SME

Fico zobral Slotovi ministerstvo

(DOPLNENÉ 22:29) Premiér porušil koaličnú zmluvu. SNS už nemá ministerstvo životného prostredia. Slota mlčí.

Predsedovi vlády Robertovi Ficovi došla trpezlivosť. Z ministerstva životného prostredia poslal preč už tretieho človeka Jána Slotu z SNS.Predsedovi vlády Robertovi Ficovi došla trpezlivosť. Z ministerstva životného prostredia poslal preč už tretieho človeka Jána Slotu z SNS. (Zdroj: TASR)

Predseda vlády dnes dá návrh na odvolanie už tretieho ministra životného prostredia za uplynulých trinásť mesiacov. Hoci post patrí SNS, nového ministra od Slotu nebude Fico akceptovať. Dá tam svojho.

BRATISLAVA. V histórii Slovenska sa niečo podobné ešte nestalo. Najsilnejšia vládna strana Smer sa ani nie rok pred voľbami rozhodla zásadne porušiť koaličnú zmluvu. SNS včera prišla o ministerstvo životného prostredia. Premiér Robert Fico zo Smeru odvolá doterajšieho ministra Viliama Turského a do funkcie dosadí svojho nominanta.

„Dôvodom je opakovane preukázateľná nespôsobilosť nominantov SNS zvládnuť rozhodovacie procesy v rámci rezortu,“ povedal Fico.

Smer podľa neho rozhodnutie prijíma s vedomím všetkých rizík, aj toho, že SNS vystúpi z vládnej koalície. Fico svoje rozhodnutie oznámil predsedovi SNS Jánovi Slotovi už ráno. Slota v stredu nereagoval. Podľa hovorkyne sa vyjadrí v najbližších dňoch.

Ešte popoludní po rokovaní vlády sa minister Turský tváril, že o ničom nevie. „Žiadna kauza neexistuje,“ tvrdil Turský.

Predseda vlády si to však nemyslí. S SNS v rezorte životného prostredia skoncoval po tom, čo sa prevalil ďalší škandál s miliardovým tendrom. Na likvidáciu popolčeka si štátny Vodohospodársky podnik, ktorý patrí pod rezort, objednal firmu za 85 miliónov eur, hoci dostal aj o 27 miliónov eur lacnejšiu ponuku.

Riaditeľ Vodohospodárskeho podniku Peter Nemčok SME povedal, že konali na pokyn Slotovho priateľa a vysokého úradníka na ministerstve životného prostredia Pavla Tehlára. Ten figuroval aj v emisnej kauze.

Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že Fico dal Slotovi „ťažkú mocenskú ranu“. Podľa neho oprávnenú.
Napriek rane si politici myslia, že SNS vo vláde skôr zostane, ako odíde. Môže však nehlasovať za niektoré návrhy alebo podporiť odvolanie ministra Smeru, ak to opozícia navrhne.

„Nemyslím si, že je to koniec koalície,“ povedal Milan Urbáni z HZDS. Predčasné voľby nehrozia ani podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského a predsedu SMK Pála Csákyho. Koaličné strany podľa Hrušovského spája boj o štátne peniaze.

„Pre SNS je dôležitejšia vila, jachta, lietadlo Jána Slotu a nie urážanie sa,“ dodal Csáky.

SNS premýšľa

Minister školstva Ján Mikolaj ako nominant Slovenskej národnej strany (SNS) nevie, či odíde z funkcie po dnešnom prevzatí jedného z rezortov SNS najsilnejšou vládnou stranou premiéra Roberta Fica.

Zajtra (vo štvrtok) budeme sedieť. Musím si to utriasť v hlave, lebo také prchké reakcie nie sú dobré... Lebo to bude vážne,“ povedal Mikolaj pre agentúru SITA po vyhlásení premiéra, že je pripravený aj na odchod SNS z koalície.

Slotov exminister životného prostredia Jaroslav Izák očakáva, že útoky proti vládnej koalícii, aj v rámci nej, budú silnieť s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Nikto z tej situácie nemá radosť. Možno niekto za hranicami, kto nepraje Slovenskej republike,“ komentoval Ficove rozhodnutie porušiť koaličnú dohodu. „Je zrejmé, že tie útoky sú veľmi silné, aby SNS nebola vo vláde,“ dodal.

Poslanec za SNS Jozef Rydlo si myslí, že SNS by z koalície odchádzať nemala. „Osobne sa prikláňam k tomu, aby SNS zniesla aj toto príkorie,“ povedal pre SITA. „Pochopiteľne, je tu určitá hrdosť, určitá dôstojnosť, rozhodnutie bude na vedení strany.“

Premiérovi odkázal, že ako právnik veľmi dobre vie, že dohody sa majú dodržiavať. SNS by ale mala plniť svoje ideové ciele a ak to môže robiť vo vláde, mala by v nej zostať.“ Presadzovať ich môže len do takej miery, koľko dostala hlasov vo voľbách. Zisk SNS považuje za „neurčitý“, preto odporúča: „SNS môže skákať len tak, ako jej voliči dali hlasy.“

Slotu odsunul

„Do vymenovania nového ministra bude rezort riadiť jeden zo súčasných ministrov vlády,“ povedal premiér.
SNS podľa neho nie je schopná rezort riadiť a jeho riadenie poškodzovalo SNS aj celú vládu. Takýto krok podľa premiéra prospeje celej koalícii.

„Toto závažné rozhodnutie prijímame s vedomím všetkých rizík, ktoré môže vyvolať, vrátane odchodu SNS z vládnej koalície,“ povedal Fico s tým, že Smer je na to pripravený.

Premiér však dodal aj to, že odchod SNS z vlády nechce a v tomto zložení chce dovládnuť do „posledného dňa“ volieb.

„Pokiaľ by sme dnes toto rozhodnutie neurobili, pravdepodobnosť každej ďalšej spolupráce medzi Smerom a SNS vrátane spolupráce v budúcom volebnom období by sa približovala k bodu nula.“ Novinári nemali možnosť klásť otázky.

Turský bol vo funkcii len tri mesiace. Pred ním bol ministrom deväť mesiacov Ján Chrbet. Fico ho odvolal pre kauzu emisie. A to potom, čo Chrbet tvrdil, že zmluva na predaj emisií je dobrá, ale je na vláde, aby rozhodla o jej plnení. Fica nahnevalo, že Chrbet sa nevie za svoj rezort politicky postaviť. Zmluvu s emisiami vtedy ešte Fico nekritizoval.

Popolček plánoval Tehlár

Šéf Slovenského vodohospodárskeho podniku ukázal, kto stojí za popolčekovou kauzou.

BRATISLAVA. Riaditeľ štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Peter Nemčok prezradil, kto mu zadal prípravu popolčekového tendra, ktorý prispel k pádu ministra Viliama Turského. Má to byť Pavol Tehlár, vysoký úradník na ministerstve životného prostredia a človek blízky predsedovi SNS Jánovi Slotovi.

Tehlár je zapletený aj do nevýhodného predaja emisných kvót.

Tehlár podľa Nemčoka prinútil SVP, aby súťaž vypísal. „V závere roku 2008 som bol požiadaný pánom Tehlárom, aby som do plánu hlavných úloh podniku na rok 2009 zaradil aj úlohu Likvidácia popolčeka a škvary,“ spomína pre SME Nemčok. Okamžite informoval vtedajšieho ministra Jána Chrbeta.

„Oponoval som, že úloha nesúvisí s predmetom činnosti SVP,“ tvrdí Nemčok. Dal si vypracovať aj právne stanovisko. Podľa toho sa za istých okolností dá predpokladať, že SVP musí túto úlohu splniť. Toho sa chytil minister a napriek protestom Nemčoka uložil vodohospodárom pripraviť popolčekový tender.

Tender na odstraňovanie popolčeka z teplární vo Zvolene, Žiline a Martine vyhrala spoločnosť Esco, ktorá má za šesť rokov dostať viac ako 85 miliónov eur. Spoločnosť má byť prepojená na SNS aj Smer. Najnižšiu cenu dala spoločnosť Remas Servis. Táto firma bola vyradená z tendra, pretože nesplnila všetky požiadavky, „a to vôbec nie formálne“, napísal Nemčok.

Zápis, o ktoré požiadavky ide, má mať hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová. Tá včera materiál neposkytla. Viliam Turský ešte pred odvolaním tvrdil, že to, že zmluva stále platí, je v poriadku, keďže sa nerealizovala.
Podľa zistenia médií má Tehlár k šéfovi SNS Slotovi blízko. „Hovorí sa, že sú traja ľudia, ktorí môžu ísť k Slotovi bez zaklopania. Tehlár je jedným z nich,“ povedal Pravde zdroj blízky ministerstvu životného prostredia.
Katarína Ragáčová
Predčasné voľby nehrozia, nikto ich nechce

Smer sa spolieha na to, že Slota vo vláde zostane. Predčasné voľby by nikto nepodporil a menšinové vládnutie je v čase krízy problém.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera zakročil proti SNS. Porušil koaličnú zmluvu a zobral koaličnému partnerovi ministerstvo.

„Je to ťažký mocenský úder, ale opodstatnený,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. To, čo sa odohralo v rezorte životného prostredia, podľa neho prekročilo aj Ficovu hranicu únosnosti. Premiér pritom zo začiatku napríklad predaj emisií obhajoval.

Mesežnikov podobne ako viacerí politici očakáva, že SNS napriek tomu vo vláde zostane.

„Odchodom z vlády by prišli aj o tie benefity, ktoré majú v dvoch ďalších rezortoch,“ povedal politológ.
SNS riadi ešte ministerstvo výstavby, kde už tiež prišla tento rok o ministra pre nástenkový tender. Jediný, kto zostal vo funkcii od začiatku volebného obdobia, je minister školstva Ján Mikolaj.

„Nemyslím si, že je to koniec koalície. Nastala akurát táto zmena, ktorá je možno trošku tvrdá,“ tvrdí poslanec Milan Urbáni z HZDS.

Opozícia ukazuje na Fica

Aj HZDS sa už raz rozhodovalo, že odíde z vlády, keď premiér odvolal proti vôli strany ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Strana napokon zostala a za Jureňu nominovala Zdenku Kramplovú.
To, že Slota z vlády neodíde, si myslia aj opozičné KDH a SMK. SDKÚ včera na Ficov krok nereagovala.

„Táto vláda je to najhoršie, čo po voľbách mohlo vzniknúť a teraz sa to potvrdzuje. Premiér Fico za to nesie najväčšiu zodpovednosť, koná neskoro, až keď korupcia totálne prerástla cez celú jeho vládu,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Predseda SMK Pál Csáky tvrdí, že táto vláda je najskorumpovanejšia od roku 1993. Fico podľa neho škandály SNS dlho kryl.

„Hodnotím to ako pokrytectvo, mal konať skôr. Nesie za to politickú zodpovednosť,“ povedal Csáky. Zobrať do vlády HZDS a SNS označil za „fatálne zlé rozhodnutie“. Jednou z možností leta 2006 bolo zobrať aj KDH s SMK.

Predčasné voľby neschvália

Ak by Slota z vlády odišiel, Fico by mohol vládnuť menšinovo. V čase hospodárskej krízy by to však mohol byť problém, pretože by mu parlament už nič zásadné neschválil.

Na predčasné voľby by sa v parlamente zrejme nenašlo dosť hlasov. SNS a HZDS chcú vládnuť čo najdlhšie, opozičným stranám vyhovujú v čase krízy Ficove klesajúce preferencie. Mierny pokles naznačujú aj prieskumy verejnej mienky.

„O tom je predčasné hovoriť, najprv si počkáme na divadlo, čo sa chystá na vládnej úrovni,“ povedal Csáky o predčasných voľbách.

Monika Tódová
Chronológia zmien vo vláde Roberta Fica

4. júla 2006

  • Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval vládu SR na čele s Robertom Ficom. Desať členov kabinetu nominovala jeho strana Smer-SD. Dušan Čaplovič sa stal vicepremiérom, Viera Tomanová obsadila post ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny, ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák, Marek Maďarič ministrom kultúry, Ľubomír Vážny vedie rezort dopravy, Ján Počiatek rezort financií, Ľubomír Jahnátek rezort hospodárstva, Ján Kubiš rezort zahraničných vecí, Ivan Valentovič rezort zdravotníctva a František Kašický rezort obrany. Slovenská národná strana (SNS) nominovala do vlády troch ministrov - do funkcie ministra školstva Jána Mikolaja, do funkcie ministra životného prostredia Jaroslava Izáka a Marian Janušek sa stal ministrom výstavby a regionálneho rozvoja. Ministrom spravodlivosti sa stal Štefan Harabin a ministrom pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorých nominovala ĽS-HZDS.

27. novembra 2007

  • Prezident Ivan Gašparovič akceptoval návrh premiéra Roberta Fica a odvolal z funkcie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Podľa premiéra Fica minister pôdohospodárstva niesol politickú zodpovednosť v kauze okolo podozrivých prevodov na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Novou ministerkou pôdohospodárstva sa stala Zdenka Kramplová. Do funkcie ju nominovala ĽS-HZDS.

30. januára 2008

  • Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického, ktorý ho o to požiadal listom 29. januára. Minister sa rozhodol abdikovať po tom, ako rezort obrany čelil viacerým podozreniam v súvislosti so spornými verejnými obstarávaniami. Za nového ministra obrany vymenoval prezident štátneho tajomníka tohto rezortu Jaroslava Bašku.

3. júna 2008

  • Minister zdravotníctva Ivan Valentovič odovzdal abdikačné listiny prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Ako uviedol v Prezidentskom paláci, odchádza z osobných dôvodov. Premiér Robert Fico zopakoval, že voči Valentovičovej práci nemá žiadne výhrady. "Ja mu vyjadrujem plnú spokojnosť," uviedol predseda vlády. Za nového ministra zdravotníctva vymenoval prezident Richarda Rašiho, riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave.

18. augusta 2008

  • Prezident Ivan Gašparovič odvolal ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva Jaroslava Izáka a Zdenku Kramplovú. Novým ministrom životného prostredia sa stal Ján Chrbet a novým ministrom pôdohospodárstva Stanislav Becík.
  • Premiér Robert Fico požiadal 22. júla svojho koaličného partnera Jána Slotu, aby ministra životného prostredia Izáka, nominanta Slovenskej národnej strany (SNS), stiahol z funkcie. Dôvodom sú podľa premiéra dotácie z Environmentálneho fondu pridelené súkromným osobám v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickým princípom. SNS návrh premiéra Roberta Fica a jeho dôvody na výmenu Jaroslava Izáka akceptovala a 13. augusta Ján Slota informoval, že novým ministrom životného prostredia by sa mal stať doterajší poslanec NR SR za SNS Ján Chrbet.
  • Návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara odvolať ministerku pôdohospodárstva Zdenku Kramplovú prijal premiér Robert Fico 14. augusta. Podľa medializovaných informácií mali byť dôvodom Kramplovej odvolania kontroverzné dary pre jej ĽS-HZDS, ako aj údajné chyby pri verejnom obstarávaní na ministerstve. Ona sama túto zodpovednosť odmietla. Zdroje z ĽS-HZDS v ten istý deň informovali, že novým ministrom pôdohospodárstva by sa mal stať Stanislav Becík, predseda Združenia agropodnikateľov, družstvo Dvory nad Žitavou.

26. januára 2009

  • Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ktorý odišiel do Ženevy za výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN. Kubiš mal z vlády odísť o niekoľko dní skôr, vo funkcii zostal dlhšie na žiadosť premiéra Roberta Fica, aby pomohol pri rokovaniach o plynovej kríze.
  • Novým ministrom zahraničných vecí sa stal Miroslav Lajčák, ktorý pôsobil ako Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva a špeciálny predstaviteľ Európskej únie v Bosne a Hercegovine.

15. apríla 2009

  • Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariana Januška a na jeho miesto vymenoval Igora Štefanova, ktorý bol dovtedy riaditeľom Agentúry na podporu regionálneho rozvoja na ministerstve výstavby. Janušek odstúpil z funkcie po tom, ako ho k tomu vyzval premiér Robert Fico po zverejnení výsledkov kontroly sporného nástenkového tendra. Štefanov je nominantom SNS a Januška nahradil napriek tomu, že sa takisto podieľal na príprave spomínaného tendra v rezorte výstavby.

6. mája 2009

  • Prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta v súvislosti s predajom emisných kvót. Dôvodom bolo podľa predsedu vlády politické zlyhanie ministra. Dočasne Chrbetov rezort viedol minister školstva Ján Mikolaj.
  • Premiér Fico sa rozhodol, že Chrbeta nechá odvolať, keď od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s americkou firmou Interblue Group o predaji emisných kvót. Premiéra rozhnevalo, že sa takto chcel zbaviť veci, za ktorú ako minister zodpovedá. "Takého ministra, ktorý sa skrýva za sukňu vlády, ja nepotrebujem vo vláde SR," vyhlásil Fico s tým, že ak bol Chrbet presvedčený o výhodnosti zmluvy, mal za ňu bojovať.

20. mája 2009

  • Prezident Ivan Gašparovič vymenoval za ministra životného prostredia Viliama Turského, ktorého navrhla SNS a akceptoval premiér Robert Fico. Viliam Turský bol štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR.

23. júna 2009

  • Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Dočasne rezort viedol premiér Robert Fico. Prezident Harabina vzápätí vymenoval na návrh Súdnej rady za predsedu Najvyššieho súdu SR na päťročné obdobie.

3. júla 2009

  • Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval za ministerku spravodlivosti a podpredsedníčku vlády Vieru Petríkovú. Petríková bola doteraz predsedníčkou Okresného súdu vo Vranove nad Topľou a podpredsedníčkou Súdnej rady SR. Do funkcie ju navrhol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

19. augusta 2009

  • Predseda vlády Robert Fico avizoval, že vo štvrtok 20. augusta dá prezidentovi návrh na odvolanie ministra životného prostredia Viliama Turského. Zároveň avizoval, že napriek Koaličnej zmluve sa nebude riadiť tým, že post ministra životného prostredia patrí SNS, a to aj v prípade možnosti vystúpenia SNS z vládnej koalície. Turského vymenoval prezident za šéfa rezortu životného prostredia 20. mája 2009. Navrhla ho SNS a akceptoval premiér Robert Fico. Turský bol predtým štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva SR. Dôvodom pre odvolanie sú kontroverzné obchody a tendre, ktoré sprevádzajú rezort životného prostredia už z čias Turského predchodcu Jána Chrbeta.
sita

Autor: Katarína Ragačová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 925
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 658
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 723
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu