Fico ustúpil. Zmluvu odložil

Opozícia drží koalíciu v šachu a nechce ustúpiť, kým nezmení tlačový zákon.

Premiér Robert Fico do včerajšieho večera hovoril, že vydieračom sa neustupuje. Napísal to aj pre denník SME na dnešnej 31. strane. Napokon hlasovanie odložil na neurčito.Premiér Robert Fico do včerajšieho večera hovoril, že vydieračom sa neustupuje. Napísal to aj pre denník SME na dnešnej 31. strane. Napokon hlasovanie odložil na neurčito. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Opozícii sa prvýkrát od volieb podarilo primať koalíciu k ústupku.

Zablokovala prijatie Lisabonskej zmluvy a otvorila si cestu k vyjednávaniam o tlačovom zákone, ktorý koalícia nechcela meniť.

Premiér v pondelok tvrdil, že „vydieračom sa neustupuje“. Včera už vyhlásil, že o zmluve sa hlasovať nebude, kým nebudú mať 90 hlasov.

VIDEO - Fico počká, kým bude mať väčšinu

SDKÚ, SMK a KDH súhlas s Lisabonskou zmluvou podmienili tým, že tlačový zákon bude v súlade s pripomienkami OBSE a koalícia sa bude k opozícii správať dôstojne.

„Musíme mať zdravý rozum. Ten nám káže hľadať ďalších poslancov, rokovať a pokúsiť sa nájsť celospoločenskú zhodu,“ povedal Fico. Jednotlivých poslancov opozície oslovovať nechce. „Treba rokovať, ale vydierať sa určite nedáme,“ povedal premiér.

Tlačový zákon v prvom čítaní prerokujú na tejto schôdzi, v druhom a treťom čítaní bude v marci.

„Považujem to za prvé víťaz­stvo opozície voči politike terajšej vládnej koalície a arogancii, ktorú predvádza voči nám,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Spokojní boli aj predsedovia SDKÚ a SMK Mikuláš Dzurinda a Pál Csáky.

Víťazstvo nad opozíciou šéf kresťanských demokratov Hrušovský odhadol na 2:0 alebo 3:0.

„Videli, že sme sa nezľakli. Celý dnešok a včerajšok na nás vyvíjali tlak,“ hovoril predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Premiér si podľa neho myslel, „že ten valec nebude mať prekážku“, ale prepočítal sa.

„Myslia si, že týmto cirkusom dosiahnu, že sa každý v Európe rozplače od radosti, akými Európanmi sa stali SNS a HZDS a padnú na kolená pred Robertom Ficom a v Bruseli ho budú prosiť o odpustenie, že doteraz nepochopili jeho genialitu,“ povedal šéf SMK Pál Csáky.

VIDEO - Pál Csáky: Žiadame aj normálne práva pre opozíciu

Parlamentný poker

V parlamente včera už od rána hrali opozičné a koaličné strany o Lisabonskú zmluvu taktickú bitku. Účasť prezidenta Ivana Gašparoviča na dopoludňajšom poslaneckom grémiu predsedov väčšiny strán len potvrdila, že ide o veľa. Protokol by skôr velil, aby prišli oni za ním. Gašparovič návštevu Národnej rady vysvetľoval tým, že dostal „veľmi veľa telefonátov a žiadostí o stretnutia z ambasád, čo sa deje na Slovensku“ a politické strany vyzval, aby hľadali konsenzus.

VIDEO - Do parlamentu prišiel aj prezident

Stanoviská strán mali k zhode ďaleko. HZDS hlasovanie o zmluve odmietalo presunúť, naopak nemalo problém odložiť tlačový zákon. SMK za možnú podmienku podpory zmluvy označovalo stiahnutie školského zákona, s ktorým má problémy. Smer zatiaľ riešenie nenavrhoval.

Poobede premiér a predseda parlamentu Pavol Paška nečakane zavolali veľvyslancov krajín Európskej únie, ktorým vysvetľovali pozíciu Slovenska k zmluve. Pozvali ich na 17.30 - teda pol hodiny po plánovanom hlasovaní o zmluve. Pozvanie podľa informácií SME dorazilo na ambasády nečakane pred obedom.

Zlom poobede

Dzurinda už poobede tvrdil, že nevyžadujú stiahnutie tlačového zákona, ale chcú, aby ho opravili v druhom čítaní. „Sme pripravení podporiť Lisabonskú zmluvu až po záverečnom hlasovaní o tlačovom zákone.“

Rokovania pokračovali o 16.30 opäť na grémiu politic­kých strán. Bez výsledku. Premiér a jeho koalícia preto prišli do rokovacej sály, z ktorej opozícia odišla.

VIDEO - Opozícia odchádza z parlamentu

Po vystúpeniach Vladimíra Mečiara, Jána Slotu a Miroslava Číža podala poslankyňa Smeru Jana Laššáková návrh, aby sa hlasovanie presunulo na ďalší deň. A premiér napokon po rokovaní s veľvyslancami oznámil, že hlasovať sa bude o zmluve až vtedy, keď bude jej ratifikácia istá.

Koalícia nateraz ustúpila, opozícia hlásila, že zatiaľ víťazí.

Brusel je z nás zmätený

Porozumieť slovenskej politike je pre bruselských politikov často veľmi zložité. Zvlášťak má opozícia v hlavnom meste únie dobrý lobing.

Nečakaný slovenský vabank o európsku zmluvu zaujal aj v zahraničí. Počas úvodného vystúpenia na začiatku schôdze Európskeho parlamentu o Slovensku včera hovoril šéf parlamentu Hans-Gert Pöt­tering.

„Vyzývam našich sloven­s­kých priateľov, aby čo najrýchlejšie splnili svoj politický záväzok,“ povedal bez bližšieho vysvetlenia. Pre mnohých poslancov bola Pötteringova žiadosť na schválenie Lisabonskej zmluvy nepochopiteľná. A ukázalo sa, že aj tí, ktorí vedeli o dianí na Slovensku, mali často jednostranné informácie.

„Taktika slovenskej vlády je jednoducho nechutná. Spájať tlačový zákon s európskou zmluvou považujem za škandálne, za vydieranie opozície. Len to dokazuje podivné maniere Ficovej koalície,“ uľavoval si europoslanec za nemeckú CDU Michael Gahler.

Realita je pritom opačná: s nápadom blokovať Lisabonskú zmluvu pre sporný tlačový zákon prišla opozícia.

Gahler tomu nechcel veriť. „Tak to určite nie je. Poznám Mikuláša Dzurindu veľmi dobre a viem, že by toto v živote neurobil! Dzurinda je v európ­skych otázkach rozumný,“ krútil hlavou nemecký politik a znalec strednej Európy.

Úspešný lobing slovenskej opozície v eurosneme dokazuje aj komentár českého ľudovca Jana Březinu. „Zo strany Roberta Fica ide o úplne neuveriteľnú stratégiu. Hazard.“

Uvedenie do reality ho zarazilo. „Slovenskí kolegovia mi tu hovorili, že to bol Ficov nápad previazať obidve hlasovania,“ povedal s tým, že „zjavne každý tvrdil niečo iné“.

Informovanejší bol šéf ústavnoprávneho výboru Jo Leinen. „Nemali by sme sa uchyľovať k spájaniu čisto domácich vecí s eurozmluvou, akokoľvek môže mať opozícia pravdu s protestom proti zákonu. Nie je to fér a môže to byť zhubný návod ostatným,“ oznámil nemecký socialista.

Kateřina Šafaříková, Brusel
Csáky: Chceme len normálne pomery

O situácii v parlamente sme hovorili s predsedom SMK PÁLOM CSÁKYM.


Dokedy bude opozícia blokovať Lisabonskú zmluvu?

„Nechceme zmluvu blokovať, dnes sme ponúkli serióznu dohodu, transparentne aj na rokovaní politického grémia, aj v médi­ách. “

Bola zmena tlačového zákona jedinou podmienkou?

„Požiadali sme, aby sme mohli rokovať o tlačovom zákone, aby vznikol neformálny orgán za účasti každej strany, aby boli akceptované pripomienky OBSE a Rady Európy a aby opozícia dostala záruku, že bude váženým členom politického spektra. Ak sa to dorieši, v marci má zmluva šancu dostať viac ako 130 hlasov.“

Koalícia sa obáva, že budete požiadavky stupňovať.

„Nemáme záujem čokoľvek stupňovať. Chceme normálne pomery na Slovensku.“

Premiér vysvetľoval veľvyslancom, prečo zmluva zatiaľ nebola prijatá. Budete to robiť aj vy?

„Zajtra (dnes – poznámka red.) alebo pozajtra sa stretneme so všetkými veľvyslancami. Čo sme povedali, povieme aj im.“

Niektorí poslanci SMK pochybovali, či je postup opozície správny. Už ste si to v strane vyjasnili?

„Uznávam, že aj pre niektorých našich kolegov, pre občanov aj médiá, to rozhodnutie z pondelka bolo rýchle. A môžeme za to byť právom kritizovaní. Moji kolegovia, ktorí mali kritické pripomienky, mi teraz povedali, že zajtra sa musíme zachovať rovnako, ako dnes.

(knm)

Video: Fico hovoril o opozícii s veľvyslancami

Fico hovoril s veľvyslancami

Premiér Robert Fico včera v parlamente hovoril viac než hodinu s veľvyslancami z krajín Európskej únie. „Postoj opozície a jej nezáujem ratifikovať európsku reformnú zmluvu vyvoláva také zdesenie v únii a spôsobuje také škody Slovensku, že sme od rána atakovaní otázkami a telefonátmi. Preto bolo potrebné sa stretnúť s veľvyslancami,“ povedal premiér.

„Informoval nás o situácii Národnej rade a to bolo zhruba všetko,“ opisoval český veľvyslanec Vladimír Galuška. Veľvyslanci majú podľa Galušku plnú dôveru, že „skôr alebo neskôr dôjde k ratifikácii zmluvy“.

(knm)
Reportéri bez hraníc sa pridali ku kritike

Navrhovaný tlačový zákon podľa organizácie ohrozuje slobodu tlače.

Po OBSE sa ku kritikom návrhu tlačového zákona pridala aj medzinárodná organizácia na ochranu práv novinárov Reportéri bez hraníc.

„Vládny návrh tlačového zákona ohrozuje slobodu a samostatnosť tlače,“ píše sa vo vyhlásení organizácie.

Organizácia kritizuje, že „návrh umožňuje ministerstvu kultúry mať priamu kontrolu nad médiami v prípade množstva citlivých tém“. Kritizuje aj automatické právo na odpoveď, „a to komukoľvek, či už právom, alebo neprávom, kto sa cíti byť článkom dotknutý“.

Autor: Miroslav Kern. Video - Eugen Korda

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 733
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 330
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 287
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 023
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 873
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 583
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historická budova Burzy v Kodani v plameňoch.

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


SkryťZatvoriť reklamu