SME

Stopy z Plastiky vedú k Harvardským fondom

Zastavené vyšetrovanie firmy, ktorú viedol minister Ľubomír Jahnátek, oživilo aj spojenie Viktora Koženého s Jurajom Širokým.

Juraj Široký je prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja, je aj za firmou Váhostav­SK úspešnou pri zákazkách štátu.Juraj Široký je prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja, je aj za firmou Váhostav­SK úspešnou pri zákazkách štátu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Milióny korún, ktoré v deväťdesiatych rokoch odišli z Plastiky Nitra na účty firiem na Cypre a Panenských ostrovoch, putovali na adresu a P. O. Box zhodný so štyrmi firmami zo zoznamu z konkurznej podstaty Harvardského priemyselného holdingu ovládaného Viktorom Koženým.

Pre 62,3 milióna korún polícia skúmala aj bývalého riaditeľa Plastiky a súčasného ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer). Podľa uznesenia Úradu boja proti korupcii peniaze z údajne fiktívnych zmlúv podpísaných Jahnátkom a jeho námestníkom skončili aj v spoločnosti Findi Marketing, suseda iných Harvardov.

Tá istá adresa

České Harvardské fondy ovládal Kožený, na slovenské mal hlavný vplyv Juraj Široký, ktorý ovládal aj Plastiku. Vyšetrovanie prípadu faktúr ukončila polícia v roku 2007 pre premlčanie. Nevyšetrila ho päť rokov.

Platby Plastiky pre Findi Marketing prebiehali v čase, keď firma z rovnakej harvardskej adresy Oily Rock Group založila 44 dcérskych spoločností využitých na azerbajdžanskú kupónovú privatizáciu, čo bol obchod, na ktorom Kožený definitívne stroskotal a prischla mu povesť podvodníka.

Keď projekt nevyšiel, investorom peniaze nevrátili a Koženého stíhajú v USA za podvod za zhruba 200 miliónov dolárov.

Likvidátor Harvardských fondov Zdeněk Častorál považuje takúto zhodu adries i času za „podozrivú“.

Slovenská stopa

Bývalý vyšetrovateľ tunelovania Harvardských fondov Václav Láska hovorí, že Kožený najskôr na transakcie využíval len cyperské firmy. Spoločnosti z Panenských ostrovov začal používať až v súvislosti s azerbajdžanskou privatizáciou.

Široký na otázky o prevodoch z Plastiky neodpovedal, ako šéf hokejového zväzu je na majstrovstvách sveta v Nemecku. V roku 2006 pre Hospodárske noviny povedal, že s Koženým nie je vyše desať rokov v kontakte.

Podobne ako údajné tunelovanie Plastiky sa nevyšetrilo ani tunelovanie Harvardských fondov. Prípad v roku 2006 prebral Úrad boja proti korupcii a podľa jeho šéfa Tibora Gašpara nebol ukončený pre zdĺhavosť právnej pomoci zo zahraničia. Rovnaký argument použil Gašpar aj v prípade Plastiky.

„V čase nášho laktívneho policajného vyšetrovania on (Široký) trošku unikal našej pozornosti. O jeho aktívnejšej úlohe sme sa začali domýšľať až na úplnom konci vyšetrovania,“ hovorí bývalý vyšetrovateľ Láska. Tvrdí, že vyšetrovatelia zastávajú dva názorové prúdy. „Jedným je, že po tom, ako sa Kožený odsťahoval na Bahamy (v roku 1994) a zostal tam v medzinárodnej izolácii, jeho súpútnici, medzi ktorými bol aj Široký, ho vyradili z hry a prevzali jeho zisky a jeho financie.“

Jednou z amerických policajných verzií je podľa Lásku to, že všetky zisky z azerbajdžanskej privatizácie skončili na Slovensku.

Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu