Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Zahraničie | Za laser v okolí letísk hrozí v Česku päťmiliónová pokuta
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

Za laser v okolí letísk hrozí v Česku päťmiliónová pokuta

V okolí českých letísk vzniká od januára tohto roku nový druh ochranného pásma, v ktorom je zakázané používanie laserových zariadení. Za porušenie zákazu hrozí previnilcom pokuta vo výške až 5 miliónov českých korún.

PRAHA. Právny poriadok Českej republiky dosiaľ nezakazoval ani neobmedzoval používanie zdrojov laserového žiarenia v okolí letísk a proti civilným lietadlám. Zmenu priniesla až novela schválená oboma parlamentnými komorami a podpísaná prezidentom v decembri 2010.

Úprava stanovuje nový druh ochranného pásma v okolí letísk, v ktorom je od januára zakázané používať laserové zariadenia. Rozsah pásma stanoví úrad pre civilné letectvo. Za porušenie zákazu hrozí páchateľom až päťmiliónová pokuta.

Novelu predložili poslanci v reakcii na opakované laserové útoky na pilotov lietadiel v posledných dvoch rokoch. V priebehu roka 2009 sa v okolí ruzynského letiska Praha odohralo niekoľko incidentov, pri ktorých neznámy páchateľ použil laserový lúč na krátkodobé oslepenie posádky dopravného lietadla.

Laserový útok na lietadlo pristávajúce na ruzynskom letisku sa v októbri minulého roka dokonca skončil zranením pasažiera.

sobota 1. 1. 2011 13:40 | Copyright © SITA 2011
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
ANKETA
@denniksme: O knihách sa nedá rozprávať vážne. Zvlášť o tých, ktoré sme nečítali (Jana Beňová) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.