SME

Bugár varuje pred neprijatím novely o občianstve

Procházka nepodporí novelu, ak neprejde návrh Igora Matoviča. Bugár v prípade neúspechu novely nechce podporovať koalíciu.

KARIKATÚRA - SHOOTYKARIKATÚRA - SHOOTY

Procházka nepodporí novelu, ak neprejde pozmeňovací návrh Igora Matoviča. Bugár v prípade neúspechu novely nechce podporovať koalíciu.

BRATISLAVA. V prípade, že v neprejde koaličný návrh novely zákona o štátnom občianstve, ktorý nechcú podporiť Obyčajní ľudia združení okolo Igora Matoviča (SaS), líder Mosta-Híd Béla Bugár vraj nebude v budúcnosti ničím zaviazaný, aby hlasoval v súlade s ostatnými koaličnými partnermi.

Novinárom tento Bugárov postoj odprezentoval predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podľa neho bude takéto konanie šéfa Mosta-Híd namierené de facto proti koaličnej zmluve.

"Hrozí, že v budúcnosti nepodporí odvodový bonus, čo je kľúčová ekonomická agenda SaS," priznal Kollár.

Zároveň zdôraznil, že ak v minulej vláde boli najväčším lepidlom peniaze, tak v tejto vláde je najväčším lepidlom v dobrom slova zmysle hrozba návratu Roberta Fica. "Teda verím, že sa dohodneme," dodal.

Bugár má rokovať s Matovičom

Bugár by mal s Matovičom dnes popoludní o tejto veci ešte rokovať. "Vítam aktivitu iniciovať stretnutie, ale je trošku nezodpovedné polhodinu pred hlasovaním snažiť sa o nejakú dohodu. Za dva a pol týždňa, ako bol známy môj názor, nevyvinul žiadnu iniciatívu. Keď som sa ho v piatok pýtal, či bude nejaké stretnutie, povedal, že nie je o čom, že buď zahlasujem, alebo nie," vysvetlil pred novinármi Matovič. Myslí si, že takéto konanie s krížikom po funuse je nezodpovedné.

Líder Obyčajných ľudí predpokladá, že Bugár je zodpovedný politik, ktorému ide o to, aby sa občania maďarskej národnosti mali na Slovensku dobre a otázka získania maďarského občianstva je oveľa menej dôležitá.

"Budú na nás tlačiť vydieračkou, aby sme zapreli svedomie. O niekoľko rokov tu bude pochodovať Viktor Orbán a bude si robiť nároky na južné územia. Čo je horšie pre Slovensko? Toto je otázka národnoštátnych záujmov. Ak prejde koaličný návrh, Orbán bude môcť rozdávať na Slovensku maďarské pasy. To je neprijateľné," uzavrel.

Koalícia Matoviča kritizuje

Navrhovaný postup koalície v súvislosti s riešením situácie okolo dvojakého občianstva prirovnal Igor Matovič k "pusteniu si žilou". Podľa jeho slov by sa mal následne dostaviť pocit blaha a uvoľnenie a problém by sa vyriešil.

Členovi klubu SaS zo združenia Obyčajní ľudia (OĽ) sa však situácia javí ako "podrezanie si žíl". "Budeme sa tváriť, že problém neexistuje a o pár rokov zistíme, že máme 200.000 občanov Maďarska na juhu Slovenska," upozornil.

Ako uviedol, v súčasnosti platí "chorý Orbánov a trochu chorý Ficov zákon", pričom situáciu chce koalícia opraviť "chorým Dzurindovým či Bugárovým zákonom". "Extrém chceme opraviť ďalším extrémom," konštatoval.

Pavol Kubovič (SDKÚ) uviedol, že v prípade, že prejde Matovičov pozmeňujúci návrh, koaličnú novelu stiahnu z rokovania. Koaliční poslanci kritizovali Matoviča, že sa spojil so Smerom.

Ľudovít Jurčík (SaS) mu odkázal, že sadol na lep ľuďom, ktorých šéfa ešte nedávno nazýval "vagabundom". Matovič na to reagoval slovami, že pokojne nazve Fica "vagabundom" a na druhý deň sa s ním dohodne na konštruktívnom zákone.

Poslanec Mosta-Híd Gábor Gál by očakával od Matoviča, že sa bude správať ako chlap a nepodliezať sa. Za chorú označil výzvu smerom k Slotovi, aby prišiel na hlasovanie, inak prejde koaličný návrh.

Gál: Robíme službu Orbánovi

Poslanci robia rozruchom okolo zákona o štátnom občianstve takú službu maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, za ktorú im bude dlžný do konca života.

Vyhlásil to poslanec za Most-Híd Gábor Gál v rozprave ku koaličnej právnej norme, ktorá má odstrániť trestanie občanov odňatím ich slovenského občianstva v prípade, že dobrovoľne požiadajú o iné.

"O jeho (Orbánov, pozn. TASR) zákon nikto neprejavil záujem. Ale robíte mu tu reklamu. Skôr či neskôr sa na ňu môže niekto chytiť," vysvetlil svoj postoj Gál.

Podľa neho poslanci robia v pléne okolo novely veľký rozruch. Ako uviedol, počas rozpravy ku koaličnej novele zákona, ktorej je sám predkladateľom, mal pocit, že nesedí v slovenskom, ale v maďarskom parlamente. "Musel som sa pozrieť, či je to hore naozaj dvojkríž," poznamenal.

Na výhrady voči jeho novele z radov opozície, ale aj koalície, reagoval tým, že on zas nerozumie viacerým častiam súčasného zákona.

"Je tam ustanovenie, že kto nadobudne štátne občianstvo cudzieho štátu, musí to ohlásiť. Ak to neurobí, tak mu v správnom konaní vyrubíme pokutu. Ale veď on už je potom cudzí štátny občan, lebo stratil slovenské štátne občianstvo. Čo to je za schizofréniu?" zamyslel sa Gál.

SNS sa prikláňa k Matovičovi

Poslanecký klub Slovenskej národnej strany (SNS) i bývalá členka SNS, dnes nezávislá poslankyňa Anna Belousovová sa prikláňajú k podpore pozmeňujúceho návrhu Igora Matoviča (SaS/Obyčajní ľudia).

SNS bude svoj postoj ešte zvažovať a definitívne sa rozhodne až tesne pred hlasovaním, podľa Rafaja sa však prikláňajú k tomu, že Matovičov návrh je predsa len v porovnaní s pôvodným textom novely z dielne poslancov Pavla Kuboviča (SDKÚ), Gábora Gála (Most - Híd) a Szilárda Somogyiho (SaS) "menším zlom".

"Zákon o štátnom občianstve musí jasne ukazovať priority štátu, tu nie je čas hrať sa uličky v parlamente," reagovala Belousovová.

Na ochrane "národnoštátneho" záujmu, ktorým je možnosť straty slovenského občianstva v prípade nadobudnutia maďarského, by sa podľa nej mala zhodnúť aspoň časť koalície s opozíciou.

Procházka novelu nepodporí

Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka nepodporí koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve. "

Je to pre mňa tak dôležitá vec, že koaličnú väčšinu nepodporím. Budem hlasovať buď proti, alebo nebudem hlasovať vôbec. Určite nebudem hlasovať za návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne koaličných kolegov, ak zostane v predloženej podobe," uviedol pre agentúru SITA Procházka.

Podľa neho predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský jeho dôvody rešpektuje, pretože vidí, že vždy a zásadne mu ide o vec samotnú.

"Môj názor je vecný. Nie je za ním iný motív. Nerobím to z plezíru, ale som vnútorne presvedčený, že Slovenskej republike prijatie takejto novely nemá ako pomôcť, skôr jej môže ublížiť," uviedol. "Zákon potrebuje úpravu ale nepotrebuje byť nahradený maškarádou," vyhlásil.

Viac problémov než riešení

Návrh koaličných poslancov spôsobí podľa Procházku potenciálne viac problémov než vyrieši. "Jeho podstata a to, čo spôsobí, je to, že sa vrátime pred Ficovu novelu zákona o štátnom občianstve, čo je situácia, keď SR na Orbánov zákon o dvojakom občianstve nijako nereaguje a to je pre mňa neprijateľné. Myslím si, že aj zo symbolického a psychologického hľadiska je dôležité, aby zákonodarný zbor SR na to nejakým spôsobom reagoval," vyhlásil.

Podľa neho kvalita verejného života závisí aj od toho, ako dobre a ako doma sa tu slovenskí Maďari cítia.

"Hranie maďarskou kartou považujem za jednu z najohavnejších techník politického boja. Hranie maďarskou kartou Slovensku skôr ubližuje ako pomáha. Za hranie maďarskou kartou považujem vytváranie obrazu falošnej hrozby. Viaceré vektory Orbánovho politického úsilia považujem za reálnu, nie falošnú hrozbu," zdôraznil Procházka.

Novela poslancov Gábora Gála (Most-Híd), Pavla Kuboviča (SDKÚ) a Szilárda Somogyiho (SaS) opäť umožní slovenským občanom vlastniť dva pasy, obsahuje však ustanovenie, podľa ktorého Slovensko neuznáva občianstvo, ak bolo nadobudnuté v rozpore s medzinárodným právom.

Matovičova iniciatíva má umožniť získať občianstvo ľuďom, ktorí majú v danej krajine dlhodobý pobyt, študujú, sú zamestnaní, podnikajú alebo majú silné rodinné väzby.

Pozmeňovací návrh má zároveň doplniť zákon o stať z koaličnej novely zákona o tom, že zadefinuje absolútnu neplatnosť zákonov iných krajín na území SR, ak tieto neboli prijaté v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami.

Koalícia sa podľa Maďariča správa amatérsky

Za vecne nerealistický a amatérsky označil poslanec Smeru Marek Maďarič postoj koalície v súvislosti s novelou zákona o štátnom občianstve.

V rámci rozpravy o spomínanom návrhu, o ktorom dnes rokuje parlament v druhom čítaní, uviedol, že koaličný návrh nerieši podstatu problému. Maďarič si myslí, že súčasná vládna koalícia svojím postojom naopak akceptuje maďarský zákon o dvojakom občianstve a môže povzbudiť maďarskú stranu k ďalším podobným krokom.

Opozičný poslanec sa domnieva, že momentálne platná norma, ktorú vláda Roberta Fica prijala krátko pred skončením volebného obdobia ako reakciu na maďarský zákon, je účinnou hrádzou. Smer sa však nebráni jeho vylepšeniu.

Predkladá preto návrh, aby zostala možnosť nadobudnúť aj druhé štátne občianstvo a to štandardným spôsobom - prostredníctvom trvalého pobytu alebo uzatvorením manželstva.

Podľa Maďariča takmer celá politická slovenská scéna sa zhoduje na tom, že maďarský zákon je zlý. Rozdielne názory však majú na vyhodnocovanie jeho cieľov a rizík. Preto sa nedokážu zhodnúť na tom, aká má byť reakcia Slovenska na danú normu. Konštatoval, že ak maďarský zákon vnímame v kontexte revizionizmu, môžeme s veľkými znepokojením tvrdiť, že narúša štátnu suverenitu SR.

Kubovič Smeru: Plníte Orbánovi sen

Upozornil, že riziká a negatívne dôsledky zámeru Maďarska spojiť príslušníkov svojej menšiny s rodným štátom sú oveľa širšie a možno momentálne si ich ani nedokážeme domyslieť. Poukázal napríklad na hrozbu, že si maďarskí politici budú zakladať pobočky extrémistických politických strán na Slovensku, obhajovať na území SR záujmy svojich voličov či zahrnú svojich občanov žijúcich v SR do brannej povinnosti.

Poslanec SDKÚ a jeden z predkladateľov normy Pavol Kubovič si myslí, že práve novela Smeru umožnila maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi splniť si sen o zjednocovaní Maďarov.

"Vaším zákonom vytvárate maďarských občanov na území SR. Som presvedčený, že pán Orbán si po schválení vášho zákona v Budapešti otvoril šampanské a vôbec nedúfal, že Slovensko bude až takto ústretové k jeho návrhom," dodal.

Do diskusie o novele zákona o štátnom občianstve sa ústne prihlásilo ešte 12 zákonodarcov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu