SME

Smer nebude rešpektovať verejne zvoleného prokurátora

Líder opozície Robert Fico tvrdí, že novela zákona o prokuratúre je protiústavná.

Líder Smeru sa domnieva, že Žitňanskej nejde o nič iné, ako o výmenu všetkých okresných a krajských prokurátorov a dosadenie koaličných nominantov na ich miesta.Líder Smeru sa domnieva, že Žitňanskej nejde o nič iné, ako o výmenu všetkých okresných a krajských prokurátorov a dosadenie koaličných nominantov na ich miesta. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ak Smer bude súčasťou novej vládnej koalície po parlamentných voľbách, nebude rešpektovať generálneho prokuratúra zvoleného vo verejnej voľbe.

V rozprave k návrhu novely zákona o prokuratúre z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) o tom uistil líder Smeru Robert Fico s tým, že jeho politický subjekt nebude rešpektovať degradáciu a podriadenie prokuratúry pod ministerstvo spravodlivosti (MS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Návrat k právnemu stavu a nezávislosti prokuratúry musí byť jedno z prvých rozhodnutí po nasledujúcich voľbách a bude samozrejme spojený s demokratickou tajnou voľbou generálneho prokurátora," avizoval Fico, ktorého prejav viackrát prerušili potleskom jeho spolustraníci.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa expremiéra je všetkým jasné, že Žitňanská nerobí nič iné, len plní politické zadanie - dostať prokuratúru a súdy pod plnú politickú kontrolu súčasnej koalície. "Nie je za tým nič iné. Je to obyčajná normalizácia. Keď to vyzerá ako normalizácia, chodí to ako normalizácia, kváka to ako normalizácia, je to normalizácia," upozornil.

Koalícia chce politických nominantov, tvrdí Fico

Fico je zároveň presvedčený, že ministerka celú svoju činnosť sústredí do hľadania odpovede na otázku, čo s predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom.

"Opýtam sa vás, keď už vediete taký džihád proti sudcom a prokurátorom, prečo ste zatajili pred verejnosťou rezolúciu výborov ministrov spravodlivosti Rady Európy z 2. decembra 2010, ktorá privítala početné súdne reformy na Slovensku v rokoch 2007 až 2099 a ocenila opatrenia prijaté Harabinom, ktoré prispeli k skráteniu dĺžky súdnych konaní? Vy ste doteraz v riešení skutočných problémov súdnictva neurobili nič," povedal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo samotnej novely zákona o prokuratúre poznamenal, že likviduje ústavnú podstatu nezávislého postavenia prokuratúry a ide o protiústavné vytvorenie štátneho zastupiteľstva. Fico je totiž presvedčený, že keď dal zákonodarca prokuratúru priamo do ústavy, nemožno jej postavenie meniť zásadným spôsobom inak, len ústavným zákonom.

"Je vám jedno, čo mal zákonodarca na mysli v roku 1992. Ak máte mocenské chúťky, ak chcete riadiť prokuratúru ministrom spravodlivosti, predložte ústavný návrh zákona, iná cesta na takéto zmeny neexistuje," odkázal.

Fico: Ministerka chce dosadiť koaličných nominantov

Líder Smeru sa domnieva, že Žitňanskej nejde o nič iné, ako o výmenu všetkých okresných a krajských prokurátorov a dosadenie koaličných nominantov na ich miesta.

SkryťVypnúť reklamu

"Aby sa uzavrel kruh - polícia, prokuratúra aj súdy riadené koalíciou. Na úspešnú kriminalizáciu opozície je potrebné mať všetky tri zložky pod kontrolou. Vytvárate pekelný nástroj, ktorý môže byť v budúcnosti zneužitý," varoval.

Negatívne tiež vníma skutočnosť, že do rokovaní o tomto návrhu zákona nebola generálna prokuratúra prizvaná.

"Vy ste odsúdili nezávislú prokuratúru na trest zániku jej nezávislosti v jej neprítomnosti. Aké príznačné pre vás, lebo sa bojíte argumentov. Keby tam sedel prokurátor a argumentoval by, nikdy by ste takýto paškvil nepredložili," myslí si.

Zároveň poukázal na to, že polícia je pod plnou kontrolou koalície, súdy a prokuratúra budú o chvíľu.

"V tomto normalizačnom ošiali už chýbali len informácie o odpočúvaní politikov. Obávam sa, že ste otvorili Pandorinu skrinku. Toto ak je pravda, je to vrchol pyramídy. Už ide o podstatu Slovenska, to čo robíte v poslednom období, už nemá s demokraciou nič spoločné. Máme dôvody na to, aby Smer nikdy nepodporil takéto šialenstvo," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Žitňanská: Triafame do čierneho

Žitňanská v reakcii na Ficove slová uviedla, že koalícia zjavne trafila do čierneho a zasiahla citlivé miesto. "Som rada, že ideme po podstate problému," podotkla.

Spomenula, že normalizácia v 70. rokoch prišla po obrodnom procese. Predchádzajúce štyri roky však podľa nej obrodným procesom neboli.

Ficovej vláde vyčítala, že po demokratizačných procesoch zverila rezort spravodlivosti do rúk predsedu HZDS Vladimíra Mečiara a Štefana Harabina. Myslí si, že práve táto skutočnosť prehrala Ficovi voľby. "Voliči na to dali jasnú odpoveď," poznamenala.

Žitňanská cíti silný mandát od ľudí urobiť zásadné zmeny v justícii, aby sa mohli na nich s dôverou obracať. "Politické reči nás neodradia," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Ak rozsiahla novela prejde v navrhovanej podobe, generálny prokurátor bude môcť byť zvolený do funkcie len na jedno sedemročné obdobie a nie na dve, ako tomu bolo doteraz. Návrh tiež zavádza funkčné obdobia vedúcich prokurátorov, ktorými sú okresní a krajskí prokurátori a ich námestníci.

Funkčné obdobie má trvať päť rokov, pričom sa zavádza možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach.

"Ja si myslím, že nastal čas, aby sme už skončili s tým systémom, keď máme na niektorých pozíciách vedúcich prokurátorov 10 možno 12, 13 rokov a v danom regióne sú potom akoby pánmi trestného stíhania na dlhé obdobie," vyjadrila sa pred časom Žitňanská.

Tichý chce novelu napadnúť na Ústavnom súde

Ak bude novela zákona o prokuratúre schválená, bývalý prvý námestník vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a dočasný šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR Ladislav Tichý ju napadne na Ústavnom súde SR. Avizoval to na pôde parlamentu, kde mu poslanci umožnili vystúpiť v rozprave k tomuto bodu.

SkryťVypnúť reklamu

Tichý je totiž podobne ako líder Smeru Robert Fico presvedčený, že prijatím takéhoto zákona sa generálna prokuratúra zmení pokútnym spôsobom bez zmeny ústavy na štátne zastupiteľstvo. Koaličných poslancov upozornil, že štátne orgány môžu konať len na základe ústavy a v jej medziach.

"Chcel by som vedieť, kde v ústave sa nachádza, že ministerstvo spravodlivosti, obrany, vnútra, hospodárstva alebo iné je oprávnené zasahovať do činnosti prokuratúry? Ja to stále neviem nájsť," priznal. Preto je presvedčený, že takéto zásahy budú protiústavné.

Podľa jeho slov nie je možné, aby zásadná zmena na súdoch a prokuratúre bola možná bez koalično-opozičnej dohody.

"Každá zmena iným spôsobom, teda jednoduchou väčšinou, je vopred odsúdená na neúspech," avizoval. Tiež poukázal na to, že novela sa mala schvaľovať za prítomnosti nového generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Za najväčšiu chybu legislatívnej iniciatívy označil zrušenie inštitútu justičných čakateľov. "Je to útok na budúcnosť. Ak majú ísť súdy a prokuratúra len o krok ďalej a byť odborne lepšími, musia byť odborne lepšie pripravení už na začiatku," uzavrel.

Beblavý: Poslanci Smeru zmeny nechápu

Stransparentnenie prokuratúry, obmedzenie jej monokratického riadenia a zavedenie kontroly poslanci Smeru úprimne nechápu a preto sa stavajú proti novele zákona o prokuratúre, myslí si poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý.

„Chápem, že je to zákon úprimne nepochopiteľný pre tých, ktorí všetko, vrátane spravodlivosti, chápu len cez mocenský aspekt a neveria v právny štát, ako sa k tomu opakovane priznal Robert Fico,“ povedal Beblavý v parlamente pri rokovaní o novele zákona o prokuratúre.

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý kvitoval, že návrh sa usiluje o to, aby prokurátori mohli rozhodovať slobodne a bez nátlaku, nie však svojvoľne. Poslanca teší aj zavedenie transparentných výberových konaní.

V súčasnosti sa podľa neho obsadzovanie prokurátorských miest príbuznými prokurátorov a sudcov vymyká zvyčajnej štatistike a to aj s prihliadnutím na isté dedené dispozície.

Ako pozitívum spomenul Beblavý stransparentnenie činnosti prokuratúry prostredníctvom zverejňovania rozhodnutí prokurátorov.

„Tento návrh smeruje k takej zmene prokuratúry, na akú sme čakali pomerne dlho (...) a keď sa to nepodarí presadiť teraz, tak sa to dlho presadiť nepodarí,“ uzavrel svoje vystúpenie.

Poslanci Smeru Beblavému odkázali, že koaličným sľubom nemožno veriť, pretože slová vlády o transparentnosti sa dosiaľ nikde nepretavili do reálnych činov.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Valocký Žitňanskú obvinil, že rozdáva funkcie dvom stovkám sudcov, ktorí podpísali petíciu proti predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Robert Kaliňák zasa povedal, že koaliční politickí nominanti na rôznych pozíciách neskôr povyhrávali vypísané výberové konania.

„To bolo rečí, že nebudú stranícke nominácie. Ste malí potkani, ktorí sa pred pravdou schovávajú a keď si nevedia pomôcť, tak pripravia zákon, ktorým si podriadia prokuratúru,“ odkázal politickým protivníkom.

Smer žiadna vrátenie novely

Smer žiada Národnú radu, aby vrátila návrh novely zákona o prokuratúre na dopracovanie. Počas rozpravy k tejto novele predniesol takýto procedurálny návrh poslanec a tieňový minister spravodlivosti strany Smer Róbert Madej.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to snemovňa v stredu (23.3.) neschváli, v rámci ďalšieho procedurálneho návrhu žiada zastavenie rokovania o tejto novele.

Madej je totiž presvedčený, že vládna koalícia chce podriadiť justíciu politickej moci. "Sú to veľmi nebezpečné tendencie, ktoré treba odsúdiť a popierať ich," apeloval.

Podľa jeho slov chce mať Žitňanská rozhodujúci vplyv na trestnej politike štátu. "Chce sa podieľať na vydávaní záväzných stanovísk pre prokurátorov. Chce rozhodovať, kto bude na Slovensku trestne stíhaný alebo nie," podčiarkol.

Opozičnému poslancovi sa nepáči ani navrhovaný spôsob výberových konaní na nových prokurátorov. V päťčlennej komisii bude totiž prevaha nominantov ministerky, NR SR, kde má koalícia väčšinu a generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

"Štyria členovia vo výberových komisiách z piatich budú politicky menovaní cestou vašich politických reprezentantov a vášho generálneho prokurátora," upozornil Madej.

Ako tvrdí, podobne to má platiť aj v rámci disciplinárnych konaní. "Po novom ich bude môcť iniciovať aj minister, teda politický predstaviteľ, hoci za kvalitu rozhodovacej činnosti je zodpovedný generálny prokurátor. Navyše v disciplinárnych komisiách bude prevaha politických zástupcov. Jedného člena bude menovať minister, druhého bude voliť parlament a len tretieho bude menovať Rada prokurátorov," vysvetlil Madej. Dvaja z troch členov teda budú nominantmi politického zastúpenia.

Podobný scenár vidí Madej aj v zložení odvolacej komisie v disciplinárnych konaniach. Tu poukázal na to, že dvoch jej členov má menovať minister, dvoch voliť NR SR a len jedného Rada prokurátorov. "Štyria z piatich budú menovaní politicky," vyhlásil s tým, že koalícia chce takto vyvíjať nátlak na rozhodovaciu činnosť prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu

Madej: Systém likviduje mladých ľudí

Madej je aj proti rušeniu inštitútu právnych čakateľov na prokuratúrach. "Systém likviduje mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na prácu prokurátorov, lebo predpokladám, že máte stovky svojich kandidátov vo vašich mládežníckych hnutiach, ktorých chcete dosadiť a omladiť namodro prokurátorskú krv," uzavrel.

Poslanecký klub Most-Híd podporí v prvom čítaní vládnu novelu zákona o prokuratúre. Ako však v rozprave uviedol poslanec Gábor Gál, niektoré pripravované zmeny vníma s rozpakmi.

Verí preto, že v ďalšom čítaní dôjde k odstráneniu sporných bodov. Podľa jeho slov by sa inak mohol zmariť cieľ, ktorý koalícia prijatím novely sleduje. Gál poukázal na minulosť, kedy sa dobre myslené zmeny napokon ukázali ako nie najlepšie riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda mandátového a imunitného výboru spomenul napríklad otázku právnych čakateľov prokuratúry, kde je vypracovaný dobrý systém prípravy na prax.

"Problém máme s procesom výberu a vymenovávania, tak to zmeňme," vyzval Gál zákonodarný zbor. Kritizoval napríklad aj návrh zverejňovať rozhodnutia prokuratúry, keď vyhlásil, že síce nie je proti takémuto postupu, ale treba rozlišovať. Je rád, že zverejňovanie neprávoplatných rozhodnutí z návrhu vypadlo, čo by bolo pre poslanca Mosta-Híd absolútne neprijateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 525
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 317
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 813
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 658
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 602
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Najčastejšou príčinou smrti boli v minulom roku choroby obehovej sústavy.


TASR
Ilustračné foto

Skončil v policajnej cele.


Zodpovednosť za umiestnenie detí preberú samosprávy.

Rodičom sa viac nestane, že sa dieťa nedostane do materskej školy.


Ilustračné foto

Dodávka blokuje jeden jazdný pruh.


TASR

Sportnet

Samuel Buček sa teší po strelenom góle v drese HK Nitra.

Nitranov delí od postupu do semifinále play-off jedno víťazstvo.


Blesky bodovali v ôsmom stretnutí v rade.


Oh my Hockey
Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu