SME

Slovenské vysoké školy za okolitými krajinami zaostávajú

Slovenské vysoké školy aj naďalej zaostávajú za univerzitami z okolitých krajín. Vývoj jednotlivých škôl s výnimkou tradične dobrých fakúlt kolíše. Vyplynulo to zo štúdie mimovládnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry.

BRATISLAVA. Slovenské vysoké školy aj naďalej zaostávajú za univerzitami z okolitých krajín. Vývoj jednotlivých škôl s výnimkou tradične dobrých fakúlt kolíše. Vyplynulo to zo štúdie mimovládnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorá po piaty raz hodnotila kvalitu vysokého školstva. Slovenským vysokým školám sa ani v tomto roku nepodarilo dostať do najlepšej päťstovky svetových univerzít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvalitu vzdelávania či vedy na 27 vysokých školách nedávno hodnotila aj akreditačná komisia, ktorá je poradným orgánom vlády; siedmim z nich navrhla titul univerzita. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v minulosti pripustil, že vysokých škôl s univerzitným titulom môže byť viac. Zatriedenie školy ovplyvní nielen jej právomoci pri udeľovaní vysokoškolských titulov, ale aj výšku dotácií zo štátneho rozpočtu; najviac peňazí by mali v budúcnosti dostávať univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

"V uplynulých 15 rokoch rástli okolité krajiny v oblasti vedy a výskumu omnoho rýchlejšie ako Slovensko," zhodnotil úroveň vysokoškolského výskumu výkonný riaditeľ ARRA Michal Považan. Poznamenal, že Slovensko tak začalo výrazne zaostávať za krajinami, ktoré pred 15 rokmi dosahovali dokonca horšie výsledky. "Vo všeobecnosti platí, že stagnácia znamená zaostávanie za okolitými krajinami," dodal. Zároveň však pripomenul, že na Slovensku existujú dobré výskumné pracoviská, katedry, študijné programy i celé fakulty.

Zaostávanie v oblasti vedy a výskumu za susedným Českom, Poľskom či Maďarskom potvrdil aj exminister školstva Ján Pišút. Problém je podľa neho nielen v nedostatku financií, ale aj v chýbajúcej medzinárodnej spolupráci či v odmeňovaní učiteľov; nie vždy vraj ostanú najviac pedagógovia s dobrými výsledkami vo vede.

SkryťVypnúť reklamu

Tradične vysoký štandard si podľa hodnotenia ARRA dlhodobo udržuje Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene či Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. "Vybudovanejšie fakulty s dlhšou tradíciou dosahujú najmä v oblasti prírodných či technických vied dlhodobo dobré výsledky," poznamenal Považan. Z mladších fakúlt sa darí zvyšovať kvalitu Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity či Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK.

Prvenstvo v oblasti poľnohospodárskych vied v rebríčku ARRA obhájila Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach, ktorá v minulosti ako prvá získala titul univerzita. Medzi filozofickými fakultami sa najlepšie umiestnila Filozofická fakulta UK, z umeleckých škôl jednoznačne dominuje bratislavská Vysoká škola múzických umení. Z právnických fakúlt je podľa ARRA najlepšia fakulta UK, v skupine technických škôl dominuje bratislavská STU so svojimi fakultami.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pôsobí 20 verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy. ARRA hodnotila vedeckú činnosť, počty pedagógov, študentov, získané granty či doktorandské štúdium na 21 vysokých školách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 691
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 112
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu