Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Víkend | Cibuľu zornice už vysádzame

Zornicu pestovatelia nesprávne nazývajú aj hviezdnik alebo amarylka. Je to jedna z najkrajších a najobľúbenejších cibuľnatých črepníkových rastlín.

Kvitne iba dospelá, viac ako štvorročná, dobre vyvinutá cibuľa, ktorá prekonala obdobie vegetačného pokoja v suchej miestnosti pri teplote 16 až 18 °C a bez polievania. Vegetačný pokoj trvá od októbra do decembra. Ak pestovatelia nedodržia uvedené podmienky, rastlina často aj niekoľko rokov nezakvitne.

Od januára pozorujeme, či niektorá cibuľa nezačne vyrastať. Ak áno, zasadíme ju do črepníka širokého asi 12 centimetrov. Sadíme tak, aby približne tretina cibule vyčnievala zo zeminy. Keď z cibule vyrastá stvol, rastlinu prenesieme na svetlé a teplé miesto, najlepšie na okno. Polievame ju opatrne, výdatnejšie zavlažujeme, až keď sú vyvinuté listy aj kvetné stvoly. Ak chceme odstupňovať kvitnutie, cibule zasadené v črepníkoch polievame v odstupe dvoch týždňov. Z väčších vyrastú dva, prípadne i viac kvetov.

Sú veľké, lievikovité, červené, rozličných odtieňov, biele alebo purpurové, veľmi dekoratívne. Vyvíjajú sa pred listami.

Pri pestovaní zornice v byte treba vedieť, že po odkvitnutí sa rastlina vyživuje a rastie ešte 4 až 5 mesiacov. Potom výživa i rast prestávajú, rastlina prechádza do vegetačného pokoja a listy zaschnú. Odkvitnuté stvoly povylamujeme, aby sa kvetina nevysiľovala tvorbou semena. Vhodné je cibuľu presadiť do stredne ťažkej výživnej pôdy.

Dôležité je, aby po presadení polovica cibule vyčnievala nad pôdnym povrchom. Hlbšie zasadené cibule vytvárajú dcérske cibuľky, ale nekvitnú. Koncom mája môžeme zornicu vyniesť na balkón alebo do záhrady na chránené miesto.

Koncom augusta začnú listy žltnúť a rast sa spomaľuje. Obmedzíme závlahu a prestaneme prihnojovať, odrežeme listy a rastlinu umiestnime na poloteplom mieste. Zornicu rozmnožujeme dcérskymi cibuľami.

Zornicu rozmnožujeme dcérskymi cibuľami.

sobota 26. 1. 2008 | Katarína Kettmannová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ