SME

Popol ochromil lietadlá. Slovensko uzavrelo vzdušný priestor

V dôsledku presunu mraku sopečného popola z islandskej sopky Slovensko od 15. hodiny uzatvorilo vzdušný priestor.

(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Potvrdil to štátny podnik Letové prevádzkové služby, ktorý uzatvorenie vzdušného priestoru vykonáva.

Podnik predpokladá sa, že vzdušný priestor ostane uzavretý do nedele noci. Pre oblak pozastavili leteckú dopravu viaceré krajiny vrátane susedného Česka.

Meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Lukáš Braun predpokladá, že okraj mraku z Islandu by mohlo doviať nad Slovensko skôr vo večerných hodinách. "Nebude asi podľa všetkého pozorovateľný, alebo nejako rozlíšiteľný od bežných mrakov," tvrdil. Vulkanický popol sa postupne rozptyľuje, podľa Brauna sa dostane nad územie krajiny zrejme v slabšej koncentrácii.

Mračno spôsobilo chaos ako útoky z 11. septembra

Mrak sopečného popola z islandskej sopky sa dnes nad Európou pohyboval južným smerom a na východ do Ruska. Dosahoval približne rýchlosť auta, pohybujúceho sa v meste. Podľa jej údajov by mal mrak zasiahnuť severozápad krajiny okolo 20. hodiny SELČ.

Ako ďaleko sa mračno dostane, či sa začne rozptyľovať alebo sadať, to závisí od dvoch nevypočítateľných faktorov - ako dlho bude sopka chrliť tony popola a od vetra.

Chaos v leteckej doprave, vyvolaný mračnom sopečného popola, Európa nezažila od teroristických útokov v USA z 11. septembra 2001, tvrdia britskí leteckí experti.

Podľa názoru vulkanológov by problémy v leteckej doprave mohli pretrvávať až šesť mesiacov, ak budú erupcie sopky na Islande pokračovať.

Viac o narušení letov v Európe:


Z Bratislavy a Viedne sa už rušia lety

Hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická server informovala, že Bratislava dnes zrušila zatiaľ osem letov. "Možno predvídať prípadné ďalšie rušenie letov," povedala Madunická. Zároveň odporučila cestujúcim, aby nechodili na bratislavské letisko a situáciu sledovali prostredníctvom webu letiska.

K zrušeným letom do Veľkej Británie a Írska pribudli ďalšie. Nepremávajú už ani pravidelné linky do Česka a Belgicka.

Lety sú momentálne zrušené do 17.30 h s výnimkou jednej linky do Paríža. Let by sa mal uskutočniť o 16.30. Podľa slov hovorkyne letiska Dany Madunickej však aj tento bude s vysokou pravdepodobnosťou zrušený tiež.

Ryanair v piatok podvečer oznámil, že všetky lety do/z Británie, Írska, Švédska a ďalších krajín sú zrušené do pondelka do 15:00. Toto obmedzenie sa týka aj letov z bratislavského letiska.

Organizácia Austro Control, ktorá riadi letovú prevádzku v rakúskom vzdušnom priestore, vydala varovanie pred pohybom popolového mraku. Ten by mal Rakúsko podľa očakávaní organizácie zasiahanúť v neskoršom popoludní. Bude to mať vplyv na letisko vo Viedni, Salzburgu a Linze. Prevádzka na týchto letiskách bude pozastavená.

Na letisku v Bratislave zrušili popoludní väčšinu letov

FOTO - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Rušia aj lety v Košiciach a Poprade

Na 24 hodín zastavilo prevádzku aj košické letisko. Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka Marta Horváthová, prevádzku zastavili dnes od 15. hodiny. „Zatiaľ nebude letisko v prevádzke do soboty do 15. hodiny s výnimkou letov na záchranu života či pátracích letov," uviedla Horváthová.

V rovnakej situácii sú aj na popradskom letisku. Uzatvorenie vzdušného priestoru ovplyvní dnes jeden plánovaný večerný let do Bratislavy, na ktorý však mali len jedného pasažiera. Cestujúceho na situáciu upozornili a ten si našiel náhradné riešenie dopravy. Záchranných, bezpečnostných či pátracích letov sa obmedzenie netýka.

Vzdušný priestor uzatvorili aj v Česku či Poľsku

Riadenie letovej prevádzky ČR uzatvorilo o 10:00 vzdušný priestor na severozápade Českej republiky. ČTK informoval hovorca ŘLP Richard Klíma.

Mrak sopečného popola z islandského vulkánu zostane nad českým územím podľa odhadov meteorológov až do pondelka. Agentúre MEDIAFAX to v piatok povedala meteorologička Dagmar Honsová. "Nad Českom, podobne ako nad celou západnou Európou, sa drží tlaková výš, počas ktorej obyčajne nebýva veľmi veterno. To je dôvod, prečo celistvý mrak pomaly zahaľuje celý kontinent a prečo sa podľa našich odhadov dostane až do Ruska," vysvetlila Honsová. Desiatky letov zrušili v Prahe aj vo štvrtok.

Zlepšenie nastane až v pondelok, keď meteorológovia očakávajú prechod frontu, ktorý by so sebou mohol priniesť vzdušné prúdy. Tie by mohli mrak vo vyšších vrstvách atmosféry aspoň trochu rozfúkať.

"Všetko závisí na predpovediach meteorológov. Aplikujeme rovnaké opatrenia ako krajiny západnej a severnej Európy. Bude záležať na prúdení vetra," povedal iDNES.cz hovorca Riadenie letovej prevádzky Richard Klíma.

FOTO - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Pre popol v piatok uzavreli svoj vzdušný priestor ďalšie krajiny - Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Dánsko. Popoludní začne s postupný uzatváraním vzdušného priestoru aj Rakúsko.

Vzdušný priestor nad Anglickom a Walesom ostane uzavretý najmenej do soboty 14.00 h. Do úvahy ešte pripadá obmedzené povolenie raňajších odletov a príletov na letiskách v Manchestri a Liverpoole na severe Anglicka.

Francúzske úrady uviedli, že letiská v severnom Francúzsku vrátane najväčších parížskych letísk Roissy a Orly ostanú uzavreté najmenej do soboty poludnia.

Poľsko v piatok uzavrelo väčšinu svojho vzdušného priestoru. Výnimkou sú letiská v Krakove a Rzeszówe. Vzdušný priestor bol uzavretý o 8.00, uviedol hovorca poľského úradu pre civilné letectvo Grzegorz Hlebowicz, ktorého citovala tlačová agentúra PAP. Ako vysvetlil, "znamená to, že lietadlo nemôže vzlietnuť, ani pristáť. Letecká doprava je možná iba z letiska Krakov-Balice a z rzeszówského letiska," ktoré ležia na juhu krajiny.

Litovské letecké úrady postupovali rovnako. Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol Alvydas Sumskas, zástupca riaditeľa úradu pre civilné letectvo, "vzdušný priestor je uzavretý, takže v tejto chvíli nepracuje žiadne letisko a ponad krajinu nemôžu lietať žiadne lietadlá". Úrady sa rozhodli uzavrieť vzdušný priestor krajiny o 3.00 a o 11.00 situáciu opätovne preskúmajú.

Ochromené sú letiská Rige, Vilniuse, Kaunase a Palange. Internetová stránka vilniuského letiska skolabovala kvôli náporu pasažierov hľadajúcich aktuálne informácie o situácii.

Dánsky vzdušný priestor zostane pre popol uzavretý najmenej do soboty 14.00, oznámila to v piatok hovorkyňa leteckého úradu Naviair. "Posledné predpovede nás nútia ponechať celý dánsky vzdušný priestor uzavretý, pretože v atmosfére je ešte stále príliš vysoká koncentrácia popola, ktorý by mohol ohroziť leteckú dopravu," povedala pre AFP hovorkyňa Camilla Hegnsborgová.

Rakúsko zatvorí svoj vzdušný priestor v piatok popoludní, oznámil tamojší letecký úrad Austro Control. Letiská vo Viedni, Salzburgu a Linzi budú zatvorené neskoro popoludní alebo skoro večer. Letiská nachádzajúce sa na juhu krajiny budú zatvorené postupne tiež, uviedol hovorca úradu. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho budú tieto opatrenia platiť.

Pre popol sa nemohol uskutočniť ani prvý let z Bagdadu do Londýna za posledných 20 rokov. Lietadlo spoločnosti Iraqi Airways odletí do britského hlavného mesta cez švédske Malmö hneď, ako to podmienky umožnia. Na palube mal cestovať aj iracký minister dopravy Amír Abduldžabbár. "Slávnostný odlet plánovaný na piatok sa musel pre islandskú sopku odložiť," uviedol ministerstva dopravy.

Nemecko zatvorilo 11 letísk

Nemecké úrady zastavili prevádzku na 11 z celkového počtu 16 medzinárodných letísk v krajine vrátane letísk vo Frankfurte a Düsseldorfe. Dôvodom je oblak popola pochádzajúci z nedávno prebudenej islandskej sopky, ktorý sa presúva nad Nemecko.

Nemecký letový úrad DFS uviedol, že vzdušný priestor nad väčšou časťou severného a západného Nemecka bol v piatok uzavretý. Letová prevádzka bola v krajine výrazne narušená a je ťažké povedať, kedy by sa mala vrátiť do normálu. Medzi zrušenými letmi sú aj tie, ktoré smerovali z alebo do Berlína, Hamburgu a Kolína nad Rýnom.

Na zatvorenie sa pripravuje aj najväčšie nemecké letisko vo Frankfurte nad Mohanom. "Očakávame, že Frankfurt nad Mohanom bude od 9.00 h SELČ patriť k postihnutým oblastiam," povedal hovorca letiska s tým, že prevádzka je garantovaná do 8.00 h SELČ.

Kvôli mračnu bolo dnes potrebné presmerovať aj nemecký vládny špeciál s kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá sa vracia zo Spojených štátov. Lietadlo s Merkelovou pristálo v Lisabone. V hlavnom meste Portugalska nemecká kancelárka strávi noc, do Nemecka bude letieť "najskôr v sobotu napoludnie", uviedol hovorca nemeckej vlády.

Lety rušia aj v Maďarsku

Po okolitých krajinách uzatvoria o 19.00 h aj maďarský vzdušný priestor kvôli mraku popola z islandskej sopky. Zákaz lietania platí aj pre záchranárske vrtuľníky. Obmedzenie sa dotkne desiatok leteckých spojení, uviedla maďarská tlačová agentúra MTI.

Mrak pôvodne očakávali dnes až okolo polnoci. Sever maďarského vzdušného priestoru môže zasiahnuť už okolo 22.00 h, v sobotu ráno zas už celý priestor vo vyšších vrstvách ovzdušia. Vzdušný priestor otvoria až po tom, čo mrak opustí územie Maďarska.

Maďarská letecká spoločnosť Malév dnes zrušila z 50 leteckých spojov 44.

Tísíce turistov zostali na amerických letiskách

Na americkom letisku v Los Angeles postihlo zrušenie letov prakticky všetkých pasažierov spoločností British Airways a Lufthansa. Európske lety museli zrušiť aj Air New Zealand, American Airlines a United Airlines.

Podľa aktuálnych informácií by sa lety mohli obnoviť najskôr v piatok o 05.00 h pacifického času (11.00 h SELČ). Ale keďže sopka bola aktívna ešte aj vo štvrtok, tento termín sa môže posunúť.

Mnoho cestujúcich v Los Angeles sa preto rozhodlo ubytovať sa v letiskových hoteloch. Veľká časť tranzitujúcich pasažierov však nemá prístup k svojej batožine, pretože tá už bola naložená do lietadiel.

Problémy budú aj v sobotu

Mračno sopečného popola z islandskej sopky aj v sobotu významným spôsobom naruší leteckú dopravu v Európe.

Predstavitelia Európskej organizácie pre bezpečnosť leteckej dopravy (Eurocontrol) informovali, že počas dnešného dňa bude zrejme v európskom vzdušnom priestore 12.000 až 13.000 lietadiel. Zvyčajne ich je približne 29.500.

Predpokladá sa, že mračno popola sa bude pohybovať ďalej smerom na juh a na východ. Vo štvrtok (15.4.) v Európe zrušili asi štvrtinu letov. Letiská sa prispôsobujú aktuálnej situácii.

Brian Flynn, zástupca operačného strediska Eurocontrolu povedal, že krízová situácia bude pokračovať aj v sobotu "a koniec nie je v dohľade".

Mračno by podľa Eurocontrolu malo postupovať z južného Francúzska do severného Talianska a na Balkán.

Na letisku vo Frankfurte nad Mohanom stoja dlhé rady pasažierov

Foto: TASR/AP

V Nórsku a Švédsku obnovujú prevádzku

Švédsko a Nórsko začali v piatok s postupným obnovovaním prevádzky na niektorých svojich letiskách. Vo štvrtok v oboch krajinách zrušili všetky lety pre popol šíriaci sa po celej Európe, ktorý pri svojej stredajšej erupcii vychrlila islandská sopka.

O postupnom otváraní vzdušného priestoru vo Švédsku informoval tamojší letecký úrad LFV. "Švédsky vzdušný priestor teraz postupne opäť otvárame, začíname v (severnom regióne) Norrland," uviedol LFV vo svojom vyhlásení. Dodal, že "povolenia na let budú udeľovať postupne".

Nórsko v piatok dočasne opäť otvorilo časti svojho vzdušného priestoru v strednej a severnej časti krajiny. Informovala o tom spoločnosť Avinor, ktorá prevádzkuje sieť nórskych letísk. "Úrad pre civilné letectvo a letecké spoločnosti sa rozhodli dočasne povoliť od 9.00 v piatok leteckú dopravu medzi letiskami v Trondheime (ležiacom v strednej časti krajiny) a Stokmarknese (na severe)," uviedla spoločnosť. "Rozhodnutie je založené na medzinárodných meteorologických údajoch," dodala Avinor vo vyhlásení.

Pasažieri právo na kompenzácie nemajú

Minimálne do piatka by mali zostať uzavreté veľké parížske letiská Charla de Gaula a Orly, od polnoci nefunguje helsinské letisko a lety nevybavuje ani medzinárodné letisko v Bruseli. Na nebezpečný sopečný popol, ktorý sa šíri starým kontinentom, zareagovala aj francúzska letecká spoločnosť Air France. Tá zrušila všetky lety do odvolania. Francúzske letecké úrady v piatok nariadili letiskám na severe krajiny, aby neobnovovali prevádzku najmenej do soboty 8:00

Pasažieri mali smolu aj v Španielsku, kde vo štvrtok večer zrušili takmer 500 letov.

Európska únia v reakcii na mimoriadny stav ústami eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa upozornila, že cestujúci na letiskách majú nárok na občerstvenie a prípadne aj na ubytovanie. Ak sa situácia nezlepší a nebudú môcť odletieť, majú pasažieri právo na vrátenie peňazí, uviedol Kallas.

Ten zároveň letecké spoločnosti upozornil na povinnosť oznámiť cestujúcim zrušenie letov a nové časy odletov. Na kompenzácie však právo nemajú, keďže zrušenie letov nie je spôsobené chybou prepravcu, dodal.

Situácia sa nezlepšila

Minimálne do dnešnej 20.00 h SELČ zostáva zatvorená väčšina britských letísk. Letová správa rozhodla o predĺžení termínu po tom, čo sa situácia počas noci nezlepšila. Niekoľko letov sa bude môcť uskutočniť len medzi Severným Írskom a západnými škótskymi ostrovmi, resp. medzi Glasgowom a Prestwickom. Povolenie by mali dostať aj severoatlantické lety do a z Glasgowa, Prestwicku a Belfastu.

Vo Francúzsku sú od štvrtka 23.00 h SELČ zatvorené obe parížske letiská Charles-de-Gaulle a Orly. Najmenej do 14.00 h nebude fungovať ani ďalších 23 letísk.

Zaoceánskym letom bráni vulkanický mikropopol, ktorý je pre letecké motory veľmi nebezpečný. Môže viesť k ich zastaveniu a ovplyvniť výsledky meracích zariadení.

Americké médiá označili výpadok leteckej prepravy za najväčší od útokov z 11. septembra 2001. Niektorí dokonca považujú prerušenie prepravy za najvážnejšie od druhej svetovej vojny.

Londýn? Autobusom

Viac ako popolčkek pasažierov hnevalo mlčanie Ryanairu.

BRATISLAVA. Čakanie na lietadlo, ktoré neodletí, nervozita, neistota. Pasažieri na bratislavskom letisku strávili posledné dva dni najmä prekladaním letov zo dňa na deň, ktoré bolo aj tak márne. Viac ako popolček vo vzduchu ich hnevalo mlčanie leteckej spoločnosti Ryanair, na letisku najsilnejšieho prepravcu. V strese boli najmä pasažieri, ktorí mali v cudzine neodkladné povinnosti. Nakoniec museli vyraziť po zemi.

Bratislavské letisko o tretej popoludní definitívne do odvolania uzavreli. Rovnako dopadol neďaleký viedenský Schwechat, ktorý často využívajú ľudia zo Slovenska. Predajca leteniek Pelikán.sk povedal, že dopravný kolaps sa dotkol tisícok ich klientov.

„Cestujem už dva dni," hovorila na našom letisku Milana Rastislava Štefánika rezignovane Jana z Bratislavy. Do Londýna mala letieť vo štvrtok doobeda. „Už sme mali batožiny v lietadle a naraz povedali, že ich musia vyložiť." Preložila si let na včerajší deň na tretiu, zrušili aj ten. Napokon ju zachránil autobus do Londýna.

Rovnako sa do Británie musel vybrať aj Branislav z okresu Levice, ktorý robí v hoteli. Oboch nahnevala letecká spoločnosť Ryanair. „Ich komunikácia bola katastrofálna," hovoril. Nikto nedvíhal telefóny a nedalo sa dostať ani na stránku spoločnosti, sťažovala sa Bratislavčanka. Ryanair neinformoval ani o zrušených letoch. „Ryanair sa úprimne ospravedlňuje pasažierom za nepríjemnosti spôsobené erupciami," napísala letecká spoločnosť. Cestujúcim vrátia peniaze za letenky. Rovnako aj spoločnosť Danube Wings.

Ján Krempaský, ava

Vulkanológ: Môže to trvať dlho

Sopečný popol nie je toxický ani rádioaktívny, hovorí JAROSLAV LEXA z Geologického ústavu SAV, ktorý sa zaoberá sopkami a ich vulkanickou činnosťou.

Viete odhadnúť, ako dlho bude sopka chrliť popol?

Vulkanológovia sa zatiaľ nevedia vyjadriť. Máme iba minulú skúsenosť, teda, že erupcia pred dvesto rokmi trvala zhruba dva roky. Môže to teda trvať až takto dlho. Dopredu sa to však povedať nedá.

Nemôžeme očakávať ešte silnejšie výbuchy na Islande?

Takáto súvislosť tam zrejme priamo nie je. Každý vulkán je nezávislý. Nedá sa povedať, že by sa pravdepodobnosť zvyšovala. Ale neďaleká sopka Hekla v minulosti už tiež vybuchla a stále je aktívna.

Ako často k podobným dejom dochádza v Európe?

Island je najaktívnejšou vulkanickou oblasťou Európy. Tam sa erupcie opakujú po niekoľkých rokoch. Závisí však, aký charakter erupcia dostane. Ak sa udeje na suchej zemi - vtedy to nemá problematické efekty.

Kedy to je problém?

Ak erupcia nastane na vulkánoch pokrytých ľadovcami. Alebo keď sa udeje v plytkomorskom prostredí. Láva sa dostane do kontaktu s vodou, voda ju prudko ochladí a rozpadne sa na drobné čiastočky. Teplo lávy navyše vodu premení na paru, ktorá má väčší objem a expanduje, teda vybuchne.

Nemôžeme to čakať aj od sopiek v Grécku a v Taliansku?

Niektoré z tých sopiek sú stále aktívne. Vylúčiť sa to teda nedá.

Je popol nebezpečný?

V podstate nie. Sú to drobné častice skla, akoby prach. Nie sú ani toxické, ani rádioaktívne. Neškodí to viac, než akýkoľvek iný prach, ktorého sa bežne nadýchate na ceste. A u nás je už taký riedky, že ho ani nebudeme pozorovať. Je to podobné, ako keď sem vietor donesie prach zo Sahary. Dážď môže byť trochu zafarbený. Niečo podobné by sa mohlo stať.

Tomáš Prokopčák
Sopka je čulá

Erupcia sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökull na juhu Islandu spôsobila kolaps leteckej dopravy po celej Európe.

Vulkán, ležiaci asi 120 kilometrov východne od islandskej metropoly Reykjavík, už od stredy chrlí sopečný popol a dym až do výšky šiestich kilometrov. Ani po vyše 40 hodinách aktivity nič nenasvedčuje tomu, že by vysoká intenzita erupcie mala v najbližších dňoch poľaviť.

Oblak popola sa šíri južným a východným smerom ponad Európu do Ruska rýchlosťou približne 40 kilometrov za hodinu. Nikto v súčasnosti nevie predpovedať, ako ďaleko sa dostane, ani kedy sa rozptýli v atmosfére.

Podľa britských meteorológov sa oblak presunie z oblasti Severného mora ponad severné Francúzsko a Rakúsko do východného a stredného Ruska. Kam sa až dostane bude závisieť od rýchlosti vetra.

Sopka sa nachádza pod piatym najväčším ľadovcom Islandu. Od osídlenia oblasti v 9. storočí nášho letopočtu bolo zaznamenaných celkovo deväť erupcií.

Eyjafjallajökull má 2,5 kilometra široký vulkanický kráter pokrytý ľadom. Po takmer 200 rokoch nečinnosti sopka po prvý raz vybuchla 20. marca. Vtedy sa v nej otvorila asi 500-metrová puklina, z ktorej začali vytekať prúdy lávy.

Oblak sopečného popola presúvajúci sa ponad Európu vznikol v zložitom procese fragmentácie, ktorý má niekoľko štádií. Presúvajúce sa masy magmy sú hlboko pod zemou vystavené vysokému tlaku, čo spôsobuje jej rozpad na menšie časti.

Bližšie k zemskému povrchu sa následne mení na jemný vulkanický popol. Ešte menšie častice vznikajú, keď sa tento popol ma povrchu krátera dostane do kontaktu s ľadovcovým ľadom.

Následne dochádza k miešaniu jemného prachu s výparmi stúpajúcimi z krátera, čím vzniká tmavý stĺp dymu stúpajúci nahor.

"Deje sa niečo podobné, ako keď zo sódovky odstránite zátku," komentoval islandský vulkanológ Ármann Höskuldsson.

tasr
WHO varovala astmatikov

BRATISLAVA. Padajúci sopečný popol môže ohroziť ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním, najmä astmatikov, varovala včera Svetová zdravotnícka organizácia. Európanom odporúčala, aby v prípade, až začnú mikročastice padať na zem, radšej zostali doma.

Alergológ a imunológ Ivan Hruškovič však nepredpokladá, že by malé častice mali ublížiť. „Toho prachu nebude toľko, aby boli ľudia ohrození. Ale keby som mal chronickú bronchitídu, tak sedím doma.“

tasr, sita
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 117
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 473
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 690
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu