SME

Boj o ulice, prichádza čínsky prezident

Chu Ťin­tchao má hovoriť o obchode. Ľudské práva zostanú aktivistom.

Prívrženci v Číne potláčaného hnutia Falun Gong sa včera pred Prezidentský palác dostali. Dnes sa im to zrejme nepodarí.Prívrženci v Číne potláčaného hnutia Falun Gong sa včera pred Prezidentský palác dostali. Dnes sa im to zrejme nepodarí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa dnes v Bratislave privítajú jeho krajania, ktorí žijú na Slovensku. Čínsky prezident k nám prichádza prvýkrát a dvojdňová návšteva je pre miestnu komunitu - oficiálne tisícovú - veľkou udalosťou.

„Je to pre nás veľká česť a veľmi sa tešíme, že náš prezident príde do takej malej krajiny, ako je Slovensko. Znamená to, že Čína si váži aj Slovensko rovnako ako veľké krajiny,“ hovorí obchodník a podpredseda Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku Ji Xingmin.

Sviatok pre Číňanov

Program
Dnes
  • 15.15 – privítací ceremoniál,
Prezidentský palác
  • 15.40 – rokovanie s prezidentom Ivanom Gašparovičom
  • 15.50 – rokovanie s delegáciami
  • 19.30 – slávnostná večera
Zajtra
  • 8.30 – Raňajky čínskych
a slovenských podnikateľov za účasti prezidentov
  • 10.15 – stretnutie s predsedom Národnej rady Pavlom Paškom
  • 10.50 – stretnutie s predsedom vlády Robertom Ficom
  • 15.30 – návšteva hradu Devín
s ministrom kultúry Marekom Maďaričom.

Obchodník Luo Yunbiao dopĺňa, že ani v Číne nie je samozrejmé stretnúť hlavu štátu. Ulice bratislavského Starého mesta sú pripravení obsadiť aj preto, aby „zabránili zlým ľuďom robiť neporiadok“. Postarajú sa o to zástupcovia Zväzu čínskych podnikateľov, Únie Číňanov a Čínsko-slovenskej spoločnosti pre rozvoj vzájomnej spolupráce.

To, že pre Číňanov je návšteva Chu Ťin-tchaa veľká udalosť, politologička Gabriela Pleschová vysvetľuje aj propagandou komunistického režimu.

„Čínske vedenie, ktoré stelesňuje prezident, je vždy dobré od cisárskych čias. Je to vec kultúry. Okrem toho Čína kladie veľký dôraz na vlastenectvo, v posledných rokoch až nacionalizmus,“ vysvetľuje politologička a autorka knihy Export do Číny a podnikanie v Číne.

Obchod a obchod

Hlavnou témou rokovaní budú ekonomické vzťahy. Obchod za kľúčový označoval vo februári 2007 počas návštevy Číny aj premiér Robert Fico. „Čína s 1,3 miliardy obyvateľov slovenský trh veľmi nepotrebuje, ale my ju áno,“ povedal vtedy po stretnutí s premiérom Wen Ťia-paom.

Porušovanie ľudských práv Chu Ťin-tchaovi pripomenie šesť slovenských mimovládok napriek tomu, že Staré mesto im zakázalo zhromaždenie pred Prezidentským palácom. Či sa dostanú na dohľad čínskej hlavy štátu, je neisté. Priestor pred palácom si na oba dni návštevy „rezervovala“ Kancelária prezidenta. Tvrdí, že z bezpečnostných dôvodov. Okolité ulice patria trom čínskym združeniam.

„Prezidentská kancelária zdôvodnila rezerváciu námestia vlastným zhromaždením. Pozvali sme teda občanov, aby sa na zhromaždení zúčastnili individuálne a podporili dodržiavanie ľudských práv v Číne,“ hovorí Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu.

Oficiálny protest uskutočnia mimovládky na Banskobystrickej ulici. Bratislavčania sa musia pripraviť na uzavreté ulice a bezpečnostné zóny, policajtov v uliciach a ostreľovačov na strechách. Čínskeho prezidenta postrážia podobne ako pápeža či kráľovnú Alžbetu.

Kvôli návšteve čínskeho prezidenta aktivisti "osladili" nedávnu inauguráciu Ivana Gašparoviča do prezidentského úradu.

Chu oddialil zmeny v Číne

Mohol vyzliecť ekonomickú veľmoc z leninistickej kazajky. Namiesto toho sa vrátil k cenzúre a zatýkaniu.

PEKING, BRATISLAVA. Jeho meno neutkvie v pamäti tak ako Barack Obama či Vladimir Putin. Keď sa však hovorí o najvplyvnejších mužoch sveta, zaznieva hneď po nich, ak nie pred nimi. Chu Ťin­tchao (66) stojí na špici nomenklatúrnej čínskej mašinérie a už sedem rokov riadi miliardovú Čínu, kde je pre masy – ako to už u čínskych vodcov býva – hrdinom.

Keď sa stal prezidentom, pre mnohých bol čiernym koňom, ktorý po uvoľnení ekonomiky a súkromného podnikania v krajine príde aj s politickým uvoľňovaním. Chu sa však čínskym Gorbačovom nestal.

Chu Ťin­tchao je veľmi zarytý komunistický líder.

Liou Ťün­ning, Čínsky kultúrno­výskumný inštitút

Vyrastal v chudobných pomeroch, keď mal sedem, zomrela mu matka a počas kultúrnej revolúcie odsúdili otca. Aby očistil jeho meno, chcel sa v rebríčku komunistickej hierarchie vyšplhať čo najvyššie.

Do strany vstúpil v roku 1964 počas štúdií na univerzite v Pekingu. Vodný inžinier začínal na lokálnej úrovni a vypracoval sa. Keď v roku 1980 Teng Siao­pching hľadal nové tváre, Chu bol pripravený. Vyšvihol sa na šéfa komunistickej mládeže a predsedu strany v Tibete, kde počas protestov vyhlásil stanné právo. Krok, ktorý neskôr strana použila aj pri protestoch na námestí Tien­an­men.

V roku 1992 ho menovali do sedemčlenného politbyra, čo bol signál, že s ním rátajú ako s novým lídrom. Keď sa stal oficiálne šéfom strany, štátu aj armády, naplno sa prejavila jeho tvrdá stranícka línia.

Výrazne zasiahol proti slobode médií aj proti disentu. Počet väznených aktivistov značne stúpol. V zahraničnej politike odstúpil od orientácie na USA a začal dialóg s Venezuelou a Iránom, Čína pod jeho vedením je dravec obsadzujúci trhy a nerastné bohatstvo v Afrike, Ázii, Európe i Spojených štátoch.

toh
Falun Gong začal hladovku

V Číne ich prenasledujú, nasledovníkov majú aj u nás. Hnutie Falun Gong je o cvičení, ktoré má zušľachtiť telo i myseľ. Jeho slovenskí nasledovníci budú počas návštevy čínskeho prezidenta protestovať proti porušovaniu ľudských práv aj hladovkou.

„Cvičenie vzniklo s podporou čínskej vlády v 90. rokoch. Keď počet nasledovníkov Falun Gongu presiahol počet členov komunistickej strany, režim sa zľakol a postavil ho mimo zákona,“ hovorí šéf Falun Gongu na Slovensku Marek Tatarko.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie hovoria, že dodnes v Číne umučili a zavraždili viac ako tritisíc ich členov. Čína údajne zriadila aj koncentračné tábory.

mk
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 674
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 569
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu