BRATISLAVA. Najúspešnejšími médiami tohtoročnej Novinárskej ceny sú .týždeň a televízia Markíza.
Týždenník za to môže poďakovať svojmu reportérovi a fotografovi Andrejovi Bánovi, ktorý zvíťazil v kategórii reportáž v printovom médiu a najlepšia fotografia. Udelili mu aj Cena British Council za podporu medzikultúrneho dialógu.
Markíze pridelila porota tri ocenenia za príspevky odvysielané v relácii Paľba.
Víťazkou blogerskej kategórie sa stala Janette Maziniová, aj ďalší dvaja nominovaní blogeri pôsobia na blog.sme.sk.
Redaktorka SME Katarína Ragáčová sa podelila o Cenu Združenia vydavateľov periodickej tlače na Slovensku s Kristiánom Slovákom z Trendu. Ich články totiž najviac pohli kauzou emisie.
Víťazi Novinárskej ceny 2009:
Najlepšia reportáž v printových médiách
Víťaz: Andrej Bán - Deti z fotografie (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Peter Kubínyi - Prales pri Komárne (Žurnál); DanielaObšasníková - Talenty svetových rozmerov vyrastajú aj v osadách. Treba ich len nájsť (Romano nevo ľil)
Najlepšia rozhlasová reportáž v elektronických médiách
Víťaz: Alena Taranová - séria: Detské domovy - továrne na bezdomovcov (Rádio Expres)
Ďalší nominovaní: Michal Čabák - Živý šach v Banskej Štiavnici (Slovenský rozhlas); Sergej Danilov - séria: Kauza Františkáni (Rádio Expres)
Najlepšia televízna reportáž v elektronických médiách
Víťaz: Andrea Paulínyová - Novodobé otroctvo (TV Markíza)
Ďalší nominovaní: Etela Matová - séria: Krivany (STV, www.rpa.sk); Ján Pasiar - Chudoba (TV Markíza)
Najlepší rozhovor v printových médiách
Víťaz: Kristína Magdolenová, Jarmila Vaňová - Kveta Berkyová: Chcem, aby v kostole vedľa mňa sedela „biela" žena (Rómska tlačová agentúra)
Ďalší nominovaní: Jaroslav Daniška, Štefan Hríb - Viktor Orbán (.týždeň); Marek Vagovič - Srholec: V kostole je niekedy veľa pokrytectva (SME)
Najlepší rozhovor, beseda, diskusia v elektronických médiách
Porota sa rozhodla cenu neudeliť
Nominovaní: Roman Bomboš, Martin Hílek - Nočná pyramída: 17 zastavení novembra (Rádio Slovensko); Klára Debnárová, Dóra Hushegyiová - Slovenčina - cudzí jazyk alebo druhý jazyk (STV); Štefan Hríb - relácia Lampa (TV JOJ PLUS); Daniel Krajcer - DE FACTO: Vladimír Mečiar vs. Mikuláš Dzurinda (TV JOJ)
Najlepší regionálne publikovaný príspevok
Víťaz: Peter Martinák - Opustené nehnuteľnosti, Realitné otázniky (Trenčan)
Ďalší nominovaní: Michal Frank - séria: Stámiliónový tender prešovská radnica vypísala rýchlo a potichu (Prešovský Korzár); Lýdia Vereščaková - séria: Nevýhodný predaj pozemkov v Trebišove (Zemplínsky Korzár)
Najlepší regionálne odvysielaný príspevok
Víťaz: Vanda Tuchyňová - Tvrdošínske noviny zneužívajú verejné peniaze na budovanie kultu osobnosti primátora (Rádio Regina)
Ďalšia nominovaná: Gabriela Horečná - Prvý guvernér Národnej banky Slovenska - JUDR. Imrich Karvaš (Rádio Regina)
Najlepší analyticko - investigatívny príspevok v printových médiách
Víťaz: Gabriel Beer - séria: Sanitkový tender (Trend)
Ďalší nominovaní: Marek Vagovič, Tom Nicholson, Miroslav Kern - séria: Prevod pozemkov v Tatrách (SME); Kristian Slovák - séria: Kauza emisie (Trend)
Najlepší analyticko - investigatívny príspevok v elektronických médiách
Víťaz: Róbert Adamec - séria: Prezumpcia viny? (TV Markíza)
Ďalší nominovaní: Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV); Andrea Paulínyová - séria: Záchranky, Potichu a rýchlo (TV Markíza)
Najlepší komentár a krátky publicistický príspevok v printových médiách
Víťaz: Michal Havran ml. - Zabite ich všetkých, Boh si svojich rozpozná (jetotak.sk)
Ďalší nominovaní: Rado Baťo - séria komentárov (Trend); Štefan Hríb - séria editoriálov (.týždeň)
Najlepšia novinárska fotografia
Víťaz: Andrej Bán - séria: Gruzínski utečenci z Abcházska (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Jana Čavojská - séria: Benjaminov dlh (Plus 7 dní); Alan Hyža - séria: Chudobní a šťastní, Filipíny (Žurnál)
Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra
Víťaz: Jozef „Danglár" Gertli - séria karikatúr (Pravda, Žurnál)
Ďalší nominovaní: Alan Lesyk - séria karikatúr (Pravda); Natália Ložeková - séria karikatúr (.týždeň); Fedor Vico - séria karikatúr (Hospodárske noviny, Korzár)
Najlepší článok publikovaný na blogu
Víťaz: Janette Maziniová - séria: Rómovia - kultúra a mentalita (maziniova.blog.sme.sk)
Ďalší nominovaní: Samuel Marec - séria: S láskou z Prištiny (samuelmarec.blog.sme.sk); Roman Daniel Baránek - Keď aj pohľad bolí... (baranek.blog.sme.sk)
Cena British Council za podporu medzikultúrneho dialógu:
Víťaz: Andrej Bán - Deti z fotografie, séria: Rómovia (spoluautor Jozef Majchrák) (.týždeň)
Ďalší nominovaní: Lukáš Kodoň, Samo Trnka - séria: Úplne pre ateistov (TV SME); Etela Matová - Rómovia v Košiciach po 20. rokoch (STV, www.rpa.sk); Jana Shemesh - Izraelský zapisník (SME)
Cena Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska
Víťazi: Katarína Ragáčová - séria: Kauza emisie (SME); Kristian Slovák - séria: Kauza emisie (TREND)
Ďalší nominovaní: Róbert Csere, Eva Čobejová, Marína Gálisová, Martin Hanus - Koniec novín? (.týždeň)
Cena otvorenej spoločnosti
Víťazi: Róbert Adamec - Géniovia alebo podvodníci (TV Markíza); Mária Miháliková, Zuzana Petková - séria: Diplomy z Trenčianskej univerzity (Pravda)
Ďalší nominovaní: Lukáš Kodoň, Samo Trnka - séria: Úplne pre ateistov (TV SME); Martina Kubániová - Koho dotujeme? (STV)
Súťaž Novinárska cena organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation v spolupráci s partnermi: Mayer/McCann Erickson, British Council, Združenie vydavateľov periodickej tlače Slovenska, Memo 98, PRime time.
A ako vidí užitočnosť slovenských médií šéf Transparency?
Čítajte na jeho blogu