SME

Pavol Frešo: Sme funkčná a efektívna opozícia

Liška bol slabý, Micheľ robil málo, ich odchod nie je pre SDKÚ stratou, tvrdí v rozhovore pre SME.sk jej poslanec Pavol Frešo.

Narodil sa v roku 1969. Absolvoval Elektrotechnickú fakultu STU (odbor Automatizované riadiace systémy), neskôr pokračoval v štúdiu na Fakulte podnikového manažmentu EU, kde získal titul bakalár. V rokoch 1990 až 1992 poskytoval školenia v oblasti práce sNarodil sa v roku 1969. Absolvoval Elektrotechnickú fakultu STU (odbor Automatizované riadiace systémy), neskôr pokračoval v štúdiu na Fakulte podnikového manažmentu EU, kde získal titul bakalár. V rokoch 1990 až 1992 poskytoval školenia v oblasti práce s (Zdroj: Samo Trnka)

Začnime dobrým politickým vtipom.

Pamätám si len jeden, stále mi však pripadá smiešny: Predstaviteľ Sovietskeho zväzu telefonuje do Bieleho domu Reaganovi, že mu je veľmi ľúto, čo sa stalo s ich raketoplánom, ktorý práve havaroval, a že v mene celého sovietskeho ľudu vyjadruje Američanom patričnú sústrasť. Reagan odpovedá - ale veď raketoplán štartuje až o dve hodiny. Reakcia - tak pardon, zavolám neskôr. (smiech)

Ako hodnotíte toľko kritizovaný Windows, keďže ste kedysi písali počítačové programy a školili ľudí na prácu s PC?

Používam ho nielen v práci, ale aj v mobile. Prešiel už takými úpravami, že užívateľsky ide o pomerne „friendly" systém. Treba však mať prax, inak mnohé veci, ktoré dokáže, vôbec neobjavíte. Už na strednej škole som si čítaval rôzne referenčné príručky, čo sú pomerne suché texty, ale bavilo ma to, vďaka tomu sa viem zorientovať aj vo veciach, v ktorých iní nie. Nemyslím si, že existuje jednoznačná odpoveď, či Windows áno alebo nie, či je alebo nie je lepší Linux, skôr ide o to, že človek si má vybrať systém, ktorý maximalizuje jeho efektivitu.

Ako si ju maximalizujete vy?

Nedávno som si všetky dôležité dáta preniesol na vzdialený server - maily plus rôzne potrebné súbory, aby som k nim mohol pristupovať z rôznych miest, a nebol tak závislý od nosenia notebooku. Výstupy som si vyviedol do telefónu, pre mňa je to veľmi dobré riešenie. Som dokonca hrdý na to, že rastiem spolu s technológiami. (smiech) To by mala byť ambícia aj pre širšiu verejnosť. Ľudia okolo mňa tak už začínajú fungovať.

Nebodaj aj v SDKÚ?

Samozrejme, a veľmi aktívne. Keď som sa stal predsedom zväzu v bratislavskom Starom Meste, presvedčil som našich členov, aby okrem mailovej komunikácie zaviedli aj interné fórum, v rámci ktorého môžu debatovať. Je to efektívnejšie ako maily, zatiaľ s tým nikto nemá zásadný problém. Vyžaduje to aj nejaké technické vedomosti, schopnosť prihlásiť sa heslom, uploadovať tam nejaké veci, narábať s tým, pre mnohých to však nie je až taká triviálna záležitosť, hoci znalým sa to bude zdať smiešne.

O počítačovej gramotnosti poslancov si robí ilúzie málokto. Ako na tom sú?

Neviem to posúdiť globálne, budem hovoriť len o tých, s ktorými robím. Ivan Mikloš, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská a Ivan Štefanec nemajú s počítačmi najmenší problém, posledný menovaný na nich funguje veľmi intenzívne. Nemám pritom na mysli písanie mailov, ale vytváranie konferencií, zdieľanie nejakého priestoru, mnohí si takto plánujú aj svoj čas.

V kontraste s tým však pôsobí vaša vlastná stránka, na ktorej sú posledné novinky z januára 2007.

Viem o tom. Update bude dokončený čoskoro, plánovali sme ho už minulé leto, ale keďže som sa venoval skôr písaniu blogov na aktualne a hnonline, nebol na to čas. Na jeseň to zmením.

v1.jpg

SDKÚ komunikuje dobre

Po voľbách ste skončili v opozícii. Už máte definované príčiny?

Politika je o dvoch veciach - jednak o zastupovaní tých, ktorí nás volili, jednak o hodnotách. Medzi tými dvomi veličinami musí byť balans. V rámci takto definovaných mantinelov sme dosiahli maximum. Realizovali sme reformy, vládli osem rokov a rozumiem, že voliči z nás už boli trochu unavení. Naša ponuka vo voľbách 2006 však bola zrozumiteľná. Jasné, že každý z nás by bol rád, keby sme boli vo vláde, keby sme porazili Fica, potom by mali pocit víťazstva aj naši voliči. Nestalo sa tak, preto si plníme svoje úlohy v opozícii. Tá je predsa v demokracii tiež podstatná.

Nespočítali vám občania do istej miery arogantnú komunikáciu a všetky tie kauzy, ktoré okolo vás boli?

Keď sme začali komunikovať pred voľbami, preferencie boli okolo 6,7 percenta. Od kolegu mi došla esemeska, že sa teší, lebo máme ďalšiu prácu, keďže sa zo svojho miesta na kandidátke nedostanem do parlamentu. Nakoniec sme mali vyše osemnásť percent, z čoho vyplýva, že sme s voličmi komunikovali dobre. Rozumiem tomu, že s ľuďmi treba komunikovať zrozumiteľne, veď preto chápem aj Fica, že nerobí žiadne reformy a iba rozpráva. Nebol totiž nútený riešiť čo len jediný bolestivý problém. Ficova vláda je vládou pre pekné počasie a rozbehnutý vlak.

Ak je to tak, ide aj o chybu opozície, ktorá nie je schopná ho k ničomu pritlačiť.

Objektívne to súvisí s tým, že máme rekordný rast HDP, Slovensko žije v doteraz nevídanom období. Uznávam, že opozícia má byť aktívna, že má plniť kontrolnú úlohu a predkladať alternatívy, ale myslím si, že to aj robíme - chránili sme druhý dôchodkový pilier, aj vďaka nám, aj vďaka občanom si vláda nedovolila siahnuť na ich úspory. Keď váš denník priniesol kauzu na pozemkovom fonde, okamžite sme reagovali poslaneckým prieskumom. Aktívni sme aj pri pezinskej skládke, to bol jeden z dôvodov, prečo Fico začal kauzu vyšetrovať a nemohol ju zamiesť pod koberec. Pozemkový fond bol ukážkový príklad, kedy by Fico nekonal, ak by ho k tomu nedotlačili opozícia a médiá. Potom sa zrazu tváril, ako to ide riešiť, hoci celé mesiace mlčal.

v10.jpg

Nie je dôležité, kto kauzu otvorí - či my alebo médiá

Väčšinu veľkých káuz však otvorili médiá - kauzu Privilégium, pozemkový fond, tendre na Ministerstve obrany a mnohé ďalšie. Nie je to dôkaz, že opozícia v kontrolnej funkcii fatálne zlyháva?

Je pravda, že kauzy prinášajú najmä médiá, ale primárne nejde o to, kto kauzu otvorí. Môžeme sa zamyslieť, či by sme niečo nemali robiť inak, aby sme na kauzy prichádzali sami a skôr ako vy, ale za dôležitejšie považujem to, ako na ne reagujeme, keď už sú na stole. A v tomto sme aktívni dosť. Máme možnosť odhaľovať veci aj cez poslanecké prieskumy, ale právomoci máme dosť oklieštené, keďže každý prieskum musí schváliť príslušný parlamentný výbor. V každom z nich má totiž koalícia väčšinu. Zažil som to práve pri pezinskej skládke, kde sme to síce uhrali, ale snaha zamiesť to pod koberec bola na výbore doslova neskutočná. Len naša tvrdohlavosť a striktnosť viedli k tomu, že sme uspeli.

Do SDKÚ ste sa dostali splynutím s DS. Nemali ste problém ostať v strane, keď z nej odišla časť ľudí založiť OKS na protest proti marketingovému riadeniu Kaníkom?

Bol som len radovým straníkom, hoci v politike som od roku 1992. Keď sa DS rozpadla, existovala vnútorná debata o tom, čo ďalej. Boli len dve riešenia - buď ísť do totálneho útlmu, alebo sfúzovať s SDKÚ.

Nebolo u Kaníka od začiatku jasné, že chce práve fúziu?

Nemyslím si, že to tak myslel už vtedy, keď sa stal predsedom. Bol pracovitý, mal niekoľko nástupov, v rámci ktorých sa pokúsil o samostatnú politiku DS, ale keď sa už stal ministrom a robil de facto politiku SDKÚ, fúzia bola logickým vyústením. Rozhodol o tom kongres, takže to prebehlo v poriadku.

v2.jpg

Rozhodujúce je, že Kaník bol dobrý minister, nie to, ako sa ním stal

Kaník si de facto kúpil ministerskú stoličku tým, že DS z ničoho nič odstúpila z volieb. Neprekážalo vám to?

Bol som len radovým členom, takže to nechcem posudzovať, ale to, čo Kaník na ministerstve urobil v sociálnej oblasti, stálo určite za to.

Zaujíma ma etika vykšeftovania ministerskej pozície.

Treba povedať, že dokázal byť veľmi úspešným ministrom, jedine to je v tejto chvíli rozhodujúce.

Čiže dôležitý nie je mechanizmus, ako sa do funkcie dostanem, ale ako v nej pôsobím?

Pokiaľ viem, ten mechanizmus si dal schváliť príslušnými orgánmi DS. Keďže to spravil demokratickým spôsobom, zároveň mal ako minister dobré výsledky, tak čo? Budeme ho za to kritizovať?

V čase fúzie SDKÚ s DS už mal Dzurinda na konte pomerne veľké kauzy. Nemali ste dilemu, či je to správna cesta?

Pre mňa bolo dôležité, ako sa s tými kauzami SDKÚ dokázala vysporiadať. Na každý problém prišla relevantná odpoveď, ktorá zvýšila dôveru v jej fungovanie. Pamätám si na kauzu údajných fiktívnych darcov SDKÚ - ihneď sa zmenili výročné správy, stransparentnilo sa financovanie celej strany, čiže pre mňa neboli najdôležitejšie samotné kauzy, ale to, že sa po nich strana zmenila k lepšiemu.

V máji tohto roku prokuratúra zamietla žalobu Aliancie fair-play, ktorá žiadala sprístupnenie uznesenia o zastavení trestného stíhania práve v kauze fiktívnych darcov SDKÚ. Polícia, prokuratúra ani súdy tak nemusia zverejňovať dôvody svojich rozhodnutí. Prečo Aliancii neposkytne toto uznesenie vaša strana?

Neovládam tento problém do hĺbky, naozaj sa k tomu neviem vyjadriť. Radikálne sme však zmenili mechanizmus darcovstva, už sa nemôže udiať ani len náznak toho, čo sa stalo vtedy. Pre mňa môže byť nezistenie trestného činu prokuratúrou len povzbudivé. A zároveň som rád, že kauza bola impulzom k zmene systému financovania SDKÚ.

v4.jpg

Na príchod tretieho operátora by som mal asi iný názor ako Palacka

Nemáte problém ani s listom Kresánka Dzurindovi, v ktorom spomína Palackovo videnie výsledkov tendra v duchu „Gabo berie vec alternatívne podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké."? K sebareflexii SDKÚ v tomto nedošlo, na verejnosť to pôsobí, ako keby bývalý pokladník strany vedel príliš veľa na to, aby ste ho zriekli.

Palacka už roky nie je osobou, činnou v SDKÚ. Tento konkrétny príklad fakt neviem komentovať. Ak vzniknú nejaké kauzy, nech ich vyšetrí polícia, nech sa zmení systém v strane, nemám s tým žiadny problém. Poďme cestou čo najväčšej transparentnosti, a ak je niečo trestným činom, nech sa tým zaoberá polícia. To je taký hrubý filozofický rámec, ktorého by som sa pridržiaval.

Lenže sú aj veci, ktoré trestným činom nemusia byť, napriek tomu zasiahli peňaženky občanov - trebárs znemožnenie príchodu tretieho mobilného operátora na náš trh v čase, keď bol ministrom dopravy Palacka. Konkurencia tlačí na nižšie ceny, on bol proti nej s výhovorkami, že ďalší operátor je tu zbytočný a trh by ho neuniesol. Dôkazom, že šlo o nezmysel, je dnešná realita - operátor prišiel oveľa neskôr pri vyššej penetrácii a žije.

Tieto veci presne nepoznám, neviem, na základe čoho sa vtedy rozhodovali. Myslím si však, že pre občanov by bolo vtedy lepšie, ak by tu bola väčšia konkurencia mobilných operátorov. Keď nejaká vláda pracuje, robí aj chyby, za tieto už mala SDKÚ dvakrát zúčtovanie vo voľbách. Ja budem vždy presadzovať čo najvyššiu konkurenciu a čo najslobodnejší trh, je to jedna z vecí, kvôli ktorým som šiel do politiky.

V tomto konkrétnom prípade teda priznávate chybu Dzurindovho človeka?

V tom čase by som mal asi iný názor ako pán Palacka.

v5.jpg

Naši kritici z bratislavských zväzov boli trápni

Kauzy vás neobchádzajú ani v opozícii, tento rok rezonovalo rozpustenie zväzov v Bratislave a vylúčenie neposlušných ľudí zo strany.

Vylúčení boli, pretože nedodržali pravidlá. A urobili to úplne vedome. Nepoznám ich dôvody, ale takéto niečo a v takom rozsahu jednoducho nie je možné tolerovať.

Dzurinda v relácii Sme.sk Na výsluchu tvrdil, že ho naštvala medializácia problémov zo strany nespokojencov. Keď však medializovali problémy napríklad nespokojenci z HZDS, vtedy sa toho SDKÚ pokojne chytala a Mečiarovi vytýkala deficit demokracie v strane. U vašich ľudí vám to zrazu prekáža?

Tí ľudia jednoducho klamali, že v strane sa nedá diskutovať, bola to obrovská lož. Čosi o tom viem, bol som aj členom vtedajšieho krajského predsedníctva, oni o problémoch interne nikdy nepovedali ani slovo. Preto, keď tá kauza vypukla, postavil som sa plne za stranu, mal som v tom úplne jasno.

Nechcem, aby to vyznelo velikášsky, ale poznal som osobne každého z nich, nikdy o ničom nehovorili, v skutočnosti za ich kritikou muselo byť čosi iné. Neboli vylúčení za názor, ale za to, že porušili pravidlá. Na Ústrednej rade v Trnave pritom dostali veľkú šancu, aby svoje konanie vysvetlili, obhájili, aby navrhli riešenia. Ani tam za sedem až osem hodín neprišli absolútne s ničím zmysluplným. Mali povedať, ako si to predstavujú personálne, komunikačne, programovo a hodnotovo. Nič také neurobili, z ich strany to bolo doslova trápne. V eskalácii napätia pokračovali tým, že znefunkčnili krajskú konferenciu, kde sa to malo znovu prediskutovať. Jednoducho na ňu neprišli, takže SDKÚ už musela konať. Šancí mali veľa, dnes to vidím tak, že sa tí ľudia chceli vyhnúť najmä bojom s Mečiarom, Slotom a Ficom.

V čom?

Možno špekulovali s koalíciami na stredných úrovniach. Som si stopercentne istý, že nechceli byť takou silnou opozíciou, akou SDKÚ v skutočnosti je.

Kvôli kšeftom?

Nemôžem to vylúčiť. Som presvedčený, že akékoľvek kauzy napokon aj tak vždy vyplávajú na povrch.

s1.jpg

Chceli sme ísť z HZDS, aby nevládol Fico s Mečiarom a Slotom

S Mečiarom ste však po voľbách koketovali aj vy. Najskôr Dzurinda hovorí o krvavých paprčiach Mečiara a pueble Elektra, neskôr mu ponúka podiel na vláde. Nie je to schizofrénia?

Bola to voľba medzi dvomi možnosťami - buď vláda Fico, Mečiar, Slota, alebo vláda bez Smeru. Myslím, že keby sa podarila druhá alternatíva, Slovensko je dnes na tom oveľa lepšie. Je to otázka zodpovednosti voči voličom. Preto som na začiatku hovoril o dvoch mantineloch - o zastupovaní voličov a o hodnotách.

Čo je viac - pragmatizmus alebo hodnoty?

Treba to vyvažovať. Sám nad tým často premýšľam.

Ak niekoho nepriamo označím za vraha, je čudné, ak s ním chcem vládnuť.

Ešte raz - keby bolo po mojom, SDKÚ zostaví vládu sama. Ak sú však len dve možnosti, z toho jedna oveľa horšia, snažím sa vybrať tú lepšiu pre Slovensko. Navyše, táto ponuka pre HZDS už nie je aktuálna.

Nepreháňa sa to s tvrdeniami, že Robert Fico tomuto štátu nadštandardne škodí? Urobil niečo dramatické, čo by otočilo smerovanie krajiny?

Je to problém pohľadu. V zahraničnopolitickej oblasti nepovažujem za šťastné jeho vyjadrenia voči Česku, orientáciu na krajiny ako Líbya, okaté zastávanie sa názorov Ruska a tak ďalej. Za ešte horšie považujem to, že sa prejedajú najlepšie roky, ktoré Slovensko zažíva. Nebuduje sa nič, čo by položilo základy pre ďalší ekonomický rast. Vzdelanie, vedu a výskum vláda absolútne vypustila zo svojej pozornosti.

K tomu prejedaniu - sám Mikloš predsa tvrdí, že Ficove slová o sociálnom štáte sú nezmysel, pretože sociálne výdavky rastú vo verejnom rozpočte na rok 2008 o dve percentá, teda menej ako inflácia, kým celkové verejné výdavky o skoro desať percent.

To je jedna vec. Iná je, keď sa Fico za dva roky zmôže len na valorizáciu detských prídavkov o tri eurá. To je dosť málo, nie? Samozrejme, treba adresne pomôcť tým, ktorí to potrebujú, ale ostatným treba dať - aby som to povedal jednoducho - šancu poriadne zarobiť. Mať nielen euroceny, ale aj europlaty.

V čom Fico prejedá peniaze?

Nebuduje nič, čo bude riešiť ďalší hospodársky rast, nestimuluje podmienky. Dnes sú ťahúňom automobilky, ktoré časom nebude čím nahradiť. Tie predsa skôr či neskôr odídu na iné trhy, kde bude lacnejšia pracovná sila. Malo by sa to nahradiť niečím oveľa sofistikovanejším.

Čo má teda robiť?

Podporovať vedu a výskum, prioritou by malo byť vzdelanie.

Na tieto veci ste mali osem rokov, ani vaše vlády s tým príliš nepohli.

To nie je celkom pravda. Počas našich vlád však bolo treba urobiť najmä reformy, dnes sa má urobiť nadstavba, ktorá na nich buduje.

Podpora vedy a výskumu nemusí byť nadstavbou, mohla sa realizovať popri reformách.

Nie je to také jednoduché. Keď zachraňujeme krajinu, ktorá bola v roku 1998 na pokraji bankrotu, nemôžete hovoriť, že sme sa mali venovať aj vede, výskumu a vzdelávaniu. To je ako so stavbou domu - najskôr položíte základy, potom hrubú stavbu, až nakoniec interiér.

Veď v reforme školstva obe Dzurindove vlády doslova zlyhali. Koľko na to treba, keď nestačí ani osem rokov?

Tie vlády sa sústredili najmä na kľúčové, teda v tom čase dôležitejšie momenty. Musím síce pripustiť, že sa mohlo urobiť viac zásadnejších krokov aj v školstve, ale z toho nevyplýva, že dnešná vláda nemusí reformy dokončiť a robiť ich nadstavbu.

Nájdete na Ficovi aj niečo pozitívne? Nikto nie je len čierny alebo biely.

Podľa mňa je dobré, ak majú ľudia skúsenosť aj s takouto ľavicovou vládou. Z hľadiska riešení, ktoré dáva na stôl, ale vidím problém - zvýšil trebárs príspevok na prvé narodené dieťa, my sme však navrhovali, aby sa zvýšil aj na druhé dieťa, aby sa tiež valorizovali rodinné prídavky. To sa jednoducho neudialo. My sme na rozdiel od tejto vlády prijímali systémové opatrenia, pričom jednorazový príspevok systémový nie je. Malo by sa skôr znížiť daňové a odvodové zaťaženie, odstraňovať byrokratické mantinely, aby ľudia mohli žiť slobodnejšie a postarať sa o seba lepšie, lebo štát to jednoducho nedokáže.

Čo systémové ste pre rodiny s malými deťmi urobili vy?

Vybudovali sme valorizačný mechanizmus na detské prídavky, dokonca sme ho dali do zákona. Pre detí z rodín v sociálnej núdzi sme zaviedli desiaty za korunu, podmienkou bolo, aby deti chodili do školy. Toto považujem za systémové opatrenia.

v6.jpg

Liška bol slabý, Micheľ robil málo, ich odchod nie je stratou

V tomto roku SDKÚ opustili už traja poslanci - Liška, Micheľ aj Kuruc. Dosť veľa, nie?

Začnime Micheľom, ten totiž sedel v parlamente vedľa mňa. Nikdy nepovedal ani pol slova, dozvedeli sme sa to až v sále, a ak chce ešte niekedy pôsobiť v politike, bude musieť svoje dôvody poriadne vysvetliť. To, čo zverejnil, znelo akoby to písal ideológ Smeru. To neboli vyjadrenia Ľuboša Micheľa, akého som poznal. Liška bol zase pre mňa jedno veľké sklamanie.

Bol to najmä bývalý Dzurindov kôň.

Od roku 2006 sa ako podpredseda strany aktivizoval tak málo, že ma jeho konanie naozaj prekvapilo. Jeho odchod nechápem inak, ako že jednoducho vzdal zápas.

Vyzerá to však tak, že v politike chce pokračovať v novej strane Roberta Nemcsicsa.

Viete, čo je na tom zábavné? Lišku poznám ako silného konzervatívca. Teším sa z toho, ako bude teraz podpredsedom liberálnej strany. Teraz žartujem, jeho vyjadrenia ani neberiem príliš vážne. Bol to náš podpredseda, veľmi slabý, k ničom sa nevyjadroval, nedával žiadne návrhy, takže nemáme čo ľutovať.

Ako podpredsedu, ktorý sa vám zdá slabý, ste ho ale mali dosť dlho.

To mi je aj ľúto. Myslím si, že pri obsadzovaní funkcií v budúcnosti sa budeme musieť oveľa viac zaujímať o to, čo chcú naši kandidáti reálne robiť.

Za slabého ho v strane považujete až po odchode z SDKÚ. Nemali ste na to dôjsť už vtedy, keď bol ministrom obrany?

Vtedy sa tak neprejavoval, v tom čase som ani nebol v parlamente. Pôsobil aktívnejšie, zmenil sa až po voľbách. Možno je sklamaný, že sme skončili v opozícii, neviem. Nevidím do hlavy človeka, ktorý vôbec nerozpráva. Keby niečo navrhoval, možno by som mu rozumel.

Veď svoje výhrady povedal - nepáči sa mu komunikácia v strane a štýl Dzurindovho riadenia.

To sú len všeobecné tvrdenia. Od poslanca by som čakal aj niečo konkrétne. Okrem toho - za rozhodnutia v SDKÚ predsa vždy hlasoval. Kritizuje, ako sme potrestali Bratislavu, ale už mlčí, že prakticky za všetky opatrenia zdvíhal ruku aj on. Buď je konzistentný, alebo nie je. V strane razí jednu líniu s ostatnými, zrazu odíde a hovorí čosi iné? Ľudia ako Liška a Micheľ vzdali zápas a v budúcnosti sa to aj ukáže. Tí dvaja určite nebudú robiť tvrdú opozičnú politiku. To sa nestane ani náhodou. Od opozície sa oddeľujú len ľudia, ktorí majú iné záujmy, ako byť alternatívou voči vláde. V strane robili málo, takže o žiadnu stratu pre SDKÚ nejde. Pozrite si prehľad mediálnych výstupov a ich počet u všetkých troch odídencov, pochopíte prečo.

Potom to ale znamená, že máte katastrofálnu personálnu politiku. Na kandidátku dávate ľudí, ktorých odchod nepovažujete za stratu?

Pozor - veď je normálne, že u niektorých to, aký výkon podávajú, zistíte až po čase. Nejde o anomáliu, nemôžeme byť takí pyšní, že zostavíme tím, ktorý vydrží pokope dvadsať rokov. Dôležité nie je ani tak to, aby sme nerobili žiadne chyby, ale aby sme ich vedeli napraviť.

Nezlyhal Micheľ aj preto, že na kandidátku ste ho dávali len ako čistý marketingový ťah na prilákanie voličov?

Absolvoval som s ním kampane, veď aj preto som taký sklamaný. Mal som z neho dobrý pocit, prejavoval veľký záujem o politiku, snažil sa, osvedčil sa už vo volebnej kampani do VÚC. Budil dojem, že je to príjemný a ľudový pravicový politik. Teraz mu proste nerozumiem, kedysi sa choval úplne inak. Čudujem sa, prečo nevrátil mandát, keďže jeho kritika SDKÚ nesie všetky znaky tej „smeráckej". Bolo by to od neho správne. Hovorím to však z ľudského hľadiska, lebo imperatívny mandát v SDKÚ nepresadzujeme.

v8.jpg

Čože? Radičovú niekam presúvame?

Tatiana Rosová mi v rozhovore tvrdila, že aj Dzurinda musí zmeniť štýl komunikácie, lebo zachádza do klišé a funguje v stereotype.

Dzurinda je človek, ktorý vie s občanmi rozprávať veľmi dobre. Súhlasím, že vo vyjadrovaní musíme byť veľmi zrozumiteľní a menej technokratickí. Je to veľmi dobrý stratég, dobrý je aj tím okolo neho, dokázal vyviesť Slovensko z marazmu, urobiť reformy, doviesť ho do EÚ a NATO, určite bude aj v budúcnosti vedieť, ako nastaviť stranu tak, aby bola v ďalších voľbách úspešná.

Má ho vôbec kto nahradiť?

V tejto chvíli nemá význam špekulovať o výmene lídra. V SDKÚ sú osobnosti s bohatými politickými skúsenosťami a charizmou. Nikto snáď nechce spochybniť doterajšie výsledky práce a pôsobenie Ivety Radičovej, či Ivana Mikloša.

Ten je s Dzurindom príliš spojený, navyše nemá takú ambíciu.

Tak si vezmite trebárs Ivetu Radičovú.

Tú presúvate na prezidentskú stoličku.

Čože? My ju niekam presúvame? To je výsledok toho, že jednak ju ľudia na tom poste chcú, jednak má sama takú ambíciu.

Radičová sa rozhodla kandidovať sama

Ale nemala ju, v médiách kandidatúru najskôr jednoznačne odmietla.

O tom by som sa sporil, som presvedčený, že o tom veľmi vážne uvažovala, dokonca aj o tom, že už vtedy mala ambíciu stať sa prezidentkou. Možno si nebola istá, či je už správny čas vyjsť s tým von. Bol som pritom, keď ju o kandidatúru žiadalo mnoho ľudí ešte dávno predtým, ako sa to objavilo v médiách. Rovnako dôležité je, že získala podporu všetkých troch opozičných strán. Jej ambícia uchádzať sa o prezidentský post je absolútne v poriadku.

Kto v SDKÚ jej povedal, aby kandidovala?

Myslím si, že ku svojmu rozhodnutiu prišla sama. Reagovala na to, čo chceli ľudia, veď som to zažil na viacerých mítingoch ešte začiatkom roku 2007. Bol dopyt, tak na to úplne logicky reagovala. Určite to nebolo tak, že sme ju do niečoho tlačili, to je mýtus. Veľmi si vážim, že bola dosť zodpovedná, že sa pýtala, či to bude dobré pre stranu, Slovensko, či už máme na to, aby bola prezidentkou žena a podobne. A je podceňovaním SDKÚ, ak niekto tvrdí, že jej kandidatúra je výsledkom nášho straníckeho kalkulu. To by sme nesmeli mať nijaké hodnoty a byť čisto marketingovou stranou.

Nemyslíte, že opozícia je úplne zaspatá? Minulý rok ste dovolenkovo prespali úvod kauzy Privilégium, dnes ste ticho, hoci HZDS má problém so zadĺženými darcami, ktorí záhadne nosia miliónové dary v igelitkách. Čo vlastne robíte?

O návrhu na odvolanie Tomanovej sme diskutovali ešte pred kauzou Privilégium, bolo to vtedy, keď navrhla, že ľudia dostanú nejaké peniaze za vystúpenie z druhého dôchodkového piliera. Bežala o tom diskusia, do toho prišlo Privilégium, takže návrh na odvolanie Tomanovej na jeseň bol len logickým vyústením.

K tej zaspatosti - kauza Privilégium vypukla ešte v lete.

Za tým je skryté niečo iné. Ľudia skôr očakávajú, že sa dokážeme rázne postaviť voči Ficovej koalícii a ukázať alternatívu. Tú predstavíme na jeseň, keď budeme mať programovú konferenciu. Pracujeme, a som presvedčený, že to povedie k úspechu.

v9.jpg

Pracujeme po celý čas, nič sme nepremeškali

Nezaoberáte sa príliš vnútrostraníckymi problémami? Nielen vy, ale aj KDH a SMK.

Nie je to tak, hoci ten pocit nemôžem nikomu uprieť. Na stretnutí s občanmi jasne vidíme, že nespokojnosť so súčasnou vládou je oveľa väčšia, ako to vyzerá podľa prieskumov.

Čo konkrétne chcete urobiť, aby ste znížili Ficov náskok v preferenciách?

Mne sú Ficove preferencie ukradnuté, pokiaľ SDKÚ urobí vo voľbách dobrý výsledok.

Čo konkrétne chcete urobiť? Dzurinda tvrdí, že budete pracovať. Skúste konkrétnejšie.

Veď to, že budeme pracovať, predsa nie je málo. Stretávame sa s ľuďmi buď osobne, alebo cez médiá, týmto ich získavame pre našu alternatívu. Musíme tiež apelovať na to, aby ľudia prišli voliť. V kauzách sa staviame na stranu občana, ponúkame jasnú politiku. V septembri po programovej konferencii ju predstavíme.

To ju chcete predstaviť až po dvoch rokoch od volieb?

Vtedy bol predsa k dispozícii volebný program, ten sme však nemohli realizovať. To sme mali mať ihneď pripravený ďalší? Tie dva roky ukázali, že Smer nie je ochotný dodržiavať vlastné sľuby, my len teraz budeme reagovať na to, čo predvádza s tým, že ukážeme systémové opatrenia do budúcnosti. Dva roky sú primeraný čas.

Otázkou je, či ste potom nejakú alternatívu doteraz mali, či ste zbytočne nepremeškali dva roky, vďaka čomu sa Fico na opozícii dobre baví.

V strane máme Programovú radu aj sekcie, ktoré sa venujú jednotlivým oblastiam programu. Pracovali sme po celý čas, alternatívu, ktorá z toho vzišla, predstavíme v septembri. A či sme niečo nepremeškali? Keby sme vyšli s alternatívou už na jeseň 2006, teda tesne po voľbách, bolo by to trochu ignorantské voči ich výsledkom. Chceme byť, a aj sme, efektívnou a funkčnou opozíciou. Zo strany SDKÚ teda nevidím nič zmeškané. Chápem, že tí, ktorí nemajú radi Fica, by najradšej videli niekoho, kto by ho dokázal poraziť už zajtra. Môžem len povedať, že ak taká možnosť existuje, my ju určite nájdeme. Buďme však k sebe úprimní - nie je to až také jednoduché.

Ficovým ministrom sa viditeľne uľaví, keď sa vypnú kamery

Nevyrušuje vás, že Fico sa zo stavu opozície vysmieva?

A čo? Máme kvôli tomu prestať robiť svoju prácu?

Skôr robiť inak, keďže vás nevníma ako zásadnú hrozbu.

Som šokovaný tým, že Smer nám radí, ako máme robiť opozičnú politiku. Jemu by vyhovovala len bábková opozícia, teda nejaká pravicová strana, ktorá by sa Smeru doslova podkladala. Máme tu aj takú, Slobodné fórum to naznačovalo už počas volebnej kampane 2006. Najviac atakovaní Smerom sú práve jeho najtvrdší oponenti.

Fico tvrdí, že pre neho sú opozíciou skôr médiá ako vy.

To je len jeho marketing. Bol by rád, keby tu neexistovala žiadne reálna opozícia, ale na to sme do politiky neprišli. Ja som so smerovaním SDKÚ spokojný, lebo opozičnú politiku berie veľmi vážne, sme tu vlastne len my, ktorí ho môžeme naozaj poraziť, nech si myslí kto chce, čo chce. Veď vidím, ako jeho ministri odchádzajú z televíznych štúdií, keď s nimi diskutujeme. Som si stopercentne istý, že tí majú neskutočnú obavu z SDKÚ.

Na základe čoho?

Viditeľne sa im uľaví, keď sa vypnú kamery. (smiech) Poviem iný príklad - všimnite si, že väčšina z nich sa vyberie do televízie len sama, bez oponenta. Prečo, keď sa údajne neboja bezzubej opozície? Koľkokrát bolo dohodnuté, že s nimi ideme diskutovať a zrazu boli v relácii sami? Tým len demonštrujú svoj strach.

Ďurkovský by mal prehodnotiť rozhodnutie o Starom moste

Po voľbách váš europoslanec Peter Šťastný navrhoval, aby bolo Slovensko monitorované. Nebolo to zbytočné a zlé gesto, keďže problémy by sme si mali riešiť doma?

Nakoniec sme si to doma aj vyriešili. Zodpovedná opozícia dokáže aj sama potlačiť tendencie, ktoré by smerovali mimo rámca demokracie.

Bol návrh Šťastného chybou?

Nemyslím si. Najskôr sme si to však mali prebrať v strane, koniec koncov, aj sme to veľmi rýchlo napravili.

V Bratislave rezonuje kauza Starého mosta, keď primátor Ďurkovský imitoval zapojenie občanov do rozhodovania hlasovaním za tri alternatívy od jedného autorského kolektívu bez toho, aby bola vypísaná verejná súťaž. Prečo nepočuť hlasné protesty SDKÚ?

Minulý týždeň sme sa o tomto radili na miestnom zväze. Poslanci a naši členovia v Starom Meste sa rozhodli prijať rezolúciu, ktorá tento stav kritizuje, pridal sa aj zväz v Petržalke. Myslíme si totiž, že takáto dominanta by sa mala vyberať v poriadnej súťaži, nie z troch návrhov toho istého mosta a toho istého autora. Trváme na tom, že pán Ďurkovský by mal svoje rozhodnutie prehodnotiť. To je predsa jasný hlas a myslím si, že znie natoľko silno, že primátor bude reagovať.

Poznámka: Rozhovor bol autorizovaný, Pavol Frešo v prepise nič nezmenil.

Medzititulky: Redakcia

Predchádzajúce rozhovory si môžete prečítať tu.

Poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudí, ktorí nie sú mediálne známi? Poznáte skutočné osobnosti? Ak áno, zašlite nám svoje tipy e-mailom na adresu karol.sudor@smeonline.sk a pomôžte nám zviditeľniť tých, ktorí si to zaslúžia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 622
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 714
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 993
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 720
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 666
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Peter Pellegrini.

Pellegrini je pripravený v prípade ďalšieho incidentu zvolať mimoriadnu schôdzu.


TASR
Ilustračné foto.

Krajskí policajti avizujú počas sviatkov zvýšenú aktivitu.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Daniel Pastirčák

Korčok nie je pre veriacich ľudí žiadnym strašiakom, zdôrazňujú vo výzve.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Momentka zo zápasu Třinec - České Budejovice.

Pozrite si prehľad športových udalostí vo štvrtok 28. marca. Aký je program dňa?


Daniela Ledecká a Viktória Forster na mítingu v Johannesburgu.

Dievčatá si vyskúšali preteky na južnej pologuli vonku v pre nás netradičnom období, priblížila trénerka.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu