Šokujúca kvalifikácia MS: Azerbajdžan – Slovensko 2:0 (1:0)

GÓLY: 26. Vasiljev, 65. Zaur-Tagizade. AZERBAJDŽAN: Chasanadze – Junusov – Zaur-Tagizade (80. R. Gulijev), Jadulajev, R. Mammadov, Niftalajev – Getman, M. Gurbanov, Acumadov, Vasiljev (77. Rzajev) – G. Gurbanov (90. Ismailov). SLOVENSKO: König – Karhan, .

V siedmom zápase 4. kvalifikačnej skupiny o postup na futbalové MS 2002 prehrali slovenskí reprezentanti v Baku s Azerbajdžanom 0:2. Na snímke Vladimírovi Janočkovi marí čistú šancu brankár Azerbajdžanu Gahahgir Chasanadze. FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER

GÓLY: 26. Vasiljev, 65. Zaur-Tagizade. AZERBAJDŽAN: Chasanadze – Junusov – Zaur-Tagizade (80. R. Gulijev), Jadulajev, R. Mammadov, Niftalajev – Getman, M. Gurbanov, Acumadov, Vasiljev (77. Rzajev) – G. Gurbanov (90. Ismailov). SLOVENSKO: König – Karhan, Tomaschek, Varga, Labant – Pinte (63. Babnič), Dzúrik, Janočko, Greško – Vittek (70. Benčík), Sz. Németh. Pred 10 000 divákmi rozhodoval Vollquartz (Dán.), žlté karty Zaur-Tagizade, Jadulajev – Dzúrik, Tomaschek.

Domáci prekvapili tým, že do bránky postavili gólmana dvadsaťjednotky, ktorý deň predtým v Sumgaite ustrážil čisté konto. Vraj načo Kramarenka, nemá formu. Chasanadze v prvom polčase príjemne prekvapil a vychytal veľa šancí. Azerbajdžanci prišli do Baku až deň pred zápasom z Turecka, kde im v športovom centre Besiktasu Turci bezplatne poskytli sústredenie po kvalifikačnom zápase Turecko – Azerbajdžan 3:0.

Začali sme tlakom, ale postupne sa ukazovalo, že rýchle hroty domácich robia obrane s Vargom, Karhanom a Labantom neuveriteľné starosti. Po Dzúrikovej strele mieril vedľa Varga, únik Németha zneškodnil brankár. V 20. min hlavičkoval Vittek po centri Karhana, ale do rúk brankára. O minútu pohrozil Zaur-Tagizade, ale König bol na mieste. Potom mieril tesne vedľa R. Mammadov. Tlak domácich do našej neistej obrany vyvrcholil v 26. min. Po Labantovej strane unikol Zaur-Tagizade, nacentroval cez Vargu do priestoru, kde bol iba nabiehajúci Vasiljev a ten loptu doniesol vkĺzačkou až do bránky bezmocného Königa. Bol to prvý gól Azerbajdžanu z hry v kvalifikácii a druhý nám, prvý dal tiež Vasiljev v Trnave z penalty. Potom prišiel náš tlak s neuveriteľnými šancami bez efektu. V 28. min vyrazil Chasanadze Greškovu bombu, chytil Janočkovo sólo v 29. min. V 36. min vyrazil Némethovu gólovú hlavičku pod brvno, v 37. min sólo Vitteka a dorážku Németha a napokon v 40. min ďalšie sólo Németha.

V druhom polčase pálil Varga nad, po ňom Vittek hlavou, v 55. min zmätky vyvrcholili tak, že Némethovu strelu vykopávali domáci z prázdnej brány a trafili pritom Junusova a od neho sa lopta odrazila na rohový kop. V 57. min Németh po sóle zluftoval. Azerbajdžanci sa upokojili a držali s našimi krok. Bolo to neuveriteľné, akí sme boli neschopní. V tej chvíli sa žiadalo striedať, ba vyzeralo to na uterák… Do toho prišla zlá rozohrávka v strede od Greška, Zaur-Tagizade sa dostal do úniku, zbavil sa Labanta a popri vybiehajúcom Königovi dal druhý gól. V 75. min bol v sóle Getman, ale namiesto strely volil zlú prihrávku, v 76. min hlavička Vasiljeva išla tesne vedľa. V 77. min Benčík zle zakončil. V 79. min chytil König gólové strely z kopačiek Tagizadeho a M. Gurbanova. Labant a Varga prišli neskoro. V závere ešte Szilárd Németh nastrelil brvno.

Slovensko nedalo gól už 393 minút a utrpelo najzahanbujúcejšiu prehru v novodobej histórii podľa sily súpera. Kvalifikácia sa pre nás skončila, Japonsko a Kóreu 2002 si pozrieme v televízii bez našich. Vojna medzi Adamcom a Vargom v médiách sa skončila prehrou oboch.