Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Z domova | Do Súdnej rady zvolili Dušana Čima, Smer protestuje
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

AKTUALIZOVANÉ 13:34
Do Súdnej rady zvolili Dušana Čima, Smer protestuje

Podľa poslanca Smeru Róberta Madeja ide o škandalózne a hanebné rozhodnutie, na ktoré nemá parlament legitimitu.

BRATISLAVA. Členom Súdnej rady sa stal Dušan Čimo, nominant poslanca Kamila Homoľu z SDKÚ. Vo verejnej voľbe ho podporilo 78 zo 147 prítomných poslancov.

Pôvodne kandidovala aj Soňa Mesiarkinová (nominantka Edity Pfundtnerovej z Mosta-Híd a Radoslava Procházku z KDH). Jej nominácia však bola stiahnutá.

Voľba rozhorčila poslancov Smeru. Predseda klubu sociálnych demokratov Pavol Paška zareagoval s výzvou, aby parlament prijal uznesenie, v ktorom sa Čimo vyzve, aby kandidatúru neprijal.

„Nechceme byť v situácii, v akej sme s generálnym prokurátorom. Tento pán nemôže prijať funkciu v Súdnej rade“, poznamenal Paška.

Podporil ho aj Róbert Madej (Smer) so slovami „je to škandalózne a hanebné rozhodnutie, tento parlament nemá legitimitu, aby volil členov Súdnej rady. Toto je normalizácia súdnictva, ktorú robíte vy, a týmto ste to dokázali“.

Podľa Roberta Fica vláda nemá mandát na to, aby prijala ďalšie personálne rozhodnutia.

Upozornil na skutočnosť, že súčasným členom Súdnej rady uplynie mandát až 22. júla a dnešná voľba bola dôkazom snáh strčiť do rady niekoho, „kto je evidentne politicky nominovaný“.

Fico sa nazdáva, že z dikcie zákona o Súdnej rady je zjavné, že zákon predpokladá, že noví členovia budú volení tak, aby sa v lehote 60 dní mohli ujať funkcie.

Na záver navrhol hlasovať o výzve, aby sa Čimo funkcie neujal. Hlasovalo však za ňu len 68 zo 146 prítomných poslancov.

Poslanci tiež zvolili za kandidáta na člena sudcovských komisií Ondreja Laciaka (nominant poslanca Smeru Róberta Madeja). Keďže musia zvoliť minimálne dvoch, na budúci týždeň bude druhé kolo.

O post sa uchádzajú Peter Bebej, Mária Hencovská, Tomáš Kamenec (nominanti poslanca Kamila Homoľu z SDKÚ), Lucia Kurilovská (nominantka Petra Zajaca) a Ľubomír Schweihofer (nominant Jozefa Kollára z SaS).

Na zvolenie potrebujú kandidáti nadpolovičnú väčšinu prítomných poslancov.

piatok 3. 2. 2012 12:13 | sita, tasr
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Dušan Čimo.

Dušan Čimo.

Foto: ARCHÍV SME

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
ANKETA
@denniksme: O knihách sa nedá rozprávať vážne. Zvlášť o tých, ktoré sme nečítali (Jana Beňová) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.