SME

Vzdelanie podľa Mikloša nie je priorita vlády

Opozíciou predložený návrh novely školského zákona je podľa poslanca Smeru-SD Pavla Gogu neprijateľný a v prípade jeho schválenia by na to doplatili celé generácie občanov.

Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) návrh naopak považuje za posun vpred a podľa neho nie je pre súčasnú vládnu koalíciu vzdelanie prioritou. Povedali to v rozprave k návrhu školského zákona, ktorý predložili poslanci Martin Fronc (KDH), Ferdinand Devínsky (SDKÚ-DS) a László Szigeti (SMK).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Svojím obsahovým zameraním a stavbou návrh nespĺňa to, čo sa od tak významného zákona očakáva,“ povedal v rozprave Goga a okrem iného kritizoval nejasné vymedzenie základných pojmov. „Povinnú

školskú dochádzku chcete riešiť až do 18 roku fyzického veku, nepovedali ste, ale kde. Na základnej alebo strednej škole,“ pýtal sa predkladateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ivana Mikloša by návrh školského zákona posunul školský systém smerom k efektivite. Podľa vlastných slov však neverí, že ho koalícia podporí, lebo pre ňu vzdelanie nie je skutočná, ale iba deklarovaná priorita, na rozdiel od predchádzajúcej vlády, ktorá v tejto oblasti urobila konkrétne kroky. Argumentoval Programovým vyhlásením vlády, kde je 50 priorít. „Platí, že keď je prioritou všetko, nie je prioritou nič,“ povedal Mikloš a pripomenul, že vláda má v tejto oblasti problém aj napriek výkonnej ekonomike a rastúcim príjmom štátu. „Pre vás sú prioritou platby pre poľnohospodárov, vianočné darčeky vašim voličským skupinám, robíte nepremyslené kroky, ktoré vás oberajú o peniaze a ľuďom nepomôžu. Nedostatok peňazí spôsobený nekompetentnou politikou vedie k tomu, že zdrojov je málo,“ povedal Mikloš a argumentoval štátnym rozpočtom na tento rok, kde podľa neho skutočnou prioritou s nárastom bola rezerva premiéra, platby poľnohospodárom a rozpočet Protimonopolného úradu. Rozpočet regionálneho školstva narástol podľa Mikloša len tesne nad infláciu a pre vysoké školy menej ako bola inflácia, čo znamená útlm. „To je jasný dôkaz, že je to len deklarovaná a nie skutočná priorita,“ povedal Mikloš s tým, že veda a výskum je na tom ešte horšie. Hlasovanie o návrhu je podľa Mikloša pre koaličných poslancov ďalšia možnosť dokázať, či je pre nich vzdelanie skutočnou, alebo len deklarovanou prioritou, lebo návrh školského zákona posúva školstvo vpred.

SkryťVypnúť reklamu

Miklošovo vystúpenie bolo posledné v rozprave, o návrhu školského zákona budú poslanci hlasovať v utorok. Fronc po ukončení rozpravy poďakoval poslancom koalície i opozície za vecný tón rozpravy a tých, ktorí vydržali diskutovať až do konca, pozval na pohár vína. Predseda parlamentu Pavol Paška následne rokovanie 13. schôdze Národnej rady SR prerušil. Poslanci v ňom budú pokračovať v utorok od 9. hodiny.

Návrh školského zákona by podľa opozície mali posunúť do druhého čítania

Poslanecký návrh školského zákona nejde proti pripravovanému vládnemu materiálu a parlament by ho preto mohol posunúť do druhého čítania. Počas parlamentnej rozpravy to dnes uviedli poslanci za SDKÚ-DS Jaroslav Ivančo a Ferdinand Devínsky.

Možno ho dopĺňa, možno ho rozširuje a ide nad jeho rámec, ale nie proti nemu, preto by sme ho mali posunúť do druhého čítania, povedal Ivančo. Podľa jeho slov návrh poslancov Martina Fronca (KDH), Lászlóa Szigetiho (SMK) a Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) predstavuje komplexný zákon reagujúci na problémy všetkých článkov vzdelávacieho systému. Ivančo zdôraznil, že základom všetkého je motivácia, keďže trh funguje na princípe ponuky a dopytu. Školy by mali súťažiť o žiakov a žiaci by mali mať záujem o kvalitné školy.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec za SDKÚ-DS pripustil, že počas minulých štyroch rokov sa nenašla politická vôľa na prijatie nového školského zákona, za posledných osem rokov sa však podľa neho v školstve vyriešilo viacero problémov zaviedlo sa napríklad normatívne financovanie, ktorého prvé náčrty predstavil ešte exminister vtedajšej SDĽ Milan Ftáčnik. V súvislosti s financovaním školstva vyjadril Ivančo ľútosť nad výškou prostriedkov, ktoré pre túto oblasť vyčlenila vláda. Kým v rokoch 2004 až 2006 išlo na školstvo 0,81-0,82 percenta HDP, v roku 2007 je to 0,75 percenta a na rok 2008 sa počíta s 0,8 percenta HDP, dodal.

Na výčitky koaličných zákonodarcov, že opozícia mala osem rokov všetky prostriedky na schválenie novej právnej normy, reagovala aj Magda Vášáryová. Minulé vlády Mikuláša Dzurindu podľa jej slov vyriešili veľké problémy v oblastiach finančného sektora, sociálneho systému, rozhýbali trh práce, ďalšie kabinety musia riešiť ďalšie veci napríklad školský zákon. Ocenila, že diskusia sa nesie v odbornom duchu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa za SMK Anna Szögedi podporuje poslanecký návrh zákona. Priority podľa nej predstavuje možnosť škôl slobodne rozhodovať o vzdelávacích programoch a možnosť žiakov a rodičov vplývať na formovanie vzdelávacieho profilu.

Predkladaný poslanecký návrh si nechal Fronc vypracovať ešte ako minister školstva a jeho leitmotívom má byť rozšírenie možností pre žiakov a školy slobodne profilovať svoje učebné programy. Z hľadiska práce základných a stredných škôl ide o najdôležitejšiu právnu normu. Naposledy bola prijatá pred 23 rokmi a odvtedy sa len novelizuje.

Vládny návrh zákona by mal byť predložený v decembri.

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 525
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 317
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 813
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 658
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 602
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 359
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Sportnet

Samuel Buček sa teší po strelenom góle v drese HK Nitra.

Nitranov delí od postupu do semifinále play-off jedno víťazstvo.


Blesky bodovali v ôsmom stretnutí v rade.


Oh my Hockey
Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


LeBron James v drese Los Angeles Lakers.

Na výhre Lakers mal veľký podiel aj 32-bodový Hačimura.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu