Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Víkend | Vysádzame cesnak

Cesnak kuchynský je veľmi starou pestovanou rastlinou a zeleninou používanou na celom svete. Vďaka špeciálnej chuti, biochemickým vlastnostiam a antibiotickým účinkom sa uplatňuje nielen pri príprave rozličných jedál, ale je aj nenahraditeľnou surovinou konzervárenského priemyslu. Často sa využíva aj na prípravu liekov.Všeobecne sa dá o cesnaku povedať, že u nás ho možno pestovať všade tam, kde sú vhodné podmienky na pestovanie ostatných druhov zeleniny. Má však i niektoré špecifické nároky. Vyžaduje si pôdy skôr hlbšie, hlinitopiesočnaté alebo piesočnatohlinité s dobrým obsahom humusu, ktoré netrpia zamokrením ani vysychaním.

Dodržiavať zásady

V ťažkých zamokrených pôdach cesnak napádajú choroby a škodcovia. V suchých pôdach sú úrody neuspokojivé, najmä v suchších rokoch a pri oneskorenom vysadení.

Aj keď cesnak nemá špeciálne nároky na predplodinu, treba dodržiavať istú zásadu. Obyčajne sa odporúča zaradiť ho do druhej trate po dobre vyhnojených okopaninách, prípadne i po hnojených zeleninách. Cesnak sa v žiadnom prípade nemá pestovať po sebe alebo po iných cibuľovinách. Možno ho zaradiť aj po obilninách, no treba zabezpečiť potrebnú výživu. Po ostatných cibuľovinách nemožno cesnak pestovať skôr ako o šesť až sedem rokov.

Pri zaraďovaní cesnaku do osevného postupu treba dodržiavať zásadu, aby predplodina včas uvoľnila pozemok, čo je veľmi dôležité najmä pri jesennom vysádzaní. Uvoľnenú pôdu je potrebné v predstihu skypriť a nechať dostatočne uľahnúť. Ukazuje sa, že najmä cesnak vysádzaný na jeseň do čerstvo skyprených pôd vymŕza.

Agrotechnické termíny pre jesenné vysádzanie vo väčšine pestovateľských oblastí sú od konca septembra do konca októbra. Na južnom Slovensku je najvhodnejšie cesnak sadiť okolo 20. októbra. Mnohokrát sa však vysádza až začiatkom novembra. Takéto oneskorené vysádzanie býva obyčajne menej úspešné, najmä ak príde rok bez snehovej prikrývky a s väčšími mrazmi.

Pozor na sadivo

Jednou zo základných zásad správnej agrotechniky je dodržiavanie vyhovujúcej výživy. Cesnak je v tomto smere náročnejší ako cibuľa kuchynská, pretože jeho koreňová sústava nepreniká do veľkej hĺbky. Zimné cesnaky sa nezakoreňujú zvlášť hlboko a sú teda náročnejšie na vlahu. Naproti tomu jarné kultivary mávajú hlbšiu koreňovú sústavu a lepšie znášajú sucho.

Príčinou neúspešného pestovania cesnaku je zlý zdravotný stav sadiva.

Preto sa musí venovať zvýšená pozornosť kvalite a zdravotnému stavu cesnakového sadiva a včasným agrotechnickým termínom vysádzania. Cesnak kuchynský tvorí výnimku medzi pestovanými rastlinami, pretože sa rozmnožuje výhradne vegetatívne, to je vysádzaním.

Pestované formy a typy v našich podmienkach netvoria semeno. Je to nevýhodné, lebo cesnak sa degeneruje, ľahko ho napádajú choroby a škodcovia. Pestovatelia by preto mali používať cesnak z uznaných porastov a povolených kultivarov.

Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP alebo 0,6- až 0,8-percentný Rovral Flo 20 min. Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Paličiaky a nepaličiaky

Pôda sa pripravuje mechanizačnými prostriedkami, používanými pri pestovaní okopanín. Spon vysádzania býva 0,30 až 0,40 x 0,10 až 0,12 metra. Paličiaky a širokolisté nepaličiaky sa sadia vo väčšom spone, úzkolisté nepaličiaky v menšom spone.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Neodporúča sa vysádzať strúčiky, ktoré sú už napučané, lebo rýchlo strácajú energiu pučania. Množstvo sadiva ovplyvňuje kultivar a veľkosť strúčikov. Množstvo sadiva na hektár sa pohybuje od 0,6 až 1,5 tony.

Na jesenné vysádzanie sú vhodnejšie paličiaky a širokolisté nepaličiaky. Cesnak sa musí pred príchodom mrazov zakoreniť a nadzemné časti nemajú prerastať na povrch. Paličiaky a širokolisté nepaličiaky zásadne nesadíme na jar. Na jarné vysádzanie sú vhodné úzkolisté nepaličiaky, ktoré sadíme čo najskôr, pokiaľ možno, ešte v marci. Tento typ cesnaku sa môže sadiť aj na jeseň.

 • Má vynikajúce nutričné a fytoncídne vlastnosti.
 • Obsahuje 35 až 42 percent sušiny,
 • 6 až 7,9 percenta bielkovín,
 • 0,6 percenta tukov,
 • 20 až 27 percent sacharidov,
 • 0,77 percenta vlákniny,
 • 0,8 až 1,4 percenta popolovín,
 • nadpriemerný obsah draslíka, vápnika a fosforu.

sobota 13. 9. 2008 | Alžbeta Viteková
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
 • 4 hodiny
 • 24h
 • 3dni
 • 7dní
 • PLATENÉ