Byť neonacistom je v móde

Štúdiu neonacistických hnutí sa MATEJ PAVLÍK zo združenia Enough venuje takmer sedem rokov. Hovorí, že už o nich získal celkom slušný prehľad. Naďalej chce preto ostať v anonymite, svoju tvár neodhalí.

Aktivista Matej Pavlík napísal štúdiu o nacistickej symbolike, ktorú na štadiónoch na Slovensku dlhé roky používali futbaloví chuligáni. Po jej zverejnení polícia začala proti takýmto vlajkám zasahovať. Pracuje pre združenie Enough, ktoré monitoruje extréAktivista Matej Pavlík napísal štúdiu o nacistickej symbolike, ktorú na štadiónoch na Slovensku dlhé roky používali futbaloví chuligáni. Po jej zverejnení polícia začala proti takýmto vlajkám zasahovať. Pracuje pre združenie Enough, ktoré monitoruje extré (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Očakávali ste zrušenie Slovenskej pospolitosti alebo vás to pred týždňom zaskočilo?

Hneď ako prišla reakcia premiéra Roberta Fica na jednotlivé extrémistické činy, tak som to očakával. Ale len ako nejaký populistický krok. Nepovažujem to za nejaký reálny krok, lebo pospolitosť tu existovala trinásť rokov.

Sú pochybnosti o tom, že bolo rozhodnutie ministerstva vnútra protizákonné namieste?

To by som nechal na právnikov, ale podľa mňa ide len o dokázanie maďarskému premiérovi, že na Slovensku sa niečo robí a v Maďarsku nič. Žiadny reálny význam to nemá. Pospolitosť bude podľa mňa ďalej fungovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aká bude teda reakcia jej členov?

Pospolitosť bola dosť výnimkou medzi krajne pravicovými hnutiami. V tom, že fungovala ako občianske združenie, lebo veľa týchto hnutí pôsobí na báze nezávislých iniciatív, ktoré nemajú právny základ. Preto si myslím, že činnosť týchto jedincov sa veľmi neobmedzí tým, že sa zruší právny status občianskeho združenia.

Koľko mala pospolitosť členov?

To je veľmi ťažké, pretože táto krajne pravicová scéna je veľmi previazaná v podstate od krajného nacionalizmu až po otvorený neonacizmus. V tých najlepších rokoch, kedy bol reálny dôvod na zrušenie združenia, kedy vznikla aj politická strana, tak mohla mať pospolitosť tak okolo päťsto členov a aktívnych sympatizantov.

Ktoré ďalšie hnutia sú rovnako silné?

Neexistuje priame prepojenie medzi pospolitosťou a nejakou ďalšou organizáciou. Na Slovensku ale je možné vidieť rôznu paletu od Nového slobodného Slovenska, čo je krajný nacionalizmus, cez Slovenskú národnú jednotu, čo je tiež krajne nacionalistická organizácia až po Slovenskú pospolitosť, ktorá sa už dá radiť k extrémnej pravici ako napríklad aj Národný odpor Slovensko po prípade hnutie Blood & Honour.

SkryťVypnúť reklamu

Akí boli v pospolitosti členovia? Sú napríklad rovnako akční a zorganizovaní, ako skupiny v Čechách, kde aj nedávno v Litvínove pri útoku na rómske sídlisko bolo vidieť, že dokážu si svoje akcie dobre naplánovať?

V podstate všetky tieto krajne pravicové trendy prichádzajú na Slovensko v určitých vlnách, cez Nemecko do Čiech a odtiaľ na Slovensko. Tá česko-slovenská previazanosť je determinovaná historicky, pričom na Slovensku existuje dvoj až trojročné omeškanie oproti vývoju v Čechách. Ide o to, že u nás nie je tá scéna až tak silná, respektíve nie je tak dobre organizovaná. V Čechách je to dané tým, že dobre tam funguje hnutie Národný odpor, ktorý má aj veľa prívržencov. Rovnako silu naberá aj hnutie autonómnych nacionalistov.

Znamená to, že slovenskí neonacionalisti sú vďaka tomuto sklzu v organizovaní sa zaostalejší?

SkryťVypnúť reklamu

Ide aj o to, že to hnutie nie ej až tak rozšírené ako v Čechách, respektíve majú aj veľa členov, ale už dlhé roky tu funguje dezorganizácia.

Vďačíme tejto dezorganizácii aj tomu, že sme tu u nás taký útok na rómske sídlisko ešte nezažili? Nepríde to teda s časom?

Nedá sa to vylúčiť. Ale aj pred pár týždňami sa na internete objavila výzva na biely pochod v Košiciach. Malo to byť takou skúškou teploty spoločnosti, či sa má vôbec uskutočniť a bol inšpirovaný prvou litvínovskou demonštráciou spred dvoch mesiacov. Tá inšpirácia a previazanosť z Čiech existuje, internetová komunikácia sa rozvíja, preto sa dá očakávať, že raz to príde aj sem.

Marián Kotleba bol dlho na čele pospolitosti. Má v nej stále hlavné slovo?

Vylúčiť sa to nedá, ale skôr ho považujem za takú šedú eminenciu pospolitosti. On si vydobyl taký kult osobnosti počas toho diania v rokoch 2005 a 2006 a tento kult stále sprevádza, hoci pospolitosť ako taká upadá. Od jej zákazu ako politickej strany sa začal jej pád a odchodom Kotlebu z pozície vodcu pokračuje. Už nie je tak akčná ako v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Silnie nejaké iné hnutie, ktoré by mohlo zastať jej pozíciu?

Na Slovensku to skôr funguje na báze iniciatív ako aktivít jednotlivých občianskych združení. Sú viac rozdrobení, ale vďaka internetovej komunikácii sa začínajú združovať. Aj 17. november bol toho dôkazom, pretože demonštrovalo na uliciach 500 ľudí. Čo je dosť ojedinelé.

Kotleba je z Banskej Bystrice, kde bol práve na výročie Krištáľovej noci popísaný pomník SNP nacistickými symbolmi. Súvisí to spolu?

Vylúčiť sa to nedá, lebo pospolitosť mala celkom silnú pozíciu v Bystrici. Okrem toho Slovenská pospolitosť na svojej stránke označuje SNP ako žido-boľševický puč proti slovenskej štátnosti.

Kde na Slovensku je teraz neonacistické jadro?

Určite je to Bratislava, i keď práve vďaka komunikácii so zahraničím začína silnieť Považie, Nové Mesto nad Váhom a okolie. Dôkazom je aj činnosť autonómnych nacionalistov Považie, ktorí vznikli na báze autonómnych nacionalistov v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s Nitrou, ktorá sa tiež často spomína v médiách?

V Nitre existuje podhubie hnutí, ktoré silneli od 90. rokov a bolo len otázkou času, kedy sa to tu zjednotí. V Bratislave sa to podarilo celkom slušne zjednotiť najskôr okolo Slovenskej pospolitosti a teraz okolo Ultras Slovan Pressburg. V Nitre sa zjednotili okolo Národného odporu, ktorý mal dobrú previazanosť s futbalovými chuligánmi. Národný odpor neviazal len Nitru, ale aj dosť veľké okolie.

Je bežné, že slovenskí neonacisti chodia na zahraničné akcie tak, ako bol nedávno Kotleba v Litvínove? Chodia len do Čiech?

Nie, chodia aj inam. Slovenská pospolitosť si vytvorila celkom dobré vzťahy so srbským Obrazom a naviazala aj styky s rumunskou ultrapravicovou organizáciou Noua Dreapta. Majú kontakty na celú Európu. Slovenská scéna nie je tak veľká, ale je vo veľkej miere previazaná na bývalých tvrdých nacistov okolo Blood & Honour Slovakia, ktorá už nie je v súčasnosti veľmi funkčná.

SkryťVypnúť reklamu

Ak hovoríte, že Slovenská pospolitosť aj Blood & Honour upadajú, v akom štádiu sú tie ostatné hnutia?

V súčasnosti naberajú silu hnutia, ktoré fungujú na báze leader less resistance, ktoré sú hnutiami odporu bez vodcu, čo je systém autonómnych nacionalistov alebo Národného odporu.

V čom sú iní ako pospolitosť?

Príliš sa nemaskujú svojou ultrapravicovou ideológiou. Bunky autonómnych nacionalistov sa začínajú prejavovať ako tzv. anti antifa, čo je zase hnutie vychádzajúce priamo z nemeckej školy, ktoré sa primárne orientuje na likvidáciu aktívnych antifašistov. Ale organizácie typu pospolitosť dávajú dôraz na to, čo si môžu dovoliť v rámci právneho poriadku. Nekonajú až tak undegroundovo ako tieto hnutia.

Nie sú takéto hnutia nebezpečnejšie?

SkryťVypnúť reklamu

V podstate áno, lebo hnutie, ktoré nie je viditeľné a je ho ťažšie mediálne zdiskreditovať, odhaliť jeho pravú podstatu, dokáže získať väčší vplyv v médiách, respektíve tváriť sa relevantnejšie. Dokáže prenášať niektoré svoje názory cez spriaznené serve do spoločnosti. Napríklad beo.sk vychádza z veľmi krajne pravicového, antisemitského prostredia. V tom je to nebezpečenstvo, lebo tieto serve sa začínajú považovať za relevantné zdroje. Bežný čitateľ nevidí to pozadie, takže nevie posúdiť relevantnosť tej informácie, ktorá je tam vždy nejako účelovo skreslená.

Tak, ako chodia slovenskí neonacisti do zahraničia, je rovnako bežné to, čo sa stalo v Dunajskej Strede, že na futbal prišli chuligáni z Budapešti, hoci ich klub nehral?

V podstate na maďarsko-slovenskej osi to existuje iba na úrovni Dunajskej Stredy a Ferencvárosu, prípadne ďalšie budapeštianske kluby. Ale na inej báze to funguje. Dlhé roky existuje družba Slovan - Brno, tak isto Žilina - Góral Ziwiec, čo je poľský klub. Rovnako aj Banská Bystrica má družbu s GKS Belchatow, ďalším poľským klubom. Košice s Nitrou majú veľmi priateľské vzťahy so Spartou Praha.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to tak, že neonacisti sa sústredia pri futbale?

Ide o významný pud násilia. Človek, ktorý má rád násilie a má tendenciu mať pravicové zmýšľanie je ľahko ovplyvniteľný. Tieto skupiny naberajú silu vďaka svojej povesti. Aj bežným fanúšikom, ktorí prídu na futbal sa zdajú byť zaujímaví a cool, sú in. Tí mladí sa na to nejako nabalia a tá ideológia príde s tým.

Získavajú teda tieto hnutia svojich členov cez futbal?

Áno aj. Nie je to ale až tak masové. Neonacistické hnutie neverbuje primárne na futbale, ale je to významný spôsob získavania.

A aký spôsob je primárny?

Najviac je to cez internetovú komunikáciu. Majú už svoje informačné kanály, cez ktoré dokážu pohltiť mladých ľudí.

Okrem zrušeniu pospolitosti sa vláda snaží bojovať s extrémizmom aj tým, že navrhuje za tieto trestné činy zvýšiť tresty. Sprísňuje aj pravidlá pre organizovanie športových podujatí. Pomôže to?

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že to nepomôže vôbec, lebo zakázané ovocie najlepšie chutí. Táto snaha nie je úprimná. Keby sa s tým naozaj chcelo niečo robiť, tak sa to urobili pred tými dvomi-tromi rokmi, keď bola celkom slušná expertná skupina na policajnom zbore, ktorá niečo o tom vedela a chcela aj riešiť. Polícii ale stále chýbajú odborníci. Nemyslím si, že to niečo riešilo. Tieto združenia nie sú motivované tým, čo je alebo nie je legálne. Dokážu si v rámci svojej činnosti zdôvodniť svoje konanie, napríklad že bojujú proti zákonom židovského štátu.

Čo by teda pomohlo?

Som zástancom toho, že čo nie je schopná regulovať spoločnosť, je veľmi ťažké regulovať zákonmi. Ak už sa ideme hrať na demokraciu, tak sa stačí pozrieť na Západ. V Holandsku je to povolené a žiaden neonacistický pochod tam netrval dlhšie ako 50-60 sekúnd, pretože vždy to skončilo nejakým hromadným napadnutím verejnosti, respektíve nejakou blokádou, čiže ten pochod musel byť rozpustený. Verejnosť sa k tomu dokáže postaviť, nie je to tá papučová kultúra ako na Slovensku. U nás je tá spoločnosť príliš alibistická. Tým, že by sa podobné prejavy legalizovali, stratili by kult zaujímavosti a svoj náboj, na ktorý lákajú mladých.

SkryťVypnúť reklamu

SNS je stranou, ktorá vystupuje proti Maďarom aj Rómom a napriek tomu sa dostala do sporu s pospolitosťou. Prečo?

Slovenská pospolitosť považuje SNS za sionistickú. Ide o to, že Ján Slota mal obavy, keď sa riešilo rozpustenie pospolitosti ako strany, že v tom čase sa jej venovala veľká mediálna pozornosť. On mal strach, že ak si učeše nejaký politický program, tak mu bude reálnym konkurentom.

Mohli ho reálne ohroziť?

Nemyslím si, i keď na okolo je vidieť vzostup krajne pravicových strán, či už v Nemecku alebo Rakúsku. Aj v Čechách v nedávnych krajských voľbách získala dosť veľký počet hlasov Dělnícka strana, ktorá je tiež považovaná za stranu prelezená neonacistami.

Aký je postoj ostatných neonacistov k SNS?

Tí starší ju volili, ale niektorí nie. Keď vznikala pospolitosť, tak ak bol niekto radikálny, mohol jej odovzdať svoj hlas. Ale tým, že bola rozpustená, tak stratili túto možnosť. Ale v neonacistickom hnutí prevláda veľmi negatívny postoj k SNS.

SkryťVypnúť reklamu

A k ostatným politickým stranám?

Nejako ostro sa k nim nevyhraňujú. Berú ich ako balík židovského spiknutia k nim.

Čo si myslíte o súčasnej atmosfére na Slovensku? Praje extrémizmu?

Relevantná je len pravicový extrémizmus. Ľavicový tu takmer neexistuje. Extrémna pravica naberá na sile. Najmä na západnom Slovensku je trendom medzi mladými byť neonacistom.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu