Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Zahraničie | Obama: 21. storočie budú formovať americko-čínske vzťahy

Obama: 21. storočie budú formovať americko-čínske vzťahy

WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama sa domnieva, že dejiny 21. storočia budú utvárať vzťahy medzi USA a Čínou. Toto presvedčenie vyjadril na úvod dvojdňového strategického a ekonomického dialógu oboch veľmocí, ktorý sa dnes začal vo Washingtone.

Prehĺbenie spolupráce Spojených štátov a Číny je podľa Obamu nevyhnutné na riešenie kľúčových svetových problémov, vrátane globálnej ekonomickej recesie a šírenia jadrových zbraní a sporných nukleárnych programov Severnej Kórey.

"Vzťah medzi USA a Čínou bude formovať 21. storočie. Sme pripravení dosahovať stály pokrok pri riešení niektorých z hlavných problémov našej doby," vyhlásil Obama. Súčasne pripustil, že Peking a Washington nemajú rovnaké názory na všetky otázky.

Prevažnú časť svojho vystúpenia venoval americký líder ekonomickým aspektom, okrajovo sa však dotkol aj kontroverznej otázky ľudských práv. Vyzval pritom Čínu na rešpektovanie práv etnických a náboženských menšín.

Američania "majú silnú vieru v rešpekt a ochranu ľudských práv a slobodu prejavu. Týka sa to etnických a náboženských menšín v Číne a rovnako aj v USA," konštatoval šéf Bieleho domu.

Diskusie na vysokej úrovni vo Washingtone sú pokračovaním ekonomického dialógu, ktorý odštartovala administratíva predchádzajúceho amerického prezidenta Georgea W. Busha. Obama rozšíril rozhovory o oblasť zahraničnej politiky.

Zdroj: AP, Reuters

pondelok 27. 7. 2009 16:56 | tasr
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Barack Obama počas prejavu, v ktorom vyslovil odhodlanie zintenzívniť americko - čínske vzťahy aj v oblasti zahraničnej politiky.

Barack Obama počas prejavu, v ktorom vyslovil odhodlanie zintenzívniť americko - čínske vzťahy aj v oblasti zahraničnej politiky.

Foto: TASR

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ