SME

Kaliňák: Ja som nezlyhal

Slovenskú blamáž s výbušninou chce prešetriť aj Európska komisia.

Minister vnútra Róbert Kaliňák osobnú zodpovednosť za incident s bombou odmieta.Minister vnútra Róbert Kaliňák osobnú zodpovednosť za incident s bombou odmieta. (Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Opozícia vyzvala ministra na odchod. On to považuje za súčasť predvolebného boja.

Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:46 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák by mal odstúpiť z funkcie. Vo štvrtok ho k tomu vyzvalo KDH aj SDKÚ.

Kaliňáka kritizovali SDKÚ, SMK aj strana Most–Híd. Podľa nich polícia urobila Slovensku hanbu v zahraničí.
Opozičné strany chcú na budúci týždeň rokovať o tom, či navrhnú mimoriadnu parlamentnú schôdzu s návrhom na odvolanie ministra z funkcie.

Kaliňák neuvažuje o tom, že by pre škandál s policajnou výbušninou v batožine nevinného cestujúceho odstúpil z funkcie. Išlo vraj o individuálne zlyhanie policajta, ktorý ju tam zabudol pri cvičení psa a nie o chybu systému. Dôvod na odstúpenie by videl napríklad po leteckej tragédii s mnohými obeťami.

Z funkcie včera odstúpil len šéf hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako. Kaliňáka sa zastal aj premiér Robert Fico. Podľa oboch sa psy na batožine skutočných cestujúcich cvičili aj za minulých vlád. Bývalý riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Michal Borgula to však poprel.

Kaliňák následne povedal, že pri nijakom výcviku osobne nebol. „Môžem vychádzať len z toho, aké informácie nám poskytli naši kynológovia."

Informácie o škandále si od Slovenska vyžiada aj európsky komisár pre dopravu.

Vystúpil po tlaku

Po tlačovkách opozičných strán zvolal prvýkrát tlačovku aj Kaliňák. Začal ju tým, že novinárom pracovníčka tlačového oddelenia rozdala papier o tom, ako pred piatimi rokmi urobila rovnakú chybu aj francúzska polícia v Paríži. Išlo o článok preložený z BBC. Francúzi zabudli vzorku výbušniny podobne ako Slováci v batožine reálneho cestujúceho.

Minister povedal, že doteraz nevystúpil verejne, lebo ešte nemal zozbierané všetky informácie. Na viaceré konkrétne otázky pritom nevedel odpovedať a povedal, že odpoveď dá správa z vyšetrovania. Napríklad to, ako je možné, že polícii od soboty do pondelka nechýbala vzorka výbušniny.

Kaliňák vybuchol už toľkokrát, že on políciu nezmení, upozorňuje Lukáš Fila

Dôvod na svoje odstúpenie minister nevidí a výzvy opozície považuje za predvolebný boj. Dôveruje mu aj premiér a jeho stranícky kolega zo Smeru Robert Fico. Naopak, opozícii začal Kaliňák vyčítať jej chyby.

Minister na otázku, či už Slovensko zažilo vo svete väčšiu hanbu, povedal, že to nevie a nechce porovnávať: „Tento problém nás všetkých určite mrzí.“ Kaliňák vyzval policajtov, „aby mysleli na to, čo robia“ a aby svojimi chybami neohrozovali prácu svojich kolegov.

Zároveň sa ich zastal a považuje za „nemiestne“, že kvôli jednému sa znevažuje práca všetkých. „Na Slovensku je viac ako 23-tisíc policajtov, ktorí si denne vykonávajú svoju prácu. Urobili obrovský kus dopredu, či už v kriminalite, alebo dopravnej nehodovosti,“ tvrdil minister. Spýtal sa, či je osem zlyhaní z desaťtisíc zákrokov veľký počet.

Kaliňák vo štvrtok prijal žiadosť riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka o uvoľnenie z funkcie. Povedal, že si vedel predstaviť aj lepšiu komunikáciu medzi našimi a írskymi policajtmi tak, aby nedošlo
k zatknutiu Slováka. Íri kvôli tomu uzavreli dve ulice.

Káuz už bolo priveľa

Opozíciu Kaliňákove slová neuspokojili. „Akceptácia žiadosti od riaditeľa Maka je len formálnym gestom, ktoré toto bezprecedentné zníženie vierohodnosti v očiach spojencov a svetovej verejnosti neriešia,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Podľa neho škandál Slovensko výrazne poškodzuje v zahraničí a strácame kredit pokiaľ ide o boj proti terorizmu. „V parlamente sa diskutuje zákon o vlastenectve. Keď sa ľudia musia hanbiť za konanie vlastnej polície, ako možno rozvíjať vlastenectvo?“ spýtal sa Figeľ.

Predseda KDH povedal, že si stačí len predstaviť, čo by sa mohlo stať, keby policajt pri testovaní psa na drogy zabudol vzorku v batožine a pasažier by išiel do Číny alebo do Thajska. „Ako budeme potom zachraňovať človeka?“ Kaliňák to označil za špekulácie.

Opozícia hovorí, že zlyhaní v polícii je už priveľa. Pripomína kauzy františkánov, Hedvigy Malinovej, kazašskej novinárky alebo zatknutie podnikateľa Reháka a advokáta Valka.

„Za chvíľku bude na medzinárodnej úrovni hanbou sa prihlásiť, že som policajt Slovenskej republiky,“ dodal Figeľ.

Experti nechápu

Prax slovenskej polície vo štvrtok opäť kritizovali viacerí experti zo zahraničia. Šéf izraelskej konzultantskej spoločnosti Rafi Sela označil zlyhanie policajta za šokujúce. V Izraeli podľa neho výbušniny testujú denne, ale nie na cestujúcich, ale na dobrovoľníkoch.

Takúto prax vylúčila česká aj maďarská polícia. „Skutoční pasažieri sa na testovaní nikdy nezúčastňujú,“ povedala hovorkyňa maďarskej polície s tým, že na to využívajú iba zamestnancov letiska. „Tí experti potom nepoznajú reálny život a v živote neboli na letiskách,“ komentoval to Mako.

Brusel žiada vysvetlenie incidentu s výbušninou

BRUSEL/DUBLIN. Európska komisia žiada slovenské úrady o vysvetlenie nevydareného bezpečnostného testu. Informoval o tom dnes denník The Irish Times.

"Chceme vedieť, čo sa stalo," uviedol vo štvrtok večer hovorca Európskej komisie (EK). V stredu 6. januára, deň po zverejnení informácií o incidente, Európska komisia ešte neuviedla, či incident pokladá za prípustný.

Hovorca EK sa odmietol vyjadriť konkrétne o charaktere vyšetrenia, ktoré žiada výkonný orgán Európskej únie.

Európsky zákon vyžaduje od členských štátov únie, aby vykonávali na letiskách bezpečnostné skúšky, ale nepredpisuje podrobne, ako by sa mali tieto testy uskutočňovať. EK však kontroluje dodržiavanie smerníc, podľa ktorých sa tento systém riadi.

EK tiež uviedla, že "zvažuje iniciatívu na zavedenie skenovacej technológie na posilnenie bezpečnosti cestujúcich, a zároveň sa zaoberá podmienkami pre použitie takejto technológie, najmä ohľadne súkromia, ochrany údajov a zdravotných otázok".

Hoci legislatíva EÚ nenariaďuje členským štátom použitie telesných skenerov, výbor expertov EÚ dospel vo štvrtok k jednomyseľnému záveru, že je potrebný jednotný, spoločný postoj únie.

Zdroj: irishtimes.com

TASR
Zlyhaní bolo viac
  • Pred 12.00 Na Letisku Poprad prebieha cvičenie. Pes nájde výbušninu, policajt je odvolaný k inému lietadlu a na vzorku zabudne. Tá putuje s batožinou do lietadla.
  • Krátko pred 12.00 Policajt zistí, čo urobil, informuje letisko, on alebo letisko informujú riadiacu vežu a tá informuje pilota. Pilot sa rozhodne odletieť. Obsah tejto komunikácie nie je známy, mal by byť zvukovo zaznamenaný. Stanovisko polície a pilota sa rozchádza. Ak pilot odletel s vedomím, že na palube je výbušnina, porušil predpis.
  • 12.32 Letisko posiela fax handlingovej spoločnosti, ktorá obsluhuje let v Dubline. Handlingová spoločnosť po pristáti spolu s pilotom prehľadávajú batožiny, vzorku nenašli. Samotné vedenie letiska neinformovali.
  • Vo faxe letisko píše, aby im vzorku poslali späť inou civilnou linkou. Letisko pritom tiež vie, že preprava výbušniny je takýmto spôsobom zakázaná. Prečo to do faxu napísali, nevysvetlili.
  • Policajt potom odišiel domov a situáciu ďalej nikto zo zúčastnených neriešil. Letisko tvrdí, že nevidelo dôvod, že už to bolo záležitosťou Dublinu. Piloti sa nevyjadrili.
  • Sobota popoludnie a nedeľa – výbušnina nikomu nechýba.
  • V pondelok ráno nadriadený policajta pri kontrole skladu zistil, že chýba výbušnina. Začali ju hľadať. Až potom sa policajt priznal, čo sa stalo.
  • V pondelok večer už polícia pozná meno pasažiera, ktorý si vzorku výbušniny zobral so sebou.
  • Utorok ráno - polícia volá Štefanovi Gondovi, aby počkal, kým írska polícia príde po výbušninu. Informuje aj dublinské letisko a dublinskú políciu. Tá urobí raziu a Slováka na tri hodiny zatkne.
  • Streda - minister vnútra Robert Kaliňák odmieta verejne vystúpiť a osobne sa k škandálu vyjadriť.
Monika Tódová
Minister si nie je istý

Minister Kaliňák tvrdí, že výbušninu dávali do batožín civilistov aj v minulosti. Bývalý šéf hraničnej polície to popiera.

BRATISLAVA. Odstupujúci riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako, minister vnútra Robert Kaliňák, aj premiér Robert Fico vo štvrtok obhajovali škandál s výbušninou aj tak, že prax cvičiť psov na reálnej batožine existuje už roky.

„Táto aktivačná činnosť psov sa na Slovensku vykonávala minimálne od roku 1989, pričom polícia sa opiera o zákon o policajnom zbore a iné predpisy,“ tvrdil Kaliňák. O ktorý konkrétny paragraf, minister povedať nevedel.
„Ak exminister vnútra Palko tvrdí, že ide o protizákonnú činnosť, tak protizákonne musela konať polícia aj za pána Palka,“ hovoril minister.

Michal Borgula, ktorý bol od roku 1999 do roku 2003 zástupcom riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície a potom do roku 2007 jej šéfom, však hovorí, že takto to určite nerobili.

Psy podľa Borgulu cvičili na policajnej batožine. Takýto výcvik zažil aj exminister vnútra Vladimír Palko. Policajt navyše psa takto nikdy necvičil sám, práve preto, aby nezlyhal ľudský faktor, hovorí Borgula.

Po poznámke, že Borgula tvrdí niečo iné, už Kaliňák cúvol a povedal, že vychádzal z informácií, aké dostal. Pri žiadnom cvičení vraj osobne nebol.

Mako vo štvrtok priznal, že podobne ako na výbušniny cvičili psy aj na drogy. V prípade drog podľa neho „väčšinou“ používali pachové konzervy.

Kaliňák po škandále výcvik s civilnou batožinou zastavil a dal celú vec vyšetriť svojmu kontrolnému úradu.

Monika Tódová
Čo povedali pilotovi, ukáže až nahrávka

Letové prevádzkové služby hovoria, že informovať môže len ministerstvo vnútra. Zvukový záznam nezverejnili.

BRATISLAVA. Letové prevádzkové služby, pod ktoré patrí riadiaca veža na letisku v Poprade, vo štvrtok nezverejnili komunikáciu medzi policajtom, letiskom a pilotom.

Odchádzajúci riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako totiž povedal, že pilot vedel o tom, že má na palube vzorku výbušniny a vyhodnotil ju ako nie nebezpečnú. Piloti Danube Wings aj spoločnosti ČSA to popreli. Odletieť s výbušninou pilotom zakazujú predpisy. Rozsúdiť ich môže práve zvukový záznam.

Hovorkyňa letových prevádzkových služieb Michaela Legelová vo štvrtok SME napísala, že podľa ich predpisu môže v krízových situáciách podávať informácie iba hovorca ministerstva vnútra. Tomu vo štvrtok informácie nestihli poskytnúť, povedali mu, že má o ne oficiálne požiadať.
Monika Tódová
Špecialista: V kynológii vládne neprofesionalita

Výcvik na civilistoch, ktorí o ňom netušia, je podľa bývalého policajta bežný a ticho tolerovaný.

KOŠICE. „Policajt urobil síce hlúposť, príčiny však treba hľadať na vyšších miestach,“ hovorí bývalý člen policajného zboru, odborník v oblasti kynológie, ktorý chce ostať v anonymite.

Vyše desať rokov pracoval v radoch polície ako psovod - špecialista na vyhľadávanie výbušnín a pyrotechnik. V súčasnosti podniká.

Minister vnútra Róbert Kaliňák po nepríjemnom incidente zakázal výcvik psov na civilných linkách a ukladanie výbušnín do batožiny cestujúcich. Podľa experta ide len o prázdne gesto, ktoré má upokojiť verejnosť a očistiť vedenie rezortu, pretože oficiálne takáto forma výcviku nejestvuje. „V policajnej kynológii je takýto výcvik bežný, policajní funkcionári nad ním len prižmurujú oči.“

Výcvik policajných psov na vyhľadávanie výbušnín bol, je a bude podľa neho rovnaký. Podmienky pri teste musia čo najvernejšie kopírovať reálnu situáciu. „Práve preto sa výbušniny vkladali a vkladajú do batožiny nič netušiacich pasažierov. Odohráva sa to s tichým súhlasom najvyšších miest nielen u nás, ale aj v zahraničí,“ tvrdí.

Dôkazom je podľa neho aj podobný prípad vo Francúzsku. Aj tam v roku 2004 policajti zabudli v batožine cestujúceho výbušninu. Podobných prípadov sa stalo podľa neho viac, len neprenikli na verejnosť. „Keby policajt mlčal, možno by na to nikto neprišiel.“

Problém má podľa expolicajta, ktorý počas služby robil bezpečnostné prehliadky na letiskách, hlbšie korene. Kynológia je medzi policajtmi považovaná za málo populárny odbor. Aj preto sa k psovodom hlási minimálny počet ľudí. A tak tam dosadzujú laikov, pre ktorých nemajú iné miesto. „Psovodi pracujú v zúfalých podmienkach, navyše, na kynológii vládne neprofesionalita. Niektorí policajti, obrazne povedané, ani nevedia, koľko má pes nôh.“

Bývalý policajt neverí tvrdeniu českých kolegov, že psov cvičia len na figurantoch: „Keby sa to stalo im, naši by tvrdili to isté."

Mikuláš Jesenský
Ako Robert Fico plní sľub odvolať ministra do 24 hodín v prípade pochybenia

Čo sľúbili: Fico uviedol, že jeho ministri budú v prípade, že urobia chybu, odvolaní do 24 hodín. Podľa neho by sa potom nemali vrátiť ani do parlamentu, ak boli zvolení. "Napríklad ak spôsobia dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu," vyhlásil Fico. Dôvodom na odchod by podľa neho malo byť aj podozrenie z pochybenia ministra s tým, že ak by sa podozrenie nepreukázalo, bol by "rehabilitovaný".

Zdroj: Pravda, 3.7.2006, názov článku: "Fico do vlády berie hovorcov aj podnikateľov"


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odvolávanie ministrov do 24 hodín v prípade pochybenia či iba podozrenia z pochybenia by ohrozovalo stabilitu a akcieschopnosť vlády. Sporné je, či je možné odvolaného ministra dostatočne „rehabilitovať" v prípade, že sa podozrenie z pochybenia nepotvrdí.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Od nástupu súčasnej vlády do úradu vzniklo podozrenie z vážneho pochybenia ministeriek Tomanovej a Kramplovej a ministrov Jahnátka, Jureňu, Kašického, Počiatka, Izáka, Harabina, Janušeka, Štefanova a Chrbeta, v prípade ministrov Počiatka a Harabina dvakrát . Odvolaní boli Jureňa, Izák, Kramplová, Janušek, Chrbet a Turský, s výnimkou ministra Izáka premiér konal až týždne či v prípade Janušeka dokonca mesiace po medializácii káuz. Ostatní ministri zotrvali vo funkciách.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 750
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 416
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 435
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 830
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 790
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 535
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 493
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 013
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR

Neprehliadnite tiež

Duda a Čaputová

Slovenská prezidentka navštívila poľského prezidenta vo Varšave.


TASR

Rošková dostala trojročnú podmienku.


SITA
Cigarety boli schované aj vo vankúši.

Jeden trest žene nestačil.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár a premiér Robert Fico.

Premiér navštívil rezort zahraničia, s Blanárom sa vyjadrili o Ukrajine a EÚ.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu