SME

SaS: Robíme chyby, ale Gréci sú leniví

Fanatickí prívrženci z internetu strane, ktorá sa správa v poslednom čase nepochopiteľne, už nemusia na vstup do parlamentu stačiť.

(Zdroj: ARCHÍV SITA)

V opozícii by mohla byť z psychohygienických dôvodov užitočná.

„Nie sme dokonalí, robíme chyby. Na rozdiel od iných si ich však dokážeme priznať.“ To sú slová z televízneho spotu strany Sloboda a solidarita, ktorý beží v televízii.

V posledných dňoch sa v strane ospravedlňovali viackrát. Richard Sulík, kedysi sebavedomý superman, pôsobí dojmom, ako keby ho nejaký zloduch ohrozoval kryptonitom a oslabený hrdina nedokáže nič iné, len sa brániť.

Nezáujem o vlastné témy

Strana, ktorá vznikla len v roku 2009, dosiahla vo voľbách o rok neskôr dvojciferný výsledok. S nováčikom nebol spočiatku problém, o čom svedčí aj rýchlosť, s akou bola zostavená nová, dovtedy programovo najbližšia vláda.

SaS získala štyri ministerské kreslá a Richard Sulík, o ktorom sa hovorilo ako o ministrovi financií, sa nakoniec stal predsedom parlamentu. Strana veľmi netlačila ani na odvodový bonus.

Kým v prípade odvodového bonusu možno hovoriť o ústupku koaličným partnerom, v prípade referenda, ktoré strana iniciovala, šlo skôr o nezáujem.

SaS „zabudla“ nominovať svojho zástupcu do Ústrednej komisie pre referendum a zorganizovala slabú kampaň.

Zjavný bol aj nezáujem tlačiť na presadenie dvoch profilových tém – dekriminalizácie marihuany a registrovaných partnerstiev. Strana sa k nim síce hlásila, ale okrem účasti na Dúhovom pochode nevyvinula žiadnu veľkú iniciatívu.

Na dôveryhodnosti strane nepridali ani nerozvážnosti, ako bola kauza bývalého šéfa NBÚ Františka Blanárika či obhajoba štátneho tajomníka Martina Chrena v kauze hayekovci.

Čiastočný úspech

Ministri za SaS si však dokázali nájsť svoje témy. Vznik RTVS či zrušenie koncesionárskych poplatkov sa ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi podarili.

Na dôvere v očiach umeleckej verejnosti mu nepridali kauzy ako Rádio_FM, Národné osvetové centrum či kunsthalle.

Minister hospodárstva Juraj Miškov zase zaujal projektom Singapur, zameraným na zlepšenie podnikateľského prostredia. Stihol však z neho presadiť len málo a ani v oblasti energetiky nebol veľmi úspešný.

Ako učiteľka a žiak občas pôsobili premiérka Iveta Radičová a minister práce Jozef Mihál. Ministerstvo však pripravilo koncepciu udržateľného dôchodkového systému, prešiel tiež Zákonník práce, za neúspech sa dá považovať odvodová reforma.

Z vládnej štvorice pôsobil najrazantnejšie minister obrany Ľubomír Galko. Jeho minulosť manažéra z Kauflandu síce mohla vyvolávať úsmev, ale reálne sa mu darilo odtrhávať pijavice z armádneho tela. V odpočúvacej kauze však zašiel priďaleko.

Takto to nemalo byť

Sloboda a solidarita tvrdí, že na rozdiel od SDKÚ nezmenila postoj k pomoci Grécku. Okrem racionálnych argumentov však čoraz častejšie používala aj populistické skratky ako „leniví Gréci“ či „214 eur na každého občana“.

Tento postoj (protieurópsky alebo zodpovedný – vyberte si sami) nebol taký pevný, ako sa to dnes SaS snaží prezentovať.

Pár dní pred hlasovaním o eurovale predseda jej poslaneckého klubu Jozef Kollár pripustil, že strana zahlasuje za. Po hlasovaní a páde vlády sa však SaS držala línie, že urobila dobre.

Bolo to pochopiteľné v čase, keď sa zdalo, že hlavnou deliacou líniou v predvolebnom boji sa stanú európske otázky. Prišli však kauzy, ktoré Európu odsunuli do úzadia.

Najskôr to bolo odpočúvanie na ministerstve obrany, potom Gorila. Zdalo sa, že SaS bude stačiť, keď sa vymedzí voči „gorilím stranám“ a „presluhujúcim politikom“.

Sasanka však ukázala podrobnosti o Sulíkovom vzťahu s Mariánom Kočnerom a tiež čoraz viac pochybností, či bolo Sulíkovo správanie v poriadku. V poslednom čase v poriadku určite nie je.

Predseda strany reaguje raz ospravedlňovaním, často však podráždene. Namiesto odpovedí na otázky opakuje slová o Grécku a 214 eurách, ktoré majú zakryť vážny problém. Takto si straníci svoju druhú kampaň asi nepredstavovali.

Úspech už bol

Predstavy SaS o odpočúvaní, „preklepávaní“ ľudí a zverejňovaní esemesiek sú vzhľadom na to, že strana kladie v programe zvláštny dôraz na osobné slobody, viac ako nepochopiteľné.

Mnohí straníci aj internetoví fanúšikovia strany predvádzajú až fanatickú oddanosť a za kauzami vidia akési nespresnené sprisahanie politických oponentov či novinárov.

Otázka je, či to bude strane stačiť. Už viacero prieskumov ukázalo, že preferencie SaS sa blížia k piatim percentám. Nemusí to nič znamenať, ale na dvojciferný výsledok už zrejme zabudli aj najväčší optimisti.

ico

Iný pohľad

Ostatné pravicové strany SaS vyčítajú, že keď v budúcnosti príde k hlasovaniu o dôležitej európskej otázke, strana bude zas hlasovať „protieurópsky“.

Je to oprávnená obava, keby sa SaS nejakou náhodou ocitla v budúcej vláde.

Oveľa pravdepodobnejšie však je, že SaS zasadne v opozičných laviciach. Jej poslanci toho veľa neovplyvnia, ale v parlamente plnom eurooptimistov môžu byť užitoční aspoň z psychohygienických dôvodov.

To by však predpokladalo, že prestanú s lacnými heslami a vôbec s príklonom k pravicovému populizmu, ktorý citlivejšie povahy neváhajú prirovnávať k rakúskym Slobodným.

Takéto obavy sú hádam predčasné. Strana láka voličov najmä na ekonomické témy. Liberálov môže opäť priťahovať marihuana či registrované partnerstvá, konzervatívcov zase istota, že tieto veci aj tak v novom parlamente neprejdú.

Tomáš Gális

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 819
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 209
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 096
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu