SME

Slota uprednostnil vládu pred zástavami

Slotov zákon neprešiel. SNS napriek tomu podporila novelu, ktorú navrhol premiér.

Ján Slota ustúpil.Ján Slota ustúpil. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Hymna sa v školách bude hrať na začiatku a konci školského roka. V každej triede bude plagát so zástavou, textom hymny a preambulou ústavy.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME

BRATISLAVA. Len v pondelok navrhol premiér Robert Fico vo vláde novelu zákona o štátnych symboloch a už dnes ju parlament schválil.

Obsahom podobný zákon o podpore vlastenectva, ktorý pripravila SNS a parlamentu ho vrátil prezident Ivan Gašparovič, pri hlasovaní prepadol, hoci pôvodne zaň hlasovala celá koalícia vrátane Smeru.

Predseda SNS Ján Slota hovoril o „nechutnom" a „podpásovom" kroku najsilnejšej vládnej strany. Smer išiel včera proti SNS viackrát. Najprv nedovolil Slotovi rozprávať v parlamente o Trianone, potom sa pokúsil odsunúť vlastenecký zákon až na záver programu, aby prišiel na rad až po premiérovom návrhu. O vlasteneckom zákone SNS sa nakoniec hlasovalo skôr, no Smer ho nepodporil.

Zahlasoval až za vládnu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorú podporila aj SNS. „Vždy si treba vybrať z dvoch ziel to menšie zlo," povedal šéf SNS po tom, ako podporil návrh, do ktorého si jeho strana presadila len niektoré pripomienky. „Nie je to víťazstvo SNS, ale víťazstvo všetkých slovenských vlastencov."

Vlastenectvo podľa Fica
  • povinná výchova k vlastenectvu a úcte k štátnym symbolom v školách;
  • školy musia mať „na vhodnom mieste“ zástavu, text hymny a preambulu;
  • navyše, v každej triede musí byť grafické znázornenie zástavy, hymny a preambuly;
  • hymnu musia školy hrať na začiatku a na konci školského roka;
  • hymna zaznie aj na prvej a poslednej schôdzi parlamentu a pred prvým a posledným rokovaním vlády vo volebnom období, aj na športových podujatiach a vo vysielaní Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu okolo polnoci.

Výsledkom je, že školy budú hrať povinne hymnu dvakrát do roka a namiesto plátenných zástav budú v triedach plagáty s vyobrazením zástavy, textom hymny a preambuly ústavy.

Kým v marci poslanci SNS a Smeru po schválení vlasteneckého zákona tlieskali, teraz bola sála úplne ticho. Pred parlamentom bolo počuť niekoľko desiatok študentov, ktorí protestovali proti vlasteneckým zákonom.

„Pre mňa je podstatný obsah," odpovedal dnes predseda SNS Ján Slota po hlasovaní o vlasteneckom zákone. To, že sa s ním Smer zahrával, pripustil. „Je to taká hra, ale mne je trošku cudzia."

Príbeh vlasteneckého zákona sa začal vlani na jeseň, keď ho Slota a Rafael Rafaj predkladali v parlamente. Finále prišlo včera a Smer mal jasnú prevahu.

S pôvodným návrhom SNS, má zákon odhlasovaný 80 poslancami menej, ako si v strane Jána Slotu želali. Schválený bol ako novela zákona o štátnych symboloch. Verzia SNS známa ako vlastenecký zákon neprešla, hlasovalo za ňu len 29 poslancov.

Hneď na začiatku schôdze zablokovali poslanci Ficovej strany snahu Slotu, aby sa diskutovalo o 90. výročí Trianonskej zmluvy. Šéf parlamentu Pavol Paška (Smer) chcel potom zaradiť vlastenecký návrh SNS až na koniec schôdze. Takýto postup by vlastenecký zákon od SNS úplne vyradil z hry.

Slota pozeral do budúcnosti

Po schválení vládnej novely, ktorú v pondelok presadil premiér, by nebol ani len dôvod o návrhu SNS rokovať. Nakoniec umožnil Smer aspoň to, aby sa o návrhu Jána Slotu hlasovalo. O pár minút na to však už aj
s jeho podporou prešla miernejšia verzia, ktorá nenúti školy hrať hymnu každý týždeň, ale len dvakrát do roka.

Slotovci opäť sklopili uši, píše Lukáš Fila

Prečo Slota ustúpil, vysvetlil krátko po hlasovaní: „Musíme pozerať, keby náhodou bola dvojkoalícia, aby to nebol nejaký problém." Neodpustil si ani silácke gesto. Na otázku novinára, či si to chce s premiérom vybaviť „ručne-stručne" odvetil: „Presne na to myslíte, na čo ja."

„Obavy verejnosti sú neopodstatnené. Diskutovaná prísaha zmizla. Hymna, ktorá sa mala hrať každý týždeň, pre niekoho nedôstojným spôsobom, zmizla," vysvetľoval poslanec Smeru Dušan Jarjabek.
Odmietol, že by podľahli tlaku verejnej mienky, ktorá zákon považovala aj podľa prieskumov za zbytočný.

Predvolebná skratka

Smer problémy s vlasteneckým zákonom riešil s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Ten zákon vrátil minulý mesiac do parlamentu po konzultácii s premiérom Robertom Ficom.

Vrátený zákon už poslanci meniť nemohli, tak si Smer zvolil jednoduchšiu cestu vládneho návrhu v skrátenom legislatívnom konaní. To je však zo zákona možné len „za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody".

Opoziční poslanci vyzývali ministra školstva Jána Mikolaja z SNS, aby takýto postup vysvetlil. „K vlastenectvu patrí aj úcta k zákonu. Toto je jeho flagrantné porušovanie," vyčítal koalícii podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Premiér sa k vlastenectvu nevyjadril ani v pondelok vo vláde, do parlamentu dnes neprišiel.

SNS premiéra napokon vždy poslúchne

Predseda SNS Smeru vždy ustúpil a s kritikou šetril aj keď mu zobrali ministerstvo. Aby zachoval koalíciu, hlasoval aj proti svojmu názoru.

1.Zákaz zisku pre zdravotné poisťovne (október 2007)
SNS bola proti zákonu, ktorý tvrdo presadzoval Smer, napokon hlasovala za. Ján Slota to vysvetlil: „Koalícia je dôležitejšia priorita ako vlastné presvedčenie. Rozhodol som sa pre menšie zlo.“

2.Premiér odvolal Slotovho ministra Jána Chrbeta (máj 2009)

Slota odvolanie ministra životného prostredia Chrbeta pre kauzu emisie týždne nekomentoval. Zvolal tlačovú besedu k eurovoľbám a keď sa novinári pýtali na jeho názor na odvolanie ministra, neodpovedal: „Neviem, či sme prišli z inej galaxie, či vy ste prišiel z Marsu, pretože neviem, kvôli čomu bola táto tlačovka zvolaná, ale mám taký dojem, že kvôli začiatku eurovolieb.“

3.Smer odvolal tretieho ministra životného prostredia Viliama Turského a zobral SNS ministerstvo (august 2009)
SNS zostala v koalícii, hoci došlo zo strany Smeru k porušeniu koaličnej zmluvy. Slota: „Keby to bolo na mne, ja by som odišiel už teraz, ale predsedníctvo je kolektívny orgán a väčšina rozhodla takto.“

4.Smer odvolal ministra výstavby Igora Štefanova (marec 2010)
Ján Slota povedal, že odchod z koalície nemá zmysel: „Chceme tu robiť nejaké gestá? Je to pokrytecké. Prečo by sme mali robiť gestá, keď my máme na ministerstve výstavby dobré výsledky.“
(mož)

Študentov prišlo protestovať málo. Foto SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Ráno vyšli Maďari, večer hŕstka študentov

Mobilizačný efekt vlasteneckého zákona sa jeho okresaním vytratil.

BRATISLAVA. Vlastenecký zákon ráno zaktivizoval najmä ľudí na južnom Slovensku, popoludní sa protest prelial aj do Bratislavy pred budovu Národnej rady. Oproti marcovému protestu však prišlo výrazne menej ľudí.

V Kolárove sa v utorok ráno k výzve Združenia maďarských rodičov na Slovensku pripojilo aj rodičovské združenie miestnej slovenskej základnej školy. Predsedníčka združenia, Monika Selčániová vyhlásila, že počúvanie hymny každý pondelok sa nepozdáva ani im. Zahrať ju na začiatku a na konci školského roka už pokladá za adekvátny kompromis.

András Józsa zo Združenia maďarských rodičov hovoril, že „ak sa novela pána premiéra zrodila na základe našich protestov, už sme dosiahli náš cieľ aj napriek tomu, že takýto zákon nemá zmysel“.

Asi tisícka študentov, ktorá štrngala kľúčmi proti vlasteneckému zákonu pred prezidentským palácom a parlamentom začiatkom marca, sa včera pred Národnú radu nevrátila. Organizátor protestu Robert Mihály (19) si to vysvetľuje tým, že stratili vieru v odvrátenie prijatia zákona.

„Veľký vplyv malo pondelkové vyhlásenie premiéra. Mnohí už považovali za jasné, že zákon prejde. Podobne sa vyjadril aj minister školstva Ján Mikolaj,“ povedal Mihály.
Včerajší protest napriek tomu nezrušili, chceli upozorniť na „zrýchlené legislatívne konanie, ktoré svedčí o snahe poslancov vyhnúť sa odporu a protestom“.

Študentom sa nepáčila ani miernejšia verzia národovectva. „Vláda má pomáhať ľudom a tento zákon nie je o tom, že spojí ľudí a pomôže im. Komu tento zákon pomôže?“ pýtala sa na proteste gymnazistka Miriama Petríková.
(jgl)
Mikolaj už svoj návrh predstavil

Tabuľa ministra Mikolaja určená pre školy nie je úplne presná. Má problém so zástavou.

BRATISLAVA. SNS a jej minister školstva Ján Mikolaj predstavili, ako by mala vyzerať úprava štátnych symbolov, ktoré sa majú ocitnúť v každej školskej triede. Kartónový panel má podľa Mikolaja ušetriť peniaze, jeho cenu odhadol na tri eurá.

Odborník na protokol Jarolím Antal povedal, že znázornenie štátnej zástavy môže zmiasť žiakov v školách.
„Je na učiteľoch, aby žiakom vysvetlili, že toto nie je štátny symbol, ale iba názorná ukážka symbolu, ktorý sa nazýva vlajka, zástava,“ povedal Antal.

Správne, podľa zákona by mali byť zástavy i vlajky pripevnené k žrdi. Jeho novela však prikazuje mať v triedach iba jej grafickú podobu, nie riadnu plátennú zástavu. Podľa pôvodného vlasteneckého zákona mali byť v triedach pravé zástavy. Ministerstvo včera reagovalo, že ešte nejde o definitívnu úpravu.
(jgl)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 237
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 554
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 008
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 850
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 273
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jeremy Doku v súboji s obranou Realu Madrid.

Hrdinom Realu Madrid sa stal ukrajinský brankár Andriy Lunin.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.

Bayern Mníchov zdolal Arsenal Londýn 1:0.


Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu