Nemcov neuráža len grécka ulica
Grécky prezident sa tvrdo osopil na nemeckého ministra financií. Protinemecké nálady narastajú s počtom úsporných balíčkov, ktoré musí krajina prijať.
ATÉNY, BRATISLAVA. Pálenie nemeckej zástavy, Merkelová v nacistickej uniforme, karikatúry nemeckých politikov ako vojakov tretej ríše. Či najnovšie aj tvrdé vyjadrenia gréckeho prezidenta.
Hnev Grékov proti Nemcom, ktorých čoraz viac ľudí začína vidieť skôr ako okupantov než záchrancov, v krajine stúpa. Napätie medzi krajinami sa v stredu prejavilo aj na najvyšších miestach.
Grécky prezident Karolos Papoulias ostro zaútočil na nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý predtým tiež povedal, že Nemecko nie je pripravené liať peniaze „do bezodnej diery“.
Neurážajte Grécko
„Nemôžem akceptovať, aby pán Schäuble urážal moju krajinu,“ povedal prezident, ktorý sa k dennej politike bežne nevyjadruje.
„Kto je pán Schäuble, že uráža Grécko? Kto sú Holanďania? Kto sú Fíni?“ pýtal sa. Holandsko tiež kritizuje Atény, Fínsko dráždi tým, že chce za novú pôžičku záruky.
Za prezidentom podľa reportéra nemeckého Weltu bežní Gréci stoja. S ďalším balíčkom úspor, ktorý žiada zahraničie, protinemecké nálady v krajine ešte stúpli.
„Všetko viete lepšie a keď niekto leží na zemi, viete, ako ho ešte kopnúť,“ povedal podľa DPA jednej Nemke predavač v Aténach. Asociácie lekárov, právnikov a inžinierov sa už napríklad minulý týždeň dohodli na bojkote nemeckých produktov.
Mnohí v Grécku si myslia, že Nemci majú podiel viny na súčasnom stave. Pôžičkou krajine získali a aj nemecké firmy podplácali politikov, vravia.
Gréci často pripomínajú Nemcom nacistickú minulosť. Nacisti okupovali Grécko tri a pol roka, zabili desiatky tisíc ľudí, hladom zomrelo len v Aténach ďalších 300tisíc.
Fotomontáž Angely Merkelovej v uniforme s hákovým krížom uverejnil minulý týždeň denník Demokracia. Aj karikaturista v populárnom ľavicovom denníku Eleftherotypia, ktorý od decembra pre štrajk nevychádza, často vykresľoval Nemcov v uniformách. Na jednej karikatúre ráta Nemec s Francúzom počet fazúľ v polievke Gréka.
Nemecká pištoľ pri hlave
„Moje karikatúry ukazujú, že čo Nemci nedokázali zbraňami vo vojne, skúšajú teraz ekonomickými metódami,“ povedal nedávno pre Reuters Stavris Stavropoulos.
Z politikov nacistickú minulosť pripomínal Nemcom aj v roku 2010 vtedajší vicepremiér Theodoros Pangalos.
K najväčším šíriteľom protinemeckých nálad patrí televízny moderátor Georgios Trangas. „Nemci sa nestarajú, že tri milióny dôchodcov tu umierajú,“ povedal vo svojej show podľa Der Spiegel.
Práve pre tvrdé „nemecké“ opatrenia by už mnohí v gréckych uliciach volili teraz bankrot. „Radšej pôjdeme bez nemeckej pištole pri hlave vlastnou cestou, akokoľvek ťažká bude,“ povedala pre Die Welt Aténčanka Tina Varsosová.
štvrtok 16. 2. 2012 19:00 | Tomáš Vasilko
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Grécku národnú banku počas posledných demonštrácií premenovali na Berlínsku banku.
Foto: SITA/AP

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
PLATENÉ
- Slávna Tymošenkovej dcéra sa väzenia nebojí 635
- Cunami odniesla motorku z Japonska až do Kanady 627
- Otec strelil v škole synovi do hlavy, potom spáchal samovraždu 126
- V Hamburgu vysvätia za katolíckeho kňaza ženatého otca štyroch detí 123
- Fotograf Horst Faas ukázal svetu hrôzy Vietnamu 117
- V Sýrii opäť vypukli boje, zomrelo najmenej 50 ľudí 116
- Prvého prezidenta volila len polovica Egyptaňov 109
- Zatkli pápežovho komorníka, vynášal tajné dokumenty 86
- Traja ľudia utrpeli zranenia pri výbuchu iPhonu v Čečensku 70
- Pri kaňoningu v Tirolsku zahynuli dnes dvaja ľudia 58























