SME

Minúta po minúte: Prezident Čentéša zatiaľ nevymenuje

Poslanci v tajnej voľbe zvolili za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Hlasy mu dalo 79 z 80 poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila.

Parlament zvolil Jozefa Čentéša na post generálneho prokurátora. Vymenovať ho musí prezident Gašparovič.Parlament zvolil Jozefa Čentéša na post generálneho prokurátora. Vymenovať ho musí prezident Gašparovič. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

18:38 Prezident Ivan Gašparovič zatiaľ nevymenuje za generálneho prokuratúra Jozefa Čentéša, ktorého dnes do funkcie odhlasoval parlament. Agentúre SITA to povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.

Ako uviedol, hlava štátu považuje celú voľbu za spolitizovanú, pretože koalícia mala dostatok hlasov, aby o prokurátorovi rozhodla zákonným spôsobom hneď v prvej voľbe.

"Pán prezident je presvedčený, že ani zvolený Jozef Čentéš ani Dobroslav Trnka by už nemali byť kandidátmi a byť volení do funkcie generálneho prokurátora. Dnes sú obaja politicky tak rozdelení, že nikto nemôže hovoriť o tom, že nebudú rozhodovať v záujme niektorej z týchto politických strán," povedal Trubač.

Podľa prezidenta by bolo ideálne, keby koalícia aj opozícia spoločne zasadli za stôl a našli takého kandidáta, ktorý bude spĺňať všetky požadované podmienky. "Prezidenta mrzí, že to ide až do takých extrémov, ktoré Slovensko vôbec nepotrebuje. Celú situáciu dokonca nazval Kocúrkovom," poznamenal Trubač.

Hlava štátu si chce počkať na vyjadrenie Ústavného súdu SR. Ten v stredu rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorým napadol verejnú voľbu generálneho prokurátora.

Čentéš: Mám inú víziu ako Trnka

18:22 Dnešný víťaz parlamentnej voľby kandidáta na generálneho prokurátora Jozef Čentéš chce v prípade menovania viesť túto inštitúciu inak ako Dobroslav Trnka.

Podľa Čentéša má každý svoju víziu. „Určite mám aj ja vlastnú, ktorá je odlišná od toho ako ju prezentoval pán doktor Trnka,“ vyhlásil Čentéš na brífingu. Nechcel hovoriť o tom, či bude aj Trnka vo vedení generálnej prokuratúry, lebo ju nechce budovať na menách, ale aby sa sfunkčnila. Rovnako nepovedal, či bude jeho námestníčkou Eva Mišíková. „Pokiaľ ide o personálne obsadenie Generálnej prokuratúry, k tomu sa nebudem vyjadrovať, je to predčasné. Ja som žiadnemu prokurátorovi nesľúbil žiadne miesto na Generálnej prokuratúre,“ dodal.

V prípade vymenovania Čentéš mieni predložiť nový organizačný príkaz generálneho prokurátora a potom budú nasledovať výberové konania.

„Ja žiadneho prokurátora nechcem ani zvýhodňovať, ani znevýhodňovať,“ uviedol, takže kto sa prihlási do výberového konania, má šancu. Ako prvý krok plánuje zvolať aktív vedúcich prokuratúry, kde naznačí smerovanie a predstaví im novú koncepciu a stanoví kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele pre prokurátorov, kam sa bude prokuratúra sedem rokov uberať.

Kandidátov vyberú komisie a on chce na GP špičku v rezorte a aby sa do čela dostali aj mladí prokurátori. Plánuje ich inšpirovať, aby kvalitne robili, takže kto bude mať úspešne skončené veľké kauzy, málo oslobodených vecí, má veľké šance.

18:10 Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda víta zvolenie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Poslanci za SDKÚ podľa neho v dnešnom aj predchádzajúcich kolách pristúpili k tajnej voľbe prokurátora s pocitom zodpovednosti za pokračovanie reforiem vlády Ivety Radičovej.

"S potešením konštatujem, že kandidáta podporili všetci poslanci vládnej koalície a prejavili tak jej jednotu," uviedol Dzurinda. Je presvedčený, že Čentéš je zárukou pozitívnych zmien v prokuratúre, posilnenia vymožiteľnosti práva a zvýšenia právnej istoty občanov.

18:03 Koalícia potvrdila zvolením svojho kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora svoju stabilitu. Otázne je, či dnešnú tajnú voľbu bude akceptovať Ústavný súd SR v prípade, že ju opozícia napadne. V každom prípade je ale evidentné, že koalícia má záujem udržať sa v súčasnom zložení. Pre TASR to dnes povedal politológ Juraj Marušiak.

Jeho kolegu Michala Horského výsledok voľby trochu prekvapil. "Skôr sa predpokladalo, že tajná voľba opäť dopadne patom, že nevyhrá ani kandidát koalície, ani opozície, napokon vyhral pán Čentéš. Do istej miery je to skutočne prekvapujúce," uviedol pre TASR. Podľa neho koalícia polročnou "bitkou o generálneho prokurátora stratila významnú podporu voličov".

Politológ László Öllös poukázal na to, že súčasná situácia pri voľbe je iná ako tá z jesene minulého roka. Vtedy výsledky prvej voľby generálneho prokurátora naznačili, že niektorí koaliční poslanci hlasovali za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku. V spomínanej voľbe nebol zvolený nikto, Trnkovi chýbal jeden hlas. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) vyhlásila, že ak bude za šéfa prokurátorov zvolený Trnka, podá demisiu.

Öllös sa domnieva, že vládne strany vedia, ktorí koaliční poslanci hlasovali na jeseň s opozíciou, a upozornili ich, že ak by boli predčasné voľby, nebudú už mať šancu stať sa poslancami.

Sulík: Gašparovič má povinnosť Čentéša vymenovať

17:19 Je povinnosťou prezidenta vymenovať Jozefa Čentéša za šéfa prokurátorov, tvrdí predseda parlamentu Richard Sulík.

"Bol zvolený v súlade so všetkými platnými pravidlami. Vymenovať Čentéša je prezidentova povinnosť, ktorá mu vyplýva z ústavy. Ak sa rozhodne porušiť ústavu, tak sa treba jeho opýtať, prečo. Námietka, že chce počkať na rozhodnutie Ústavného súdu SR nie je oprávnená. Jediné, čo ÚS namietal, bola verejná voľba a my sme volili tajne," argumentoval Sulík.

O merite veci, teda o podnete zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorý napadol novelu rokovacieho poriadku meniacu tajnú voľbu na verejnú, by mal ÚS rozhodnúť asi v septembri.

Či teda Sulík očakáva vymenovanie Čentéša prezidentom až v septembri, nevedel povedať. Chápe však, že zvolenie Čentéša sa opozícii nepáči. "Tečie im do topánok. Vedia, koľko majú na rováši a koľko káuz bolo zametených pod koberec," tvrdí.

Sulík tiež nerozumie konaniu opozičných overovateľov, ktorí nevyjadrili žiadne výhrady k priebehu voľby, avšak zápisnicu nepodpísali. "Zrejme išlo len o pokračovanie divadla, ktoré počas celého dnešného dňa predvádzali poslanci Smeru," podotkol.

Za Čentéša hlasovalo 79 poslancov

17:03 "Výsledok dnešnej voľby na post generálneho prokurátora ma potešil," povedal pre v prvej reakcii Čentéš.

16:38 Parlament za generálneho prokurátora zvolil Jozefa Čentéša. Podľa oficiálneho počtu mu hlasy dalo 79 z 80 poslancov. Do funkcie generálneho prokurátora musí vymenovať prezident Ivan Gašparovič.

Prezident už odkázal, že takto zvoleného šéfa prokurátorov nevymenuje, až kým Ústavný súd nerozhodne o podaní, ktoré mu adresoval zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.

16:29 Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) oficiálne ukončil hlasovanie.

16:24 Tajná voľba skončila. Odvolili poslední koaliční poslanci. Výsledok by mohol byť do pol hodiny. Keďže opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila a podľa prvých správ volilo len 78 koaličných poslancov, jedinému kandidátovi Jozefovi Čentéšovi stačí na zvolenie 40 hlasov.

16:21 Predseda Smeru Róbert Fico tvrdí, že poslanci mali s voľbou počkať do platného rozhodnutia ústavného súdu. Smer podľa neho ponúkol ako riešenie novelu rokovacieho poriadku , aby volili tajnej v súlade so zákonom. Koalícia to podľa neho odmietla. ,,dnešný deň sa dá porovnať s nocou dlhých nožov," povedal Fico.

16:14 "Čentéš bude slúžiť zámerom koalície, ktorá bude prokuratúru zneužívať. Dnešný deň bude čiernym dňom," povedal predseda Smeru Robert Fico.

16:13 Do volebnej miestnosti išli len overovatelia za Smer, Robert Fico medzičasom vo foyer parlamentu vysvetľuje, prečo sa hlasovania nezúčastnia.

16:12 Tajná voľba sa začala bez poslancov opozície.

16:05 Parlament schválil tajnú voľbu prokurátora. Za bolo 78 poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila.

16:02 Smer sa podľa Pavla Pašku (Smer) voľby nezúčastní. "Zvolíte si človeka, ktorý bude poslušne vykonávať vaše príkazy," povedal.

15:56 V rozprave opäť vystupuje Paška. Koaličného kandidáta Jozefa Čentéša označil za politického kandidáta, ktorý je "nástrojom na ovládnutie nezávislého orgánu - generálnej prokuratúry."

15:53 Poslanec SaS Jozef Kollár predložil návrh, aby sa voľba generálneho prokurátora uskutočnila tajne. Poslanci o ňom budú hlasovať po skončení rozpravy, do ktorej sa k tomuto bodu opätovne prihlásil len podpredseda Smeru Pavol Paška.

15:51 Rozprava o voľbe prokurátora začne o 15:52. Povedal to Richard Sulík.

15:39 Dušan Jarjabek (Smer) chce, aby v parlamente svoju kandidatúru zdôvodnil Jozef Čentéš. Jeho požiadavke parlament nevyhovel. Parlament schválil volebný poriadok voľby prokurátora.

15:19 Sulík nakoniec povedal, že Čentéšovi zavolá, aj keď to považuje za nezmyselnú požiadavku.

15:18 Robert Fico žiadal, aby sa Sulík telefonicky skontaktoval s Jozefom Čentéšom a aby sa ho spýtal, či chce skutočne aj v takejto voľbe kandidovať. Nevyhoveli mu.

15:17 Je tu evidentný zámer zablokobať parlament, vysvetľoval novinárom skrátenie rozpravy Richard Sulík. "Prečo robia takúto hanbu parlamentu?" popisoval to, že sa do rozpravy prihlásili všetci poslanci parlamentu a keď ju skrátil, hovoril nakoniec len Pavol Paška.

14:45 V rozprave vystupuje jediný prihlásený rečník. "Hanbím sa za vás," povedal podpredseda Smeru Pavol Paška na adresu Sulíka. "Keď som zbadal, ako pracovníci kancelárie začali inštalovať staré predpotopné televízory na meranie času, začal mi behať mráz po chrbte, že sa vrátili staré časy." Paška povedal, že koalícia hulvátskym spôsobom vzala opozícii slovo. Len raz za dvadsať rokov boli podľa Pašku televízory v sále. "Viete kedy? Keď sa rokovalo o Lexovi," dodal Paška. Na vystúpenie má 4 hodiny 20 minút.

14:38 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek (Smer) dal procedurálny návrh, aby Sulíka, ktorý vedie schôdzu vymenil niekto z podpredsedov parlamentu. Sulík uviedol niekoľko zmätočných hlasovaní. Jarjabkova požiadavka neprešla.

14:35 Za Smer vystúpi nakoniec iba jeden poslanec - Pavol Paška, hoci sa prihlásili všetkci Z ostatných klubov sa do rozpravy neprihlásil nikto, píše z parlamentu redaktorka SME Zuzana Petková.

fotka1.jpg

Do parlamentu priniesli obrazovky, ktore ukazujú čas klubov. Poslanci odhlasovali, že budú rokovať do skončenia schôdze.
FOTO SME - ZUZANA PETKOVÁ

14:33 Vystúpil Robert Fico (Smer) a povedal, že Sulík dal hlasovať o nezmysle. Sulík dal hlasovať, že sa bude rokovať do konca schôdze. "Vždy sa rokuje do konca schôdze," povedal Fico. Sulík nechal hlasovanie zopakovať, koalícia odsúhlasila, že schôdza bude trvať nepretržite, až kým nevyčerpajú všetky body.

14:16 Smer podľa informácií SME plánuje na protest odísť z rokovacej sály. O prokurátorovi by sa tak mohlo hlasovať ešte popoludní, píše z parlamentu redaktor SME Miroslav Kern.

14:11 Sulík vyhlásil desaťminútovú prestávku, aby mohli technicky pripraviť časovo obmedzenú rozpravu.

14:10 Poslanci Smeru skandujú "hanba." Sulík rozdelil 12-hodinový čas na jeden bod programu medzi kluby a nezávislých poslancov. Smer má na rozpravu 4 hodiny a 57 minút. Maximálne by sa rokovalo 24 hodín.

14:09 Schôdza po grémiu pokračuje. Poslanci odhlasovali, že rozpravu skrátia na dvakrát 12 hodín. Pokračovať by sa tak malo aj cez víkend. Pavol Paška dal procedurálny návrh, aby ste "rovno na nás poslali kukláčov".

14:09 Poslanci sa zišli v rokovacej sále. Zatiaľ nie sú prítomní členovia klubu KDH. Šéf parlamentu Richard Sulík ich vyzval, aby sa vrátili na čele so svojím šéfom Pavlom Hrušovským.

13:58 V koalícii začali za najpravdepodobnejšie považovať, že rozpravu nechajú bez prestávky bežať aj po siedmej večer a aj cez víkend. Nie je vylúčené ani to, že rozpravu o volebnom poriadku a o voľbe obmedzia na dvakrát po 12 hodín.

13:42 SNS sa už nemieni zúčastňovať na nechutnom divadle, povedal Ján Slota na tlačovke v parlamente. "Nám už je jedno, kto bude generálny prokurátor, len nech je," voľbu nazval nekonečným príbehom. Dodal, že ktokoľvek by bol teraz zvolený, opäť bude spochybnený. "My, aby bolo jasné, odchádzame," povedal radšej Rafael Rafaj, šéf klubu SNS.

fotka.jpg

FOTO SME - MIROSLAV KERN

13:37 Rokovanie parlamentu bude pokračovať o 14.00 h.

13:15 Poslanecké grémium sa stále neskončilo. Medzi poslancami sa diskutuje aj o tom, či by sa kvôli veľkému záujmu o rozpravu v Smere nemalo rokovať aj cez víkend. Takúto možnosť ale považujú za málo pravdepodobnú.

13:04 Koaličný kandidát Jozef Čentéš sa vzdať nemieni. "Voľba má oporu v zákone," povedal v telefonickom rozhovore pre SME. Nález Ústavného súdu ešte nebol zverejnený v zbierke zákonov, takže podľa neho nemá právne účinky. Čo urobí v prípade, ak voľba neprebehne do zverejnenia nálezu, sa vyjadriť nechcel s tým, že je to predčasné. Čentéš nie je v parlamente ani na prokuratúre, ale v "okruhu priateľov, aby sa vyhol tlaku".

citat.gif
Richardovi Sulíkovi sa môže zdať čudné rozhodnutie Ústavného súdu o verejnej voľbe generálneho prokurátora. Existuje minimálne päť dôvodov, prečo by sa normálnemu človeku mala zdať čudná aj dnešná tajná voľba.

12:37 "Ak dôjde k voľbe, klub SNS odchádza z rokovania," vyhlásil šéf SNS Ján Slota. Návrh SNS a Smeru, aby sa schôdza nekonala, neprešiel.

12:36 "Žiadam vás, aby sa táto schôdza neuskutočnila," hovoril na jej začiatku Pavol Paška zo Smeru. "Lámete demokraciu a ústavu," tvrdil a vyzýval Sulíka, aby sa volilo až po náleze Ústavného súdu.

12:35 Koalícii chýba jeden poslanec. Zo schôdze sa ospravedlnil poslanec KDH Peter Muránsky, ktorý naposledy kritizoval vládne zmeny v prokuratúre.

12:34 Richard Sulík otvoril schôdzu. V sále je 143 poslancov.

simicekFico_res.jpg

FOTO SME/VLADIMÍR ŠIMÍČEK

12:29 Počet prihlásených do diskusie sa vyšplhal na 64 poslancov.

12:28 Predseda parlamentu komentoval Trnkovo rozhodnutie stručne: "Je to jeho rozhodnutie." Stojí si za tým, že dnešná voľba bude v poriadku. "Ústavný súd sa vyjadroval k verejnej voľbe, tajná je v súlade so zákonom."

12:20 "Je to právo každého poslanca," komentoval šéf Smeru Róbert Fico prihlášky členov Smeru do rozpravy. Neoficiálne sa hovorí, že Smer chce diskutovať dovtedy, kým opatrenie Ústavného súdu nevyjde v zbierke zákonov. V takom prípade by voľba, ktorú podľa súčasných pravidiel vyhlásil predseda parlamentu Richard Sulík, bola sporná. Ak by aj koalícia obmedzila trvanie vystúpení, poslanci Smeru budú rečniť najmenej desať hodín.

12:17 V parlamente sa povráva, že Smer ide naťahovať hlasovanie. Údajne sa chcú všetci jeho poslanci prihlásiť do rozpravy o voľbe. To by mohlo trvať celé hodiny.

12:15 "Je to jeho rozhodnutie a jeho dobré právo," povedal predseda parlamentu Richard Sulík na otázku, čo hovorí na Trnkovo rozhodnutie. "Nevidím najmenší dôvod nevykonať túto voľbu."

12:14 Podpredseda KDH Pavol Hrušovský je za to, aby sa uskutočnila voľba aj bez Dobroslava Trnku. "Voľba môže prebehnúť aj s jedným kandidátom." Podľa neho sa teraz kluby radia, ako postupovať.

12:06 Predseda parlamentu vyhlásil na návrh troch klubov dvadsaťminútovú prestávku. Po nej by sa mala uskutočniť voľba, píše z parlamentu redaktorka SME Zuzana Petková.

12:02 Trnka v liste predsedovi parlamentu napísal: „Som presvedčený, že teoreticky a prakticky je možné ignorovať hocičo, ale taktiež som presvedčený, že akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky sa ignorovať nedá ani v teoretickej polohe. Vzhľadom na to, že som sa presvedčil, kam až ste schopný zájsť pri rešpektovaní rozhodnutí iných ústavných orgánov, nie som ochotný zúčastňovať sa ďalej na konaní, ktoré pro futuro môže opätovne vytvoriť priestor na zodpovedanie otázok možnej ústavnosti, respektíve zákonnosti voľby kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora Slovenskej republiky.“

11:52 Trnka už opustil budovu parlamentu.

11:37 Trnka novinárom povedal, že stiahol svoj súhlas s kandidatúrou. Voliť tak budú iba Jozefa Čentéša. Trnka to zdôvodnil tým, že on kandidoval do verejnej voľby, ktorú Ústavný súd pozastavil.

11:32 Tesne pred voľbou sa schádzajú koaličné kluby. Na prízemí sedí osobitne klub SDKÚ a SaS. Do parlamentu prišiel Dobroslav Trnka. Píše z parlamentu redaktor SME Miroslav Kern.

11:30 Pol hodiny pred voľbou generálneho prokurátora prichádzajú do parlamentu prvé skupinky poslancov. "Verím, že prejde pán Čentéš," povedal predseda klubu SDKÚ Jozef Mikuš. Ako v iné rokovacie dni sú tu aj školské výpravy, ktoré si prišli pozrieť Národnú radu.

Čo sa môže stať po dnešnom hlasovaní

1. Poslanci zvolia koaličného kandidáta Jozefa Čentéša

a) prezident Ivan Gašparovič ho vymenuje do funkcie generálneho prokurátora,

b) prezident ho odmietne vymenovať. Rozhodne sa čakať na konečný verdikt Ústavného súdu, ktorý nemá lehotu na rozhodnutie. Prokuratúru ďalej povedie Ladislav Tichý.

2. Národná rada nezvolí Čentéša ani Trnku

a) šéf parlamentu Richard Sulík vyhlási ďalšiu tajnú voľbu,

b) Sulík sa rozhodne čakať na verdikt Ústavného súdu.

Na zvolenie generálneho prokurátora treba minimálne 76 hlasov, ak bude voliť všetkých 150 poslancov. Koalícia má 79 hlasov, opozícia 71

(mm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 568
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 588
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu