V Iraku odstránili sochu topánky, ktorú hodil do Busha novinár
TIKRÍT. Bronzovú sochu topánky, ktorú odhalili tento týždeň v irackom meste Tikrít na počesť novinára, ktorý hodil topánku do exprezidenta USA Georgea Busha, dva dni po jej odhalení odstránili.
Príkaz na odstránenie sochy dal guvernér provincie Salahiddín. Informoval o tom Šáha al-Džubúrí, šéf detskej nadácie, na ktorej pozemku bola socha umiestnená. Nadácia sa stará o deti, ktorých rodičia zahynuli od americkej invázie Iraku v marci 2003.
Autorom tri metre vysokej sochy je umelec Laís al-Amarí. Ako inšpirácia mu poslúžil incident, počas ktorého novinár Muntadar al-Zaidí hodil do Busha svoje topánky na tlačovej konferencii v Bagdade. Reportérovi TV stanice al-Bagdadíja teraz hrozí až 15 rokov väzenia za "násilie voči zahraničnej hlave štátu počas oficiálnej návštevy".
sobota 31. 1. 2009 15:12 | sita
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Súvisiace články:

Foto: SITA/AP

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
PLATENÉ
- Bývalý americký novinár: Západ Slovensko rešpektuje, Východ obdivuje 16 010
- Zápisník: Kde dovolenkujú bohatí Číňania? Na nemeckých diaľniciach 4 799
- Lietadlo pristálo na letisku v Newarku na bruchu, nevysunul sa mu podvozok 4 705
- Asad nevidí vo vyjednávaní riešenie sýrskeho konfliktu 1 299
- Mount Everest zdolala prvá žena zo Saudskej Arábie 661
- Sýrskou metropolou otriasol výbuch, povstalci obsadili dediny lojálne Asadovi 470
- Boeing 737 začal horieť pri pristávaní na moskovskom letisku 376
- Newyorčanov pobúrila výstava. Fotograf tajne cez okná snímal ich život 265
- Vysoko postavenú pakistanskú političku zastrelili pred jej domom 264
- Americký generál kritizuje Rusko za predaj zbraní Sýrii 207



















