AKTUALIZOVANÉ 21:18
Diaľnica je stále viac ako dom
Ústavný súd za dva a pol roka nerozhodol o vyvlastňovacom zákone. Jeho šéfka sľubuje, že sa tak stane čoskoro.
BRATISLAVA. Diaľnici už pre zákon exministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer) museli ustúpiť domy. Napríklad v Šútove pri Žiline miestni radšej pristúpili na dohodu, ako by mali prísť o svoj majetok podľa tabuľkovej ceny.
Zákon platí už tri a pol roka a stále nie je jasné, či neporušuje ústavné práva občanov.
Ústavný súd vraj rozhodne už čoskoro, ubezpečuje jeho predsedníčka Ivetta Macejková po pondelkovom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovu. Opäť však nepovedala kedy.
VIDEO
Poslanci súčasnej koalície poslali zákon o urýchlení výstavby diaľnic na prerokovanie Ústavnému súdu ešte
v januári 2008. „Nebudem sa viazať termínom, ale bude to v dohľadnom čase,“ povedala včera Macejková. Štát má oprávnenie stavať aj na pozemkoch, ktoré mu nepatria. A to aj na pôde, ktorú ešte nestihol vyvlastniť alebo odkúpiť.
Predsedníčka súdu ešte vo februári tvrdila, že sudcovi spravodajcovi Milanovi Ľalíkovi sa zdá lepšie rozhodnúť v tejto veci ešte po voľbách. Neskôr svoj výrok korigovala.
VIDEO
Ľalíkovi trvalo prijatie návrhu na prerokovanie vyše rok a pol. Dovtedy súd nemohol pozastaviť jeho účinnosť. Pri komplikovaných prípadoch je to vraj bežné. Súd však posunul na prerokovanie aj komplikovanejšie kauzy oveľa rýchlejšie.
O prijatí podnetu rozhodol súd až v novembri 2009. Doteraz sa však o návrhu na zmenu zákona nerozhodol.
pondelok 2. 8. 2010 14:52 | (mku, sita)
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2010 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (vpravo) prijala predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú
Foto: TASR

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
PLATENÉ
- SDKÚ po voľbách posilnila, Matovič si pohoršil 8 361
- Ohrozujeme európsky unikát. Možno oň prídeme 6 659
- Zadržali najväčšieho dílera pervitínu v Košiciach 6 049
Polícia zadržala funkcionárov nitrianskej župy pre machinácie 5 356- Frešovi prišiel poštou náboj 4 174
- Ščurko sa musel pozerať, ako sa priznal k vražde 3 006
Polícia plašila v Tatrách medveďa streľbou 2 170- Fico ešte nevie, ktoré voľné dni zruší 1 554
Košice opäť prekonali štvorylkový rekord 1 159- Exminister dopravy Vážny napriek kauzám už mieri do vlády 1 098

























