Kráľovná nás zaskočila

Slovensko nemá štátny protokol. O pozvánkach na večeru s kráľovnou rozhodoval prezidentský palác. Vynechal viacerých šéfov parlamentných strán.

Britská kráľovná Alžbeta II. včera pokračovala v návšteve Slovinska, dnes prichádza na Slovensko.Britská kráľovná Alžbeta II. včera pokračovala v návšteve Slovinska, dnes prichádza na Slovensko. (Zdroj: REUTERS)

Vo chvíli, keď dnes krátko pred dvanástou pristane v Bratislave lietadlo s kráľovnou Alžbetou II., začne sa pre Slovensko doteraz najnáročnejšia skúška protokolu.

Slávnostná štátna večera pre zhruba 150 starostlivo vybraných hostí. To by mal byť oficiálny vrchol návštevy britskej kráľovnej na Slovensku. Stretnutie v bratislavskej Redute by mohlo byť pre mnohých politikov i osobnosti spoločenského života jediným miestom, kde by mohli s panovníčkou prehodiť aspoň pár zdvorilostných slov a počuť ju prehovoriť.

Večeru usporadúva prezidentská kancelária spolu s britským veľvyslanectvom. Väčšinu hostí vyberal úrad Ivana Gašparoviča, ktorý je spolu so svojou manželkou hlavným hostiteľom. Podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača pozvali premiér­sky pár, šéfa parlamentu s manželkou, členov vlády, podpredsedov parlamentu, šéfov šiestich poslaneckých klubov a predsedov vybraných výborov. Budú tam aj župani, predstavitelia cirkví, súčasní i bývalí špičkoví športovci.

Len Fico a Mečiar

Zo šestice predsedov parlamentných politických strán ako mocnejších v politike dostal pozvánku len predseda Smeru Robert Fico z pozície premiéra a šéf HZDS Vladimír Mečiar, ktorý je predsedom poslaneckého klubu. Mečiar pre chorobu nepríde.

Šéfov strán podľa Trubača nepozvali, lebo „ide o spoločenskú a nie o politickú akciu“. Na zoznam pozvaných sa dostali napríklad aj šéfovia verejnoprávnych médií.

„Banket organizuje hlava štátu a on aj zostavoval zoznam hostí,“ povedala Katarína Strýčková z britskej ambasády. Veľvyslanectvo zoznam doplnilo iba o pár ľudí, ktorí sú súčasťou kráľovninho sprievodu alebo významne prispeli k dobrým slovensko-britským vzťahom.

S kráľovnou sa predsa stretnú aj iní politici ako pozvaní prezidentom. Podľa informácií SME dostali pozvánku od veľvyslanectva napríklad opozičná kandidátka na prezidenta Iveta Radičová či podpredsedovia SDKÚ Eduard Kukan a Ivan Mikloš. Tí ale v blízkosti Alžbety II. budú na inej akcii, ktorú organizuje čisto britská ambasáda.

Podľa informácií SME z britského ministerstva zahraničia je úplne bežnou praxou, že sa na bankety počas štátnych návštev britskej kráľovnej pozývajú aj hlavní predstavitelia opozície. Zvlášť pokiaľ je medzi nimi dlhoročný premiér.

Poslancom to prekáža

„Som presvedčený, že mali pozvať aj predsedov parlamentných strán. Milerád by som uvoľnil miesto predsedovi strany, ktorý by mal byť kľúčový pri takýchto štátnych návštevách,“ myslí si predseda klubu SNS Rafael Rafaj. Podľa Rafaja pri takto širokom okruhu pozvaných mali určite pozvánky dostať aj šéfovia strán.

„Prezidentská kancelária podľa mňa zvolila neštandar­dný, stranícky a Slovenskú republiku hanobiaci systém pozývania,“ povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. To sa podľa poslanca v slušnej spoločnosti nenosí.

„Bolo by asi vhodné, keby sa nezabúdalo aj na isté predchádzajúce volebné obdobia, kde reprezentovali politiku ľudia, ktorí sú v iných, ako len ústavných funkciách,“ myslí si šéf KDH a bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

Chýba protokol

Prezidentskej kancelárii sa nedá nič vyčítať, hovorí odborník na protokol Jarolím Antal.

„Táto spoločnosť je stále provinciou,“ komentuje Antal stav, že Slovensko stále nemá štátny protokol. Prístup k protokolu označil za „voluntaristický“. Každý politik podľa neho pristupuje k protokolu voľne, podľa toho, ako mu to vyhovuje. Chýbajú aj reprezentatívne priestory, ktoré by zodpovedalivážnosti britského monarchu.

V minulosti pri takýchto stretnutiach prezentovali strany ich predsedovia.

Monarchovia na Slovensku

2008 - Na neoficiálnej súkromnej návšteve sa v januári cez víkend u nás objavil švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. Pri Nitre si zapoľoval na bažanty.

2007 - Na trojdňovú oficiálnu návštevu prišla holandská kráľovná Beatrix.

2006 - Monacké knieža Albert II. bol na pracovnej návšteve.

2002 - Oficiálna návšteva španielskeho kráľa Juana Carlosa I. a kráľovnej Sofie.

2002 - Na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera prišiel tentoraz na oficiálnu návštevu švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. V prezidentovom rodisku Medzev si monarcha ukul rýľ.

1994 - Západné Slovensko počas oficiálnej návštevy videla dánska kráľovná Margaréta II.

Slovenským Britom sa u nás páči najmä divoká príroda

Briti Robin Rigg a Freddie Venables žijú na Slovensku pomerne dlho a plánujú tu zostať. Z návštevy britskej kráľovnej sa tešia.

Freddie Venables (47) aj Robin Rigg (36) prišli na Slovensko v roku 1996. Ten prvý pracovne, ten druhý ako dobrovoľník. Dnes sú tu už vyše dvanásť rokov, obaja hovoria výborne po slovensky, majú slovenské priateľky a odísť sa nechystajú.

„Som veľmi spokojný, že anglická kráľovná príde aj sem, na Slovensko. Zobral by som ju do Svidníka,“ hovorí britský podnikateľ. Freddie Venables na Slovensku rozbehol obchod s drevom, dnes má pomerne úspešnú spoločnosť s viac ako symbolickým názvom Východné Západné Rozmery a obchoduje aj s nábytkom, ktorý vyváža hlavne do Británie.

„Cestoval som od Estónska až po Chorvátsko a vybral som si Slovensko. Infraštruktúra tu bola na lepšej úrovni a videl som dlhodobý potenciál spolupráce s Ukrajinou,“ povedal Venables.

Usadil sa teda na východe, dnes žije v rodinnom dome v dedinke Vyšný Mirošov pri Svidníku a ako sám hovorí, páči sa mu byť vidiečanom. Sám sa s kráľovnou zatiaľ nestretol, no je možné, že sa tak stane práve počas jej návštevy v Poprade. Venables bude totiž vďaka svojej výbornej slovenčine komentovať piatkový hokejový zápas, ktorý kráľovná otvorí.

Kráľovná matka na túre

Robin Rigg žije v Liptovskom Hrádku a na Slovensku je známy svojou láskou k vlkom, ktoré v Británii vymreli asi pred tristo rokmi. „U nás je o vlkoch veľa mýtov a legiend a ľudia sa ich preto boja,“ hovorí bývalý psychológ. Na Slovensku založil občianske združenie Slovak Wildlife Society, ktoré sa venuje skúmaniu života divej zveri, predovšetkým vlkov a medveďov a ich konfliktom a spolunažívaniu s ľuďmi.

„Robíme osvetu a snažíme sa pomôcť ľuďom aj šelmám,“ hovorí Angličan vynikajúcou slovenčinou.

S Alžbetou II. sa tiež ešte nestretol, vďaka svojej láske k prírode sa však stretol s Kráľovnou Matkou v roku 1999 v Škótsku. „Boli sme s kamarátom na túre neďaleko zámku Balmoral, kam chodí kráľovská rodina dovolenkovať. Kráľovnú matku sme stretli na prechádzke pred koncom túry a chvíľu sme sa rozprávali – bolo očividné, že je zo starej školy a vie sa porozprávať s kýmkoľvek. Verím, že jej dcéra je vychovaná podobne.

Bolo to veľmi pekné stretnutie,“ opisuje Rigg. Podľa neho má kráľovská rodina v 21. storočí svoje opodstatnenie, aj napriek výdavkom daňových poplatníkov. „Kultivovanosť má svoju hodnotu,“ dodáva.

Najkrajšie sú hory

Na Slovensku má trvalý pobyt oficiálne asi tisíc Britov. „Nie všetci sa registrujú, a tak je skutočné číslo pravdepodobne vyššie,“ hovorí Aleš Horváth z britského veľvyslanectva.

Briti, ktorí tu žijú dlhšie, stále menej vyhľadávajú spoločnosť svojich krajanov. O formálnych spolkoch, okrem Britskej rady a Britskej obchodnej komory, sa nedá hovoriť.

„Skôr ide o neformálne stretnutia tých, čo sa poznajú,“ zhodujú sa Briti, ktorí učia angličtinu v Britskej rade v Bratislave.

Freddie Venables obľubuje turistiku a podľa neho nie je ťažké stretnúť v slovenských horách v lete skupinku Britov. Robin Rigg sa so Slovenskom zžil, s krajanmi sa takmer nestretáva. Obaja však svorne tvrdia, že najkrajšia na Slovensku je príroda a hory – pokochať sa touto krásou by dožičili aj Alžbete II.

Briti Robin Rigg a Fredie Venables (dole) milujú slovenskú prírodu.

FOTO – ACHÍV R. RIGGA A F. VENABLESA
Martina Kováčová
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 138
  2. Každý piaty zomrie 8 796
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 750
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 791
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu