Lacnejšie obedy dávajú najmä v mestách

Či, ako a za koľko bude samospráva dôchodcom poskytovať výhodnejšie stravu, je jej autonómnym rozhodnutím. Príspevok na stravovanie mestá alebo obce poskytujú plošne, niekde jeho výšku odstupňujú podľa dôchodku.

V Banskej Bystrici sa v najlacnejšej z deviatich jedální pre seniorov v domove dôchodcov dá najesť za 28 korún.V Banskej Bystrici sa v najlacnejšej z deviatich jedální pre seniorov v domove dôchodcov dá najesť za 28 korún. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Teplý obed z vývarovne za päť korún. To je reál­na výhoda, ktorú majú dôchodcovia s najnižšími príjmami v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Seniori nad šesťdesiat rokov tvoria tretinu obyvateľov tejto mestskej časti, za dôchodcovské obedy platia podľa výšky dôchodku od spomínaných päť do 63 korún. Zvyšok do skutočnej ceny obeda doplatí mestská časť. Ak obed stravníkom dopravia domov opatrovateľky, za službu si priplatia deväť korún.

V Trnave dôchodcovia platia 29 alebo tridsať korún, v závislosti od toho, či si na obed prídu do vývarovne na Klementisovej ulici, alebo si ho vyzdvihnú v niektorom zo šiestich klubov dôchodcov.

V Banskej Bystrici sa v najlacnejšej z deviatich jedální pre seniorov v domove dôchodcov dá najesť za 28 korún, obed domov dovezie opatrovateľská služba za trinásť alebo pätnásť korún. Kompletný výpočet podmienok poskytovania dôchodcovskej stravy by bol veľmi dlhý. Platí totiž, že čo mesto alebo obec, to iné podmienky.

Individuálne pravidlá

Či, ako a za koľko bude samospráva dôchodcom poskytovať výhodnejšie stravu, je jej autonómnym rozhodnutím. Podľa výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho túto službu už zaviedli takmer všetky mestá, rovnako ako aj minimálne polovica obcí na Slovensku. Niektoré mestá a obce dávajú príspevok na stravovanie plošne, niekde jeho výšku odstupňujú podľa dôchodku. Niekde sa zvýhodnená dôchodcovská strava poskytuje iba v jedálňach, inde ju dôchodcom odovzdajú vo výdajniach klubov dôchodcov, alebo obed za niekoľkokorunový poplatok opatrovateľky dovezú aj domov. Konkrétne podmienky samosprávy určujú cez všeobecne záväzné nariadenia, nie­ktoré vydelený rozpočet schvaľujú v rámci rozhodnutí.

Obce najčastejšie na poskytovanie dôchodcovskej stravy využívajú školské jedálne. Ak túto možnosť nemajú, môžu spolupracovať s prevádzkovateľmi reštauračných zariadení alebo s firmami so závodnou jedálňou.

Kvalitu upravuje zákon

Aj keď sú mnohí seniori spokojní, nájdu sa ponosy. „Obedy má variť materská škola,“ oslovila nás čitateľka z Lučenca, ktorej vozili stravu domov. Ak by to tak bolo, otázna je podľa nej veľkosť porcie i nu­­tričná hodnota jedla, pretože seniori majú iné nároky ako deti.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je z hľadiska predpisov rozhodujúce, aký typ zariadenia seniorskú stravu pripravuje. Ak ide o prevádzky spoločného stravovania uzavretého typu (jedlo je určené určitej skupine stravníkov, ako napríklad v školách či zariadeniach sociálnych služieb), prevádzkovatelia musia pri príprave jedál a nápojov dodržiavať odporúčané výživové dávky.

Táto povinnosť im od septembra tohto roka vyplýva zo zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (predtým to bol zákon o verejnom zdravotníctve).

Výživové tabuľky

Odporúčané výživové dávky stanovujú dennú potrebu energie, základných živín, prípadne tiež ich štruktúru, potrebu vybraných vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Vyjadrujú číselne stanovené priemerné hodnoty nutričných potrieb pre jednotlivé populačné skupiny.

„Strava sa napríklad vo vekovej skupine detí a mládeže a seniorov líši energetickou dávkou, dávkou základných živín, ale aj minerálnych látok, ako sú vápnik a fosfor,“ uviedla Lenka Šramková z úradu verejného zdravotníctva.

Odporúčaných výživových dávok sa nemusia prísne pridŕžať prevádzky verejného stravovania. V tomto prípade ide o situácie, keď mesto alebo obec spolupracuje pri dôchodcovskom stravovaní s reštauráciami. Ale aj tu podľa Šramkovej platia pravidlá: okrem základných pravidiel musia pri výrobe pokrmov a nápojov zachovať výživovú i zmyslovú hodnotu.

Strava pre dôchodcov

Kde ju poskytujú

Najčastejšie v školských jedálňach, ale aj penziónoch a iných prevádzkach spoločného stravovania, v jedálňach podnikového stravovania.

Z vývarovní jedlo vozia aj do výdajní v kluboch dôchodcov.

Niektoré mestá zabezpečujú rozvoz do domácností spolu s opatrovateľskou službou.

Čo to stojí

Ceny sú rôzne, zvyčajne od tridsať zhruba do šesťdesiat korún. Môžu byť aj nižšie.

Niektoré samosprávy rozlišujú výšku príspevku na stravu podľa príjmovej situácie dôchodcu.

Za rozvoz stravy sa platí osobitne, poplatky môžu byť nižšie vtedy, ak má dôchodca trvalé bydlisko v meste, ak má len prechodné (napríklad počas návštevy rodiny) môže zaplatiť viac.

Pravidlá kvality


Prevádzky spoločného stravovania uzavretého typu (pracoviská, školské zariadenia, zdravotnícke zariadenia, zariadenia sociálnych služieb) musia zabezpečiť výživovú hodnotu jedál podľa odporúčaných výživových dávok.

V prípade, že v školskej jedálni pripravujú pokrmy a nápoje pre deti napríklad pred­školského veku i seniorov, musia zohľadniť výživovú hodnotu zostavených a pripravovaných jedál podľa vekových potrieb stravníkov.

Strava seniorov a napríklad detí sa líši množstvom, energetickou hodnotou, dávkou základných živín i minerálnych látok.

Na nekvalitnú, nevyhovujúcu, napríklad pravidelne presáľanú stravu v nedostatočných porciách sa možno sťažovať.

V prípade prevádzok spoločného stravovania na regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Na jedálnom lístku by mal byť uvedený presný a výstižný názov pokrmu alebo nápoja, hmotnosť a aj údaj, či bol pokrm pripravený z potravín obsahujúcich geneticky modifikované organizmy.

Kde sa informovať

Na mestskom, miestnom či obecnom úrade.

Ak potrebujete voziť stra­­vu domov, v opatrovateľskej službe.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 247
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 604
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 919
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 440
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 569
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 379
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu