Rakúsko schválilo registrované partnerstvá homosexuálov
VIEDEŇ. Rakúsky parlament vo štvrtok schválil zákon o registrovaných partnerstvách homosexuálov. Podľa zákona, ktorý vstúpi do platnosti 1. januára, bude možné uzatvárať registrované partnerstvá medzi osobami rovnakého pohlavia.
Podľa novej legislatívy budú mať homosexuálne páry prístup k vymoženostiam, ktoré doteraz platili len pre heterosexuálne manželstvá. Budú môcť napríklad po sebe dediť, alebo žiadať alimenty v prípade rozchodu. Zákon naopak zakazuje adopcie detí či umelé oplodnenie v prípade homosexuálnych párov.
Za zákon o registrovaných partnerstvách hlasovalo vo štvrtok v rakúskom parlamente 110 poslancov, proti ich bolo 64.
"Musíme si uvedomiť, že žijeme v 21. storočí. Som veľmi rada, že sme prijali tento krok," vyhlásila v parlamentnej debate rakúska ministerka spravodlivosti Claudia Bandionová-Ortnerová.
"Je to pre nás veľká úľava, veľký úspech a odmena za dve desaťročia nášho boja," povedal predseda Viedenskej iniciatívy homosexuálov Christian Högl.
štvrtok 10. 12. 2009 22:45 | Copyright © SITA 2009
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
PLATENÉ
- Zatkli pápežovho komorníka, vynášal tajné dokumenty 3 745
- Fotograf Horst Faas ukázal svetu hrôzy Vietnamu 2 638
- Nemeckí lekári sa ospravedlnili za nacistické zločiny 1 767
- Kapitán havarovanej lode pri Novom Zélande pôjde do väzenia 1 268
- Hollande oznámil francúzskym vojakom koniec misie v Afganistane 1 245
Rusi podozrievajú z nehody Suchoja aj Spojené štáty 941
Ukrajinskí poslanci sa pobili pre jazykový zákon 599- V egyptských voľbách údajne vedie kandidát Moslimského bratstva 557
- Eskimáci sa z Tóry naučia, čo je mier 495
- Mám lepší život, povedal Breivikovi mladý invalid 453






















