SME

Merkelovej druhá vláda zníži dane

Nová nemecká vláda kancelárky Angely Merkelovej zníži Nemcom dane a urobí reformu zdravotníctva. Bude to robiť pomaly a opatrne.

Guido Westerwelle a Angela Merkelová sa na vláde dohodli rýchlo.Guido Westerwelle a Angela Merkelová sa na vláde dohodli rýchlo. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN, BRATISLAVA. Predpovede politológov vyšli presne. Koaličné rokovania boli rýchle, ale tvrdé.

Ani nie mesiac po parlamentných voľbách sa konzervatívny blok (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej a liberáli Guida Westerwelleho dohodli na koalícii.

Niekoľkokrát sa liberáli vyhrážali, že od stola odídu a len záverečné kolo rokovaní trvalo dvanásť hodín.

Pravicoví rivali si už tykajú

Na tlačovej konferencii však potom Guido (Westerwelle) familiárne vyhlásil, že si už so šéfom bavorskej CSU Horstom (Seehoferom) tyká. Šéfovia dvoch menších strán mali viac dôvodov oslavovať ako šéfka CDU kancelárka Merkelová.

V novej vláde má CDU sedem ministrov, liberáli (FDP) piatich a bavorská CSU troch. Nemecké médiá hovoria o vláde, ktorá stelesňuje spoločenské zmeny za 60 rokov po vojne.

Sedí v nej bezdetná kancelárka, homosexuálny šéf diplomacie, šľachtic ako minister obrany a prvý Aziat vo vláde na čele rezortu zdravotníctva. Najmladší člen kabinetu má 36, najstarší 67.

Liberáli si presadili úľavy na daniach vo výške 24 miliárd eur, čo bolo menej ako 35 miliárd, ktoré žiadali, ale viac ako 20 miliárd, čo chcela CDU.

Dostali do koaličnej zmluvy záväzok „daňové právo citeľne zjednodušiť a oslobodiť od byrokracie". To je naplánované na rok 2011.

Bavorská CSU si od januára 2010 presadila vyššie príspevky na deti do troch rokov, ktoré nechodia do jaslí a kancelárka Angela Merkelová pripustili zmeny len do takej výšky, aby neprišla o podporu Nemcov.

Reformu zdravotníctva, ktorá bude znamenať vyššie príspevky pre väčšinu z nich, odsunula po roku 2011. Na jej konci majú byť silnejšie súkromné zdravotné poisťovne, ktoré sa starajú len asi o 10 percent Nemcov.

Koalícia podľa očakávaní predĺžila životnosť jadrových elektrárni, ktoré mali skončiť v roku 2020, hoci stále nepovedala, ako jadro v budúcnosti nahradí. Chce vypracovať nový koncept.

Afganistan ako priorita

V zahraničnej politike chce viac pomáhať pri budovaní afganskej armády a polície, ale jej hlavný cieľ je čím skôr sa z Afganistanu stiahnuť.

Ambície Turecka stať sa členom únie podporuje, ale príliš na to netlačí. Ak sa to nepodarí, žiada pre moslimskú krajinu privilegované partnerstvo.

Nová vláda stavia na tom, že zníži dane, naštartuje spotrebu a ekonomiku a zabezpečí pracovné miesta. Stotisíc nezamestnaných stojí nemeckú kasu ročne dve miliardy eur.

Nový kabinet nepovedal presne, odkiaľ chce zobrať peniaze, o ktoré po znížení daní príde. Bojuje pritom s rekordnou zadlženosťou a kancelárka Merkelová sľúbila, že nebude zvyšovať dane.

Že to nie je jednoduchá úloha, naznačili aj úvahy budúcej vlády vytvoriť tzv. tieňový rozpočet, z ktorého by uhradila nové dlhy. Keďže vytváranie nových dlhov je medzitým ústavou zakázané, od nešťastného nápadu ustúpila.

Nemecko má novú vládu, reakcie na jej obsah a zostavu sú rôzne. Opozícia a odbory ju kritizujú, firmy a podnikatelia sú spokojní, hoci nie nadšení.

Šéf zamestnávateľov Dieter Hundt hovorí o „dobrom kompase" na nasledujúce roky, predseda Nemeckej priemyselnej a hospodárskej komory pre denník Berliner Zeitung hovoril o dobrom nábehu na reformy v čase, ktorý si žiada zásadnejšie zmeny.

Prekvapenia v Merkelovej novom kabinete

V novej vláde má CDU sedem ministrov, liberáli (FDP) piatich a bavorská CSU troch. Nemecké médiá hovoria o vláde, ktorá stelesňuje spoločenské zmeny za 60 rokov po vojne. Sedí v nej bezdetná kancelárka, homosexuálny šéf diplomacie, šľachtic ako minister obrany a prvý Aziat vo vláde na čele rezortu zdravotníctva. Najmladší člen kabinetu má 36, najstarší 67.

Philipp Rösler (FDP, 36) - vyštudovaný očný lekár je najväčším prekvapením. Doterajší minister hospodárstva v Dolnom Sasku nemá praktické skúsenosti s vedením rezortu zdravotníctva, ktorý teraz bude viesť, ani s pôsobením v spolkovej vláde. Presadil sa pri koaličných rokovaniach o zdravotníctve. Narodil sa vo Vietname a ako 9-mesačné dieťa ho adoptovali do Nemecka. Je prvým Aziatom vo vláde, prvým nemeckým ministrom, ktorý sa nenarodil v Európe, a najmladším členom vlády.

Wolfgang Schäuble (CDU, 67) - druhé prekvapenie, aj pre samotného Schäubleho, ktorý slúžil ešte za kancelára Helmuta Kohla. Ako doterajší minister vnútra si vyslúžil prezývku "veľký brat" za to, ako mohol štát sledovať ľudí, podozrivých z podpory terorizmu. Schäublemu sa nepáčilo zníženie daní, ako ho chceli liberáli, teraz na to bude dohliadať ako minister financií. Je lojálny a skúsený, od atentátu v roku 1990 sedí na invalidnom vozíku. Krátko bol predsedom CDU, po afére so sponzorskými darmi, musel v roku 2000 odstúpiť.

Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU, 37) - hviezda medzi nemeckými politikmi a šľachtic nemohol vo vláde chýbať. Doterajší minister hospodárstva sa za pár mesiacov vo vláde stal jedným z najpopulárnejších politikov, teraz bude viesť ministerstvo obrany a rozhodovať aj o tom, či Nemecko vedie v Afganistane vojnu, ako tvrdia vojaci, alebo je len v konflikte, ako tvrdil Guttenbergov predchodca Jung. Guttenberg má za manželku potomka prvého nemeckého kancelára Otta von Bismarcka.

Guido Westerwelle (FDP, 47) - vyštudovaný právnik a šéf liberálov dotiahol stranu v septembrových voľbách k rekordnému zisku a vybojoval vo vláde päť ministrov. Otvorený homosexuál bude vicekancelárom a šéfom diplomacie. V minulosti sa preslávil topánkami číslo 18, čo mal byť zisk vo voľbách , či vystúpením v reality show. Ešte pred vznikom novej vlády odmietol odpovedať novinárom na tlačovej konferencii po anglicky. Značne popracoval na svojom imidži, abz pôsobil ako dôveryhodný politik.

Angela Merkelová (55) - staronová kancelárka je hviezdou nemeckej zahraničnej politiky, doma si získala rešpekt pri vedení predchádzajúcej veľkej koalície, mnohí jej však vyčítajú, že príliš taktizuje a miluje kompromisy. Kritici tvrdia, že je viac sociálna demokratka ako konzervatívna politička. Je bezdetná, ako prvá žena v úrade kancelára podľa pozorovateľov málo hovorila o rodinnej politike a zrovnoprávnení mužov a žien. Snaží sa pôsobiť ako jej mužskí kolegovia v kabinete, takmer nehovorí o súkromí.

Miriam Zsilleová
FOTO - ČTK/AP. TASR/AP
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 714
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu