Rafael Rafaj: v službách Jána Slotu

Kto je Rafael Rafaj, čím bol pred tým, ako ho zvolili do parlamentu, a aký je jeho vzťah s Jánom Slotom.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Keby sa absolvent chemickej priemyslovky a laborant Rafael Rafaj nestal v roku 1995 tlačovým tajomníkom SNS, tak by bol známy len medzi slovenskými numerológmi, ezoterikmi a milovníkmi mystiky. Lebo vo všetkých troch odboroch zaznamenal výsledky, ktoré nie sú ani v tomto prostredí celkom obvyklé.

Maliarikovec, numerológ, ezoterik

Rafaj sa dlhé roky venoval dielu kňaza, orientalistu, filozofa a mystika Jána Maliarika. Z jeho spirituálneho systému dokázal Rafaj odvodiť a ďalším „maliarikovcom“ pretlmočiť viaceré aktualizované závery.

Napríklad aj ten, že konzumne orientovanej euro-atlantickej (západnej) kultúre treba „jemne naznačiť“, že svoju úlohu v špirálovom vývoji už splnila „a na ďalšie rozvíjanie kolektívneho vedomia má uvoľniť priestor slovanskej kultúre“.

Rafaj sa s majstrom Maliarikom zhoduje i v názore, že tak ako sa menia časy, mení sa aj vyvolený národ a teraz je takýmto „vyvoleným národom Národ Slovenský!!“. Je vyvolený aj preto, lebo Slováci sú najmorálnejším národom, „ktorý nemá nijakých politických hriechov“.

Ako numerológ Rafaj zistil, prečo sa útoky na Svetové obchodné centrum udiali práve 26. februára 1993 a 11. septembra 2001. Vraj preto, aby sa „všetko točilo okolo čísla päť“. A okolo čísla päť sa malo všetko točiť preto, lebo symbolizuje Spojené štáty.

Ako ezoterik napísal Rafaj knihu. Jej rukopis má názov Zastavme sa, a autor hovorí, že ide o dielo pôvodnej slovenskej duchovedy s ezoterickou analýzou textu slovenskej hymny Nad Tatrou sa blýska. V rozsiahlom diele zdôvodňuje, prečo sa v hymne nemá meniť „zastavme sa, bratia“ na „zastavme ich, bratia“.

Aby jeho rozbor mal odborný fundament, Rafaj priznal, že preštudoval „pôvodnú slovenskú duchovedu zakódovanú v ľudových rozprávkach, predo­všetkým od Dobšinského“.

Keby Rafaj zostal iba maliarikovcom, ezoterikom a numerológom, bol by síce trochu iný ako väčšina, ale v podstate neškodný. Lenže on sa stal v roku 1995 tlačovým hovorcom SNS.

Nadľudský výkon hovorcu

Vybral si ho Ján Slota na základe článkov, ktoré Rafaj publikoval v periodikách Zmena, Slovenské národné noviny a v im podobných tlačovinách. Slotov výber bol presný, lebo Rafaj spĺňal obe požiadavky, pre ktoré SNS hovorcu potrebovala. Bol schopný naformulovať stanoviská strany tak, že to spĺňalo Slotovu predstavu o kultúrnom a kultivovanom vyjadrovaní. A je tiež schopný obhajovať všetko, čo nekultúrne a nekultivované vyprodukuje predseda SNS. Hoci si to vyžaduje nadľudský výkon.

Krátko pred parlamentnými voľbami 2006 zašiel predseda SNS na „najdrahší koňak, aký tu máte“ do jedného bratislavského pubu. Zdržal sa tam tak dlho, že niečo z jeho produkcie zachytili aj televízne kamery. Opilecké bľabotanie typu: „Nemyslím si, že som opitý ako sviňa. Po pi... majú Maďari. Nech žije Maďarská republika. Po... sa ty zasran zaje... Vyj... Maďari, všetci ste tu Maďari skur...ní...“ obhajoval hovorca Rafaj neuveriteľným vyhlásením.

Televíziu obvinil z „mediálneho gangsterstva“ lebo vraj preniesla prízemné metódy svojej reality show do spravodajstva. Vyjadril plnú podporu Slotovi, ktorý vraj „neporušil nijaký zákon ani nemal potrebu sa skrývať pred verejnosťou počas trávenia voľného času“. A na záver sa vyhrážal médiám, že v novom zákone zavedie nulovú toleranciu „k paparacovskému štýlu, na ktorý doplatila životom princezná Diana“.

Svoju schopnosť obhajovať úplne všetko, čo Slota urobí, alebo povie, osvedčoval Rafaj počas trinástich rokov ich úzkej spolupráce. Ak sa dá za spoluprácu označiť vzťah, v ktorom je jeden taký dominantný ako Slota, a druhý taký submisívny ako Rafaj.

Vždy podľa predsedu

Je veľa ľudí, ktorí majú svoj názor, ale s ním nesúhlasia. Rafaj so svojím názorom nesúhlasí najmä vtedy, keď koliduje s názorom predsedu Slotu. Typickým príkladom je Rafajov postoj k Ústavu pamäti národa.

V periodiku, ktoré minulý rok vydal ÚPN, napísal úvodný príhovor Mgr. Rafael Rafaj. Okrem povinnej „úlitby“, že by sa ústav mal venovať aj násilnej maďarizácii, jeho text jasne hovorí, prečo bol ÚPN zriadený. Sú tam pekné vety o tom, že má svojou činnosťou zabrániť, aby sa zo spoločenskej, historickej a kolektívnej pamäti národa vytesnil „objektívny záznam o prežitom“. Na viacerých miestach spomína, v čom všetkom má ústav „nenahraditeľný priestor“. Ale keď sa z archívov ÚPN dostali na verejnosť informácie, ktoré nahnevali jeho predsedu, Rafaj okamžite prevzal Slotov názor, že z „principiálnych dôvodov“ je potrebné ústav zrušiť.

Zásada, že hovorca má vždy taký názor, aký jeho predseda, je princípom, na ktorom od začiatku až doteraz funguje vzťah Rafaja a Slotu.

Pravá ruka Jána Slotu

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, Slota je od Rafaja starší iba o šesť rokov. Napriek tomu, a napriek skutočnosti, že sa pracovne stretávajú od roku 1995, Rafaj priznal, že „pánu Slotovi vykám“. Pritom Slota jemu tyká, lebo vraj predseda „tyká viacerým ľuďom v strane“. Okolnosť, že Rafaj už toľké roky ťahá za svojho predsedu gaštany z ohňa, ani v najmenšom nezmenilo základnú konšteláciu ich vzťahu: Slota je šéf, Rafaj podriadený.

Je zvláštne, že človeka, ktorého si Slota „váži“ natoľko, že mu zveril formulačné právomoci za stranu, a že si ho vyvolil ako svojho dubléra pre médiá, udržiava iba v pozícii svojho servisného pracovníka. Ale nedá sa povedať, že by šéf SNS nedoceňoval, čo všetko pre neho Rafaj robí.

Pred voľbami 2006 zaradil svojho hovorcu na dvanáste miesto kandidátky. Preferenčné hlasy, ktoré získal, potvrdili, že Rafaj nie je medzi voličmi strany ani zďaleka taký obľúbený ako u predsedu. Z 270-tisíc hlasov, ktoré dostala SNS, len 3090 voličov zakrúžkovalo hovorcu strany. Viac preferenčných hlasov ako on dostalo až 25 kandidátov strany. Napriek tomu, ale aj práve preto urobil z neho Slota šéfa poslaneckého klubu a svoju pravú parlamentnú ruku. Dosvedčiť by to mohli aj súdni znalci, overujúci pravosť Slotovho podpisu na prezenčných listinách.

Viem sa pripraviť na určité rozhodnutia, krízové situácie. Čítam kvalitné dlhodobejšie horoskopy...

Rafael Rafaj, Plus 7 dní,8. november 2006

Ja som Žilinčan, horal, národniar, Slovák, poslanec, ale to mi nebráni, aby som bol aj dobrý veriaci, humanista...

Rafael Rafaj, Plus 7 dní, 8. novembra 2006
Falšovanie pre predsedu

Možnosť, že poslanec Rafael Rafaj podpisuje prezenčné listiny za Jána Slotu, naznačujú iba indície, tvrdí predseda parlamentu Pavol Paška. V skutočnosti je to inak. Indície svedčili o tom, že Slotov podpis niekto falšuje. Redaktori denníka SME už môžu dosvedčiť, že ich falšuje Rafaj. Čo nie je indícia, ale fakt.

Ak sa niekto – tak ako Slota – z približne troch tisícov hlasovaní nezúčastní na dvoch treti­nách z nich, ak nehlasuje ani o zákonoch, ktoré sám navrhol a predložil, hoci podľa prezenčnej listiny bol prítomný, tak je očividné, že tu niečo nesedí. Pred prezenčnými listinami tri dni hliadkujúci redaktori potom na vlastné oči videli, ako Slotu podpisuje Rafaj. A to spôsobom, z ktorého je zrejmé, že nejde o výnimku, ale o pravidlo.

Šéf poslaneckého klubu podpísal svojho predsedu aj v deň, keď Slota do parlamentu prišiel. Keby sa zakaždým osobitne dohovárali, či ho podpísať treba, alebo nie, tak by sa niečo také stať nemohlo.

Rutina, s akou Rafajova ruka vykonala Slotov podpis, dáva tušiť, že medzi nimi ide o dohodu, ktorá platí všeobecne a nemusí byť obnovovaná každý deň. Aby sa predseda SNS nemusel obťažovať neustálym ospravedlňovaním neúčasti, hovorca strany a šéf jej poslaneckého klubu mu poskytuje službu, ktorá ho ľudsky ponižuje, dehonestuje ako poslanca a trestnoprávne ohrozuje ako občana.

Z prípadovej štúdie o vzťahu Slotu a Rafaja vyplýva, že falšovanie podpisu je dôsledkom stavu, aký sa nedá označiť za zdravý a ani politicky normálny.

Generál a najdô­leži­tej­šia osoba SNS je Ján Slota. Ja som iba taký malý pešiak... Ľadoborec SNS je však Slota.

Rafael Rafaj, Plus 7 dní, 8. novembra 2006
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu