SME

Fico: Keby som bol premiérom, je na Slovensku lacnejšie

Zverejňovanie zmlúv na webe je podľa lídra opozície dobré. Robert Fico však tvrdí, že ani väčšia transparentnosť nezastavila kšeft SDKÚ.

Podpredseda parlamentu Robert Fico.Podpredseda parlamentu Robert Fico. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Keď sa pozrieme na najväčšie kauzy vašej vlády, tak pri nástenkovom tendri išlo o 3,6 miliardy korún, v emisnej kauze mohlo prísť Slovensko o 300 miliónov eur, rozdiel medzi najlacnejšou a najdrahšou ponukou pri mýtnom tendri bol 200 miliónov eur. Najväčšia kauza tejto vlády je budova pre daňové úrady za 6,6 milióna eur. Nehrá táto vláda predsa len inú ligu?

„V tejto vláde sedia ľudia, ktorým môžeme prirátavať miliardy. Ja rád kladiem otázky médiám a spýtam sa aj vás. O koľko prišlo Slovensko na kurzovej strate pri privatizácii SPP?“

Ale to sa nedá vyčítať tejto vláde.

„Ale je to ten istý minister financií a ďalší tí istí ľudia sedia aj v tejto vláde. Tento rozhovor nezačíname dobre. Ľudia v roku 2010 zhodnotili moje vládnutie a aj vám som rozhovor na tému môjho vládnutia už poskytol. Teraz treba hodnotiť vládu Ivety Radičovej.

A porovnávať ministrov, ako sú Mikloš a spol., ktorí spôsobili miliardové škody tejto republike, je v podstate nemožné, pretože to, čo sa dialo v rokoch 1998 až 2006 a čo v rokoch 2006 až 2010, je neporovnateľné.“

Potom by sme aj vám museli pripomínať Vladimíra Mečiara v 90. rokoch.

„Rozdiel je v tom, že v tom období Smer neexistoval a ja som nebol súčasťou žiadnej vlády Vladimíra Mečiara ani nikoho iného.“

Keď na to ideme cez kritérium, že sa rátajú aj hriechy ľudí z minulosti, tak predsa Mečiar bol súčasťou vašej vlády.

„Bezpochyby bol jej súčasťou, ale takýto rozhovor je o ničom. Ja tvrdím, že v tejto vláde sú ľudia, ktorí túto republiku obrali o miliardy, preto môžeme porovnávať. Vy budete hovoriť o ministroch SNS, ja o ministrovi SDKÚ a financovaní SDKÚ, nebude to mať žiadnu kvalitu, žiadny význam. Ak to chcete, nech sa páči. Myslím si, že sú dôležitejšie témy.“

Výsledok posledných volieb je aj dôsledkom znechutenia ľudí z káuz.

„Ukážte mi jednu politickú stranu v Európe, ktorá mala 29 percent, štyri roky vládla v čase svetovej hospodárskej krízy s komplikovanými partnermi a po takomto období získala o päť percent viac. Toto je reálny obraz o politike Smeru. Vy môžete hovoriť o znechutení vo vzťahu k SNS a HZDS, ale nie k Smeru.“

Ale možno by stálo za otázku, prečo nebol nikto ochotný s vami vládu vytvoriť.

„S koaličným potenciálom Smeru je to presne tak, ako o tom vypovedá rozhovor s mojím kolegom Paľom Hrušovským po diskusnej relácii v TA3. Keď som sa ho pýtal, čo by robili, keby pomer mandátov vo voľbách bol len 76:74 či 75:75, odpovedal, že by rokovali s nami o vstupe do vlády.

Vy si myslíte, že keď teraz budú parlamentné voľby, oni nebudú s nami rokovať o zostavení vlády? To ste veľmi naivný. Mali väčšinu, mali bližšie sociálne a ekonomické názory. Preto nehovorme o žiadnom koaličnom potenciáli Smeru. Smer má taký koaličný potenciál, ako každá politická strana.“

Vráťme sa teda k hodnoteniu Radičovej vlády. Mohli by ste porovnať kauzu daňového riaditeľstva s kauzami vašej vlády?

„Zavolajte si Jána Slotu a ministrov, ktorí tu boli a naozaj zlyhali, a ja som konal. V prípade káuz, o ktorých hovoríte, som vzal koaličnému partnerovi celé ministerstvo, nielenže som odvolal ministra. Čo urobila pani Radičová? Nič, pokakala sa.“

Anglický veľvyslanec v rozhovore pre SME uviedol, že za vašej vlády mu jeden z predsedov koaličných strán povedal, že z každej zákazky ide 20 percent ako úplatok. Boli ste to vy?

„Jasné, ja som pýtal 30 percent, alebo napíšte, že 40 percent. Ale vážne, vidím tu iný problém. Viete si predstaviť, že na zasadnutí disciplinárneho senátu v inej krajine by bol francúzsky alebo anglický veľvyslanec? Viete si predstaviť, že by niekto takto zasahoval do justície? Preto by som bral tieto vyhlásenia s veľkou rezervou. Vôbec sa nepatrí, aby veľvyslanec niečo také povedal.“

Klamal?

„Spýtajte sa ho. Ja som to nebol. Smer mal v tejto oblasti jasné postoje, či už išlo o presadenie Špecializovaného trestného súdu, či zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Ja mám v tomto smere čistý stôl.“

Pri hodnotení tejto vlády najčastejšie vyskakuje ako pozitívum zverejňovanie zmlúv na internete. Nie je vám ľúto, že ste neprišli s takouto iniciatívou vy?

„Ale to je váš pohľad, vy ste si vybrali nejaké pozitívum a odo mňa chcete, aby som to komentoval. Napriek zverejňovaniu zmlúv, okresný riaditeľ SDKÚ Ščurka prišiel k miliónovej zákazke pre Daňové riaditeľstvo.“

Ale vďaka tomu to bolo odhalené.

„To nie je pravda. Keby ste vedeli, ako táto kauza vznikla. Tak, že pri podpise zmluvy ľudia, ktorí boli pri tom, vzali kópiu, utekali s tým a doniesli nám to. Takže táto kauza nemá so zverejňovaním zmlúv nič spoločné.“

A zverejňovanie zmlúv je teda dobré alebo zlé?

„Dobré. Nemám proti nemu nič.“

Prečo ste teda nepodporili Luciu Žitňanskú, keď to ešte ako opozičná poslankyňa predkladala?

„Ľudia ako pani Žitňanská prichádzajú v opozícii vždy s úžasnými nápadmi. Pamätám si, ako pán Mikloš prišiel so znižovaním spotrebných daní pred parlamentnými voľbami. Pamätám si, ako pani Radičová a Mikloš hovorili, že Grécku nič. Zaujímavé, že vy sa vraciate stále k nám, ale nie k nim. K politikom, ktorí sa celkom odlišne správajú od toho, čo hovorili.

My keby sme zmenili voľbu generálneho prokurátora z tajnej na verejnú, keby sme sa takto správali, že pred voľbami hovoríme niečo a po nich to neplatí, tak nás roztrháte na kusy.“

Faktom však je, že Jozef Čentéš bol zvolený v tajnej voľbe. Vy ste dávnejšie povedali, že v takom prípade mu podáte ruku a zagratulujete. Prečo sa to nestalo?

„To nebola žiadna tajná voľba, lebo Národná rada zasadala na základe ustanovení zákona, o ktorých Ústavný súd rozhodol, že pozastaví ich účinnosť. Bolo to hrubé porušenie pravidiel hry, ignorovanie rozhodnutia Ústavného súdu, táto voľba a schôdza vôbec nemala byť. Ja vám na Generálnu prokuratúru poviem jedinú vec a stojím si za ňou.

Vládna koalícia si zvolila svojho politického nominanta, ktorý bude poslúchať vládnu koalíciu. My si počkáme na rozhodnutie Ústavného súdu v merite veci. Ak sa dostaneme k moci, bude opätovná tajná voľba prokurátora a okamžite vrátime zákon o prokuratúre tam, kde bol.“

Tieňový minister spravodlivosti Smeru Robert Madej ešte deň pred tajnou voľbou povedal, že je to víťazstvo demokracie a určite sa na nej zúčastníte. Čo sa potom zmenilo?

„Všetci sme privítali rozhodnutie Ústavného súdu, ale nikomu ani nenapadlo, že táto partička, ktorá vládne Slovenskej republike, je schopná zvolať schôdzu Národnej rady v čase, keď bola pozastavená účinnosť zákona.“

Madej už reagoval na to, že bude voľba.

„Nešpekulujte okolo toho. Generálna prokuratúra je dnes v rukách vládnej koalície, boli opakovane porušené pravidlá hry, kontrolovali sa pri tajnej voľbe, vydierali sa. Ja vám tu hovorím, ak sa Smer stane súčasťou koalície, bude normálna tajná voľba.“

Hovorí sa, že zvažujete podanie na Ústavný súd v súvislosti s postupom predsedu parlamentu Richarda Sulíka, ktorý vraj poslancom formálne neoznámil, kto kandiduje. Je to tak?

„My čakáme na meritum veci. Netreba už podávať žiadne sťažnosti. Nemôžem to vylúčiť, ale v tomto čase na tom nepracujeme.“

Akým spôsobom chcete stiahnuť Čentéša, ak budete vo vláde?

„Hovorí ústava niečo o funkčnom období generálneho prokurátora? Som za to, aby sa našiel prokurátor, ktorý nie je bábkou v rukách vládnej koalície.“

Vy ste hovorili, že Čentéš je celkom slušný človek. Bol by až takou katastrofou pre prokuratúru?

„Je to slušný človek, o tom nemám pochybnosti. Ale bude robiť, čo mu koalícia prikáže.“

Určite ste videli vystúpenie pána Trnku v Markíze, kde hovoril o trtošení a pregrciavaní. Bolo to v poriadku?

„Opakovane som ponúkol vládnej koalície, aby sme spolu išli hľadať kandidáta.“

Máte ho?

„Vy si naozaj myslíte, že je problém nájsť človeka, ktorý by bol vnímaný ako nezávislý a má vlastný názor. Pán Čentéš ho nemá. Viete si predstaviť, že niekto bude generálnym prokurátorom a doteraz nevyjadril svoj názor k prokuratúre? My chceme normálneho generálneho prokurátora.“

Pán Trnka by ním bol?

„My hovoríme o tretej osobe.“

Takže pán Trnka už nie je prijateľný ani pre vás?

„A čo je pán Trnka mojím nominantom?“

Bol nominantom poslanca Smeru.

„Kto navrhol pána Trnku, keď bol zvolený?“

To sa bavíme o vzdialenej minulosti.

„Generálny prokurátor bol zvolený všetkými politickými stranami, koaličnými aj opozičnými, a takto to má byť, takto to bolo v prípade Hanzela, Trnku aj špeciálneho prokurátora Kováčika. Hovorím o Trnkovi ako o človeku, ktorý profesionálne prokuratúru zvládol. Ak odmietla koalícia rokovať o treťom kandidátovi, tak sme volili Trnku. Veď nebudeme voliť Čentéša, ktorý sa ani k novele zákona o prokuratúre nevie vyjadriť.“

Jednou z tém, o ktorých sa teraz diskutuje, sú Mečiarove amnestie.

„Čo odo mňa očakávate? Inú odpoveď, ako tú, ktorú som už päťstokrát povedal? Koho to bude zaujímať, keď si prečíta moju päťsto prvú odpoveď, že prijatie amnestií bolo samozrejme morálny suterén a ich zrušenie je právny suterén. Načo márnime priestor na takéto témy?“

Viete prečo? Lebo uplynul rok po tom, čo nie ste vo vláde so Slotom a Mečiarom, a je príležitosť, aby ste prehodnotili svoj prístup k nim. Vaše nadšenie pre SNS sa už zdá byť menšie.

„Ja som mal kedysi nadšenie pre SNS?“

Pustiť ich do vlády, na to treba nadšenie.

„Vážne? A všimli ste si dnešné hlasovanie v parlamente? SNS hlasuje s koalíciou. Hlasy SNS sú dobré.“

Ale to je iné, ako vytvoriť s nimi vládu.

„Viete o tom, že bol pripravený variant Smer, KDH a SNS do vládnutia? Správal som sa absolútne pragmaticky ako človek, ktorý dostal poverenie vytvoriť vládu.“

A pozvali ste do nej ľudí, o ktorých sám hovoríte, že sa dopustili morálneho suterénu.

„Pokiaľ ide o amnestie, vyjadril som tisícpäťstokrát a môžem opakovať to isté. Ale potom sa bavme o amnestiách pána prezidenta Kováča, o všetkých veciach, ktorých sa dopustila táto vládna koalícia. Môžete sa baviť o morálnom suteréne, ale dať dynamit pod dvere opozičného lídra, to je čo?“

Úplne sa to nedá porovnať.

„Vážne? A ako je možné, že všetky súdne konania sa skončili 14:0 pre Lexu.“

Myslíte si, že je správne, že sa Kováč musí ospravedlniť Lexovi?

„Je to prvostupňové rozhodnutie, pokiaľ viem, nesledoval som to presne. Nemáte žiadne morálne právo pýtať sa ma na amnestie, zoberte si záznam, čo som hovoril o amnestiách v parlamente a ako som mával Zbierkou zákonov.“

Otázka je, či ste Mečiara potom nevyvinili tým, že ste ho pustili k moci.

„Môžeme sa baviť o čomkoľvek a som na to pripravený, ale o čom je tento rozhovor? Ste nepripravený, nemáte žiadne otázky. Prišli ste sem len preto, aby ste vyťahovali staré, staré veci. Pritom tu máme vládu, ktorej sa zjavne nedarí, je chaotická a nekompetentná. Už vám ušlo pol hodiny, stále sme sa nedostali k hodnoteniu vlády Ivety Radičovej.“

Rozhodnutie sporu s Lexom súvisí so stavom justície. Je v poriadku?

„Nie, nič nie je v poriadku. Najväčší problém slovenského súdnictva sú prieťahy v konaní. Vy vytvárate dojem, že všetko je skorumpované a zlé. Viedli ste niekedy súdny spor? Asi nie. Na súde máte vždy jedného spokojného a jedného nie. Ten, kto prehrá, hľadá milión dôvodov, aby to vysvetlil. Väčšinou povie, že sudca je skorumpovaný. Potom sa nečudujme, že o slovenskom súdnictve je takýto obraz. Absolútna väčšina sudcov a prokurátorov svoju prácu normálne vykonáva profesionálne. Ak je tu problém, sú to prieťahy.

Pýtam sa pani Žitňanskej, čo urobila? Ja sa môžem prezentovať konkrétnym výsledkom, výbor ministrov spravodlivosti Rady Európy v decembri 2010 povedal, že víta reformy na Slovensku, ktoré urobila vláda v rokoch 2007 a 2009, ktoré skrátili priemernú dĺžku súdneho konania zo 17 na 13 mesiacov. Ministrom spravodlivosti bol vtedy Štefan Harabin.

Keby sa Žitňanská mohla pochváliť takýmto výsledkom. Ale čo urobila ona? Odvolala predsedov krajských a okresných súdov, zrušila justičných čakateľov a vytvorila výberové komisie na sudcov, ktoré politicky ovláda koalícia. Toto je politizácia súdnictva.“

Ale je tu zasa správa Guntera Woratscha, zástupcu Medzinárodnej asociácie sudcov, ktorý hovorí, že problémom súdnictva na Slovensku je práve Harabin. Čo hovoríte na to, ako vedie Najvyšší súd?

„Som podpredsedom parlamentu a predsedom najsilnejšej politickej strany. Pokiaľ ide o hodnotenia Najvyššieho súdu, na to nie je príslušná žiadna strana. Ja som povedal, že po profesionálnej stránke nesiaha ministerka Lucia Žitňanská ani po päty Štefanovi Harabinovi.

Posledné rozhodnutie Ústavného súdu je tiež veľmi zaujímavá vec. Krajský aj Najvyšší súd povedia, že ministerstvo financií nemalo čo robiť na Najvyššom súde, a za to bol Harabin potrestaný. Rešpektujem Ústavný súd, len hovorím, že to, čo sa teraz deje, je lov na Štefana Harabina. Myslím si, že Štefan Harabin je veľký bojovník a bude bojovať.“

Keď hovoríte o politizácii súdnictva, tak je v poriadku, keď niekto z funkcie ministra ide na čelo Najvyššieho súdu?

„Ako sa vyberajú sudcovia Najvyššieho súdu v USA?“

Tu sme v USA?

„USA je pre vás vzor demokracie. Ako sa vyberajú veľvyslanci v USA? Keď dá niekto politikovi peniaze na kampaň, stane sa veľvyslancom. V poriadku, ja to rešpektujem. To sú normálne pravidlá hry. Ale potom nekritizujte Slovensko, ak sa stane niekto ministrom spravodlivosti a potom predsedom Najvyššieho súdu. Veď vyhral v Súdnej rade. Kto zriadil Súdnu radu v takých pomeroch, ako funguje, a podmienky voľby predsedu Najvyššieho súdu?

Dzurindova vláda.

„No vidíte. A tieto podmienky, ktoré vytvoril Dzurinda, zvolili Harabina. A čo vy mi vyčítate? My sme zmenili Súdnu radu?“

Mamojka tvrdil, že zvolenie bolo výsledkom politickej dohody.

„Keď sa vám niečo nepáči, nájdete si nejaký nezmysel. Nezávislá súdna inštitúcia, s ktorou Smer nemá nič spoločné, zvolila Harabina. Čo odo mňa chcete. Aká politizácia, čo?“

Sú v poriadku hromadné žaloby sudcov na štát za diskrimináciu?

„Kto dal platy špeciálnym sudcom. My? Tu sa vytvorila určitá kategória sudcov za vlády Mikuláša Dzurindu, ktorí dostali naozaj neúmerne vysoké platy. A naozaj to vyvoláva otázky. Lebo je tu sudca na Najvyššom súde, ktorý je členom odvolacieho senátu a sudca na špeciálnom súde, pričom rozdiel v ich platoch bol niekoľko desaťtisíc korún. Tak sa pýtajú, či je to v poriadku. Čo to má spoločné so mnou?“

Má to niečo spoločné so stavom justície. Vy tvrdíte, že je v poriadku, okrem prieťahov v konaní.

„Čo to má spoločné so stavom justície?“

To, že sudcovi nie je nepríjemné vypýtať si milión korún od štátu v čase, keď je kríza a všetci šetria.

„Namiesto toho, aby ste mi kládli otázky, tak komentujete. Ja považujem za najväčší problém slovenskej justície prieťahy. S tým nerobí nič ministerka Žitňanská a za veľký problém v súčasnosti považujem politizáciu súdov. To je všetko, čo môžem povedať. Spomeňte si na tlačovú konferenciu neúspešného kandidáta na bratislavského primátora Jána Budaja, čo povedal o pani Žitňanskej a Frešovi. Pamätáte si na to?

Nie.

„Vy si nikdy nepamätáte veci, ktoré sa týkajú vlády, iba nás. Pán Budaj povedal, že prišli za ním pani Žitňanská a pán Frešo a ponúkali mu peniaze a všelijaké funkcie za to, že sa vzdá kandidatúry. Predstavte si, že by to urobil niekto z nás. Ani neťuklo s vami, ani ste sa nepozastavili nad tým, že niekto ide korumpovať kandidáta na primátora Bratislavy.“

Okrem justície je ďalšou veľkou témou euro. Ak SaS nepodporí euroval dva, bude Smer zaň hlasovať?

„Prečo sa pýtate mňa?“

Lebo ste predsedom Smeru?

„Ako mňa do toho ťaháte?“

Ako zodpovedného európskeho politika.

„Vážne? Viete, pri Lisabonskej zmluve sme my nemali dosť hlasov. Celá vládna koalícia bola za ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Ale keďže koalícia vtedy nemala ústavnú väčšinu, bez opozície to nebolo možné. Opozícia to hrubo zneužila. Teraz je úplne iná situácia. Majú 79 hlasov a na euroval potrebujú 76. Prosím, neotravujte ma s týmto.“

Rozhodnutia sú aj o zodpovednosti, nielen o tom, že sa niekomu chcete pomstiť. Bolo zodpovedné, keď opozícia nehlasovala za Lisabonskú zmluvu?

„Aká pomsta? Predsa som povedal, že podporíme euroval. Na rozdiel od pána Dzurindu, Radičovej a ďalších, ktorí povedali, že Lisabon nepodporia. Euroval je vážna téma, sadnime si za jeden stôl a všetky politické strany nech to podpíšu.“

Prečo vám záleží na tom, že to musia podporiť všetci?

„Lebo ide o peniaze tohto štátu, je to veľké rozhodnutie. Prečo nás vťahujete do sporov vo vládnej koalícii? Smer zahlasuje za euroval vtedy, ak sa pod to podpíšu všetky politické strany a nikto z toho nebude vytĺkať politický kapitál. To je jasná odpoveď.“

Ako vysvetlíte eurosocialistom, že ste nehlasovali za euroval?

„Vy sa už netrápte, ako to vysvetlíme. Prečo nejdete teraz a nedusíte Sulíka a ďalších?“

Veď sa pýtame aj ich. Nie ste jediný, s kým robíme rozhovor.

„Ale nechápem, prečo sa ma na to pýtate.“

Lebo je to veľká téma. Ťažko toto vidieť inak ako vašu radosť z toho, že v koalícii je rozpor. Ak veríte tomu, že euroval je správne riešenie, prečo zaň nehlasujete bez ohľadu na to, čo robí Sulík?

„Boli Radičová a Mikloš proti Grécku a eurovalu?“

Áno, boli, pri Grécku jasne, pri eurovale to boli mnohoznačnejšie vyjadrenia, ale áno.

„Je tu garnitúra politikov, ktorí sa snažili zneužiť tému Grécka pred voľbami aj po nich. Títo istí ľudia sa dnes bijú medzi sebou a jedni hovoria, že áno, druhí nie. My vieme, o čom je euro, my sme ho zavádzali. Vieme, aké je dôležité pre Slovensko a aké je dôležité chrániť Slovensko v európskom priestore. Smer iba opakuje jednu vec - ja nebudem riešiť Radičovej problém.“

Ale vy máte riešiť problém Slovenska.

„Vážne?“

Očakávajú to od vás vaši voliči.

„Zvláštne. Inak nás považujte za zločincov a podvodníkov, ale keď treba, tak sme dobrí. Vy sa nestarajte o to, čo od nás očakávajú naši voliči.“

Je euroval správny pre Slovensko?

„Je.“

Tak aký dôvod máte nehlasovať zaň?

„My zaň hlasujeme, už som vám povedal.“

Bez ohľadu na SaS?

„Ak sa na tom všetky strany na Slovensku zúčastnia.“

Ale keď hovoríte, že euroval je správny a nebudete zaň hlasovať, nebude to úsmevné?

„Vy sa nepýtajte, ako budem hlasovať. Hovorím ešte raz, Radičová má svoj problém a nech si ho vyrieši. Ja nebudem rešpektovať to, že je tu zlepenec, ktorý sa nedokáže dohodnúť ani na tom, ako bude vyzerať schôdza Národnej rady. Ak zasadajú koaličné rady, tak pre dve veci. Buď riešia spory, alebo dovolenky vlastných poslancov. Za posledné tri týždne ani iná koaličná rada nebola. A dopadlo to tak ako dnes, že nám oznámili, že všetky poslanecké návrhy zákonov sa presúvajú na september a schvália sa iba vládne návrhy.

Opäť vám kladiem otázku, čo by ste písali, keby náš parlament rozhodol tak, že všetky individuálne návrhy poslancov odhodí na september, lebo poslanci majú nakúpené letenky na dovolenky? Roztrhali by ste nás na márne kúsky. Prosím, nepripomínajte mi zodpovednosť. Ja viem, čo to je. Viem, čo bola Lisabonská zmluva, ako nás vydierali a čo robili. Som za euroval, podporím ho, ale celá slovenská garnitúra musí niesť zodpovednosť za euroval, lebo sú to peniaze štátu.“

Je zodpovedné zachraňovať krajiny ako Grécko? Ako ich donútiť k zodpovednej hospodárskej politike?

„Tu nejde o Grécko, ale o Slovensko a euro.“

Aký bude podľa vás osud eura?

„Pokiaľ budú Francúzi a Nemci naladení k nemu pozitívne, tak dobrý. Myslím si, že euro prežije.“

V čom by bolo Slovensko dnes iné, keby ste vy boli premiérom namiesto Radičovej?

„Regulačná politika by nedovolila taký rast cien a nebola by taká inflácia.“

Nie je rast cien daný objektívnymi skutočnosťami?

„To je úžasné. Vždy, keď je niečo zlé s touto vládou, tak to spájate s objektívnymi faktormi. My sme naozaj boli v kríze, táto koalícia nie.“

Keď sa človek pozrie po Európe, nie je to také ružové.

„Ekonomika ožíva. O tom niet nijakých pochýb. Nezmyselný konsolidačný balíček, ktorý bol prijatý na začiatku roku 2011, spôsobil zastavenie hospodárskeho rastu. Je veľký omyl pravice, že príjmy štátu možno zabezpečiť len zvyšovaním daní.“

Ako ich chcete zabezpečiť?

„Čo sa ma pýtate, veď my sme mali najvyšší hospodársky rast. A s takým sme aj v júni 2010 odovzdali krajinu. Ako je možné, že v čase krízy nám reálne rástli mzdy a im klesajú. Kto zadlžuje viac štát? Táto podľa vás najlepšia, najkrajšia vláda má pokles reálnych miezd a to nemôžete poprieť, je to tak. To je prvý záver, ktorý treba urobiť. Druhý záver je ten, že táto vláda vôbec nevenuje pozornosť zdražovaniu. O 600 eur viac musí ročne zaplatiť priemerná rodina, čo je výsledok nekvalifikovanej politiky tejto vlády.

My sme mali regulačné nástroje vo vzťahu k plynu a ďalším energiám, ktoré táto vláda opúšťa. Regulačný rámec úplne zdeklasovali a nemajú žiadne nástroje. A po tretie – zadlžovanie. Nás obviňovali zo zadlžovania krajiny, ale oficiálne údaje hovoria, že v roku 2011 bude zadlženie na jedného obyvateľa 5700 eur, pričom v roku 2010 to bolo len 5000 eur. Do roku 2014 vzrastie dlh o 12,5 miliardy, za nás vzrástol o 10,2 miliardy. Čísla hovoria jasne.“

Reálne prevzali štát v polovici minulého roka. Podľa vás sa dá takto otočiť ekonomika?

„Po akom roku? Vláda predložila do Bruselu oficiálny dokument, kde povedala, že do roku 2014 zadlžia tento štát o 12,5 miliardy. A ten vývoj dlhu je jasný. Táto pravicová vláda, ktorá na nás toľko kričala, viac zadlžuje republiku, ako sme to robili v čase krízy. Oni sa teraz vybavujú na cestnom zákone a amnestiách, a keď treba diskutovať o zdražovaní a zdravotníctve, vyhodia vám to z programu schôdze. Aký bol dlh Slovenskej republiky, keď sme odovzdávali krajinu?“

Ekonomické parametre neboli vtedy známe, keďže ich minister Počiatek nezverejnil.

„Slovensko patrilo medzi najmenej zadlžené krajiny EÚ, boli sme na úrovni 39 percent. Aké reformy robí táto vláda? Žiadne.“

Nesnaží sa niečo robiť v justícii, v zdravotníctve?

„Musím sa len usmievať, lebo pán Uhliarik je vedľa, ako tá jedľa. To, čo teraz robí v nemocniciach, je otázka dvoch, troch mesiacov, kedy to vybuchne. Zdravotníctvo je verejná služba, ja som na ňu nikdy nepozeral ako na komerčnú službu. Povedzte mi nejaký ďalší rezort. Školstvo? Veď minister školstva je ako manželka inšpektora Columba. Všetci vieme, že jestvuje, ale nikto ho nevidel.

Ministra školstva som, prisámbohu, nevidel, ani nepamätám. Keby som nebol aktívny politik dvadsať rokov a spýtali by ste sa ma, kto je ministrom školstva, tak ani neviem, že také meno existuje.“

Aké máte plány ako politik? Vrátiť sa ako premiér alebo zvažujte prezidentskú kandidatúru?

„Neriešim to. Je rok 2011, zajtra ráno si chcem ísť zaplávať, zabehať. Toto je môj problém. Neriešim rok 2014, lebo je to rok viacerých volieb, parlamentných, prezidentských. Budem sa musieť prispôsobiť situácii, ktorá bude.

Predsa nepôjdem do prezidentských volieb, keď bude vychádzať, že Smer môže ako silná strana zostaviť vládu. Garantujem stabilitu Smeru, ktorá je úžasná. Smer bude taký pripravený na voľby, ako nikdy predtým.“

Myslíte si, že táto koalícia vydrží celé štyri roky?

„To majú oni v rukách. My sme pripravení na rok 2014, ak to bude skôr, tak sa potešíme.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Haščák.

Informovala o tom špeciálna prokuratúra.


TASR

Útočníkov obvinili z dvoch prečinov.


Spadnutý most. Za zrútenie podpornej konštrukcie je podľa prokuratúry vinná nemecká statička.

Prokurátor sa odvolal, rozhodne krajský súd.


SITA a 1 ďalší
Ilustračné foto

Nasadené budú motorizované aj pešie hliadky.


TASR

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Basketbalista Dallasu Mavericks Luka Dončič.

Prečo legendárny Srb na drafte NBA ignoroval slovinský talent.


Petr Koten
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


Oh my Hockey
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu