Majú radi vedu, neľutujú

Jedna má doktorandské štúdium za sebou, ďalší dvaja s ním finišujú. Rozhodnutie venovaťsa vede s odstupom času neoľutovali. Čo im štúdium dalo a prečo sa preň rozhodli?

Kto chce stráviť život v laboratóriu, doktorandské štúdium ocení.Kto chce stráviť život v laboratóriu, doktorandské štúdium ocení. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – PREŠOVSKÁ UNIVERZITA)

Prácu v zahraničí odporúča

Monika Baráthová

doktorand­ské štúdium ukončila

v roku 2005.


Monika Baráthová si doktorát urobila na Virologickom ústave SAV v Bratislave, kde dnes pracuje ako samostatný vedecký pracovník v tíme manželov Pastorekovcov. Zaoberá sa štúdiom nádorového proteínu CA IX.

„Doktorandské štúdium som si zvolila ako možnosť pokračovať v problematike, ktorej som sa venovala už počas vysokej školy,” hovorí. „Túžila som sa ďalej venovať vede a spoznávať nové a vzrušujúce veci. Je to vynikajúca možnosť, ako rozvíjať a uplatňovať vedomosti získané na vysokej škole, ale zároveň aj príležitosť pracovať na sebe, učiť sa a spoznávať nové veci, techniky a prístupy k riešeniu rôznych problémov.”

Na doktorandské štúdium by sa určite dala znovu. Veľmi podľa nej závisí od školiteľa a laboratória, v ktorom doktorand pracuje. Jej školiteľkou bola docentka Pastoreková, ktorá patrí k svetovej špičke vo svojom obore a s ktorou mohla konzultovať svoje výsledky a riešiť problémy. Mala tiež možnosť absolvovať aj niekoľko kratších pobytov v zahraničných laboratóriách.

Po skončení štúdia odišla aj s manželom na dva roky na univerzitu v Manchestri, kde pracovali ako postdoktorandi v skupine Experimentálnej onkológie.

Prácu v zahraničí považuje za veľmi zaujímavú. „Poskytla mi iný pohľad na prácu v laboratóriu, vo vede, nové skúsenosti a odporučila by som ju každému,“ hovorí mladá vedkyňa.


Dostal sa k novým metódam

Michal Kaliňák končí doktorand­ské štúdium

v odbore biológia

a mikrobio­lógia.

Michal Kaliňák sa v Ústave analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave zaoberá štúdiom zmeny metabolizmu vláknitej huby Trichoderma viride počas jej vývoja a starnutia. Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie sleduje zastúpenie metabolitov v extraktoch z tejto huby.

Na doktorandské štúdium sa prihlásil, lebo ho zaujímalo to, čo dovtedy študoval a robil počas práce v laboratóriu a na diplomovej práci. Venuje sa metabolizmu vláknitých húb, ktoré poznáme ako plesne.

„Chcel som dokončiť niečo, čo som začal. Počas štúdia som sa stretol s množstvom nových informácií, z ktorých som si sám musel vyberať, čo je pre moju prácu vhodné,“ hovorí doktorand Kaliňák. „Popri štúdiu literatúry sa mi zároveň rozšírili obzory aj v príbuzných oblastiach a dokonca som sa dostal k pre mňa vtedy novým metódam nukleárnej magnetickej rezonancie a ich využitiu v biologických systémoch.“

Absolvoval tiež pobyt na univerzite v Innsbrucku, a mohol chodiť na medzinárodné konferencie. „Formálna stránka štúdia mi v mojom prípade nepriniesla veľa nových vedomostí, ale to, koľko sa človek počas doktorandúry naučí, závisí najmä od neho samého,“ tvrdí.


Spoznala som svoje schopnosti

Gabriela Elexová

je študentkou tretieho ročníka interného

doktorandské­ho štúdia.

Gabriela Elexová študuje na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Dva roky je predsedníčkou Správnej rady Asociácie doktorandov Slovenska. Pôsobí aj v Centre rozvoja doktorandov.

S doktorandským štúdiom finišuje. Má už za sebou dizertačnú skúšku na tému Personálna práca podniku v podmienkach formujúcej sa znalostnej ekonomiky. Čaká ju finalizácia a záverečné obhajoby.

Na Prešovskej univerzite skončila Fakultu manažmentu, odbor Ekonomika a manažment podniku, špecializácia Personálny manažment. Pred nástupom na doktorandské štúdium pracovala v nadnárodnej spoločnosti.

„Dôležitú úlohu v mojom rozhodovaní zohrala aj túžba odovzdávať získané praktické skúsenosti mladším generáciám, participovať na pedagogickom, ale predovšetkým vedeckovýskumnom procese. Túžim sa stať špecialistotkou v oblasti riadenia ľudských zdrojov a ľudského kapitálu,“ povedala.

„Ani dnes svoje rozhodnutie neľutujem, doktorandské štúdium ma v mnohých smeroch obohatilo, pomohlo mi v rozvoji a raste. Keby som sa mala rozhodovať ešte raz, na interné štúdium by som nastúpila opäť,“ hovorí. Za veľkú výhodu považuje možnostť uchádzať sa o štipendiá či granty.


Kto chce stráviť život v laboratóriu, doktorandské štúdium ocení.

ILUSTRAČNÉ FOTO – PREŠOVSKÁ UNIVERZITA

Autor: or

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 101
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 258
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu