SME

Z Káhiry bez Adama neodídem

Slovenka Katarína Azab už presne rok a dva mesiace žije v Káhire. V najväčšom meste čierneho kontinentu hľadá svojho strateného trojročného syna Adama. Egyptský manžel jej ho uniesol a ukrýva sa na neznámom mieste.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA / AP)

Zdá sa, že domáca polícia sa veľmi nesnaží ho nájsť, hoci jej súdy dali za pravdu. Právnik Adamovho únoscu ju dokonca bezdôvodne obvinil, že je Izraelčanka. A to minulý rok v Egypte prestúpila na islam.

V jednej z najchudobnejších štvrtí Káhiry, v El Waraku je namiesto ciest len udupaná zem, smeti sa vyhadzujú na ulicu len tak a keď sa zvíri prach, je vzduch presýtený smogom takmer nedýchateľný.

Na mieste, kam turisti, ktorí do Egypta prileteli za pyramídami či šnorchlovaním v Červenom mori, nezablúdia ani náhodou, sa Slovenke Kataríne Azabovej roztrasú kolená. Aj po vyše roku, odkedy tu stratila dvaapolročného syna Adama, má z tejto časti najväčšieho afrického mesta panický strach.

Jej manžel Ahmed Hassan Azab tam posledný deň ich dovolenky 18. novembra 2008, keď sa mali vrátiť z Egypta na Slovensko, uniesol syna a neskôr zmizol.

Deň, ktorý jej zničil život

„Bol to najhorší deň môjho života, ktorého následky nesiem dodnes. Z Egypta som odvtedy nevycestovala a ani neodídem, kým nenájdem Adama," rozpráva Katarína. Slovensko videla naposledy v čase, keď sa tam platilo ešte korunami.

V biednej časti Káhiry sa jej zrútil svet. Po mesiaci sa odvážila vrátiť na miesto, kde býva jej svokra. Vtedy jej otvoril manželov brat. Pri dverách, v ktorých sa teraz neobjavuje nikto, „vytiahol nožík, a zrejme pod vplyvom hašiša začal na mňa kričať. Podarilo sa mi skryť sa u susedov," spomína si Katarína a odvtedy sa bojí chodiť do štvrte, kde prišla o syna.

Už je to štrnásť mesiacov, čo naposledy počula Adama, ako sa jej pýtal „Kupiš červene auto?" V apríli bude mať už štyri roky a Katarína každý deň nosí vo svojej kabelke červené autíčko, keby ho náhodou našla.

„Cítim, ako mi ten čas uteká," hovorí Katarína. „Adam vedel už rozprávať krásne po slovensky. Zrazu sa ocitol v prostredí neznámych ľudí hovoriacich po arabsky, určite na mňa nezabudol," verí.

Za posledný rok sa pre dávnejší záujem o Korán počas pôsobenia v arabských krajinách rozhodla prestúpiť na islam. „Hoci som zostala žiť v Egypte, som moslimka, mám problém, že nemôžem nájsť svojho syna. Taký problém majú aj mnohé Egypťanky, ktorých ľudské práva a práva detí sú tu porušované," rozpráva.

adam1.jpg

Katarína Azab nosí stále so sebou modrý fascikel. So súdnymi rozhodnutiami, že Adam patrí jej a s fotografiami jej syna.

Pretvárka v krajine faraónov

Kľúčom k pochopeniu Ahmeda môže byť štvrť El Warak, kde vyrástol a pred svojou manželkou o nej hovoril veľmi nerád. „Nenávidel to, nikdy ma sem nechcel zobrať. Hovoril mi, že je tu špina, hluk a príliš veľa ľudí. Až keď sme mali malého Adama, presvedčil ma, aby sme ho ukázali rodičom a prišli na krátku návštevu zo Slovenska," hovorí Katarína.

„Netušila som, že sa tu v ňom zrodí ten šialený nápad. Až vtedy mi došlo, ako sa pretvaroval. Na začiatku bol úplne iný ako ostatní Egypťania. Neobzeral si dievčatá, začali sme spolu chodiť až po dlhšej známosti, dieťa sa nám narodilo po dvoch rokoch," spomína Katarína. Dnes hovorí, že Egypťania sú majstri v pretvárke.

S Ahmedom sa zoznámili v egyptskom letovisku Šarm al-Šejk, kde obaja pracovali pre cestovné kancelárie. Prežili spolu aj teroristický útok v roku 2005 na miestnom trhu, kde zomrelo 88 ľudí, najmä Egypťanov.

katarina.jpg

Ako prvýkrát prezradila SME, kvôli mnohým okolnostiam v Káhire prestúpila na islam. Na fotografii (úplne vpravo) vysvetľuje na ministerstve pre rodinu svoj prípad.

Adam sa jej narodil v Anglicku, kde prišla sama za sestrou, ktorá tam pracovala. Ahmed za ňou doletel až neskôr. Svadbu mali na Slovensku. „Moji rodičia boli nešťastní, že som si našla moslima. No keď u nás býval, veľmi si ho obľúbili, a teraz sú v šoku," hovorí Katarína. Náhlu zmenu svojho manžela, ktorý si ako dôvod na únos jej syna vymyslel, že z neho nechce urobiť moslima, si nevie vysvetliť. „Ahmed nikdy nebol nábožný, pil alkohol, nemodlil sa."

Katarína Azab sa však stretla aj s pozitívnou stránkou Egypta. S právnikom, ktorý sa jej ujal, napríklad vyhrali viac procesov. Predsudok, že žena a navyše Európanka nemôže v arabskej krajine na súde uspieť, neplatil. Sudca jej potvrdil právo na opateru syna. Ďalší odsúdil jej manžela, ktorý uniesol Adama.

Je to nepriateľka. Židovka

Káhirský právnik Šarif Ramadán, ktorý prevzal prípad uneseného Adama, je presvedčený, že Ahmedovi na úteku pomáha jeho rodina a veľmi pochybná skupina ľudí.

Nasvedčuje tomu aj taktika jeho soka - advokáta, ktorého si najal Katarínin manžel Ahmed Mustafa Gamel Idín. Katarína neverila vlastným ušiam, keď na jednom pojednávaní právnik s krátkym strihom vlasov a čiernymi okuliarmi začal zúrivo poskakovať v súdnej sieni a obvinil ju, že je Izraelčanka. „Absurdné obvinenie, ktoré má získať priazeň verejnej mienky," myslí si advokát Ramadán.

Napriek tomu, že Káhira má dobré vzťahy so židovským štátom - často sprostredkúva mierové vyjednávania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a v neposlednom rade sa teší z jeho bohatej turistickej klientely - býva protiizraelská karta obľúbeným odpútaním pozornosti. Najmä medzi radikálmi.

zeny.jpg

Únosy detí bývajú v Egypte časté a výnimkou nie sú ani miestne ženy - matky.

Bývalý vojak, ktorého advokátska kancelária sídli na luxusnej ulici v káhirskom Downtowne, kde je jeden z najdrahších nájmov vo vyše desaťmiliónovej Káhire, nás u seba neprijal.

„Nebude sa k prípadu vyjadrovať," odbila nás jeho asistentka, keď sme sa preukázali slovenským novinárskym preukazom. Na otázku, z akého dôvodu obvinil Slovenku Katarínu Azabovú, že je Izraelčanka, asistentka odpovie, že na to majú dôkaz.

Má ním byť to, že viackrát prekročila hranice medzi Egyptom a Izraelom, keď sprevádzala turistov. Na egyptskom výpise prechodov hraníc niekto napísal do kolónky národnosť, že je Izraelčanka a teda ňou musí byť.

Z Kataríny, ktorá sa netají, že prestúpila na moslimskú vieru, sa snažia vyrobiť Izraelčanku, ktorá sa nemôže starať o malého moslima Adama. „Aké je v Egypte jednoduché stať sa občiankou židovského štátu," smeje sa Katarína, „stačí, aby ste párkrát vycestovali do Izraela. A koniec koncov, keby som ňou aj bola, preboha, Izraelčanka nemôže byť matka?!"

Taktika právnika, ktorý je v kontakte so skrývajúcim sa manželom pravdepodobne cez sestru Naglu - neskôr navštívime aj ju - nevyšla. Súd sa čudnými obvineniami, ktoré ani nesúvisia s prípadom uneseného dieťaťa, odmietol zaoberať. „Som presvedčený, že Ahmedov právnik, ktorý ho inak obhajuje zadarmo, je zapletený do ilegálnej islamistickej siete Moslimské bratstvo, ktorú podporuje aj Irán a Sýria," rozpráva renomovaný káhirský právnik. Jeho meno sme sa z obavy o jeho bezpečnosť rozhodli nezverejniť.

El Warak je na strane Slovenky

Wala je učiteľkou angličtiny, vo voľnom čase sa však venuje Kataríne. Je prívetivou tvárou krajiny, podobne ako ďalší Egypťania, ktorí neskočili na obvinenia proti slovenskej matke a snažia sa jej pomôcť získať syna.

Wala pomáha Kataríne prekladať z arabčiny a zbližuje ju s islamom. Spolu s ňou sa vraciame do štvrte El Warak, kde zmizol Adam.

V malej uličke vchádzame do tmavého vchodu a cez úzke schody stúpame na najvyššie poschodie, kde žije Ahmedova matka a kde chvíľu bývala aj Katarína, kým ju nevyhodili na ulicu, neukradli jej mobily aj počítač.

Na naše klopanie nikto nereaguje. Podobne skončíme aj po opakovaných návštevách.

Susedka, ktorá prišla do Káhiry za lepším životom pred dlhými rokmi zo Sudánu, nám rozpráva, že Ahmedova matka je často chorá, stále tam však býva aj so svojou dcérou a synom. My však na ňu nemáme šťastie.

umatky.jpg

Mohla byť údajná obava rodiny Azabovcov, že dvaapolročný Adam príde o islamskú výchovu, naozaj dôvodom na to, aby ho uniesli jeho vlastnej matke? Pýtame sa toho najpovolanejšieho. Miestneho šejka, ktorý vedie moslimskú komunitu v El Waraku.

Prijíma nás v budove charity na námestí Gíza, smerom k pyramídam, ktoré sú jedným z najväčších lákadiel krajiny.

Mnohí, čo ich uvidia na vlastné oči, sú nakoniec prekvapení, aké sú malé.

Wala pomáha nájsť Kataríne syna. V byte jej svokry nám nikto neotvoril.

„V prvom rade Ahmed nebol moslim," rozhovorí sa imám, ktorý nás ochotne príjme, ponúkne nás čiernym čajom a poprosí, aby sme ho nefotili. „Pil alkohol, nemodlil sa, jeho tvár som v mešite nevidel," hovorí a hneď dodáva, „a navyše islam zakazuje uniesť matke syna, a je úplne jedno, akého je náboženstva. Ak by som sa s ním stretol, pokúsil by som sa doniesť vám ho," rozpráva šejk Kataríne.

S podobným názorom sme sa stretli aj u obyvateľov chudobnej káhirskej štvrte. „Ten muž je zlý. Korán prikazuje starať sa o svoju ženu, a on sa pred ňou skrýva aj s jej synom, je to veľký zločin," rozhorčí sa Saíd Mohamed (58), ktorý v El Waraku žije dlhé roky ako sústružník. Ponúka nám limonádu a mrzí ho, že nás hostí práve za takýchto okolností. „Islam je na strane matky, aj keď nie je moslimka," rozpráva 24-ročný Mahmúd Mohamed, ktorý podniká v reklame. Sám žije v El Waraku, ktorý má takmer milión obyvateľov, a pozná ho veľmi dobre. „Skrývať sa tu podľa neho nie je ťažké. „Je tu veľmi veľa miest, ktoré sú skryté z ulice a tak ľahko ich nenájdete. Určite sa to dá," hovorí Mahmúd.

Egyptský FBI

Katarína stále so sebou nosí hrubý modrý fascikel. Má v ňom fotografie svojho Adama a všetky rozhodnutia káhirských súdov v jej prospech. Tie hovoria jasne. Syn so slovenským občianstvom patrí jej a ona sa má oňho starať. Vynútiť si svoje právo je však v Egypte problém.

Od Adamovho zmiznutia prebehlo tento týždeň presne 14 mesiacov a polícia stále nevie, kde je. Ozývajú sa hlasy, že egyptskí muži zákona nerobia svoju prácu, ako by mali, a keby chceli, Adamovho otca nájdu. Katarína dokonca počula o tom, ako sa Ahmedov právnik vystatoval, že na polícii má svojich ľudí a jeho klienta nikdy nedostanú.

P1020999.jpg

Egyptskí chlapci sa hrajú futbal vo štvrti El Warak, kde Kataríne uniesol manžel syna.

Na schodoch pred policajnou stanicou v El Waraku sú kvapky krvi. Je tu živo aj po deviatej večer. Pod podmienkou anonymity nás prijíma predstaviteľ egyptskej štátnej bezpečnosti Amn al-Dawla. „Sme niečo ako americký FBI," vysvetľuje. Príbeh strateného Adama Azaba pozná dobre. „Jeho otec sa zrejme chcel dostať na Západ, zobral si Európanku za ženu, keď zistil, že vonku je ťažký život, rozmyslel si to," rozpráva nám tajný policajt svoju úvahu o motiváciách Ahmeda Hassana Azaba.

Špekulácie o tom, či ho podporuje nejaká extrémistická islamistická skupina, nechce komentovať. Na otázku, prečo ho polícia stále nenašla, neodpovedá. „Všetci sa snažíme, ako najlepšie vieme," hovorí, keď sa ho pýtame, ktorá policajná jednotka sa jeho prípadu venuje.

Rodinná aféra Azabovcov

O tom, že polícia predsa len niečo urobila, vie porozprávať Katarínin švagor. Býva uňho staršia z Ahmedových sestier. V čase našej návštevy v Gíze však nebola doma alebo sa nechcela ukázať. Sám je z prípadu nešťastný. Polícia mu už raz pri zásahu vylomila dvere, keď u nich hľadala Ahmeda.

„Ja som ho nevidel roky, odkedy odišiel pracovať do Šarm al-Šejku. Dlho som nevedel ani to, že má syna," dušuje sa. Tvrdí, že netuší, kde sa skrýva. „Katarína nám znepríjemnila život, hlási nás na polícii," rozpráva a akoby pozabudol, že jeho príbuzný jej uniesol syna.

Napriek tomu sa k nám však správa veľmi zdvorilo, čo sa nedá povedať o našej ďalšej nevítanej návšteve.

ulica1.jpg

El Warak je jednou z najchudobnejších štvrtí Káhiry. Okrem moslimov v nej žijú aj koptskí kresťania, pôvodní egyptskí obyvatelia. V miestnom kostole dokonca minulý rok údajne uvideli zjavenie Panny Márie.

Vo štvrti Mohansín v kancelárii spoločnosti zaoberajúcej sa exportom a importom pracuje Nagla. „Je Ahmedovou sestrou a práve ona je zrejme spojka medzi ním a právnikom," hovorí Katarína a dodáva, že napriek jej snahám o mierumilovné vyriešenie situácie sa s ňou odmieta rozprávať a kryje svojho brata na úteku. Myslí si to na základe výpisov hovorov z telefónu, ktorý Ahmed zobral svojej manželke a dal sestre Nagle.

„Vypadnite!" začne na nás kričať Nagla, keď vojdeme do otvorenej kancelárie. Katarína sa jej snaží vysvetliť, že sa s ňou chce len porozprávať, kde je jej syn. „Zavri si ústa!" vrieska Nagla a vyhráža sa, že zavolá políciu. Katarína sa jej s plačom snaží vysvetliť, že chce len naspäť Adama a že nech pokojne zavolá políciu, pretože jej brat jej ukradol syna. Väčšina Nagliných kolegov je ticho. Nagla sa zbalí a odíde z kancelárie. Ďalší z nepodarených pokusov, ako sa dopátrať, kde je chlapec.

Kafka v Egypte

Keďže priateľské pokusy stroskotali a egyptská polícia je neschopná, snaží sa Katarína Azab vyvolať aspoň politický tlak, ktorý by mohol pátranie po jej synovi zintenzívniť. „Veci mierne pomohla nedávna návšteva slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka," hovorí Katarína. Šéf slovenskej diplomacie sa počas svojej nedávnej návštevy Egypta prihovoril u svojho rezortného kolegu a prípad sa dostal na ministerskú úroveň. Aspoň symbolicky sa niečo pohlo.

Keď Azab napísala list slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, či by napríklad nemohla slovenská prvá dáma napísať list manželke egyptského prezidenta Husního Mubaraka a zaintervenovať, dostala suchú odpoveď, že prezident môže konať len v rámci zákona, a teda jej nemôže nijako pomôcť.

Nadácia Suzanne Mubarakovej sa venuje práve deťom. Katarína dostala od britskej organizácie Reunite tip na človeka na káhirskom ministerstve pre rodinu, ktorý by tam mohol za ňu zalobovať.

Katarína bola na ministerstve viackrát. Aj so slovenským veľvyslancom, stretla sa aj s tajomníkom. Jej posledná návšteva s nami sa skončila najväčším fiaskom. Posunuli ju na horúcu linku, ktorá zaznamenáva nové prípady únosov detí.

Ten Katarínin však trvá už vyše roka a na ministerstve o ňom vedia, dokonca ho posunuli na ministerstvo spravodlivosti. „Prečo by som mala začať rozprávať všetko od začiatku?" čuduje sa Katarína. „Pretože zavádzame nový systém oznamovania," vysvetľuje jej bez emócií úradníčka na ministerstve.

Dve tváre Egypta

„Egypt to nie sú len pyramídy či kúpanie v letovisku," rozpráva slovenský konzul Valér Franko, ktorý pomáha Kataríne Azabovej, odkedy jej uniesli Adama. Prvých pár mesiacov jej ambasáda poskytla ubytovanie a pomohla zháňať právnika.

Krajina faraónov má podľa Franka dve tváre. Jedna, tá príjemná, je spojená s cestovným ruchom. Tá horšia s mentalitou a úrovňou fungovania krajiny. „Veľa Sloveniek príde očarených, ako sa k nim Egypťania milo správajú, akí sú tolerantní. Niekedy však až veľmi neskoro zistia, kde je pravda. Stačí, aby sa zo Šarm al-Šejku vrátili do svojej komunity. Ďalej od centra Káhiry je všetko úplne inak a máte pocit, akoby ste sa posunuli v čase. Každých desať sekúnd sa tu narodí dieťa. Do niektorých štvrtí by sa zmestilo celé Slovensko a ešte by zostalo voľné miesto pre ďalších," rozpráva Franko.

Podľa slovenského konzula sa tu každý mesiac objavia tak tri-štyri sobáše Sloveniek s Egypťanmi. Veľká časť z nich nevydrží ani rok.

„Teraz by som už do zmiešaného manželstva s takou odlišnou kultúrou nešla," priznáva Katarína.

Pre jej zúfalé pátranie ju v najväčšom africkom meste začína spoznávať stále viac ľudí. „Katarína sa stáva slávnou v Káhire, jej hľadanie strateného syna si všimlo už veľmi veľa ľudí, verím, že ho nájde," myslí si jej právnik Šarif Ramadán.

Ako hovorí Katarína, bez svojho syna z Káhiry neodíde.

Vzhľadom na to, že diskusné príspevky porušovali kódex, diskusiu sme zrušili.

Autor: Mirek Tóda pre SME z Káhiry FOTO: autor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 355
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 028
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 771
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 566
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 069
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Lavička Nitry v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Nitrania v 6. zápase v Poprade predviedli famózny obrat z 0:3 na 4:3.


SITA
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu