Jakeš padol, prichádza Urbánek. Aspoň na chvíľku (Smena, 25. november 1989)

O mimoriadnom rokovaní ÚV KSČ, o robotníkoch, ktorí chcú politický pluralizmus, ale musí byť socialistický a tiež o tom, ako Čarnogurského obhajca klamal. Smena - pred dvadsiatimi rokmi.

Súdruh KAREL URBÁNEK generálnym tajomníkom ÚV KSČ

O 19.00 h. sa na mimoriadnom zasadaní ÚV KSČ prihlásil o slovo súdruh Miloš Jakeš a oznámil ústrednému výboru, že on osobne a ostatní členovia Predsedníctva a Sekretariátu ÚV KSČ sa dohodli, že dávajú k dispozícii svoje funkcie, aby mohlo byť zvolené nové vedenie strany. Poďakoval ústrednému výboru za podporu, ktorú doterajšiemu vedeniu poskytoval. Vyjadril presvedčenie, že novozvolené stranícke orgány prispejú k tomu, aby sa proces prestavby a demokratizácie uskutočňoval rozhodnejšie.

Na programe večerného zasadania posúdili kádrové návrhy, ktoré predložila volebná komisia, a potom sa uskutočnili tajné voľby.

Ústredný výbor strany jednomyseľne schválil odstúpenie generálneho tajomníka ÚV KSČ súdruha Miloša Jakeša a ostatných členov a kandidátov Predsedníctva a Sekretariátu Ústredného výboru KSČ.

Za nového generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa v tajných voľbách zvolili súdruha Karta Urbánka.


Čítajú sa vám noviny zle z monitora? Chcete si ich radšej vytlačiť? Stiahnite si celé vydanie Smeny vo formáte PDF

Študenti: chceme pluralizmus. Robotníci: no a čo tak socialistický pluralizmus?

Lekcia od robotníkov

Už týždeň volajú naši študenti po dialógu so svojimi pedagógmi, so zástupcami ministerstiev, najvyššími predstaviteľmi strany a tohto štátu. Ale až včera na vysokej stole ekonomickej v Bratislave sme boli svedkami dialógu skutočne hodného tohto mena. A na hanbu všetkých vyššie spomínaných predstaviteľov ho vyprovokovali práve robotnici, ktorých študenti pozvali, aby sa obe strany dozvedeli o názoroch tých druhých z prvej ruky. Robotníci z CHZJO, BEZ-ky a Stavebných závodov, ktorí prijali pozvanie študentov, vyjadrili vcelku súhlasné stanovisko s ich požiadavkami, ibaže, ako povedal Ľudovít Sporka z nepretržitej prevádzky polypropytynových vlákien v CHZJD, nesúhlasia s niektorými formuláciami. A keďže prišli na dialóg, chceli by sa aj oni poučiť. Tak sa študenti dočkali v tomto týždni prvej konkrétnej otázky do svojich radov:

-Žiadate politický pluralizmus, čo to je? My ho chápeme tak, že k moci by sa mohla dostať akákoľvek strana, aj taká, ktorá by sa usilovala o zvrhnutie socializmu.

Jeden zo študentov Národohospodárskej fakulty ihneď zareagoval: — Pluralizmus znamená odstránenie monopolu a práva veta jednej strany, a o to nám ide. Ľudovít Sporka namietol:

— Tak čo vám bráni, aby ste upresnili, že vám ide o socialistický pluralizmus?

- Lebo pluralizmus buď je, alebo nie je! -ozvali sa viaceré hlasy.

-To však znamená, že k moci by sa mohla dostať napríklad aj fašistická strana, - namietal ďalej Tibor Sporka.

Po chvíľkovom zarazení sa ozýva hlas študentky:

- Fašistická strana sa k moci nedostane, to je jasné. Veď ju bude voliť ľud, a ľud si ju nezvolá... Diskusia sa v tomto momente preniesla do radov študentov a ako prvý sa ozval člen koordinačného výboru, ktorý dialóg viedol: - Dovoľ mi s tebou nesúhlasiť. V súčasnom politickom systéme m Západe predsa začínajú rozhodovať mimopolitické prvky — moc peňazí. A je známe, že vo voľbách v Poľsku mnoho ľudí podporilo poľskú Solidaritu finančne.

Tá istá dievčina sa ozvala znovu:

- Ale zabránime tomu uvedením klauzuly ao-ckewtický pluralizmus?

-Myslím, že by sme to tam v súčasnom období mali dať... Veď aj kapitalizmus v prvých sto rokoch svojej existencie zakazoval štrajky...

- Podľa môjho názoru by sme sa nemali nechať uchvátiť. U nás máme predsa viac politických strán a každý má možnosť zvoliť si, do ktorej vstúpi, - pripomenul ďalší robotník Ján Hidasy zo Stavebných závodov a pokračoval: -Treba len rozprúdiť ich činnosť, aby sme mali jeden smer a aby sme neboli prepolitizovaní, ale aby sme išli dopredu. Myslím, že stranícka platforma je dobrá. Ktorá strana má byť vedúca, to nechám na odborníkov. A pokiaľ ide o váš štrajk - myslím, že už by to stačilo. Cieľ ste dosiahli, vyvolali ste to, čo mala urobiť už generácia pred vami.

K jeho hlasu sa pridal aj Ľudovít Sporka: -Ďakujeme vám, to ste rozprúdili tento dialóg, ale uvedomte si naše postavenie vo výrobnom procese. My nemôžeme použiť podobné prostriedky ako vy.

Študenti však nesúhlasí.

- Aký cieľ sme dosiahli? Hlas širokej verejnosti sa síce pozdvihol, ale ani jeden náš vytýčený cieľ sa nesplnil.

Ďalší hlas z radov študentov sa vrátil k otázke socialistického pluralizmu: -Čo to vlastne je socializmus? Veď ten reálny, v ktorom žijeme, neodstránil vykorisťovanie človeka človekom - existuje predsa prerozdeľovanie medzi podnikmi, ani nenastolil sociálnu rovnosť, keď podaktorí majú privilégiá vo forme napríklad špeciálnych predajní...

K tejto otázke sa vyjadril ďalší z hosti, inžinier Kučerák z Prognostického ústavu SAV v Bratislave, ktorý sa pokúsil vysvetliť jej podstatu zástupcom študentov a robotníkov. Začal citátom z Marxa: „Komunizmus nie je stav, ale hnutie..." a pokračoval: - čo to teda je socializmus? To nikto nemôže povedať, no u nás sa stotožnil so spoločenským vlastníctvom výrobných prostriedkov, a to so štátnym, štyridsať rokov ste pracovali pokojne, a zatiaľ čo niekto si vytvoril osobitné predajne, sanatória, vy musíte pracovať sedemkrát dlhšie ako robotníci v NSR, aby ste si zarobili na farebný televízor. Ale za to vy, robotnici, nemôžete. Produktivita práce nemožno zvýšiť množstvom pokojnej práce, ale len zmenou systému riadenia.

Burlivým aplauzom vyjadrili študenti súhlas s týmito slovami a zároveň to, o aký dialóg im ide. Tí, čo k ním prídu na diskusiu, musia vedieť, nielen čo chcú dnes, ale najmä, čo to môže priniesť zajtra.

TATIANA REPKOVÁ

ZSSR: Necháme tú spriatelenú socialistickú krajinu tak

Gerasimov o situácii v Československu

MOSKVA (čstk) - Sovietsky zväz sústavne sleduje situáciu v Prahe a v celom Československu, vyhlásil na včerajšej tlačovej konferencii v Moskve predstaviteľ sovietskeho ministerstva zahraničných vecí Gennadij Gerasimov.

V odpovedi na otázky spravodajcu japonského denníka Asahi ohľadne sovietskeho hodnotenia vývoja v ČSSR a verejného vystúpenia Alexandra Dubčeka sovietsky predstaviteľ znova zdôraznil, že udalosti v Československu sú vnútornou záležitosťou spriatelenej socialistickej krajiny.

Na otázku týkajúcu sa bližších informácií o terajšom zasadaní ÚV KSČ sovietsky predstaviteľ uviedol, že má k dispozícii len správy zahraničných agentúr.

Gennadij Gerasimov v odpovedi na ďalšiu otázku vyvrátil správy rozšírené v posledných dňoch medzi západnými novinármi v Moskve, že v ZSSR bol či v najbližšom čase príde predseda vlády ČSSR Ladislav Adamec. Povedal, že tieto správy sa nezakladajú na pravde.

O vysťahovalectve do západného Berlína

Stúpa počet presídlencov

BONN (čstk) - Počet ľudí, ktorí sa rozhodli presídliť z NDR do NSR sa opäť zvýšil. Podľa informácie západonemeckého ministra vnútra v Bonne sa za 24 hodín do včerajška rána prihlásilo úradom 1894 ľudí, ktorí chcú zostať v NSR. Deň predtým to bolo 865 ťudí.

Vo štvrtok navštívilo NSR a Západný Berlín 253 490 občanov NDR. V stredu, keď boli západonemecké a západoberlínske obchody zatvorené, pretože bol sviatok, prišlo 79 922 osôb z NDR.

Od otvorenia hraníc medzi oboma nemeckými štátmi 9. novembra bolo registrovaných približne 46 000 presídlencov z celkového počtu 6,16 milióna návštevníkov NDR.

Čo bude s Margaret Thatcherovou?

Ako ďalej Margarét?

O ďalšom politickom osude Margaret Thatcherovej sa pravdepodobne rozhodne piateho decembra. V Londýne sa v ten deň zíde všetkých 373 poslancov za Conservative Party a zvolia si nového predáka. Voľba oficiálneho vodcu strany je veľmi dôležitou udalosťou. Nový predák dostane tak mandát na vedenie strany do rozhodujúceho politického boja, akým budú parlamentné voľby o tri roky.

Okrem predáka má strana ešte svojho predsedu, ktorý sa však venuje len vyslovene straníckym záležitostiam. Až do nedávneho výročného zjazdu v Blackpoole mala Margarét Thatcherová v podstate neotrasiteľnú pozíciu ako v strane, tak aj vo vláde. Bola mužom číslo jeden, ako sa symbolicky o nej hovorilo. Mala pocit, že sa zabudlo na všetky ťažkosti, ktoré stranu sprevádzali od prehratých júnových volieb do Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Konzervatívci sa potrebovali po prehre znovu dať dohromady a pripraviť sa postupne na štvrté víťazstvo nad labouristami. Lenže, keď nedávno Margarét "odstreli-la" z významnej funkcie ministra financií Nkjela Lawsona, podpílila si týmto krokom konár pod svojou politickou kariérou. Lawson patril podľa hodnotenia britskej tlače medzi najčestnejších a najcharakternejších politikov vo vláde. Prevažná väčšina špičkových konzervatívcov považuje jeho odvolanie za surový autoritatívny krok premiérky.

A tak sa proti nej organizuje skupina, ktorá by ju mohla na decembrovej voľbe predáka zvrhnúť. Do popredia sa dostáva Anthony Mayer, poslanec z Walesu. Ale najväčšie šance sa zatiaľ dávajú Michaeiovi Haseltinovi, bývalému ministrovi obrany, ktorého pred časom Margarét tiež odvolala z funkcie. Záujemcov je však ešte viac.

JÁN GETLER

Obhajca Čarnogurského klamal. Sláva senátu.

Kto sa má hanbiť?

V stredu ráno sa v bratislavskom Justičnom paláci začalo hlavné pojednávanie s JUDr. Jánom Čarnogurským, ktorý bol obžalovaný podľa § 98 ods. 1 Trestného zákona z trestného činu podvracania republiky. Nebol to obyčajný, ale ani každodenný proces, o čom najlepšie svedčil záujem verejnosti. Pred budovou súdu sa zhromaždilo niekoľkotisic ľudí, ktorí od rána - z nepochopiteľných dôvodov - okrem iných skandovali aj heslo Hanba senátu!

Sedel som spolu s príbuznými a známymi obžalovaného, ale aj s pracovníkmi niektorých západných zastupiteľských úradov v ČSSR, s našimi a zahraničnými novinármi v pojednávacej sieni. Všetci sme museli uznať korektnosť a trpezlivosť senátu Mestského súdu v Bratislave na čele s jeho predsedom JUDr. Štefanom čakvárym, ktorý od začiatku pojednávania poskytol obžalovanému priestor na obhajobu a na vyjadrenie sa k skutkovým okolnostiam uvedeným v obžalobe. Senát bol natoľko veľkorysý, že JUDr. Ján Čarnogurský mohol z dôvodu presnosti protokolácie sám po súvislom popise diktovať podstatné časti svojej obhajoby. A nielen to. Obžalovaný mal možnosť podrobne vyjadriť sa aj k listinným dôkazom a články, ktoré uverejnil v súkromne vydávanom časopise Bratislavské listy, boli v plnom znení pred celým auditónom prečítané!

Na štvrtkovej demonštrácii na námestí SNP v Bratislave som si spolu s tisicmi prítomných potom z úst obhajcu obžalovaného JUDr. Tibora Bóhma vypočul takmer neuveriteľnú informáciu o tom, že JUDr. Ján Čarnogurský musel na pojednávam v stredu podstúpiť martýrium, pretože trvalo do neskorých večerných hodín.

Ale prečo?

Povedzme to priamo, že sa tak stalo v prospech obžalovaného, pretože trestný senát sa riadil zásadou rýchlosti a sústredenosti. Avšak aj napriek tomu sa všetko mohlo skončiť oveľa skôr, keby sa JUDr. Tibor Bohm pri záverečnej reči sústredil na podstatu veci a pri obhajobe sa nezaoberal nepodstatnými a s trestnou vecou JUDr. Jána čarnogurského vôbec nesúvisiacimi vecami. Napríklad vlastnými úspechmi pri obhajobách iných klientov, medzi nimi vyhratou arbitážou, v ktorej išlo o akési púdrenky...

Bolo to v rozpore s ustanovením § 216 ods. 4 Trestného poriadku, na čo bol aj predsedom senátu upozornený!

Vo štvrtok ráno vyniesol trestný senát Mestského súdu v Bratislave nad JUDr. Jánom Čarnogurským oslobodzujúci rozsudok. Obhajca JUDr. Tibor Bôhm ho bezodkladne tlmočil ľudom zhromaždeným pred Justičným palácom. Čakal som, že začnú senátu prevolávať na slávu. Neprevolávali. Zato potom večer tlieskali doktorovi Tiborovi Bóhmovi na námestí SNP, hoci ľuďom podával nepresné a neobjektívne informácie...

JURAJ GRESSNER

Pochybnosti o vyšetrovaní demonštrácií

Postup vyšetrovania je v súlade so zákonom

PRAHA (čstk) - Medzi štrajkujúcimi študentmi pražských vysokých škôl sa včera rozšírila informácia o udajne nesprávnom postupe pri vyšetrovaní zásahu orgánov ZNB proti študentskej demonštrácii dna 17. novembra 1969.

Ide o reakciu študentov na list generálnemu prokurátorovi ČSR zverejnený dňa 24. novembra 1989 v denníkoch Lidová demokracie a Svobodné slovo, ktorý poskytli tlači riaditeľ a ďalší funkcionári Ústavu štátu a práva ČSAV. Podľa obsahu zverejneného listu by mala prípad vyšetrovať vojenské prokuratúra, a nie Generálna prokuratúra ČSR. ČSTK preto požiadala o stanovisko Generálnu prokuratúru ČSR.

Z vyjadrenia Generálnej prokuratúry ČSR vyplýva, že vzhľadom na ustanovenie paragrafu 14 zákona o prokuratúre je oprávnená i povinná preskúmavať zákonnosť postupu orgánov a organizácií z hľadiska dodržania socialistickej zákonnosti, pokiaľ tieto orgány, v tomto prípade ZNB, plnia úlohy štátnej správy, kam patria aj úlohy pri zabezpečovaní verejného poriadku. Preto postupuje Generálna prokuratúra ČSR v súlade so zákonom, keď na žiadosť predsedu vlády ČSR preskúmava príčiny, priebeh a úmernosť zákroku poriadkových síl voči študentom dňa 17. novembra 1989. V prípade zistenia konkrétneho podozrenia z trestného činu odovzdá Generálna prokuratúra ČSR poznatky neodkladne vojenskej súčasti československej prokuratúry, ktorej príslušnosť vyplýva z ustanovenia paragrafu 14 a nasledujúcich ustanovení trestného poriadku. Tak sa postupuje aj v tomto prípade a súčinnosť Generálnej prokuratúry ČSR s orgánmi vojenskej prokuratúry je zaručená.

Podľa informácií, ktoré včera získal spravodajca ČSTK na vojenskej prokuratúre v Prahe, obvodný prokurátor pre Prahu pplk. Jiří Megela sa obrátil včera predpoludním na riaditeľa Ústavu štátu a práva ČSAV, člena korešpondenta ČSAV Josefa Blahoža, ktorý informoval čs. oznamovacie prostriedky o tom, že existujú záznamy z priebehu zásahu proti pokojnému zhromaždeniu. Požiadal ho o spoluprácu pri ich získaní.

Autor: red, tu

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu