NBS zakladal bývalý agent a plagiátor

Ekonomická univerzita rieši prvý verejný prípad plagiátorstva. Záporná postava je nový člen Rady STV Marián Tkáč.

O stretnutí s pápežom sa ŠtB dozvedela z fotky.O stretnutí s pápežom sa ŠtB dozvedela z fotky. (Zdroj: tkac.sk)

BRATISLAVA. Bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a novozvolený člen Rady Slovenskej televízie Marián Tkáč prednáša na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Jeho študenti sa učia zo skrípt, ktoré sú z veľkej časti neoprávneným použitím cudzieho diela – plagiátorstvom. Upozornil na to blog Radostná veda na serveri Etrend.sk.

Podobnosti

Tkáč si pri písaní svojich skrípt Hospodárske dejiny ­ stručný prehľad, ktoré vyšli pred troma rokmi, výrazne pomáhal podobnou od autorov Jozefa Faltusa, Emílie Krajniakovej a Václava Průchu.

Tkáč ich síce uviedol na konci v zozname literatúry, no v konkrétnych pasážach ich necituje. Mal by. V jeho skriptách sa totiž pravidelne objavujú rovnaké vety. Aj dlhšie pasáže sa často líšia jedným slovom, či napríklad tým, že namiesto slova proti používa Tkáč slovo voči.

Tkáč sa pre SME k plagiátorstvu nevyjadril. Blogera Andreja Svorenčíka, ktorý sa o prípad zaujímal, odporúčal Tkáč na jedného z autorov prvej učebnice – Václava Průchu. „Už sme to vyriešili,“ tvrdil Tkáč.

Rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák Tkáča nepodržal. „Podľa dostupných informácií Ing. Tkáč nepostupoval pri písaní skrípt (...) v súlade s autorským zákonom a s jeho konaním nesúhlasíme,“ hovorí stanovisko, ktoré formuloval rektor v mene univerzity. Rek­tor vysvetlil, že na problém univerzitu upozornil jeden z autorov pôvodných skrípt Průcha.

Ján Lisý, dekan Národohospodárskej fakulty, na ktorej Tkáč prednáša, hovorí, že v tomto prípade nechce byť sudcom. „Je to spor dvoch autorov, do ktorého nezasahujem. Pri približne 500 publikovaných výstupoch našej fakulty ročne, sa musím spoľahnúť na stanovisko oponentov,“ povedal. Tkáčove skriptá mali posudok dvoch externých oponentov. Tesne pred uzávierkou rektor SME informoval, že dekan fakulty ukončil externé pedagogické pôsobenie Mariána Tkáča počnúc letným semestrom.

Nie je to novinka

Prorektor súkromnej Vysokej školy manažmentu Jozef Hvorecký považuje za plagiátorstvo aj nedôsledné uvádzanie odkazu na čerpanú literatúru. „Nikto na nič nepríde sám. Zdroje sa musia uvádzať,“ povedal Hvorecký.

Podľa neoficiálnych informácií mal Tkáč zdôvodňovať zhodu textu tým, že ide o históriu, kde sa fakty a roky opakujú a texty sa tak musia podobať.

Hvorecký si myslí, že je to naivná výhovorka. „Keď si napríklad dvaja ľudia prečítajú ten istý text o francúzskej revolúcii, každý ho povie svojimi slovami a inak,“ povedal.

Vysoká škola manažmentu diela prednášajúcich tiež nekontroluje a Hvorecký súhlasí s tým, že dekan nemá kapacity na to, aby to prešetril. Priznáva, že s podobným prípadom sa už na ich škole stretli, no hneď ho vyriešili. „Vyučujúca skopírovala článok z anglickej literatúry. Upozornili na to študenti a už u nás neučí,“ povedal Hvorecký.

Autor blogu o Tkáčovom plagiátorstve odhaduje, že z tých 160 strán Tkáčových skrípt, ktoré sa venujú obdobiu 19. a 20. storočia pokrytom v pôvodných skriptách, sa zhodujú alebo je mierne obmenených približne 70 percent strán. Vysoká škola manažmentu trestá svojich študentov už pri zhode textu na 20 - 25 percent. Študentov odhaľujú pomocou počítačového programu.

Väčšinou školy, či už na Slovensku, alebo v zahraničí, upresňujú citácie a používanie iných diel ešte svojimi vnútornými predpismi. „Plagiátorstvo alebo iné formy nevhodného správania, či už medzi študentmi, alebo profesormi sú na Kalifornskom inštitúte technológie detailne ošetrené internými smernicami. Akékoľvek podozrenie porušenia vedeckej etiky je brané veľmi vážne,“ povedal bloger Andrej Svorenčík, ktorý na kalifornskom inštitúte študuje. Ignorovanie alebo vlažný prístup by podľa neho ohrozili renomé inštitútu.

„Pokiaľ by sa preukázalo, že vedúci archívu pán Marián Tkáč porušil niektorú z povinností, ktoré mu vyplývajú z vnútor­ných predpisov, v tom prípade by sa NBS týmto prípadom zaoberala,“ poskytla stanovisko súčasného Tkáčovho zamestnávateľa hovorkyňa NBS Jana Kováčová.

Na začiatku bola fotka s pápežom

Hoci Marián Tkáč čistým lustračným oznámením dokazuje, že nebol agent, archívy ÚPN hovoria iné. Od októbra roku 1987 bol Tkáč kandidátom tajnej spolupráce s krycím menom Ríman a od októbra 1988 agentom s krycím menom Krajan.

To, že si ho tajná služba všimla a postupne získala na spoluprácu, súviselo podľa Milana Žitného s objasňovaním prípadu vraždy kňaza Štefana Poláka v obci Borovce, ktorá sa stala v októbri 1987. Pri prehliadke fary sa totiž našla fotografia slovenských pútnikov vo Vatikáne na stretnutí s pápežom z roku 1986. Nad kňazom Polákom bol na nej už vtedy vysoký štátny funkcionár Marián Tkáč, ktorého potom v súvislosti s fotografiou vypočúvali. „To bol základ, ako sa dopracovali k Tkáčovi a zverbovali ho za agenta," povedal Žitný, ktorý bol na začiatku deväťdesiatych rokov v Nezávislej komisii pri Federálnom ministerstve vnútra a ktorý sa pred približne štrnástimi rokmi prípadu Tkáča ako novinár venoval.

Podľa údajov v ÚPN sa ŠtB začala na Tkáča kontaktovať niekoľko dní po smrti kňaza Poláka a 19. októbra požiadala o vykonanie jeho lustrácie. Styk s Tkáčom podľa správy príslušník ŠtB uskutočňoval od konca októbra 1987 a o do jeho získania na spoluprácu ako agenta bolo s Tkáčom spracovaných 8 záznamov, ktoré sa týkali hlavne interných problémov na ministerstve financií.

Tkáč nedávno sám svoje kontakty na kňaza komentoval. Keď pred dvomi mesiacmi ÚPN dal podnet na Generálnu prokuratúru, aby prípad vraždy kňaza spred dvadsiatich rokov znovu otvorila, Tkáča v reportáži oslovila Slovenská televízia. „Stretol som sa s ním (kňazom Polákom - pozn. red.) prvýkrát v živote na audiencii u pápeža. Pápeža som práve pozval na Slovensko. Vtedy on zbožne prijal od neho požehnanie. Potom sme sa stretávali ešte a o rok neskôr prebehla správa, že je mŕtvy, brutálne zavraždený," povedal pre STV v decembri Tkáč. To, že po smrti kňaza sa stal agentom ŠtB nepovedal.

Ríman

Fotografia odštartovala vlastne spoluprácu Tkáča s ŠtB. „Zaregistrovali ho ako kandidáta tajnej spolupráce, dali mu krycie meno Ríman, pretože to bolo v Ríme, kde ho objavili na fotke," povedal Žitný.

Príprava na agenta, kde sa zisťovalo, či je ochotný spolupracovať, plniť úlohy trvala približne rok. Tkáč sa ujal, a po roku sa stal agentom s krycím menom Krajan. Podľa Žitného nové krycie meno mohlo súvisieť s tým, že so svojím dôstojníkom (tzv. riadiacim orgánom) Jozefom Sabom pochádzali z okresu Vranov nad Topľou. „To krycie meno si dal Tkáč. To je dôkaz, že participoval na spolupráci, že to robil s plným vedomím, nebol to preňho problém," hovorí Žitný.

V spise sa zachovala správa zo získania na tajnú spoluprácu tzv. „verbovka": „Na základe predchádzajúcej osobnej dohody bol dňa 29. septembra 1988 v budove Obvodnej správy ZNB Bratislava V uskutočnený viazací akt kandidáta na tajnú spoluprácu krycieho mena „Krajan" vlastným menom Ing. Tkáč Marián, CSc." Po prečítaní „prehlásenie bez výhrad podpísal".

Základným zameraním Tkáča malo byť „získavanie štátnobezpečnostných informácií z problematiky financií.

Tkáč sa stal agentom v čase, keď bol na ministerstve financií riaditeľ odboru hospodárskej a rozpočtovej politiky. „Krajan z titulu svojej funkcie má možnosť komunikovať so všetkými námestníkmi ministra a riaditeľmi odborov. Pod legendou riešenia pracovných problémov sa môže skontaktovať aj s mnohými vedúcimi oddelení, aj s radovými referentmi," napísal o ňom Sabo.

V spise sa hovorí aj o straníckej kariére Tkáča. „Je členom KSČ od r. 1979, od roku 1983 je členom výboru ZO KSS na MF, v súčasnosti je vo funkcii podpredsedu ZO KSS. Z titulu zastávanej funkcie riaditeľa odboru je Krajan v nomenklatúre ÚV KSČ."

V tom čase platila smernica, že funkcionári KSČ sa do ŠtB neverbujú. Podľa Žitného sa v prípade Tkáča táto smernica obišla. „Evidentne to súviselo s tým, že bol pre nich spravodajsky zaujímavý ako zdroj informácií z ministerstva financií, ako aj z prostredia slovenských katolíkov a duchovenstva, kde sa Tkáč pohyboval," hovorí Žitný.

Čo hovoril spis

Tkáč podľa záznamu z takzvanej verbovačky hovoril napríklad o svojej služobnej ceste v Prahe, ale aj o pomeroch na ministerstve financií. „Prax v súčasnosti je taká, že niektoré odbory nemajú čo robiť, a hľadajú si prácu (takým je odbor, ktorý vedie Ing. T.) a iné odbory sú preťažené." Podľa Tkáča to bolo údajne preto, lebo námestníci ministra pri tvorbe organizačného usporiadania „si hľadeli predovšetkým na svoje osobné ambície a záujmy".

Negatívnu úlohu údajne podľa Tkáča mali na ministerstve aj rodinné vzťahy. „Hovorí sa totiž, že riaditeľ odboru M. je v príbuzenskom vzťahu s námestníkom Ing. V. Horšie na tom je to, že Ing. M je po odbornej stránke veľmi „slabý", čo je na ministerstve všeobecne známe".

Podľa zoznamu dokumentov súčasťou spisu Tkáča bolo viacero agentúrnych záznamov týkajúcich sa hlavne vtedajšieho ministerstva financií, kde vtedy pracoval. Napríklad agentúrny záznam z organizačných zmien na ministerstve financií, z práce na zostavovaní návrhu štátneho rozpočtu, agentúrny záznam zo štátneho rozpočtu, ale aj záznamy o niekoľkých ďalších osobách. Väčšina spisu však bola skartovaná 15. novembra 1989, čo je neobvyklé.

Mirka Kernová
Bráni sa osvedčením

Marián Tkáč sa zaštiťuje menom Jána Langoša.

Na informácie o práci pre ŠtB reagoval Marián Tkáč na vlastnej webovej stránke zverejnením jeho lustračných oznámení vydaných v roku 1992. Nehovorí už o tom, že v archíve bolo jeho krstné meno napísané nesprávne.

Tkáč píše, že o lustračnom osvedčení hovoril s Jánom Langošom, ktorý lustračné osvedčenia podpisoval. „Nepočul som od neho, že ním podpísané lustračné osvedčenia nemám brať vážne,“ hovorí Tkáč. S dodatkom, že vďaka tomuto dokumentu mohol byť námestníkom ministra financií i viceguvernérom, ktorý sa podieľal na založení NBS.

(hr)
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu