Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Z domova | Policajti už môžu pokutovať poslanca
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

AKTUALIZOVANÉ 20:10
Policajti už môžu pokutovať poslanca

Agentúrne texty sme o 20:10 nahradili autorským článkom SME.

Parlament zrušil priestupkovú imunitu päť týždňov pred predčasnými voľbami.

BRATISBRATISLAVA. „Určite som nebol opitý, vypil som dva deci vína,“ bránil sa poslanec HZDS Ján Cuper po dopravnej nehode, ktorú spôsobil. Kým obyčajný človek by prišiel o vodičský preukaz, priestupok poslanca policajti zadokumentovali a „odložili“.

Po Cuperovej nehode parlament zrušil imunitu poslancov pri jazde pod vplyvom alkoholu, čím im však v skutočnosti dal imunitu na všetky ostatné priestupky. Polícia za ne poslancov aj tak celé roky nepokutovala.
Po viac ako šiestich rokoch včera poslanci rozhodli, že si priestupkovú imunitu zrušia.

Päť týždňov pred voľbami návrh podporili všetci 147 prítomní poslanci. Každá z koaličných strán si myslí, že návrh prešiel jej zásluhou.

autor: Martina Pažitková

VIDEO

Poslanci si zatklieskali, že dokázali zrušiť imunitu
video

pataj.jpg
Politici o imunite šesť rokov klamali, píše Roman Pataj

Zásluhy si robia viacerí

„Bol to náš návrh z našej dielne, pod ktorý sa podpísali aj zvyšné koaličné strany a som rád, že sme dokázali presvedčiť celú snemovňu,“ povedal Ivan Štefanec z SDKÚ.

info
Prehľad
Nehody a zmeny
  • február 1999 – Peter Ďuračka (SDK) spôsobil nehodu, napadol dvoch taxikárov a vynadal policajtom;
  • október 2001 – Pál Farkas z SMK odmietol po nehode fúkať;
  • apríl 2005 – Stanislav Kropilák z ANO  havaroval a z miesta nehody ušiel;
  • október 2005 - štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado havaroval, zranila sa spolujazdkyňa;
  • november 2005 – Ján Cuper (HZDS)  havaroval pod vplyvom alkoholu;
  • marec  2006 – parlament  rozhodol, že imunita nebude platiť len pri haváriách poslancov v opitosti;
  • apríl 2006 – Miklós Duray z SMK prekročil rýchlosť, nefúkal a priznal, že pil;
  • apríl 2008 – parlament neschválil návrh Pavla Pašku na úplné zrušenie imunity, podporu nemal ani v Smere.
  • október 2008 - Duray havaroval  a odmietol fúkať;
  • február 2009 – parlament rozhodol, že poslanci musia  zniesť skúšku dychu;
  • január 2012 – exposlanec Pál Csáky pri nehode ukázal starý poslanecký preukaz.

„SaS si podmienila zrušením priestupkovej imunity to, že bude schválený rozpočet,“ tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

„Je to začiatok cesty, na ktorú sa KDH, ale aj iní poslanci, vydali už aj v predchádzajúcich volebných obdobiach,“ povedal šéf KDH Pavol Hrušovský. „Vždy sme hlasovali za zrušenie poslaneckej imunity,“ hovoril Gábor Gál z Mosta-­Hídu.

„Dvadsaťdva rokov niečo sľubovali, vždy si našli výhovorku, aby to nezrušili, a toto bola unikátna príležitosť,“ myslí si šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. V januári zavalil schránky poslancov výzvami, aby hlasovali.

„Nič nesplnili, tak sa upli na tento cieľ,“ myslí si Pavol Paška zo Smeru. Strana sa spočiatku snažila, aby sa o návrhu, rovnako ako o iných novelách, už nehlasovalo.

Sulík v piatok tvrdil, že Smer ostatných do poslednej chvíle presviedčal, aby zmena neprešla. „Predseda Smeru Robert Fico argumentoval, že čúra sa von z búdy a nie do búdy a poslanci si nemôžu takéto veci robiť,“ tvrdil.
„To sú nezmysly,“ hovorí Paška.

Nielen poslanci

Smer nakoniec tiež hlasoval za. Jeho poslankyňa Anna Vitteková, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, navrhla, aby priestupkovú imunitu stratili aj   prezident či policajti, prokurátori a väzenská stráž, ktorí sú za priestupky stíhaní len disciplinárne.    

„S filozofiou zrušenia priestupkovej imunity prezident problém nemá,“ tvrdí Marek Trubač, hovorca Ivana Gašparoviča. Ak by ju vrátil, parlament by sa pred voľbami ešte raz zišiel.

Priestupková imunita bola dlhé roky iba zaužívanou praxou, do ústavy ju prepašovali až na jar 2006.

Poslanci majú naďalej trestnoprávnu imunitu a s ich stíhaním musí súhlasiť parlament. Politici sľubujú, že to zmenia.

piatok 3. 2. 2012 11:36 | Martina Hilbertová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Súvisiace články:

Foto: TASR/AP

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
ANKETA
@denniksme: O knihách sa nedá rozprávať vážne. Zvlášť o tých, ktoré sme nečítali (Jana Beňová) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.