SME

Sudkyňa Dubovcová už dnes pôjde do práce

Disciplinárne konania boli dosiaľ pre ústavných činiteľov tabu. Zmenil to prípad sudkyne, ktorú chceli trestať za názor.

Tresty pre sudcov za názory sú podľa premiéra neprípustné. Ministerka Petríková si to nemyslela, Dubovcovej minulý týždeň pozastavila výkon funkcie.Tresty pre sudcov za názory sú podľa premiéra neprípustné. Ministerka Petríková si to nemyslela, Dubovcovej minulý týždeň pozastavila výkon funkcie. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Mlčanie najvyšších ústavných činiteľov sprevádza až na jednu výnimku dianie v slovenskej justícii.

Keď pätnásť sudcov už začiatkom septembra upozornilo na zneužívanie disciplinárnych konaní, verejnej reakcie sa od prezidenta, predsedu Národnej rady ani premiéra nedočkali. Práve im bol otvorený list adresovaný.

Problémy v súdnictve sú medzitým stále zjavnejšie. Až v sobotu sa ozval premiér Robert Fico, reagoval na prípad sudkyne Jany Dubovcovej, ktorá mala prísť o talár preto, že sa podpísala pod kampaň Červená pre Harabina, a za jeho verejnú kritiku.

Fico vyhlásil, že ani „v teoretickej rovine by nemala vzniknúť situácia, keď by bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov“.

Paška s Gašparovičom mlčia

Na otázky, prečo premiér reagoval až tento víkend, jeho hovorkyňa neodpovedala. Nevysvetlila ani to, aký je rozdiel medzi sudkyňou Dubovcovou a sudcom Petrom Paludom, ktorý má byť odvolaný z funkcie sudcu za to, že predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina verejne kritizoval, ale aj za to, že naňho podal trestné oznámenie.

har.jpg

Štefan Harabin na premiére filmu Jánošík. FOTO – ARCHÍV SITA

Disciplinárny návrh naňho Súdna rada podala deň potom, ako bol zverejnený otvorený list podpísaný aj Paludom. Zároveň mu aj dočasne pozastavili výkon funkcie a nemôže tak súdiť.

Na výzvu nezareagoval ani prezident Ivan Gašparovič. Cez hovorcu Mareka Trubača včera odkázal, že je presvedčený, že všetky podnety na disciplinárne konanie dôsledne preskúmajú disciplinárne senáty. Súdna rada ako nezávislý profesijný orgán by podľa neho nemala „rozhodovať politicky a nie je dobré, ak akýmkoľvek spôsobom dochádza k ovplyvňovaniu činnosti Súdnej rady“.

Predseda parlamentu Pavol Paška na otvorený list nereagoval a rovnako ani včera neodpovedal na otázku SME.

Dôvody mlčania ústavných činiteľov signatári otvoreného listu môžu len hádať. Sudca Krajského súdu v Trnave Dušan Čimo hovorí, že „v ich doterajšom rezervovanom postoji ich zrejme udržiaval diel spoluzodpovednosti za súčasné dianie“. Ak sa teraz premiér ozval, tak možno preto, že pri disciplinárnom návrhu na Dubovcovú sa už situácia vyhrotila do takej miery, že aj preňho bola neúnosná, hovorí Čimo.

Ministerke už stačí

Disciplinárne konanie voči Dubovcovej stopol jeho iniciátor, predseda Okresného súdu Banská Bystrica Ľubomír Bušík v sobotu. Hoci ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS ešte v piatok pozastavila Dubovcovej výkon funkcie, na ďalšom disciplinárnom konaní voči nej už netrvá. Návrh na to by mohla podať sama, včera však vyhlásila, že rozhodnutím Bušíka sa kauza skončila a sudkyňa bude môcť súdiť.

V utorok ráno dostala Dubovcová oznámenie o ukončení disciplinárneho konania. Keďže môže znova súdiť, nastúpila hneď do práce.

Petríková nezasiahne ani voči Bušíkovi, ktorý priznal, že návrh voči Dubovcovej stiahne, lebo sa podľa neho táto otázka stala predmetom politického boja. Ministerka to nevníma ako podľahnutie politickému tlaku.

Naopak, cez hovorcu Michala Jurčiho zaútočila na Dubovcovú, aby ona dokázala, ktorý politik Bušíka ovplyvňoval. Pripomenula tiež, že v minulosti pracovala na ministerstve spravodlivosti pod vedením Daniela Lipšica z KDH, ktoré chce Petríkovú odvolať.

Dubovcová hovorí, že by očakávala aspoň toľko slušnosti, že sa jej niekto za taký závažný zásah do života a občianskej a sudcovskej cti ospravedlní.

„Namiesto priznania si chyby na mňa ľudia, ktorým boli do rúk zverené významné kompetencie, ďalej útočia. Aby zakryli chybu, vymýšľajú si rôzne konštrukcie, ktoré vypovedajú o ich spôsobe myslenia a fungovania.“
Sudkyňa to považuje za také úbohé, že si ani nezaslúžia, aby ich žalovala.

Sudkyňa prišla o funkciu. Stačilo podozrenie

Ministerka spravodlivosti splnila, čo avizovala, Gabrielu Buľubášovú odvolala z funkcie. Tá to nepovažuje za prejav nedôvery.

BRATISLAVA. Gabriela Buľubašová dnes nastúpi na Okresný súd Bratislava I ako radová sudkyňa, nie ako predsedníčka súdu. O funkciu prišla po zverejnení informácie, že sa trestnú sudkyňu Martu Laukovú pokúsila ovplyvniť pri rozhodovaní.

Koncom júna mala podriadenej sudkyni na papieriku poslať cez sekretárku odkaz, aby prepustila z väzby muža obvineného z prevádzačstva. Buľubašová obvinenia odmieta. Prípadom sa už zaoberá prokuratúra.

Z postu predsedníčku odvolala ministerka spravodlivosti Viera Petríková. Či jej rozhodnutie znamená, že predsedníčka u nej stratila dôveru, neodpovedala. Cez hovorcu len odkázala, že sa tak rozhodla v záujme objektívneho vyšetrenia medializovaného prípadu. Až do prešetrenia sa nebude vyjadrovať.

„Nevnímam doručenie odvolania z funkcie predsedníčky ako prejav nedôvery zo strany ministerky, ktorú si hlboko vážim,“ povedala Buľubašová pre denník SME. „Považujem to z dôvodu medializácie, aby vo veci neboli špekulácie a žiadne vášne, politické tlaky a z dôvodu objektívneho prešetrenia podnetu, za absolútne správne.“

Buľubašová sa už v piatok pre médiá bránila tým, že Laukovej podnet na prokuratúru považuje za reakciu na jej preradenie z trestného úseku na civilný.

Dôvodom preradenia malo byť jej nekvalitné rozhodovanie a množstvo nevybavených vecí, čo môžu dokázať štatistické výkazy. Sudkyni minulý týždeň tiež zrušili možnosť pracovať doma, čo využívajú viacerí sudcovia. Za zrušenie jednoznačne hlasovala sudcovská rada.

Buľubašová zároveň napísala, že Lauková včera telefonovala podpredsedovi súdu Pavlovi Tomíkovi a tvrdila, že „ak súd neprehodnotí rozhodnutie o zrušení povolenia pracovať v domácom prostredí a o jej preradení na civilný úsek, požiada ministerstvo o hĺbkovú kontrolu na trestnom úseku.“

Podpredseda, ktorý podľa Buľubašovej vypracoval z telefonátu úradný záznam, sudkyni odpovedal, že „sa nenechá takýmto spôsobom zastrašovať, rozhodnutie súdu nemieni zmeniť, pričom jej vysvetlil, že dôvodom jej preradenia je len kvalita jej rozhodovacej činnosti a množstvo nevybavených vecí v jej oddelení“.

S Laukovou sa nám včera nepodarilo skontaktovať.

vev
Anketa: Aký je stav slovenského súdnictva a čo vám na ňom najviac prekáža?

mamojka.jpgMojmír Mamojka (Smer)

Žiaľ nikdy nebol ideálny, mohol by byť lepší aj teraz. Prekáža mi hlavne dĺžka konania a nevyspytateľnosť rozhodnutí.

tothova.jpgKatarína Tóthová (HZDS)

Nie je taký, aby sme s ním mohli byť spokojní. Je to už dlhotrvajúci stav, najmenej deväť rokov nemôžem byť so súdnictvom spokojná. Prekážajú mi prieťahy, najmä v trestnom konaní, keď si obžalovaní žijú fantastickým životom vzdialeným poctivému občanovi a pojednávania s nimi sa permanentne odročujú, lebo ich advokáti vždy nájdu skulinku v platnom práve.

rafaj.jpgRafael Rafaj (SNS)

Je nešťastné, ak sa súdnictvo politizuje a robí sa politika v súdnictve, a to na oboch stranách. Čo by ľudia najviac očakávali, je vymožiteľnosť práva. Sú totiž oblasti, kedy sa vymožiteľnosť dostáva až na hranu a potom veci končia na medzinárodnom súde.


bardos.jpgGyula Bárdos (SMK)

Stav je žalostný. To, čo sa deje a akým spôsobom, nepotrebuje ani komentár. Preto som zástancom názoru, že súdnictvo potrebuje zásadné zmeny.

zitnanska.jpgLucia Žitňanská (SDKÚ)

Súčasný stav vystihuje vysoká miera nedôveryhodnosti, ktorá sa týka schopnosti rýchlo, tak aj spravodlivo a kompetentne rozhodovať. Prekáža mi absencia schopnosti brániť sa tlakom zvonka ako aj tlakom mocných vo vnútri štruktúry.

lipsic.jpgDaniel Lipšic (KDH)

V súdnictve je dosť čestných sudcov, ale v súčasnosti sa moci v justícii chopila justičná mafia, pretože každý, kto nesúhlasí je okamžite perzekuovaný, každý kto sa pokúsi odhaliť nezákonnosti, je perzekuovaný. Dôvera je absolútne minimálna.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 742
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 365
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 428
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 054
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 912
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 707
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 507
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Neprehliadnite tiež

Diskusia prezidentských kandidátov v RTVS.

Väčšina ľudí na Slovensku považuje kritické médiá za pilier demokracie.


Podnikateľ Štefan Žiga (v popredí) a obhajcovia Sergej Romza (v pozadí vľavo) a Radko Timkanic (v pozadí vpravo) sedia v pojednávacej miestnosti na Špecializovanom trestnom súde.

O obžalobe podnikateľa z prečinu podplácania rozhodne Najvyšší súd.


SITA
Ilustračné foto.

Rozbíjal okná a dvere, bral peniaze aj cigarety.


Scenéria Veľkej Fatry.

Delimitačné protokoly majú len inventarizačný charakter, tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu