Mečiar hrozí Ficovi odvolaním

HZDS by na odvolanie ministra Jureňu reagovalo vyjadrením nedôvery premiérovi. Podľa Smeru si má HZDS vybrať, či chce ostať v koalícii.

Podnikateľ blízky Mečiarovi sa za zvláštnych okolností dostal k pôvodne štátnym pozemkom vysokej hodnoty. Vyvolalo to krízu.Podnikateľ blízky Mečiarovi sa za zvláštnych okolností dostal k pôvodne štátnym pozemkom vysokej hodnoty. Vyvolalo to krízu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Smer a HZDS sa prvýkrát od vzniku vlády dostali do otvoreného sporu. Padli aj slová o možnom konci koalície.

VIDEO: Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda odpovedá na otázku, či si myslí, že hrozia predčasné voľby

Príčinou sporu sú podozrivé prevody pozemkov, ktoré podpísal Branislav Bríza, zástupca HZDS v pozemkovom fonde. Vďaka nim skončili pozemky v hodnote vyše miliardy korún v rukách ľudí blízkych Vladimírovi Mečiarovi.

Robert Fico označil prevody za škandalózne a neakceptovateľné. Brízovo konanie je podľa neho „nezlučiteľné s politikou, ktorú presadzuje Smer v tejto vládnej koalícii“.

VIDEO: Dzurinda rekapituluje celú situáciu


Fico nakoniec poznamenal, že pokiaľ bude HZDS považovať tento postoj za prekážku jeho ďalšieho pôsobenia vo vládnej koalícii, „bude to jeho slobodné rozhodnutie so všetkými dôsledkami“.

Reakcia HZDS prišla o necelú polhodinu. V platenej správe pre agentúry Vladimír Mečiar oznámil, že Ficove vyhlásenia sú v rozpore s koaličnou zmluvou. „Vedome nepravdami a polopravdami poškodzuje HZDS.“

Pozemkový fond sa podľa Mečiara dostal do problémov až potom, keď do neho nastúpili nominanti Smeru. „Ak v situá­cii, ktorú zavinil Smer, predseda vlády vysloví nedôveru ministrovi pôdohospodárstva, HZDS vysloví nedôveru predsedovi vlády,“ pohrozil Mečiar.

Podobné platené správy väčšinou podpisujú poslanci HZDS alebo hovorkyňa – nie Mečiar.

Vyslovenie nedôvery premiérovi v parlamente by znamenalo pád celej vlády a nové voľby.

Fico reagoval, že nebude rešpektovať hrozby. „Škandál spôsobený nominantom HZDS považujem za principiálnu vec, aj keby to malo viesť k rozpadu vládnej koalície.“

K hlasovaniu napokon nemusí vôbec prísť. Jureňa podľa TV Markíza pripustil, že Brízu odvolá, ako to žiada premiér.

Pád premiéra podporil zatiaľ na Slovensku jediný koaličný politik. Za prvej Dzurindovej vlády hlasoval proti premiérovi šéf SDĽ Jozef Migaš.

„Zatiaľ je to podľa mňa skôr hra nervov,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. „Bol by som naozaj prekvapený, keby sa pre to rozpadla vláda.“

HZDS sa čuduje, čo sa deje

SNS zatiaľ nevidí situáciu v koalícii dramaticky. Podpredseda strany Rafael Rafaj povedal, že netreba zvolávať ani koaličnú radu.

Väčšina poslaneckého klubu HZDS nechce komentovať podozrivé prevody pozemkov v Tatrách, ktoré umožnil nominant HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde Branislav Bríza.

Na základe jednej zo zmlúv, ktorú podpísal, sa podnikateľ Milan Bališ, blízky predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi, dostal za 13 miliónov korún k pozemkom v hodnote za viac ako jeden a pol miliardy korún.

„Mne sa zdá veľmi podivné, že sa pán premiér touto vecou tak intenzívne zaoberá,“ povedala ústredná tajomníčka strany a poslankyňa Zdenka Kramp­lová. „Za spochybňovaním pána Brízu je snaha vytlačiť HZDS z pozemkového fondu.“

Poslanec Tibor Mikuš je naopak skôr na strane premiéra Fica.

„Predpokladám, že predseda vlády sa vyjadril po dôkladnom oboznámení sa s problémom. Jeho vyjadrenia beriem veľmi vážne,“ povedal Mikuš.

„Pokiaľ viem, Bríza neporušil zákon, ale detaily nepoznám,“ povedal poslanec Milan Urbáni. Ján Kovarčík sa chce na prevody pozemkov spýtať ministra Jureňu. Katarína Tóthová tvrdí, že nevie o žiadnych kontaktoch HZDS s firmou, ktorá na pozemkoch zarobila.

SNS zatiaľ nevidí situáciu v koalícii dramaticky. „Keď sa nevie pohnúť minister, je len logické, že to rieši premiér,“ povedal šéf jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj.

Na otázku, či by sa nemala stretnúť koaličná rada, Rafaj odpovedal: „Nemyslím, že by do toho mali vstupovať poslanci alebo politické strany.“ Mečiarovu pozíciu v kauze nechcel komentovať. „Na Slovensku sa za 15 rokov každý s niekým stretol.“

Na ťahu je Mečiar

O tom, či sa situácia v koalícii ešte vyhrotí, rozhodne Vladimír Mečiar.

Kľúčom k vyriešeniu doteraz najvážnejšej koa­ličnej roztržky je postoj Vladimíra Mečiara.

Iba on môže rozhodnúť, či HZDS stiahne Branislava Brízu z vedenia pozemkového fondu. Výmenou za tento ústupok by mohol byť súhlas Smeru na odvolanie celého vedenia fondu, čo chcel zasa Mečiar.

Ak by najprv Miroslav Jureňa odvolal Brízu a následne vláda by na jeho návrh vymenila aj správnu radu, formálne by to vyzeralo ako kompromis.

Ďalšie scenáre by však mohli vládu doviesť k jej pádu. Zotrvanie Brízu je totiž údajne podľa Fica natoľko principiálnou vecou, že je pre ňu ochotný pripustiť rozpad koalície.

K takejto situácii by mohlo dôjsť, ak by premiér dal ultimátum Jureňovi, aby Brízu odvolal a minister pôdohospodárstva by požiadavku nesplnil.

„Vyhadzov“ z vlády je potom vo výhradnej kompetencii jej predsedu. Stačí, aby s návrhom prišiel za prezidentom, ktorý mu musí vyhovieť.

Potom by mohla prísť na rad avizovaná vyhrážka HZDS, že vysloví nedôveru Ficovi v parlamente. Ak by to Mečiar chcel, premiér by padnúť mohol. HZDS má totiž spolu s opozíciou 80 hlasov – o šesť viac, než treba na odvolanie Fica, a teda aj celej vlády.

Nasledovali by predčasné voľby, ktoré by mohli uškodiť nielen HZDS ako hlavnému aktérovi aféry. Politológ Grigorij Mesežnikov predpokladá, že v takomto prípade by mohol utrpieť aj Smer, ktorý by nemusel napriek vysokým preferenciám získať vo voľbách viac ako v roku 2006. Problém by mohla mať aj SNS, ktorá síce má pomerne vysokú podporu voličov, nemusela by sa však už dostať do vlády.

Predčasné voľby by naopak mohli pomôcť opozícii, ktorá by mohla vyťažiť z toho, že by aféru prezentovala ako korupčnú.

Opozícia žiada odvolať Jureňu, Bríza nestačí

SDKÚ a KDH včera opakovane vyzvali premiéra Fica, aby odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS). Ak to neurobí, opozícia navrhne Jureňovo odvolanie v parlamente.

VIDEO: Ak nebude konať Fico, bude konať opozícia; hovorí predseda KDH Pavol Hrušovský

Podľa lídrov oboch strán totiž odchod námestníka riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Branislava Brízu nič nerieši.

VIDEO: Dzurinda kritizuje Fica


„Nestačí žiadať odchod bezvýznamného úradníka, keď ide o naozaj veľkú politickú kauzu, za ktorú musia niesť zodpovednosť ústavní činitelia,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

„Je škandalózne, že Robert Fico sa doteraz nespamätal a nezačal konať. Nech tie pozemky bleskovo odkúpia naspäť. Spreneveriť majetok za pol druha miliardy korún je predsa obrovská lúpež priamo pod rukami Roberta Fica,“ dodal Dzurinda.

Koná aj prokuratúra

Premiér Fico sa stal podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského rukojemníkom Vladimíra Mečiara a jeho „kumpánov a spoločníkov, ktorí si zamenili politiku za obchodnú spoločnosť“. „Premiér nie je na čele koalície, ale obchodnej spoločnosti s názvom vláda. Hru pána Fica považujem za falošnú,“ dodal Hrušovský.

Dzurinda zároveň vyzval Generálnu prokuratúru, aby konala, pričom sa chce stretnúť aj s jej šéfom Dobroslavom Trnkom.

„Generálny prokurátor rozhodol, že prokuratúra sa bude touto vecou zaoberať,“ povedala o škandalóznom prevode pozemkov v Tatrách hovorkyňa prokuratúry Svetlana Husárová.

Opozícia pripravuje zmeny zákonov

SDKÚ a KDH pripravujú aj zmeny zákonov, aby už k podobným prípadom nedochádzalo.

Dzurindova strana chce presadiť, aby boli zmluvy, na základe ktorých vydáva fond reštituentom pozemky, zverejňované na internete.

Podľa kresťanských demokratov by mala byť na webe aj trhová cena pozemkov, aby „neboli reštituenti okrádaní a vedeli, za akú sumu môžu predať svoj pozemok“.

Marek Vagovič
Kto sa komu zodpovedá

Minister Jureňa po nástupe do funkcie presadil, že námestník Bríza v podstate kontroluje prvého muža fondu Šebeka. Nenamietal ani Fico, ktorý dnes žiada Brízovu hlavu.

Slovenský pozemkový fond je štátna inštitúcia, ktorá sa zaoberá predovšetkým reštitučnými nárokmi ľudí spred roku 1989. Fond spravuje asi 600-tisíc hektárov pôdy, riadia ho generálny riaditeľ Miloslav Šebek (Smer) a jeho námestník Branislav Bríza (HZDS).

Prvý sa za svoju činnosť zodpovedá správnej rade, druhý priamo ministrovi pôdohospodárstva.

Predsedom správnej rady je Bríza, podpredsedom Šebek. To znamená, že Šebek sa ako riaditeľ fondu de facto zodpovedá Brízovi, hoci ten je ako námestník formálne pod ním.

Túto zmenu presadil po nástupe do funkcie minister Jureňa.

Súhlasila s ňou aj vláda vrátane premiéra Fica, ktorý dnes žiada Brízov odchod z funkcie.

Správnu radu vymenúva a odvoláva vláda – na návrh ministra pôdohospodárstva. Z funkcie námestníka riaditeľa fondu môže Jureňa Brízu odvolať sám.

(vag)
Jureňa preverí využívanie auta

Ministrovi sa nepáči, že šéf pozemkového fondu išiel na nákupy služobným autom. Ten tvrdí, že to nepovažoval za dôležité.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS) preverí, či riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Miloslav Šebek (Smer) nezneužil služobné auto. Podľa denníka Plus 1 deň s ním bol Šebek na nákupoch v Tescu. „On sa k tomu dokonca s úsmevom verejne priznal. Opýtam sa ho na to,“ hovorí Jureňa.

Donedávna podnikateľ Šebek v rozhovore pre spomínaný denník povedal, že v prvej chvíli si problém s autom neuvedomil. „Keď ste riaditeľom súkromnej firmy, riešite, ako prežiť v konkurenčnom boji a zarobiť na platy zamestnancov. Niektoré veci nepovažujete za dôležité. Musím si zvyknúť, že som štátnym úradníkom,“ vysvetlil Šebek. Po tom, čo sa stalo, už auto nepoužíva. Aj na služobné cesty vraj jazdí vlastným autom. „A nedávam si to ani preplácať,“ tvrdí Šebek.

Stĺpček Mariána Leška
Dvihli stávku

Žiadosť premiéra, aby vládny partner odvolal svojho nominanta, ktorý umož­nil kšefty s pozemkami, bola tým najmenším, čo mohol Robert Fico žiadať. Od ministra Jureňu a predsedu Mečiara však počul, že žiada príliš veľa. Šéf HZDS chce zabrániť tomu, aby z tejto kauzy vyšiel ako zbitý pes iba on sám.

Robert Fico zjavne očakával, že nominant Bríza „dobrovoľne“ odstúpi a HZDS sa uspokojí s krikom, že sa stala krivda dobrému človeku. Keď Jureňa a Mečiar svojho nominanta „neodišli“, predseda Smeru dvihol stávku odkazom, že ak majú problém s Brízovým odchodom, môžu z koalície slobodne odísť sami. Vyhlásením,

že „ak za situá­cie zavinenej Smerom“ premiér vysloví nedôveru ministrovi Jureňovi, tak HZDS ju vysloví premiérovi, Mečiar rukavicu dvihol.

Obaja vykročili na chodník konfrontácie, ale obaja vedia, že Brízov odchod je úniková cesta, ako z neho môžu zísť. Takýto konflikt nízkej intenzity by opatrnejší politici zvládli aj bez vládnej krízy. To, či ho zvládnu aj Fico s Mečiarom, nie je také isté. lebo túto konfrontáciu si zjavne želajú.

VIDEÁ: Silvia Pňačková a Monika Žemlová

Autor: Marek Vagovič Miroslav Kern

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 840
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 535
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 016
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 788
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 903
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 380
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 006
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Pizzeria Roberto

Začína sa konanie na odstránenie stavby.


Peter Tkačenko

Nádej na ozdravenie sa upiera na um a šikovnosť Ladislava Kamenického.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu