AKTUALIZOVANÉ 13:21
Tlačový zákon prešiel prvým kolom
BRATISLAVA. Parlament dnes posunul na ďalšie rokovanie sporný návrh tlačového zákona, ktorý môže podľa kritikov ohroziť slobodu médií.
Vládny návrh zákona vzbudil širšiu pozornosť po tom, ako opozícia na protest proti predlohe blokovala v parlamente schválenie Lisabonskej zmluvy, ktorá by mal priniesť viaceré zmeny vo fungovaní Európskej únie.
VIDEO: Tlačový zákon je v druhom čítaní
Za posunutie návrhu do druhého čítania dnes hlasovalo 81 poslancov vládnej koalície, proti bolo 59 opozičných poslancov. Definitívne by o ňom mala Národná rada hlasovať na najbližšej schôdzi.
Nový návrh tlačového zákona kritizovali okrem opozície aj zahraničné novinárske inštitúcie, ako aj predstaviteľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Miklós Haraszti. OBSE požaduje, aby zo zákona vypadli ustanovenia o možnosti pokutovania novín zo strany ministerstva kultúry, alebo viaceré práva na opravu článkov pre dotknuté osoby. Ministerstvo minulý týždeň pripustilo, že návrh upraví podľa pripomienok OBSE.
Práve zmenami v tlačovom zákone opozícia podmienila podporu Lisabonskej zmluve, dokument otvorene odmietli iba poslanci KDH. Koalícii chýba k potrebnej trojpätinovej ústavnej väčšine na schválenie zmluvy najmenej päť hlasov opozície.
Opozícia predstavila body, ktoré požaduje zmeniť v tlačovom zákone
Opozícia má tri pripomienky, ktoré požaduje zapracovať do vládnej novely tlačového zákona. Ak neprejdú, je podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej ohrozená podpora opozičných poslancov pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve.
VIDEO: Opozícia predložila tri návrhy na zmeny tlačového zákona VIDEO
Opozícia chce, aby o porušení ustanovení zákona výlučne rozhodovali súdy a nie rezort kultúry, ako je to vo vládnej predlohe. Ďalej chce zmeniť paragraf, ktorý zakazuje publikovať informácie o politickom zmýšľaní či politickom názore. V prípade práva na odpoveď požaduje opozícia jasne definovať kritériá, čo nepravdivá informácia je. Posledná pripomienka sa týka ochrany zdroja, ktorá by nemala byť v polohe povinnosti ale práva. „Toto sú spoločné požiadavky opozície na tlačový zákon, tak aby spĺňal základné kritériá európskych štandardov,“ dodala Radičová. „Bez týchto závažných zmien nie je možné, aby sme urobili nejaký pokrok a aby sme to mohli považovať za riešenie súčasnej situácie,“ zdôraznil predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Jednotlivé opozičné strany majú podľa Pavla Minárika (KDH) aj ďalšie výhrady, spomínané pripomienky sú však podstatné.
Ako sa opozícia zachová v prípade, že by koalícia schválila nový tlačový zákon v podobe, v akej ho predložila vláda, je podľa Radičovej hypotetická otázka. „Podstatná odpoveď je začať rokovanie o týchto návrhoch s koaličnými klubmi,“ dodala.
VIDEO: Opozícia odmieta ustúpiť zo svojich požiadaviek VIDEO
Vydavatelia regionálnej tlače sú proti tlačovému zákonu
Sporný tlačový zákon dnes odmietla Asociácia vydavateľov regionálnej tlače (AVRT) a žiada jeho prepracovanie. Viaceré ustanovenia sú vágne a umožňujú tak zneužívanie politikmi alebo firmami na vlastné ciele, alebo proti slobode prejavu a nezávislosti médií. AVRT chce, aby zákon obsahoval právo na ospravedlniteľný omyl, čím by vylúčil stíhanie za informácie z dôveryhodného a kompetentného zdroja. V zákone chýba povinnosť orgánov verejnej moci a verejných činiteľov poskytovať pravdivé informácie, túto povinnosť nemožno vymáhať. Preto by mal zákon stanoviť sankcie za neposkytnutie
Asociácia nesúhlasí s časťami zákona, ktoré napadla aj OBSE. Právo na odpoveď musí byť určené presne. Mala by to byť oprava, doplnenie či spresnenie v rozsahu, primeranom napadnutému tvrdeniu, nie celému textu. V paragrafe o práve na odpoveď by sa malo odraziť rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, že verejný činiteľ má pri správach o ňom nižšiu ochranu ako obyčajný občan. Tlačový zákon by mal vymedziť hornú hranicu pokuty, ktorú by mohol za neuverejnenie odpovede uložiť súd, žiada AVRT.
Vydavatelia regionálnej tlače nesúhlasia, aby o pokutách rozhodovalo ministerstvo kultúry. Nepáči sa im ani paragraf 6, uvádzajúci obsahy, za ktoré môže ministerstvo noviny potrestať pokutou do 200-tisíc korún. Okrem podpory či schvaľovania drog, neľudského správania vojny, atď. zákon uvádza aj zákaz šírenia obsahov, ktoré by mohli podnecovať nenávisť na základe "politického alebo iného zmýšľania". AVRT upozorňuje, že takéto obsahy spadajú pod rozhodnutie súdu na základe trestného zákona. Formulácia o nenávisti na základe "politického alebo iného zmýšľania" sa dá svojou neurčitosťou zneužiť proti slobode tlače, dodáva AVRT v stanovisku k tlačovému zákonu.
utorok 12. 2. 2008 11:31 | ČTK, SITA, šif, VIDEO: Eugen Korda
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Maďaričov zákon ide ďalej.
Foto: SITA

- 4 hodiny
- 24h
- 3dni
- 7dní
PLATENÉ
- Štát chystá miliónový dopravný servis 8 133
- Firme z Rathovej kauzy sa na Slovensku darí 4 971
- Amnesty Slovensku vyčíta rozdeľovanie detí 4 091
- Figeľ pozýva k zodpovednosti aj Lipšica 3 275
- Na Záhorí postavia pravoslávny chrám 2 713
- Maďarov a Slovákov spoja dva nové mosty 2 431
- Figeľ: KDH pri ÚVO nie je oklamané, oklamaní sú ľudia 2 138
- Na Spiš sa Julo Hudáček doviezol rýchlikom 1 939
- Vodní lyžiari smútia, zomrela Bronislava Nižníková - Machová 1 546
- Fedor: Zlučovanie vojenských tajných služieb je len fasáda 1 233



























