Prenajímate byt? Treba sa hlásiť

Ak prenajímate nehnuteľnosť, napríklad byt alebo garáž, od septembra ste podľa novely zákona o správe daní a poplatkov povinní zaregistrovať sa na daňovom úrade. Nezáleží na tom, že v tejto oblasti nepodnikáte a ani na tom, koľko vám za to platia.

Registrovať sa zo zákona bude musieť každý, kto prenajíma. Štát z novej povinnosti dodatočne vyňal iba vlastníkov pozemkov.Registrovať sa zo zákona bude musieť každý, kto prenajíma. Štát z novej povinnosti dodatočne vyňal iba vlastníkov pozemkov. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

Prenájom nehnuteľnosti – bytu, rodinného domu po rodičoch, alebo nevyťaženej garáže – sa stáva jedným zo zdrojov príjmov niektorých domácností. Ďalšou skupinou prenajímateľov sú ľudia, ktorí sa rozhodli investovať do nehnuteľností a prostredníctvom prenajímania chcú zhodnotiť svoje investície. K povinnosti platiť z takýchto príjmov daň z príjmu štát od septembra pridáva novú – pokiaľ máte príjem z prenájmu nehnuteľnosti, musíte sa zaregistrovať na miestne príslušnom daňovom úrade.

Novela zákona o správe daní a poplatkov pri registrácii už nerozlišuje, či v oblasti prenájmu podnikáte, alebo či prenajímate len na prilepšenie k rodinnému rozpočtu svoj starý byt.

Do nasledujúceho mesiaca

Registrovať sa treba na miestne príslušnom daňovom úrade, a to do tridsiatich dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste začali nehnuteľnosť prenajímať. Ak svoj byt prenajmete k dátumu účinnosti spomínanej novely, teda prvého septembra, na to, aby ste si splnili registračnú povinnosť, máte čas až do konca októbra.

Registračnú povinnosť k dani z príjmov si splníte predložením riadne vyplneného registračného tlačiva. Pre fyzickú osobu – nepodnikateľa je určené tlačivo „Prihláška k registrácii FO“. V prihláške ako daňový subjekt vyznačíte druh dane, ktorej budete platiteľom, teda daň z príjmov.

Prihlášku k registrácii si môžete vyzdvihnúť na ktoromkoľvek daňovom úrade alebo si ju stiahnuť na stránke Daňového riaditeľstva SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie - Registrácia. S prihláškou nemusíte ísť na daňový úrad osobne, môžete ju poslať aj poštou.

Dostanete

identifikačné číslo

Ďalší postup bude rovnaký, ako doteraz u všetkých osôb, ktoré sa bežne na daňovom úrade kvôli plateniu dane z príjmov registrovali. Podľa informácie Daňového riaditeľstva SR, daňový úrad vás po overení údajov z tlačiva zaregistruje, pridelí vám daňové identifikačné číslo a vydá vám osvedčenie o registrácii i o pridelení daňového identifikačného čísla. Za podanie prihlášky na registráciu sa neplatí, podobne ako sa neplatí ani za vystavenie osvedčenia o registrácii. Pokiaľ dôjde z vašej strany k nejakým zmenám v uvedených údajoch, ste to povinní oznámiť daňovému úradu do tridsiatich dní (do konca augusta je všeobecná lehota na oznamovanie zmien len pätnásť dní). To isté platí aj pre povinnosť vrátiť správcovi dane osvedčenie o registrácii vtedy, ak nehnuteľnosť prestanete prenajímať.

Pokiaľ už podnikáte

Pokiaľ už ste podnikateľom, máte situáciu jednoduchšiu, daňové identifikačné číslo (DIČ) už vlastníte. Ak ste okrem svojho podnikania prenajali nehnuteľnosť vo vašom vlastníctve (okrem pozemku), treba to na daňovom úrade ohlásiť, hoci tento príjem nesúvisí s predmetom vášho podnikania. Aj tu platí nová lehota tridsia­tich dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste začali byt, dom, garáž či iný nebytový priestor prenajímať.

Podrobnosti spresňujú

V ideálnom prípade dvojmesačný priestor na splnenie registračnej povinnosti umožňuje Daňovému riaditeľstvu SR posunúť informačnú kampaň až na september.

„V súčasnosti ešte v spolupráci s Ministerstvom financií SR metodicky doťahujeme niektoré podrobnosti,“ spresňuje hovorkyňa daňového riaditeľstva Iveta Adamíková. Neujasnené nateraz zostávajú niektoré otázky, ktorými sa do podrobnosti zákonodarca nezaoberal, ako napríklad, či sa budú musieť registrovať aj majitelia bytov, alebo rodinného domu, ktorí prenajmú len izbu. Vyjasniť podľa Adamíkovej treba napríklad aj otázku povinnosti a lehôt registrácie u tých vlastníkov, ktorí už svoju nehnuteľnosť v minulosti prenajali a zmluvu majú uzatvorenú do konca roka. Termín 31. december 2007 je totiž hraničným termínom pre tých prenajímateľov, ktorí byt alebo nebytový priestor prenajali ešte pred prvým septembrom a podľa prechodného ustanovenia sa musia zaregistrovať do konca roka.

Sankcie sú jasné

Sankcie, ktoré vám hrozia, ak si z nejakého dôvodu registračnú povinnosť nesplníte, sú stanovené jednoznačne – rovnaké platia pre tých, ktorí sa nezaregistrovali a bez živnosti prenajímajú, ako aj pre tých, čo v akejkoľvek oblasti podnikajú a nezaregistrovali sa. Ak sa z titulu prenájmu bytu alebo nebytového priestoru na daňový úrad nezahlásite, môžu vám uložiť pokutu od dvoch do stotisíc korún.

Prenájoma registrácia

Od septembra tohto roka je fyzická osoba, ktorá ešte nie je registrovaná podľa zákona o správe daní, povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť (novela zákona o správe daní a poplatkov č. 215/2007 Z. z.), požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu.

Právnym rámcom pre prenájom je vzťah na základe nájomnej zmluvy, ktorá je zadefinovaná v paragrafoch 663 až 684 Občianskeho zákonníka.

Pre vznik nájomnej zmluvy sa nevyžaduje písomná forma, ale z dôvodu preukázateľnosti zmluvy pre daňové účely je potrebné vyhotoviť aspoň zápisnicu o nájme.

Registračnú povinnosť k dani z príjmov si daňový subjekt splní predložením riadne vyplneného registračného tlačiva. V prihláške daňový subjekt vyznačí druh dane, ktorej je platiteľom – daň z príjmov.

Prihlášku môžete poslať poštou

Za podanie prihlášky k registrácii, ako ani za vystavenie osvedčenia o registrácii sa neplatí

Novela živnostenského zákona oslobodila od tejto povinnosti od 1. októbra prenajímateľov pozemkov.

Registračná povinnosť sa od tohto dátumu z dôvodu spresneného znenia zákona vzťahuje len na tých, ktorí prenajímajú „byt, alebo nebytový priestor“.

Pod bytom sa vo všeobecnosti rozumie aj bytová jednotka v rodinnom dome, nebytovým priestorom je napríklad garáž.

Zdroj: Daňové riaditeľstvo SR
Otázky a odpovede

Čo keď už prenajímam?

Pokiaľ ste svoj byt alebo nebytový priestor už prenajali, aj tak sa budete musieť na daňovom úrade zaregistrovať. Týkajú sa vás však iné lehoty, o kto­rých hovorí prechodné ustanovenie v novele zákona o správnych poplatkoch. Podľa neho fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť k 31. augustu tohto roka, je povinná požiadať správcu dane o registráciu najneskôr do konca roka.

Budem musieť platiť dane?

Príjem z prenájmu nehnuteľnosti podlieha zdaneniu, a to bez ohľadu na to, či sa prenajímateľ v minulosti musel alebo nemusel na daňovom úrade registrovať. Aj keď sa prenajatím svojho bytu (alebo inej nehnuteľnosti) stávate daňovým subjektom, a od septembra tohto roku dokonca dostanete svoje DIČ, netreba zabudnúť, že zákon o dani z príjmu ráta s určitými oslobodeniami.

„Pre príjmy z prenájmu nadobudnuté v tomto roku, za ktoré sa bude daňové priznanie podávať na budúci rok, je ročný limit na oslobodenie 24 900 korún,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Pokiaľ sú vaše príjmy z prenájmu vyššie, oslobodenú sumu si môžete odrátať z celkových príjmov z prenájmu a zdaňujete iba vzniknutý rozdiel.

Má to nejaký zmysel?

Podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála si štát od zavedenia nového prístupu k registračnej povinnosti sľubuje, že sa zlepší daňová disciplína.

„Je pomerne ťažké odhadnúť, či vôbec a aký počet prenajímateľov nehnuteľností priznáva príjmy z prenájmu a odvádza z nich dane,“ hovorí o tom Bednáriková. „Stretávam sa v praxi s prípadmi, že prenajímatelia priznajú každú korunu z prenájmu, uplatnia si paušálne, prípadne skutočné preukázateľne vynaložené výdavky a príjem riadne zdania. No nemyslím si, že takýchto poctivých daňovníkov je extrémne veľa,“ mieni.

Kto to bude kontrolovať?

„Splnenie registračnej, ako aj oznamovacej povinnosti zo zákona o správe daní pre daňový subjekt, ktorý je fyzickou osobou, sleduje daňová správa priebežne prostredníctvom napríklad inzerátov o prenájme bytov alebo nebytových priestorov,“ odpovedá na otázku, kto a ako bude registráciu kontrolovať hovorca Šmál.

Vychádza sa pritom z ponúk v tlači alebo­ ­­­z­ inzercie realitných kancelárií.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 634
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 146
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 994
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 914
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 158
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu