologické, vytvára a utužuje komunity.

Jestvujú aj varovania pred nepeňažnými systémami výmeny. Niektorí ekonómovia tvrdia, že týmto z hospodárstva miznú peniaze – ak si veľa ľudí bude poskytovať navzájom služby zadarmo po priateľskej linke, skrachujú holiči, kaderníci, inštruktori jogy či komerčné požičovne.

Faktom však je, že ako doplnok ekonomiky to funguje a nie je to nič nebezpečné. To už sú pre finančný systém väčším nebezpečenstvom bankári.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu