Policajti už bijú ľudí menej. Štatisticky

Ministerstvo vnútra vykazuje menej sťažností na násilných policajtov. Mimovládne organizácie tomu nedôverujú.

Dva najznámejšie policajné zásahy z minulého roka – zadržanie kazašskej novinárky Bali Marzecovej a útok policajta na sprejera  s povolením na sprejovanie. Oba prípady náhodou zachytila kamera.Dva najznámejšie policajné zásahy z minulého roka – zadržanie kazašskej novinárky Bali Marzecovej a útok policajta na sprejera s povolením na sprejovanie. Oba prípady náhodou zachytila kamera. (Zdroj: TA3 A ŠTEFAN HORVÁTH)

BRATISLAVA. Policajnej brutality na Slovensku ubúda. Aspoň podľa čísiel, ktoré dnes do vlády predkladá ministerstvo vnútra. V materiáli píše, že na násilných policajtov sa v prvom polroku tohto roka sťažovalo iba 75 ľudí, čo je o tretinu menej ako za rovnaké obdobie vlani.

Väčšina sťažností bola podľa ministerskej inšpekcie neoprávnená. V 61 prípadoch pochybenie kolegov odmietla, sedem prípadov postúpila nadriadeným policajtov na posúdenie, či použitie donucovacích prostriedkov bolo primerané.

Trestné stíhanie začala iba v siedmich prípadoch, dva z nich už zastavila, dva rieši iba ako diciplinárny priestupok a dva stále prešetruje. Obvinenie konkrétneho policajta zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a ublíženia na zdraví padlo iba v jednom prípade – keď policajti zo Zemianskej Olče vo februári predviedli na stanicu 40-ročného muža a tam mu vykrútili ruky a kopli ho.

Vlani za celý rok inšpekcia prešetrovala 164 sťažností, trestné stíhanie začala v štrnástich prípadoch. Koľko z nich sa skončilo obvinením, ministerstvo neuvádza.

Novinárka, sprejer, flautista

Disciplinárne boli vlani policajti potrestaní napríklad za zásah proti kazašskej novinárke Bali Marzecovej, ktorá k nám prišla demonštrovať proti kazašskému autokratickému prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi. Policajti ju pred prezidentským palácom surovo naložili do auta a odviezli. O niekoľko dní ju v Poľsku operovali pre krvácanie do brucha. Jedného zasahujúceho policajta ministerstvo prepustilo, druhému tri mesiace krátili plat.

Zrážky z platu pocítil aj policajt, ktorý v Trnave zlomil nos sprejerovi, ktorý mal na striekanie povolenie. Naopak, kukláči, ktorí v nitrianskom klube Naozzay natrhli peru flautistovi, lebo nepočul ich výzvu, potrestaní neboli.

Mimovládky neveria

Riaditeľka mimovládnej organizácie Občan a demokracia Šarlota Pufflerová hovorí, že štatistika ministerstva je problematická, lebo prípady prešetrujú kolegovia policajtov. „Mnohí ľudia trestné oznámenia možno ani nepodali, lebo sa polície už po útoku báli alebo jej nedôverovali.“

Podobný názor má aj Amnesty International Slovensko, ktorá políciu za brutalitu viackrát kritizovala aj v minulosti. „Sme skeptickí voči oficiálnym číslam ministerstva vnútra. Vyšetrovanie policajtov inšpek­ciou ministerstva by sa malo prehodnotiť a nahradiť nezávislým inštitútom,“ myslí si riaditeľ slovenskej pobočky organizácie Branislav Tichý.

Ministerstvo vnútra odmieta, že by inšpekcia policajtom nadržiavala. „Zo strany oznamovateľov ide dlhodobo o účelové podania s cieľom oslabiť dôkaznú situáciu voči sebe a dosiahnuť zníženie výšky hroziaceho trestu, či vyhnúť sa stíhaniu,“ konštatuje sa v správe. „Častá je tiež snaha o odvetu proti zakročujúcim policajtom.“

Policajtov poučia

Ministerstvo minulý týždeň zverejnilo na internete formulár, v ktorom sa ľudia môžu na policajtov sťažovať aj anonymne.

Neodôvodnené násilie medzi policajtmi chcú podľa hovorkyne ministerstva Silvie Mihálikovej znížiť aj poukázaním na potrestaných kolegov. Neetickému správaniu policajtov chcú predchádzať aj prednáškami na rezortných školách.

Dosiaľ najvážnejším prípadom policajnej brutality v rámci samostatného Slovenska bol prípad Róma Karola Sendreia z roku 2001. Päťdesiatjedenročný muž zomrel na následky mučenia na policajnej stanici v Revúcej. Utrpel desiatky vonkajších a viacero vážnych vnútorných zranení. Za prípad Slovensko opakovane kritizovala Amnesty International.

Podania – prvý polrok 2008

75 podaní

61 odmietnutých

7 postúpených nadriadeným policajtov

7 začatých trestných stíhaní a z toho:

2 prípady odmietnuté

2 prípady postúpené na disciplinárne konanie

2 prípady sa ešte prešetrujú¶

1 obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a ublíženia na zdraví


Zdroj: ministerstvo vnútra

Autor: Michal Piško © SME

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu