Dovidenia SuperStar, vitaj...

Sú to už štyri roky, čo sa aj Slovensko zaradilo medzi krajiny, kde vládnu televíznym obrazovkám reality shows. Niektoré žnú slávu doteraz, iné zapadli

Nakopni moje fáro s rapperom X-ibitom.Nakopni moje fáro s rapperom X-ibitom. (Zdroj: ČTK)

do zabudnutia. Dramaturgovia televízií momentálne presedlávajú na seriály, no možno príde opäť čas, keď siahnu po nových formátoch, ktorými v posledných sezónach žili americkí diváci. Ktoré sú to?

Reality show fungujú na rovnakom princípe ako gladiátorské hry v Ríme či stredoveké rytierske turnaje. Vytvárajú ilúziu o svete, kde posledný môže byť prvý a spoľahnúť sa možno len na seba. Cisárov a kráľov nahradili poroty a s príchodom mobilov všemocné sms hlasovanie. Je to hra, kde jedna strana (tvorcovia) manipuluje a druhá strana (diváci) si to uvedomuje (aj keď len občas), ale obom to vyhovuje, lebo za sny sa platí.

Začala to skrytá kamera

Reality show nie sú fenoménom dneška, ich začiatok siaha do konca 40. rokov, keď v USA odštartovala skrytá kamera. Princíp sa odvtedy nezmenil - nachytať ľudí, ktorí netušia, že ich filmujú, v komickej situácii. Skrytá kamera bola začiatkom 90. rokov jedným z prvých programov reality show žánru, ktorý sa vysielal aj u nás.

No kým u nás "národ" žije prevažne jednou reality show, v USA ich beží niekoľko desiatok.

Návrat k pionierskym začiatkom

Jednou z mnohých je nová kontroverzná reality show Kid Nation.

Kým našincovi slovo pionier asociuje osobu v modrej košeli s červenou šatkou mrznúcu pri čestnej stráži na Slavíne, americký divák v pionieroch vidí objaviteľov a zakladateľov krajiny. V ich stopách sa vybralo štyridsať detí v rámci projektu, ktorý vysiela od septembra 2007 televízna spoločnosť CBS vo filmovom ranči Bonanza Creek. Deti majú bez pomoci dospelých založiť societu v mestečku - od vlády až po fungujúcu infraštruktúru. Program, ktorý veľmi pripomína slávny príbeh nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Williama Goldinga Pán múch, vyvolal od začiatku veľké diskusie. Autori projektu však odmietajú výhrady, že deti vymeškajú vyučovanie, lebo počas show sa naučia veľa užitočných vecí pre život, čiže je to taká atypická škola v prírode. Deti napriek tomu nie sú vydané napospas divočine, dospelí totiž stoja v pozadí ako súčasť filmového štábu a nezasahujú. Len štyri deti si počas nakrúcania ublížili, no podľa vlastných slov by do toho išli znovu.

Krásna žena a kockáč

Za projektom Beauty and the Geek (Kráska a kockáč) stojí súčasný manžel Demi Moore Ashton Kutcher. Krásne ženy, ktoré nevynikajú príliš vo vedomostiach, súťažia v pároch s "kockáčmi" - mladými mužmi intelektuálne mimoriadne vyspelými, ale s takmer žiadnymi "partnerskými" skúsenosťami. Ak na kastingu dievča odpovie na otázku: Ktorý skladateľ skomponoval Beethovenovu Piatu symfóniu? Mozart - má účasť v show takmer istú. Producenti nazývajú preto show "sociálny experiment". Mužská časť sa musí učiť, ako pozvať dámu na rande a ženská časť zasa bodovať vo vedomostných súťažiach či poskladať počítač. Víťaz každej súťaže má právo poslať jeden pár do eliminačného kvízu, kde dostane každý po dve otázky z témy týždňa. Víťazný pár získava 250-tisíc dolárov. Zaujímavá je skutočnosť, že diváci do show nezasahujú a výsledok je v rukách súťažiacich. Z každej doterajšej série vyšiel aspoň jeden pár, ktorý funguje aj v skutočnom živote.

Pomáda je heslo dňa

Najväčšou kastingovou reality show posledných rokov bol výber hlavných predstaviteľov muzikálu Pomáda Dannyho a Sandy pre Broadway a londýnsky West End. V USA sa vysielal pod názvom Grease - You're the One That I want a vo Veľkej Británii Grease is the World. Účastníkov najprv vybrala porota a vo finále vypadávali na základe sms hlasovania. Program nepatril medzi najúspešnejšie. Jendým z najpozoruhodnejších okamihov bola účasť koktavého Dannyho, ktorý v okamihu, keď začal spievať a hrať na javisku, úplne stratil svoj handicap.

Aké slová má tá pieseň?

Singing bee je program stanice NBC, kde majú šancu ľudia s veľmi dobrou pamäťou. Princíp je jednoduchý. Hudobná skupina hrá známu pieseň a v okamihu, keď prestane spievať, treba doplniť chýbajúci text. Víťaz získava 50-tisíc dolárov. Zdanlivo jednoduché. Problém je len v tom, že škála piesní, z ktorých má súťažiaci hádať, je veľmi široká.

Samozrejme, súťaží sa stále aj v tanci. Dancing With the Stars sa u nás vysielal pod názvom Let's Dance. V aktuálnej sérii účinkujú napríklad také celebrity ako bývala Spice girl Mel B, herečky Jane Seymour (Doktorka Quinnová) a Jennie Garth (Beverly Hills 90210). Na rozdiel od slovenskej verzie je program rozdelený na súťažnú a vyraďovaciu časť, kde tancujú profesionálni speváci a ako hudobný hosť vystupujú popredné hviezdy showbiznizu - napríklad Joss Stone, Seal, Dolly Parton.

Nakopni moje fáro

Reality show Pimp my ride, ktorú vysielala MTV od marca 2004 do júla 2007, pozostávala z jednoduchého modelu. Vybraná osoba vo veku 18 - 28 rokov predstavila svoje zanedbané alebo už dosť nefungujúce auto, ku ktorému však mala hlbší vzťah (pretože práve v aute prežije najmä americká mládež všeličo) a uviedla zmeny, ktoré by uvítala. Potom bolo auto odtiahnuté do servisu a úplne vynovené sa po krátkom čase vrátilo k majiteľovi. Jeho nadšenie výsledkom sa neraz dostávalo na hranicu psychického kolapsu. Vraky sa zmenili na prepychové autá s high-tech vybavením - dokonalý zvuk, megareproduktory, plazmové obrazovky, kožené poťahy, atď. Len dva razy počas trvania celej show sa nepodarilo pôvodné auto renovovať a namiesto starého auta štáb daroval majiteľovi nové. V jednom prípade si mladý automechanik renovoval auto sám v rámci školského projektu. Po potulkách Amerikou sa produkcia vybrala aj do Európy a práve tu nabrala show nečakaný spád, pretože prekvapenie technikov zvyknutých na jaguáry a športové modely luxusných aút bolo obrovské - zrazu museli riešiť "zvovuzrodenie" takých odpadlíkov, akými boli napríklad starý rozpadnutý trabant alebo žiguli. Nechápali, čo to musí byť za človeka, ktorý je ochotný dobrovoľne sadnúť do takéhoto auta, nieto ešte na ňom jazdiť.

***

Reality show z obrazoviek asi tak skoro nezmiznú. Tak z amerických, ako ani zo slovenských. Potešujúci je však trend, v rámci ktorého sa presadzujú programy prezentujúce nejaký výnimočný talent, nie kontajnerovú show, kde medzi "najzaujímevjšie" okamihy patria zábery zo spŕch, prípadne agresívne napádanie sa účastníkov postihnutých ponorkovou chorobou.

Typy reality show

  • Dokumentárne - kamera len zaznamenáva dej, nie je nijaký predpísaný scenár.
  • Eliminačné - vybraná skupina účastníkov plní úlohy podľa druhu programu a na konci ostáva jeden víťaz (SuperStar, Big Brother, atď).
  • Zoznamovacie - účastníci - ženy alebo muži si majú nájsť partnera, prípadne si muž vyberá svoju partnerku (Bachelor, Nevesta pre milionára).
  • Profesijné - hľadanie nových ľudí do príslušného povolania, napríklad výber modeliek.
  • Sebazdokonaľovacie - sem patria súťaže v chudnutí alebo plastická chirurgia, oba typy programov boli vysielané aj u nás.
  • Renovačné - zmena interiérov a najmä áut (Pimp My Ride).
  • Kastingové - hlavným cieľom programu je obsadenie do divadelného predstavenia alebo filmu.

Zaujímavosti zo sveta reality show

  • Prvou reality show bol program Candid Camera Allena Funta z roku 1948.
  • Prvou dokumentačnou reality show bol program stanice PBS An American Family, ktorý sledoval život bežnej rozvádzajúcej sa americkej rodiny.
  • Najväčšiu sledovanosť reality show zaznamenali v roku 2005 v Číne - finále lokálnej verzie SuperStar sledovalo 400 miliónov divákov.
  • American Idol je už tretí rok za sebou najúspešnejším televíznym programom v USA.
  • Názov reality show Big Brother pochádza z knihy britského spisovateľa Georgea Orwella 1984.
  • Kastingová show tvorí základ úspešného muzikálu Chorus Line - vo filmovej verzii z roku 1985 účinkoval Michael Douglas.
  • Rasové poznámky voči indickej herečke Shilpe Shettyovej v britskej verzii Celebrity Big Brother spôsobili tento rok diplomatické spory medzi Veľkou Britániou a Indiou.

Kid nation

Kráska a kockáč - Beauty and the geek

Dancing with the stars - víťazi predchádzajúcej sezóny

Grease is the word - vítazi britského kastingu

All That jazz - tanečné vystúpenie v rámci Grease You are the one that I want

Singing Bee - doplňte chýbajúce slová

Pimp my ride - nakopni moje fáro

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu