Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Kultúra (vydanie z 18. 7. 2007) | Rolling Stones v Brne na druhý pokus

Najpôsobivejšia rokenrolová šou sa už túto nedeľu dovalí do Brna v rámci európskej časti svetového turné.

Rok museli českí (a slovenskí) fanúšikovia čakať na koncert The Rolling Stones. Mick Jagger a spol. mali v Brne pôvodne hrať ešte vlani, ale niekoľko týždňov predtým gitarista Keith Richards spadol na hlavu z palmy a pripravované turné museli okresať skoro o polovicu koncertov.

Teraz však beží všetko podľa plánu. The Rolling Stones tak budú môcť ukázať, prečo ich mnohí označujú za najlepšiu rokenrolovú skupinu na svete. Hovorí sa, že The Bigger Bang Tour je ich posledným, ale o konci Stones sa píše už od roku 1973 a stále sú tu!

Zo zákulia kapely tentoraz presiakli informácie, že bubeník Charlie Watts už na ďalšiu náročnú šnúru asi nevyrazí. Pred tromi rokmi totiž prekonal rakovinu a už na toto turné ho museli zvyšní členovia dlho prehovárať.

V čom je šou Rolling Stones neopakovateľná? Skupina funguje už od roku 1962 a má veľký katalóg skvelých piesní. Možno už neskladá také hity ako v minulosti, o čom svedčí fakt, že do Top 10 sa naposledy dostala v roku 1981. Ale jej sila je predovšetkým na pódiu. A na tom sa títo štyria páni neustále zlepšujú. Zrejú ako víno. Po Mickovi Jaggerovi sa najväčšia pozornosť upína na Keitha Richardsa, ktorému výzor nedávno dopomohol k postave v treťom dieli Pirátov z Karibiku.

Možno nie je najlepším gitaristom, ale neopakovateľné rify robia z neho jedného z naj­originálnejších hudob­níkov. Na pódiu ho dopĺňa jeho večný ka­ma­rát, druhý gitarista Ronnie Wood. Ich spoločné hranie je natoľko prepletené, že niekedy sa nedá rozoznať, kto práve sóluje a kto hrá sprievod. Skrytou dušou skupiny je bubeník Watts, pôvodne džezmen, ktorý sa vyjadril, že by rokenrol nikdy nehral, nebyť Rolling Stones.

Každé ich vystúpenie je iné. Vždy samozrejme predstavia najväčšie hity ako Brown Sugar, Jumpin Jack Flash, Satisfaction alebo Sympathy for the Devil, ale nezabudnú ani na rarity. V Madride zahrali Monkey Man a Sway, v Belehrade Heartbreaker, v Ríme zase Cant You Here Me Knocking. Čím sa pochvália v moravskej metropole?

Už roky sa objavujú hlasy, že táto skupina to robí už len pre peniaze. Ale o tom nemôže byť ani reč. Richards vyhlásil, že bude hrať, kým bude dýchať. Nedávno povedal pre britský magazín Uncut: „Nemyslím si, že by ste týchto chlapcov zlákali, aby hrali za prachy. Samo­zrejme, tie k tomu patria. Ale keď zacítite dav a hluk masy, ihneď zabudnete na veci, ktoré s tým kráčajú.“

Bigger Bang Tour

Toto turné sa začalo 21. augusta 2005 v Bostone. Odvtedy skupina obišla celú Ameriku, Áziu a Európu. Dohromady hrala 116–krát.

Najväčší koncert absolvovala na pláži Copacabana, kde ju videli dva milióny ľudí.

Na turné zatiaľ skupina zarobila 437 miliónov dolárov, čo je najvyššia suma v histórii rocku.

Monštruózne pódium a techniku preváža 70 kamiónov, päť žeriavov a 160–členný tím.

O zvuk sa stará 11 zvukárov. Podľa Uncutu je toto turné vôbec najhlučnejším v histórii kapely.

Piatym neoficiálnym členom je basgitarista Darryl Jones. Spolu so Stones hrá ešte klavirista, vokalisti a dychová sekcia.

Okrem veľkého pódia hrá kapela v polovici svojho vystúpenia aj na tzv. B-stage, malom pódiu, umiestnenom uprostred davu.

Na súčasných koncertoch vzdáva skupina hold Jamesovi Brow­novi s jeho piesňou I' ll Go Crazy.

Najhranejšou skladbou turné je Start Me Up. Hrali ju 116–krát.

V Brne je predkapelou britská gitarovka The Charlatans.

Rolling Stones sú na turné s albumom A Bigger Bang, z ktorého vždy zahrajú pár piesní.

(peb)

streda 18. 7. 2007 | Peter Bálik
© 2007 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

nasledujúci článok >

Za Keithom Richardsom pózuje Mick Jagger. Teraz sa rozhodli hrať aj tam, kde ešte po 45 rokoch kariéry neboli.

Za Keithom Richardsom pózuje Mick Jagger. Teraz sa rozhodli hrať aj tam, kde ešte po 45 rokoch kariéry neboli.

Foto: REUTERS

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
@denniksme: To, čo sa deje na Ústavnom súde, má od právneho štátu tak ďaleko, ako Košice od Bangaloru (Lukáš Fila) Čítajte viac Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.