SME

Lipšic: Strany mali tichú dohodu o zametaní korupcie

Podľa Daniela Lipšica fungovala od revolúcie dohoda, že po korupcii sa nepôjde.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Podpredseda KDH DANIEL LIPŠIC vylučuje dvojkoalíciu svojej strany so Smerom.

Spravili ste ako minister dosť preto, aby sa Gorila vyšetrila?

„Nechám to na zhodnotenie iných. Dôležité je, že polícia má voľné ruky, že dozor vykonáva špeciálna prokuratúra, lebo v minulosti tu boli orgány prokuratúry, ktoré zastavili trestné konanie a podstatné je, že je pomerne široké verejné povedomie o tejto kauze. Verejný tlak môže prispieť k tomu, aby kauza nemohla byť zametená pod koberec. Ani teraz, ani po voľbách.“

Pomohol už verejný tlak tomu, aby aktéri kauzy urobili chyby?

„Nebudem to komentovať, ale nikto nie je nepriestrelný. Zo zásady by som však nechcel verejne hovoriť o postupoch vyšetrovania, lebo to by bol najlepší spôsob, ako ho zmariť.“

Čo by ste odporučili ľuďom na základe vašich informácií. Majú veriť tomu, čo si prečítajú v Gorile?

„Určite tá akcia prebehla a považujem ju za vynikajúcu spravodajskú akciu SIS. Iná vec je, čo s tým SIS následne robila. Či každá pasáž je autentická, bude predmetom preverovania. V rozumnej dobe budeme mať autentifikované veľké časti tohto spisu. Iná vec je, či všetky rozhovory, ktoré viedli dotknuté osoby o iných ľuďoch, sú pravdivé. Ale každý, aj tí v druhom slede, budú predmetom vyšetrovania.“

Ale to, že Jaroslav Haščák, Jirko Malchárek a Anna Bubeníková chodili do nejakého bytu a rozprávali tam o províziách, je pravdivý obraz?

„Je tam vážne podozrenie, že to pravdivé je. A ak máme z roku 2006 vážne podozrenie ako tiekli konkrétne provízie, ktoré je podrobne rozkreslené, a pokiaľ vieme cez následné finančné toky vysledovať, že sa to udialo, tak je to reťaz nepriamych dôkazov, ktoré sú trestnoprávne veľmi dôležité. Predstavte si, že máte odpočutý rozhovor medzi objednávateľom a vykonávateľom vraždy, kde sa dohodnú koho zavraždiť, kedy a ako. O niekoľko dní nájdete toho zavraždeného, v ten deň, kedy mal byť zavraždený. Nemáte žiaden priamy dôkaz zatiaľ. Ani DNA, ani priamych svedkov. Ale táto reťaz nepriamych dôkazov je pre začiatok vyšetrovania a ďalší postup veľmi dôležitá.“

Rozdiel však je, že verejnosť nevie, či tie odposluchy boli také, ako sa opisujú v Gorile. Kľúčové preto je, či sa dá spoľahnúť na to, že tie konverzácie sú zachytené presne.

„Kľúčové je, že ak to vzniklo v roku 2006, a následne podobným spôsobom tie provízie aj išli, tak by to musela byť veľká náhoda, aby v roku 2006 niekto hovoril do budúcnosti, čo sa stane. Ako by to inak vedel?“

A viete, že to vzniklo v tom roku?

„Časti určite áno. To vyplýva už z dokumentu, ktorý poskytla premiérka. A relevantné časti. A budú ďalšie písomné dôkazy.“

Viete teda potvrdiť, že väčšina vznikla v roku 2006?

„Relevantné časti áno.“

Keď sa hovorilo o doterajšom vyšetrovaní, tak jedným z hlavných vysvetlení, prečo sa to nepohlo ďalej bolo, že SIS nespolupracovala s políciou. SIS sa ohradila, že vy ste vedeli o tom, že nie sú splnené zákonné podmienky na to, aby jej príslušníci boli zbavení mlčanlivosti. Viete vysvetliť, o čo tam išlo?

„Nechcem ísť do polemiky so SIS-kou. Informáciu o tom, že SIS sa nepáčili žiadosti o zbavenie mlčanlivosti, som sa dozvedel až v januári. Dovtedy som nevedel, že by žiadosti mali byť chybné.“

V čom mali byť nepresné?

„Neviem.“

Ani vás to spätne nezaujímalo?

„Názor našich vyšetrovateľov je opačný. Pre mňa je teraz podstatné, že SIS sľúbila súčinnosť a pevne verím, že k tomu príde. Treba len, aby si vyšetrovací tím dohodol formu, ako budú časti dokumentu autentifikované, a to nemusí byť len zbavením mlčanlivosti. Je fajn, že SIS je proaktívna. Môžeme sa totiž hrať na mačku s myšou – vy sa blbo pýtate, my blbo odpovedáme, ale to nie je cieľom, ak chceme vyšetrovanie pohnúť ďalej. Oceňujem, že tá spravodajská akcia prebehla a bola brilantná. Teraz sa všetci sústredia na Gorilu,. Ale koľko takých zvierat sme mohli mať na Slovensku, keby spravodajská služba aj v iných prípadoch takto perfektne fungovala? Koľko sme mali v minulosti mýtnych tendrov, nástenkových tendrov a iks ďalších, kde boli zaangažované aj iné finančné skupiny, nielen Penta? Tie ale zdokumentované nemáme.“

Ak teda bola tak dobre zdokumentovaná, kto nesie zodpovednosť za to, že sa ju nepodarilo dotiahnuť?

„Poviem konkrétny prípad. V januári 2010 Úrad boja proti korupcii operatívne preveroval tento spis a prišiel k záveru, že nie je dôvod začať trestné stíhanie. Preverovali aj provízie, ktoré mali ísť Bubeníkovej cez firmu Elementa. Preverovali teda jej daňové priznania, účtovníctvo a prišli k záveru, že žiadna 200-miliónová provízia nešla Elemente. Dvesto miliónov možno nie, ale išla tam iná pomerne vysoká suma a potom firma, ktorá je stopercentným vlastníkom Elementy, mala veľmi zvláštny zisk 80 miliónov korún z rokov 2007 a 2008. Firma, ktorá predtým ani potom nemala žiaden zisk a v ktorej figuruje manžel pani Bubeníkovej. Tá vtedy nebola preverovaná.“

Kto je za to zodpovedný?

„Bol to zámer, nedbanlivosť, laxnosť? Neviem. Faktom ale je, že policajný zbor doteraz nemá adekvátne know-how na vyšetrovanie sofistikovanej korupcie. V tomto len začíname. Toto nie sú päťkorunoví podvodníci.“

Explicitnejšie sa o tých transakciách nedalo hovoriť. Čo viac by polícia ešte chcela?

„Ale tie transakcie neboli robené jednoducho, že by na vlastný účet niekto posunul peniaze, ale išlo o klasickú schému prania špinavých peňazí. A to teraz preverujeme.“

Takže zodpovedný nie je nikto?

„Nebudem špekulovať o tom, či to bol úmysel alebo či tu po dlhé roky bola tichá dohoda vo vysokej politike, že do stíhaní vysoko postavených politikov a finančníkov sa nepôjde. Neviem, či taká dohoda mlčky bola akceptovaná, ale všeobecne si myslím, že pre mňa sú tieto vážne veci sekundárne v porovnaní s tým, čo ten spis obsahuje. To je primárne. Nehľadajme vinníka, ale riešenie. A teraz ho môžeme nájsť. Korupcia samozrejme prebieha v každom štáte, ale je rozdiel medzi korupciou v Nórsku alebo Grécku. A ešte je jeden rozdiel, že keď sú vážne podozrenia, či to má aj trestnoprávnu koncovku. Aj iné krajiny mali veľké škandály, ale bol záujem dotiahnuť vec do konca, vrátane nielen zodpovednosti politickej, ale aj trestnoprávnej. Tento prípad ani zďaleka nie je jediným prípadom veľkej korupcie v politike. Keď teraz niektorí politici sú ticho, tak vedia, prečo o tom nehovoria.“

Aj vy však o tom hovoríte až teraz, keď už bola zverejnená.

„My sme ale konali.“

Čo je výsledkom tohto konania za rok a pol?

„Výsledok je taký, že nám to odňala vojenská prokuratúra. U nás je to totiž nastavené tak, že polícia môže robiť čo chce, ale hlavným rozhodujúcim činiteľom vo vyšetrovaní je prokurátor. Ak ten kedykoľvek a v princípe z akéhokoľvek dôvodu, vec polícii odníme, zruší, vec je vybavená. Preto si myslím, a nielen kvôli Gorile, že ten súboj o generálneho prokurátora bol tak vyšpičkovaný. Ak máte situáciu, že polícia môže ísť proti každému, stačil by slušný generálny prokurátor, nemusel by byť žiaden kovboj a mnohé veci by sa mohli na Slovensku radikálne meniť.“

Pre vyšetrovanie Gorily to asi nie je už kľúčové, keďže Generálna prokuratúra naňho nemá dosah.

„Kľúčové to je, lebo tá kvalifikácia sa tentokrát nastavila na trestné činy, ktoré sú vo výlučnej právomoci špeciálnej prokuratúry.“

Prečo sa to tak nenastavilo skôr?

„Lebo vyšetrovatelia na to išli možno z inej strany, cez vyšetrovanie zneužitia právomoci verejného činiteľa.“

Zjavne teda neboli dosť kreatívni v prístupe k spisu. Teraz sa podarilo celkom rýchlo dostať generálnu prokuratúru mimo.

„Náš najväčší kritik, bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek povedal, že jediný krát, kedy bola vôľa túto vec vyšetriť, bola v novembri 2010, kedy sa začalo trestné stíhanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa a potom to odňala vojenská prokuratúra.“

Evidentne na to však išla polícia zlou taktikou. To nebola chyba?

„Neviem. Možno nakoniec by prišli k tomu istému záveru. Áno, polícia na Slovensku len začína získavať know-how, aby dokázala vyšetrovať sofistikovanejšie finančné trestné činy.“

Keď sa to len teraz učí, tak ako máme veriť, že to dotiahne do konca?

„Lebo nielen polícia robí chyby, ale aj tí, čo páchajú trestné činy.“

Špeciálna prokuratúra vznikla práve z toho dôvodu, ktorý opisuje Gorila – teda postihovať politikov, veľkú korupciu. To naozaj vyšetrovateľov v tom čase nenapadlo, že by to mali ťahať týmto smerom?

„Taktika vyšetrovania môže byť rôzna. Ja do nej nezasahujem. Z akého konca chcú vyšetrovatelia začať, to je ich vec. Faktom je, že mali záujem od jesene 2010 túto vec vyšetriť. Či mali urobiť inú právnu kvalifikáciu, to je vec vyšetrovateľov a dozorujúcej prokuratúry. Pre mňa je kľúčové to, že to teraz dozoruje špeciálna prokuratúra aj preto, lebo sme videli, aké boli prvé reakcie generálnej prokuratúry, keď bol spis zverejnený.“

Ako môže teraz vyšetrovaniu pomôcť informácia, ktorú z archívu úradu vlády odovzdala premiérka?

„Je to prvý kamienok v mozaike. Táto informácia SIS potvrdzuje, že bola robená legálna akcia SIS, ktorá odhaľovala prepojenie finančnej skupiny s politikou.“

Môžete ten dokument opísať? Aký mal rozsah?

„Je to v režime utajenia, takže viete, že nemôžem hovoriť podrobnosti ani k obsahu ani o rozsahu.“

Je to typ informácie, ktorú keď dostal vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, tak musel vedieť, že je to veľmi závažné alebo to bola informácia, akú bežne zo SIS dostával?

„Boli to závažné informácie. Bez debaty.“

Nedalo sa to teda prehliadnuť medzi kvantom informácií, ktoré dostával?

„Myslím si, že nie. Nebudem riešiť bývalého premiéra Dzurindu. Tú vec dostal aj minister vnútra a postúpil ju Úradu boja proti korupcii, ktorý tú vec preveroval s negatívnym výsledkom. Nikoho neúkolujem, čo mal robiť.“

Myslíte si, že Robert Fico ako premiér vedel, že má túto informáciu v archíve?

„Neviem. To je otázka naňho.“

A premiérka?

„Nevedela. Pokiaľ viem, až na otázky z vášho denníka si dokument vyžiadala. Okamžite ma informovala, že to chce odovzdať vyšetrovaciemu tímu. Ťažko očakávať od premiéra, že bude teraz sledovať archív, čo všetko dostávali premiéri v minulosti.“

Pri odvolávaní Anny Bubeníkovej ste na vláde hovorili len o prepojeniach firiem, kde figuruje jej manžel?

„Áno. Boli to informácie z otvorených zdrojov, nie z vyšetrovania.“

Pýtali ste sa jej, či je pravda, že bola v nejakom byte s Haščákom a hovorili o províziách?

„Predpokladám, že ona to poprela vo svojom úvode, nepamätám si presne. Ale to už bolo po jej vyjadrení, kedy to dva dni dozadu poprela. Ja som sa ale opýtal, či sa jej tie finančné transakcie zdajú náhodné?“

Čo povedala?

„Nikdy nekomentujem vyjadrenia iných ľudí na vláde. Treba si vyžiadať zvukový záznam.“

Pýtali ste sa Pavla Hrušovského na úlohu, ktorú opisuje Gorila, že si rozdelil s Dzurindom 200 miliónov korún.

„Áno, pýtali sa ho aj médiá. Poprel to. On nie je priamy aktér. Môj bývalý poradca Milan Krajniak odstúpil napriek tomu, že ho spis v súvislosti so žiadnou korupciou nespomína. Nastavil tak latku veľmi vysoko. “

Mal by aj Hrušovský odísť z funkcie?

„To som nepovedal.“

On sa priamo spomína v súvislosti s províziou.

„Milan Krajniak pracoval na ministerstve vnútra. Aby nebola ani najmenšia zámienka vyšetrovanie spochybňovať, odstúpil.“

Ak Bubeníková musela ísť preč, Krajniak odišiel, prečo Hrušovský nemusí?

„Nehľadám žiaden kľúč. Bubeníková bola zjavne priamym aktérom. Som ministrom vnútra, na čele rezortu, ktorý zastrešuje vyšetrovanie. Nebudem sa vyjadrovať politicky k tomu, kto by mal alebo nemal odísť.“

Ako často vás vyšetrovací tím informuje, ako napreduje?

„Ak je potreba sa stretnúť pre súčinnosť s inou inštitúciou. Ale inak tím koná úplne samostatne, nezávisle, bez môjho vplyvu, len pod dozorom špeciálnej prokuratúry.“

Prečo len vy informujete na tlačových besedách o vyšetrovaní? Pár týždňov pred voľbami sa nedá ubrániť tomu, že ide o kampaň.

„Vyšetrovací tím vznikol mojím rozkazom, a to preto lebo v ňom je aj inšpekcia, ktorá nespadá pod policajné prezídium, ale ministerstvo vnútra. Preto nemohol vzniknúť rozkazom policajného prezidenta. Vždy som najzávažnejšie prípady, či pozitívne alebo negatívne, oznamoval na tlačových konferenciách. Je to tak závažná vec, že aj vyšetrovatelia musia mať pocit, že ak pôjdu po komkoľvek, ich vlastný minister ich bude chrániť. Je to dôležité.“

Prečo ste vyšetrovací supertím nezriadili už pred rokom a pol?

„Lebo tie podozrenia neboli na tejto úrovni.“

Vy ich odkedy poznáte na tejto úrovni?

„Koncom roka, ako vyšiel spis, začali vychádzať nové informácie, nové prepojenia. Dnes sme v štádiu, kedy je vierohodnosť toho spisu úplne iná ako pred rokom.“

To polícia na jeseň 2010 nevedela overiť tie informácie, ktoré sa teraz podarili získať novinárom?

„Zjavne nie. Zrejme aj kvôli tomu, že súčinnosť SIS nebola taká, ako je teraz.“

Opýtať sa premiérky, či v archíve neexistuje pod istým číslom dokument asi nie je taký problém.

„To bola teraz iniciatíva premiérky.“

Sám ste však povedali, že konala na základe žiadosti denníka SME.

„Áno, ale jej iniciatíva bola, že to odovzdala vyšetrovaciemu tímu.“

Čiže na jeseň 2010 by to neurobila?

„Ešte raz. Vyšetrovatelia preverovali zneužitie právomoci verejného činiteľa. Išli na to správnym spôsobom, že sa snažili osloviť SIS a verifikovať to cez ňu. Urobili to správne. Nie cez premiérku, ale cez priameho nositeľa zdroja tých informácií.“

Je logické, že keď vám neodpovie SIS, tak skúšate iné možnosti.

„Potom to už mala vojenská prokuratúra.“

Kedy ste vlastne prečítali celý spis?

„V druhej polovici minulého roka.“

Vtedy ste mu neverili?

„Myslel som si, že je to pravdepodobne dokument SIS. Ale faktom je, že až v decembri 2011 sa začali mnohé veci aj verejne skúmať, ktoré potvrdzovali vierohodnosť dokumentu.“

Nedávno ste povedali, že čím razantnejšie vyšetrovanie Gorily, tým viac sa zužujú vaše šance byť opäť ministrom vnútra. Ako ste to mysleli?

„Niekedy ako by som mal dojem, že tu bola tichá dohoda o tom, aby sa po prípadoch veľkej korupcie, spojení finančných skupín a politiky nešlo.“

Vy ako bývalý minister spravodlivosti, účastník všetkých vrcholových politických rokovaní, by ste o nej nevedeli?

„Ja hovorím o tichej dohode.“

Nie ste v politike dva roky. Neboli ste dosť dlho vo funkciách, ktoré vám umožňovali si ju všimnúť?

„Tá dohoda bola tichá, čiže ako keby si mnohí povedali: Máme za ušami, vlády sa striedajú, budeme si v médiách pomerne ostro nadávať, ale trestnoprávnu koncovku to nikdy mať nebude. To nebola nikdy vyslovená dohoda.“

Čiže to platilo aj počas obdobia, kedy malo KDH ministerstvo vnútra?

„Myslím si, že dlhé roky nebola vôľa zo strany bezpečnostných zložiek, vrátane SIS, ísť po najzávažnejšej korupcii.“

Boli do toho zapojení aj nominanti KDH?

„Ja neviem, akí nominanti do toho boli zapojení.“

No ak nie, tak minister vnútra mohol dať signál, aby sa konalo.

„Ja som ten signál dal.“

Predchádzajúci nominanti KDH v silových zložkách akceptovali tichú dohodu, že sa nebudú riešiť politici?

„Mohlo byť také všeobecné uzrozumenie, že si treba dávať pozor, lebo vlády sa menia a ak my budeme stíhať bývalú vládu, tak oni potom môžu stíhať nás. Určite to nebude nikde na papieri napísané, ale faktom je, že od roku 1989 žiaden vysokopostavený politik alebo predstaviteľ finančnej skupiny nebol trestne stíhaný ani odsúdený. Vy to pripisujete čomu? Buď tomu, že je to krišťáľovo čisté, o čom pochybujem alebo, že je uzrozumenie, ktoré nikto nevysloví.“

To nikto nespochybňuje. Problém len je, že sa z toho snažíte vyviniť.

„Z ničoho sa nevyviňujem. Pozrite si Gorilu a zistite si, čo sa tam píše.“

Odstaví Gorila pravicu vo voľbách?

„Aj táto kauza môže mať za následok iné delenie politickej sféry. Po delení Mečiar a ostatní, pravica a ľavica, si teraz myslím, že pôjde o delenie naprieč politickými stranami. Medzi tými, ktorí majú čistý štít a tými, ktorí majú za ušami.“

Znamená to, že sa rozpadnú všetky strany?

„Ľudia nie sú vo voľbách bezmocní. Chápem, že pociťujú veľkú beznádej, pretože zatiaľ nikto nebol z politických špičiek potrestaný. Situácia dnes je ale iná. Polícia má voľné ruky, špeciálna prokuratúra zatiaľ tiež. Premiérka má záujem vec vyšetriť. Pred rokom mali mnohí pocit, že aj významné zločinecké skupiny sú nepostihnuteľné a dnes ich bossovia sú za mrežami. Teraz máme súpera, ktorý je ťažší, ale tiež to nie je nemysliteľné. Preto tvrdím, že by ľudia mali vývoj kauzy sledovať, lebo verejný tlak môže mať veľký vplyv na to, či to bude mať trestnoprávnu koncovku alebo nie.“

Ale naša otázka sa netýkala trestnoprávnej roviny, skôr politickej. Ako teda dopadne pravica vo voľbách?

„Ako rozhodnú občania. Všetky parlamentné strany boli v nejakom okamihu vo vláde. Čiže ľudia vedia podľa skutkov, ako ktorá strana fungovala. Teraz je tu spis Gorila. Koľko takých spisov iných mohlo vzniknúť, ak by bezpečnostné zložky fungovali v minulosti? Koľko percent politickej korupcie je obsiahnutý v spise Gorila? Tri percentá, päť percent?“

Vy to viete asi lepšie, keďže ste boli pritom.

„Nebudem triafať.“

Vráťme sa k rozhodovaniu voliča. Sám hovoríte, že zlyhali v minulosti nominanti KDH v silových rezortoch a že stíhate aj v súčasnosti nominantov KDH. Viete napriek tomu presvedčiť človeka, že by mal dať hlas KDH, ak chce nájsť riešenie týchto problémov?

„Nikoho o ničom nejdem presviedčať.“

Ako sa majú voliči rozhodnúť? Vy sám vravíte, že korupcia išla naprieč celým politickým spektrom. V čom spočíva ich rozhodovanie?

„Preto hovorím, že deliaca čiara pôjde aj vo vnútri strán. Ľudia majú možnosť ovplyvniť aj vo vnútri strán aké bude zloženie parlamentu. Nie sú bezmocní.

Štyri krúžky nie je až taká sloboda.

„Štyri krúžky môžu mať veľký vplyv. Chápem sklamanie mnohých ľudí, že sa mnohé veci nepodarilo vyšetriť v minulosti a skončili stratené. Teraz je trochu iná situácia. Pripomína mi to situáciu so špeciálnym súdom. Vďaka ľuďom a verejnej mienke zostal zachovaný. Keby tu verejná mienka a verejný tlak voličov nebol, špeciálny súd by inak nebol. Keby to bolo iba na rozhodnutí politických elít, tak tu nie je navždy.“

Vaša rada voličom je koho voliť? Na ktorej kandidátke je prevaha dobrých nad tými zlými?

„Ja som vstúpil do KDH v roku 1999, preto a myslím si to aj dnes, že KDH je strana, kde je najviac ľudí, ktorí majú čistí štít. Ani KDH nie je strana, ktorá má monopol na cnosť a neresť, ale je tam najviac ľudí, ktorí tam nešli kvôli biznisu, peniazom, ale veria tomu, čo KDH presadzuje.“

Posledné prieskumy nasvedčujú, že volič by si najviac prial koalíciu SMER a KDH. Je pre vás prijateľná, keď dávate na verejnú mienku?

„Stanovisko KDH je, že koalícia so Smerom je prijateľná, iba ak by to bola veľká koalícia naprieč politickým spektrom.“

Ak by KDH urobilo dohodu iba so Smerom, čo by ste spravili?

„To je ťažko predstaviteľné. Všetky vyjadrenia kolegov aj predsedu sú jednoznačné, že dvojkoalícia nebude.“

Nepredstaviteľné veci sa dejú často, aj Gorila je tu a bola ťažko predstaviteľná.

„Nebudem o tom špekulovať, lebo v KDH je konsenzus vyjadrený aj predsedom, že do dvojkoalície KDH nepôjde a nemám dôvod to spochybniť.“

Ani keby vám Smer ponúkol, že môžete zostať ministrom vnútra.

„To už sme na úrovni sci-fi, neviem si to ani predstaviť. Vyšetrovanie Gorily výrazne znižuje, ak nechcem povedať, že eliminuje moju možnosť pokračovať v tejto funkcii ak by bola v princípe akákoľvek vláda. O tom som presvedčený. Vždy je dôležité, aby priorita bola krajina, potom strana a až tak osobné záujmy. V záujme krajiny je kauzu vyšetriť, to je pre mňa primárna vec. Z hľadiska osobného som si mnohé dvere zatvoril.“

Existujú podľa vás nahrávky ku Gorile?

„Počul som, že môžu existovať, ale neviem.“

Čo by spôsobili, ak by sa objavili pred voľbami?

„Neviem. Z hľadiska trestnoprávneho to nie je až také podstatné. Ak budeme vedieť verifikovať, že relevantné časti spisu sú autentické a následne budeme vedieť verifikovať finančné transakcie, to je trestnoprávne podstatné.“

Keď sa nepodarila prešetriť nahrávka s hlasom podobným Ficom, prečo by sa toto malo?

„Vďaka ľuďom a verejnej mienke. Tlak verejnej mienky zruší to uzrozumenie, že nebudeme stíhať politikov a finančníkov. Skončí to.“

Pri Ficovi chýbal verejný tlak na vyšetrenie nahrávky?

„V tom čase existovalo implicitné uzrozumenie, že po tak závažných veciach sa nepôjde.“

Vy ste sa po pár týždňoch ale stali ministrom vnútra.

„My sme trestné stíhanie začali aj v tejto veci. Keď som bol námestníkom Trnkom obvinený, že som ovplyvňoval vyšetrovateľku, prokuratúra to uznesenie zrušila. Môj záujem bol od začiatku ísť po každom.“

Bavíme sa o výsledku.

„Výsledok? Je asi pomerne zrejmé, že od začiatku nebol problém ísť po komkoľvek z ktorejkoľvek strany. Jednou z najvážnejších prekážok bola prokuratúra. Teraz sa zdá, že aj vďaka verejnému tlaku prokuratúra ide razantne do veci. Verejný tlak v tomto má veľký význam a môže prelomiť bariéru, ktorá dlhé roky fungovala.“

Čo sa podľa vás podarí do volieb spraviť s Gorilou?

„Dúfam, že sa podaria zdokumentovať také dôkazy, pre ktoré už nebude možné, prijateľné ani trestnoprávne, ani spoločensky prípad zamiesť pod koberec. Takú nádej mám. Myslím si, že je oprávnená. Šírenie beznádeje nie je cnosťou.“

Celý nezostrihaný rozhovor s ministrom vnútra Danielom Lipšicom (piano)

av.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 593
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 075
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 923
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 910
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maroš Šefčovič

Šefčovič v eurokomisii slúži už tretí plný mandát.


TASR
Podpredseda parlamentu Andrej Danko.

Polícia sa odvoláva na zákon, ktorý však zverejnenie nezakazuje.


Na fotografii je minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian.

Prípad súvisí s uniknutými nahrávkami.


V Primaciálnom paláci

Mesto chystá stovky podujatí, najväčší záujem je o komentované prehliadky.


Sportnet

Slovenskí hokejisti ďakujú divákom po výhre 3:0 po prípravnom zápase na májový svetový šampionát Slovensko - Švajčiarsko.

Craig Ramsay predstavil zostavu proti Nemecku.


Fiorentina - Viktoria Plzeň: ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále  Európskej konferenčnej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu odvety štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy: ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň.


Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


SkryťZatvoriť reklamu