SME

Hviezdy sme mali aj vtedy

Niektoré osobnosti, ktoré boli v čase revolúcie hviezdami slovenského šoubiznisu, umenia a športu, sú známe dodnes. Na iné sa zabúda.

LASICA, SATINSKÝ, FILIP

(hviezdami aj jednotlivo)
V júni 1989 vznikla verejná nahrávka zo Štúdia S, kde Milan Lasica (Optimista), Július Satinský (Pesimista) a Jaroslav Filip (Klavirista) v réžii Juraja Nvotu hrali Deň radosti. Tak sa trojica tvorcov so svojimi navonok nevinnými dialógmi a textami piesní netušiac približovala k novembru. Lasica bol v tom roku vynikajúci vo vydarenej satirickej komédii Dušana Kleina Vážení přátelé, ano, ktorá ešte smutne odkazovala, že systém zvíťazí nad všetkými. Satinský tam mal len menšiu rolu, ale so zásadným výrokom: „Jak někdo dostane funkci, hned mu nefunguje." Už vtedy písal svoje Listy rodákom. Obom členom kedysi zakazovanej dvojice komunisti tesne pred revolúciou udelili titul zaslúžilého umelca. Jaro Filip v roku 1989 hudobne spolupracoval pri výrobe rôznych televíznych a rozhlasových relácií a pokračoval aj v spolupráci s Dežom Ursinym.

JOZEF VENGLOŠ

(tréner futbalovej reprezentácie)
Tesne pred revolúciou zažívali futbaloví fanúšikovia podobné vzrušenie ako nedávno. Československá reprezentácia bojovala o majstrovstvá sveta, kam sa pod vedením slovenského trénera Jozefa Vengloša, vyznávača taktického, účelného futbalu, napokon pomerne pohodlne dostala. O rok ju viedol na poslednom spoločnom šampionáte. Vypadla až vo štvrťfinále s neskoršími majstrami sveta z Nemecka po jedinom góle z penalty, neoficiálne skončila piata. Takmer všetci hráči z kádra podpísali ihneď zaujímavé zmluvy so zahraničnými klubmi. Vengloš sa stal trénerom v slávnej birminghamskej Aston Ville. Žiadny iný slovenský tréner nemá toľko úspechov. Bol asistentom trénera Václava Ježka pri titule majstrov Európy 1976, ako hlavný tréner bol pri európskom bronze 1980, viedol tím aj na majstrovstvách sveta 1982, kde však nepostúpil zo skupiny. So Slovanom získal dva tituly federálneho majstra.

jakubisko.jpgJURAJ JAKUBISKO

(režisér hitu Sedím na konári...)
Začiatkom sedemdesiatych rokoch to rozhodne nevyzeralo, že by v roku 1989 mohol byť v kinách hitom film Juraja Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre. Jakubisko vtedy dostal zákaz. Oficiálne ho do Krátkeho filmu preložili, lebo práve nič nenakrúcal. Skutočným dôvodom bol jeho film z roku 1968 Zbehovia a pútnici. „Ruský hrdina, a opitý? A ešte aj stúpi na hrable, tie mu buchnú do hlavy, on spadne a spod vyhrnutého rukáva mu zrazu vidno kopec hodiniek. Kričali, že je to urážkou Sovietskeho zväzu." Jakubisko tvrdí, že vrátiť sa k hranému filmu mu pomohli nemeckí producenti, ktorí by inak na filmy neprispeli.

ALBÍN BRUNOVSKÝ

(najznámejší výtvarník)
Grafiky a knižné ilustrácie národného umelca Albína Brunovského mali úspech na celom svete. Smutnejšie dopadli jeho návrhy bankoviek pre so-cialistické Československo. Najskôr sa pre nezáujem vlády ich vydanie naplánované na koniec 70. rokov oneskorilo - až v roku 1985 bola vydaná prvá tisíckorunáčka. Krikľavo zelená stokoruna s portrétom Klementa Gottwalda sa dostala do obehu 1. októbra 1989. Ľudí veľmi pobúrila, poškodzovali ju, písali na ňu hanlivé texty, až ju štátna banka 31. decembra stiahla. Ako posledná mala vyjsť v roku 1990 päťstokorunáčka, čo sa už nestalo. Stokorunáčka s „ropuchou" sa dnes na burze predáva a kupuje za desaťnásobnú cenu. V eurách.

markovic_lorincz.jpgMILAN MARKOVIČ

(obnoviteľ politického kabaretu)
Mohol byť naďalej hviezdou Radošinského naivného divadla, stačí spomenúť jeho kreáciu Uhorčíka v Jááánošíííkovi, ale mal toľko nápadov, že sa v roku 1986 stal umelcom v slobodnom povolaní. Sloboda a socializmus, to nešlo príliš dokopy, špeciálne v prípade tohto humoristu, ktorý režimu od roku 1987 spolu s hudobníkom Petrom Breinerom poriadne nakladal v kultovej rozhlasovej relácii Pod pyramídou. Ich talk-show bola čoraz ostrejšia a priniesli k nám tradíciu politického kabaretu. Dvojicu Markovič-Breiner sa podarilo zakázať až dávno po revolúcii, v mečiarovskej STV.

kocka2.jpgIVANA CHRISTOVÁ

(prvá miss)
Ku kuriozitám, za ktoré môže bývalý režim, patrí aj to, že Československo má dve prvé miss. Víťazkou v roku 1967, počas krátkeho uvoľnenia pomerov, sa stala Slovenka Alžbeta Štrkulová. Za normalizácie sa nedôstojné buržoázne zábavy nepovoľovali, ale ešte pred revolúciou sa volila prvá miss opäť. Nevšedná udalosť, umocnená tým, že oba národy boli naučené sledovať po večeroch jedinú televíziu, spôsobila, že jednoznačná víťazka Ivana Christová je celebritou dodnes, kým na mnohé jej nasledovníčky sa už dávno zabudlo. Súťaž sa konala v baníckej Ostrave a skalená bola tým, že časť publika pískala a dožadovala sa blonďavej miss. Po víťazstve v súťaži sa Christová stala modelkou, spievala, jej nesporným úspechom je, že sa rýchlo zbavila východniarskeho prízvuku.

DUŠAN PAŠEK

(hokejový vzor)
„Ceco banán!" už na najpopulárnejšieho hokejistu publikum na bratislavskom zimnom štadióne pred revolúciou skandovať nemohlo, ale všetci majstrovi sveta z roku 1985 držali palce, aby sa mu podarilo presadiť v NHL. Komunisti ho tam pustili až na záver kariéry, za reprezentáciu odohral 196 zápasov, viac má zo Slovákov len Igor Liba (211). Jeho plagát patril k takmer povinnej výbave mládežníckych izieb. Za Minnesotu North Stars prvýkrát nastúpil na jeseň 1988, v NHL sa však napokon neuchytil, a po necelých dvoch rokoch sa vrátil do Európy. Neskôr sa stal úspešným hokejovým manažérom a v roku 1997 aj šéfom zväzu. Mal veľké plány, ale v marci 1998 ho našli v Bratislave s prestrelenou hlavou. Jeho mama Irma a manželka Ľubica nikdy neuveria policajnej verzii, že spáchal samovraždu.

PETER DVORSKÝ

(operná hviezda)
Slovenská spevácka škola je termín, ktorý nevznikol náhodou. Lucia Popp, Edita Gruberová, Gabriela Beňačková sa výrazne presadili vo svete, mnohí dokonca hovorili nie o troch, ale o štyroch svetových tenoroch, pretože hlas Petra Dvorského považovali za rovnako dobrý ako Pavarottiho, Carrerasov alebo Domingov. Dalo by sa diskutovať o tom, koľkí odborníci si to mysleli aj v zahraničí, faktom však je, že hviezdni speváci sa poznali osobne, a striedali sa na popredných scénach v zahraničí.

vejmelkova.jpgEVA VEJMĚLKOVÁ

(blonďavá ikona)
Až keď v roku 1988 vzniklo tretie pokračovanie slávnej filmovej série o básnikoch, mnohí diváci na Slovensku zistili, že nespievajúca hviezda tínedžerského muzikálu Fontána pre Zuzanu, ktorá navyše žila v Bratislave, nie je Slovenka. Na popularite jej to neubralo, nejeden obdivovateľ bol v tom čase ochotný vyhlásiť ju za najkrajšiu ženu na svete.

ZDENO CÍGER

(hokejový reprezentant)
S československou hokejovou reprezentáciou získal v rokoch 1989 a 1990 dve bronzové medaily na majstrovstvách sveta. Mal predpoklady na kanadský štýl hry, navyše s európskym zmyslom pre kombináciu, jeho kariéra bola priamočiara - z trenčianskej Dukly do reprezentačnej dvadsiatky a ako jeden z mála slovenských zástupcov aj do seniorského národného tímu. Do New Jersey Devils odchádzal v lete 1990 už za slobodných podmienok - predtým polovicu výplaty športovcom kradla štátna agentúra Pragosport. Americký štýl mu však nevyhovoval, za pokojom do Slovana odišiel v čase, keď ešte nemusel.

MILOSLAV MEČÍŘ

(olympijský víťaz v tenise)
V rokoch 1986 a 1989 hral grandslamové finále, ale fanúšikovia si ho pamätajú najmä ako olympijského víťaza zo Soulu 1988. Ako 12. hráč rebríčka v semifinále zvládol kľúčový duel s favoritom Stefanom Edbergom zo Švédska a napriek prehre v prvom sete dokázal poraziť aj finálového súpera Tima Mayotta. „Vo vrcholnej forme bol takým pôsobivým tenistom, že občas bolo zložité sledovať aj jeho protivníka. Strhával na seba všetku pozornosť," napísal o štvrtom hráčovi svetového rebríčka (február 1988) magazín Tennis Week. Vlani ho zaradil medzi najelegantnejších tenistov všetkých čias. Mečíř nevynikal usilovnosťou, ale nevšednými údermi, prácou nôh, rýchlosťou. Dostal prezývku Veľká mačka. Po operácii chrbta musel kariéru ukončiť, mal iba 26 rokov. Slovenský daviscupový tím zatiaľ nemal iného nehrajúceho kapitána.

pribilinec_ctk.jpgJOZEF PRIBILINEC

(olympijský víťaz v chôdzi)
Atlét, od ktorého sa automaticky čakali medaily. Na trucolympiáde s menom Družba 1984 vynadal celej Moskve. Mal ísť na skutočné hry do Los Angeles, ale takmer celý socialistický blok ich bojkotoval. Našim športovcom chceli zalepiť oči peniazmi. Nedostal nič, ruskí rozhodcovia ho diskvalifikovali. Škaredo vynadal všetkým Rusom, potom nášmu veľvyslancovi v Moskve, ktorú už viac nenavštívil. O štyri roky zvíťazil na soulskej olym-
piáde v chôdzi na 20 kilometrov. Jedenásť rokov predtým víťaz učňovskej olympiády na skúšku zapochodoval vo vojenských keckách československý juniorský rekord. Najlepším športovcom Československa sa stal dvakrát, v rokoch 1986 a 1988. Mnohí ho mali za červeného a hlupáka, najmä keď sa po novembri stal poslancom SDĽ. Jeho meno sa však objavilo aj na listine rebelantov proti bojkotu losangeleskej olympiády, ktorú viedla ŠtB.

ATTILA SZABÓ

(najlepší československý športovec 1989)
Bol prvým československým kajakárom, ktorý vyhral majstrovstvá sveta, on začal našu slávnu kanoistickú éru. Mal devätnásť, keď štartoval na svojom prvom svetovom šampionáte. Vyhral ho ako dvadsaťdvaročný, súťažil na troch olympiádach. „Potom chceli byť všetci ako Attila a podarilo sa to. Toto veľké chlapisko s obrovským srdcom sa stalo vzorom," chválil ho tréner Tibor Soós.

ĽUBOMÍR MORAVČÍK

(futbalový reprezentant)
Kým hrával v domácej lige, chodievali sa aj súperovi fanúšikovia na štadión pozerať špeciálne na Moravčíka. Na svetovom šampionáte v Taliansku 1990 nemohol chýbať a po ňom sa dobre predal do francúzskeho St. Etienne. Dovtedy „Ritko", ako ho prezývali pre pevné zakončenie nôh, hrával len za rodnú Nitru. „Keď sa mi na tréningu nestelo, postavil som sa pri tyčku a pozeral do slnka. Trénera mohol šľak trafiť." Priznáva, že futbal miloval, ale boli aj väčšie talenty. Netají ani to, že v Taliansku sa našim futbalistom, hoci hrali dobre, v neobvyklej atmosfére pred mnohými československými fanúšikmi, ktorí zrazu mohli cestovať, trochu triasli nohy.

JOZEF LOHYŇA

(najlepší československý športovec 1990)
Bol posledným československým aj prvým slovenským vlajkonosičom na olympiáde. Zavŕšil zlaté roky nášho športu v spoločnom štáte. Na olympiáde 1988 v Soule bol bronzový, o dva roky sa v Japonsku stal majstrom sveta. Soulské hry boli jediné v ére Československa, na ktorých brali Slováci viac medailí ako Česi.

991_elan_rabaka-r667-120x90.jpgELÁN

(film a album Rabaka)
Marketingová masáž fungovala už za socializmu. V roku 1989 sa pred skupinou Elán a filmom Dušana Rapoša Rabaka nedalo ujsť. Médiá boli plné správ o tom, že sa film a rovnomenný album Elánu pripravujú, že sa už nahrávajú a nakrúcajú, že už sú hotové, aj o tom, že kiná sú plné a album je úspešný. Od Tatier k Dunajúúú... znelo z rádia od rána do večera, logo s teniskou bolo úplne všade. S odstupom času treba priznať, že okrem chabých hereckých výkonov sa členom Elánu možno naposledy podarilo urobiť album, o ktorom sa dá povedať, že takmer každá pieseň bola hitom. O kvalite mladých slovenských hercov svedčí to, že oboch hlavných predstaviteľov do nenáročnej hudobnej komédie si autori priviezli z Maďarska.

team.jpgTEAM

(víťaz ankety Zlatý slávik)
Hoci Team s Pavlom Haberom nenakrúcal filmy, v čase tesne pred revolúciou vystriedal na mieste najpopulárnejšej slovenskej, a vtedy aj československej skupiny už spomínaný Elán. Vydržalo to niekoľko rokov. V roku 1989 vydal druhú platňu (prvá sa predávala na tony) a nikto nemohol prepočuť jeho tvrdenie, že má „prievan v peňaženke", čo už ani vtedy neznelo príliš presvedčivo. Z imidžu á la Bon Jovi si dnes bulvár uťahuje, hoci vtedy bol bežný.

MONTE ROSA

(hviezda jedného hitu)
Pre časť fanúšikov zneli ako „slovenský Depeš". To bol dôvod, prečo sa ich pesnička Sídliskové manekýnky v roku 1989 presadila v sledovanej televíznej relácii Triangel. O rok skôr pritom už mali Slováci možnosť vidieť svoje anglické idoly ako jednu z prvých západných kapiel osobne na koncerte v Prahe. Pre Monte Rosu nasledovalo niekoľko vypredaných koncertov, ale čas už napodobneninám neprial.

BANKET

(víťaz Bratislavskej lýry)
Richard Müller mal pred novembrom ešte ďaleko k sólovej kariére, no už bol dosť známy, najmä vďaka prvej, elektronickej, platni skupiny Banket. S druhou mu výrazne pomohol multiinštrumentalista Andrej Šeban, no nedocenený album sa na vtedajšie časy slabšie predával. Müller potom tlačil svojho dlhoročného kolegu do hitov, jedným z výsledkov bola pesnička Aj ty!. Nepatrí medzi najlepšie od Banketu, ale skupina s ňou v roku 1989 vyhrala súťaž Bratislavská lýra.

VIDIEK

(nová vlna)
V časoch, keď bol pýchou socialistického umenia folklór, objavili sa piati mladíci z obce Rovinka pri Bratislave, výzorom a navonok naivnými textami stelesňovali obsah najväčšieho hitu Vidiečan. Líder kapely Vidiek Ján Kuric už mal skúsenosti s režimom, ktorému sa nevideli dvojzmyselné nápevy typu Radšej budem dnes aktívny, ako zajtra rádioaktívny a tak jeho predchádzajúcu skupinu Ventil RG zakázal. Na debutový album Vidieka sa nakoniec dostal aj „ventilácky" hit Fajčenie škodí zdraviu.

Autor: her, pf, on, ju, aj, kk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 364
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 776
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 906
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 596
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu