SME

Lech. Hrdina po smrti

Za života rozdeľoval Poliakov, rozhádal krajinu s veľkými susedmi i menšími partnermi v Európskej únii a nevychádzal ani s Američanmi. Dnes ho ako prvého prezidenta pochovajú na krakovskom hrade Wawel vedľa poľských kráľov, štátnikov či spisovateľov. To,

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

čo z neho urobilo poľského hrdinu, je, že zahynul tragicky. Na ceste do Katyne.

Rakúsky politik Jörg Haider, Diana, princezná z Walesu, poľský prezident Lech Kaczyński či kráľ popu Michael Jackson. Za života ich ľudia zbožňovali alebo nenávideli. Nekriticky ich oslavovali alebo kriticky zatracovali. Keď náhle či tragicky zahynuli, šok a zdesenie urobili svoje - ich vlastnosti i zásluhy za života sa po smrti neprirodzene znásobili a zdrvený dav im začal stavať pomníky, či už v mysliach, alebo v skutočnosti. Zo smrteľníkov sa stali nesmrteľní hrdinovia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tragické konce dojímajú

Ľudsky je to tragédia, ktorá vás dostane. Posledné zábery britskej princeznej Diany (na snímke TASR/AP), ako vychádza z parížskeho hotela Ritz so svojím milencom Dodim al-Fayedom a uniká pred paparacami. To je už v čase, keď má za sebou rozvod s princom Charlesom a verejnú spoveď o svojej bulímii, pokuse o samovraždu či milostných aférkach. Zdá sa, že najhoršie už prekonala a môže začať žiť po svojom, keď prichádza správa o tragickej autonehode. Diana mala 36 rokov.

Podobne vás ohromí, keď sa dozviete, že zahynul charizmatický rakúsky populista Jörg Haider. Zábery opáleného muža, ako si vychutnáva fantastický výsledok vo voľbách, striedajú fotografie zdemolovaného auta, na ktorom sa kontroverzný politik ponáhľal; na rodinnú oslavu 90. narodením svojej mamy už nedošiel. Ani jeho zarytí kritici nemajú v tej chvíli chuť hovoriť o tom, ako desaťročia rozdeľoval spoločnosť pochvalami nacistov či štvaním proti cudzincom a Európskej únii. Jörg Haider mal 58 rokov a vracal sa na vrchol.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Michael Jackson, ktorý ako 51-ročný chystal veľkolepý comeback do sveta hudby. Posledné zábery z pódia, na ktorých hudobná legenda spieva, tancuje a srší energiou, a dva dni nato správa o predávkovaní liekmi. Trpký koniec kráľa popu. Kto by mal chuť spomínať na jeho posadnutosť vlastným výzorom či pračudesný vzťah k deťom. Každý by mu chcel dať druhú šancu.

A poľský prezident Lech Kaczyński, ktorý na bojovej výprave za spravodlivosťou umiera a berie so sebou 95 významných Poliakov. Ľudská a národná tragédia v jednom. V jeden deň ešte chystá predvolebnú kampaň na svoje znovuzvolenie, a o pár dní je koniec. Trosky lietadla pri ruskom Smolensku a rakvy, ktoré sa vracajú späť do vlasti, vyrážajú dych ľuďom po celom svete. Nikomu sa nechce hovoriť o tom, že za života ako politik doma rozdeľoval a tvrdo bojoval s nepriateľmi z minulosti i zo súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

SITA/AP

Vyznamenania in memoriam

Ten tragický okamih z nich robí legendy. Smútiace davy vychádzajú do ulíc, zapaľujú sviečky, nosia kvety a dojímavé odkazy. Pred Kensingtonský palác v Londýne v roku 1997, na miesto autohavárie v rakúskej dedine Lambichl v roku 2008, pred ranč Neverland v roku 2009 alebo pred Prezidentský palác vo Varšave v roku 2010. Posmrtnému kultu osobnosti sa nedá vyhnúť.

Titulka s princeznou z Walesu predáva magazíny rovnako dobre po smrti ako za života a nie je málo tých, ktorí ju chceli nechať vyhlásiť za svätú. Jörg Haider dokonca dokázal posmrtne vyhrať voľby - pol roka po tragickej autonehode zvolilo jeho stranu viac ľudí ako za jeho života. A Lech Kaczyński, ktorého za života už Poliaci druhýkrát voliť nechceli, bude pochovaný medzi najvýznamnejšími osobnosťami poľskej histórie. Ako národný hrdina.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný ošiaľ zažívali Rakúšania pred necelými doma rokmi, a to Jörg Haider nedotiahol ani na rakúskeho kancelára, ani na prezidenta krajiny. S jednou prestávkou bol premiérom spolkovej krajiny Korutánsko dvanásť rokov a štrnásť rokov viedol stranu pravicových slobodných. V Korutánsku znásobil ich 16-percentný zisk z roku 1986 na 42 percent v roku 2004. Po smrti jeho novú stranu Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) volilo takmer 45 percent ľudí.

Regionálny politik mal však veľký vplyv na celorakúsku politiku. Zo svojej krajne pravicovej strany urobil v roku 1999 druhú najsilnejšiu stranu v krajine a dotiahol ju do vlády. Jeho grandiózny úspech doviedol krajinu do medzinárodnej izolácie. Krajiny Európskej únie prvýkrát v histórii zaviedli proti jednej z členských krajín politické sankcie.

SkryťVypnúť reklamu

SME - Peter Žákovič

Aj tak nebrali legendy po smrti kontroverzného politika konca-kraja. Bol otcom Korutánska, ktorý každému v polmiliónovej spolkovej krajine podal ruku, hovorili vážne ľudia. Na mieste autonehody mu v deň nedožitých 59. narodenín niekto postavil pomník z mramoru v tvare listu. Potajomky a v noci. Ľudia sem stále nosia kvety a zapaľujú sviečky. Rok po smrti mu otvorili múzeum. Zhodou okolností v priestoroch štôlne, ktorú používali nacisti. Vystavili tam niekoľko vzácnych exponátov - Haiderovo hojdacie kreslo, písací stroj či jeho tenisky na behanie.

Nahradí ho brat?

To, čo prežíva Poľsko po leteckej havárii vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku, sa nedá porovnať ani s jedným zo spomínaných osudov. V jeden deň nezahynul tragicky len prezident Lech Kaczyński s manželkou, ale elita národa. Bývalý prezident či súčasní kandidáti na prezidenta, poslanci a senátori zo všetkých politických strán, elita poľskej armády, šéf poľskej Národnej banky či šéf ústavu pamäti národa a príbuzní poľských dôstojníkov, ktorých pred 70 rokmi zavraždila v Katynskom lese sovietska tajná služba na príkaz Stalina. Pred 70 rokmi zastrelili Sovieti elitu národa, lebo vedeli, že by nikdy nespolupracovala s komunistami. A teraz zahynula elita národa, keď letela do Katyne uctiť si obete z minulosti a súčasným ruským politikom pripomenúť, že pre objasnenie tej masakry stále neurobili dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Silná symbolika urobila svoje. Poliaci trúchlia v uliciach spôsobom, ktorý zatienil aj spomienky na Dianinu smrť a spomínajú na prezidenta v superlatívoch.

SME - Vladimír Šimíček

Aj preto pochovajú Lecha Kaczyńského tak, ako ani jedného z jeho predchodcov v úrade. V krypte katedrály na krakovskom hrade Wawel, ktorý má výsadné postavenie v dejinách poľskej katolíckej cirkvi i národa. Na pohreb politika, ktorý nemal dobré vzťahy so susedným Nemeckom, so susedným Ruskom, s mnohými krajinami v Európskej únii ani so Spojenými štátmi, prídu najvýznamnejší štátnici súčasnosti od amerického prezidenta Baracka Obamu až po ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Jeho pohreb bude zrejme najvýznamnejším v povojnových dejinách krajiny.

Čo dokáže Lech Kaczyński po smrti, ešte jasné nie je. Po rozhodnutí, že ho pochovajú na hrade Wawel, sa mnohí Poliaci vzbúrili, väčšina národa však stále stojí hodiny v rade pred Prezidentským palácom vo Varšave, aby sa naposledy poklonili Lechovi a Marii. Isté stále nie je, či Lech nevyhrá nejaké voľby posmrtne. Napríklad prezidentské pre svoje dvojča Jaroslawa Kaczyńského. Byť kandidátom na hlavu štátu a bratom poľského hrdinu len niekoľko týždňov po tragickej smrti môže v Poľsku plnom emócií robiť zázraky.

SkryťVypnúť reklamu

SME - Vladimír Šimíček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 626
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
Člen bezpečnostných zložiek hliadkuje v uliciach na Haiti.

Kríza na Haiti sa stupňuje niekoľko posledných týždňov.


TASR
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Opakovane sa zaviazal zastaviť pomoc Ukrajine.


SITA
Lietadlá spoločnosti Lufthansa na letisku vo Frankfurte.

Všetkých 190 pasažierov z lietadla bezpečne evakuovali.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu